З полонених в зрадники. Чому звинувачують полковника Без’язикова
Чому полковник ЗСУ Іван Без’язиков, який пробув у полоні бойовиків майже два роки, був затриманий СБУ і звинувачений у співпраці з терористами
Вчора, 13 грудня, СБУ затримала колишнього начальника розвідки одного з армійських корпусів Івана Без’язикова, який нібито перейшов на бік терористів.
Як заявили в СБУ, в них є безпосередні докази того, що колишній розвідник співпрацював з розвідувальними структурами бойовиків. Зокрема, ними були зібрані свідчення офіцерів, які перебуваючи у полоні, бачили співпрацю Без’язикова з терористами "ДНР" та російськими спецслужбами.
Ця історія почалася більш ніж два роки тому, у серпні 2014 року, коли полковник Іван Без’язиков, перебуваючи на службі в АТО разом з двома підлеглими, потрапив у полон терористів.
Перебування у полоні
Без’язиков та його дружина Маргарита після звільнення з полону
В полон полковник Без’язиков потрапив ще у серпні 2014 рок у смт Степанівка Донецької області. Взяли його після того, як група полковника приїхала домовитися з терористами про повернення тіл загиблих військових.
"Побачили "казаків", підійшли до них з білим прапором. "Казаки" сказали, що підуть нам на зустріч. Домовилися на наступний день приїхати на вантажівках за загиблими", - розповідав Без’язиков виданню "Газета по-українськи".
Коли група полковника поверталася назад, на неї напали інші бойовики, відвезли на свою базу, допитували і катували. З Без’язиковим також були ще два офіцера ВСУ – майор Валерій Шмигельський (звільнений у серпні 2014 року) та капітан Євген Мандажи (звільнений у грудні 2014 року).
За словами полковника, його постійно били, підвішували за ногу до дерева, застосовували електрошок. В перервах між тортурами вели з ним "просвітницькі бесіди", намагаючись перетягнути на сторону бойовиків.
Про полон Без’язикова постійно нагадувала його дружина Маргарита. Вона неодноразово скаржилася тоді журналістам на чиновників та говорила, що про її чоловіка всі забули.
Як пізніше розповідала Маргарита, з моменту полону чоловік вийшов на зв'язок лише декілька разів. Один із останніх – у квітні цього року, коли він перебував у полоні більш, ніж півтора року. Без’язиков зателефонував та попросив дружину зробити все, щоб його внесли у списки полонених на обмін. В СБУ тоді повідомили, що полковник вже в списках.
За словами джерела Еспресо в Генштабі, під час його полону ходили чутки, що полковник підтримує тісні зв’язки з бойовиками та завів іншу дружину. Хоча підтверджень цих слів не було.
Звільнення майже через два роки
Без’язиков на зустрічі з Порошенком після звільнення з полону
Звільнили Без’язикова лише через три місяці після останнього дзвінка дружині – у липні 2016 року. За словами віце-спікера Ірини Геращенко – процес звільнення полковника був "таємною операцією, на яку дав згоду сам президент Петро Порошенко".
Вже наступного дня після його звільнення, президент провів з Без’язиковим особисту зустріч. Тоді його називали героєм України.
Затримання
Через півроку про Без’язикова знову згадали і затримали, але вже як зрадника. Дружина полковника про затримання дізналася від сусідки: "Це сталося вчора в Житомирі, вони його чекали. Мій чоловік був на вулиці Героїв Десантників - у нас там квартира, Ми там робили ремонт. Я була на роботі. Близько 12:00 мені подзвонила мама і сказала, що наша сусідка їй повідомила про те, що до нас через паркан лізе багато міцних чоловіків", - каже дружина Без’язикова.
Коли вона нарешті дісталася до квартири, їй одразу не відкрили. Всередину вдалося потрапити лише після того, як вона довго стукала у двері.
"Мені з порога ткнули посвідчення. В самій квартирі все було перевернуто. Як мені вже потім пояснив чоловік, вони вилучили у нас вінчестер зі старого комп'ютера, дитячий планшет, ноутбук, нетбук, всі флешки, які були в будинку, телефони, навіть старі, а також карту пам'яті з фотоапарата, на якій зберігалися тільки сімейні фото", - розповіла дружина.
За її словами в ордері на обшук значилося, що її чоловік підозрюється у співпраці з бойовиками "ДНР".
"З'ясувалося, що 13 березня 2015 було навіть відкрито таке кримінальне провадження. Але, оскільки не було ніяких доказів, справу закрили. А зараз через півроку після Ваніного повернення вони чомусь вирішили її відновити", - сказала вона.
Версія СБУ
Натомість у СБУ підтвердили, що полковника затримали за підозрою у співробітництві з бойовиками. Начебто на співпрацю з терористами він погодився, ще перебуваючи у полоні. Відповідні свідчення ніби дали офіцери, які бачили все на власні очі.
Начебто до його обов’язків входив збір інформації щодо сил АТО. "Зрадник отримав військову форму російського зразка, табельну зброю, службове посвідчення, зарплату та авто з шофером", - заявив керівник апарату СБУ Олександр Ткачук.
Крім того, згідно заяви СБУ, Без’язиков неодноразово виїжджав до Російської Федерації, зокрема Ростова-на-Дону, для інструктажів від кадрових працівників російських спецслужб. Також він був відомий серед колег-терористів під прізвиськами "луїз", "дядя ваня", "полковник", "иван николаевич" тощо.
Проти нього було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 258-3 (участь у терористичній організації) Кримінального кодексу України та повідомлено про підозру. Поки що його затримали на 72 години.
Версія затриманого
Без'язиков у суді
Сам затриманий каже, що шокований від звинувачень: "Виправдовуватися завжди важко, тому що звинувачувати набагато легше".
За словами Без’язикова по всім питанням у нього вже були розмови з СБУ та іншими органами і навіть проводилась очна ставка зі свідками, які фігурують в його справі.
"Поки півроку була тяганина, тому що у керівництва ВСУ є якісь підозри до мене. Вони хочуть їх або підтвердити, або спростувати. Тому зараз відбувається це судове засідання", - пояснив він.
Відповідаючи на питання журналістів з приводу того, що носив у полоні форму російських військових, Без'язиков заявив, що іншого одягу в нього просто не було. "Мій одяг порвали тоді, коли взяли в полон. Тому носив одяг російського зразка, який видали бойовики".
Також полковник заявив, що в нього є хвороби, які вимагають хірургічного втручання. Про те, що її чоловік хворий, заявила і його дружина. А під час судового засідання для Івана Без’язикова навіть викликали "швидку".
Але, як пізніше заявила прес-секретар СБУ Олена Гітлянська, під час обслідування ніяких проблем зі здоров’ям в нього не знайшли.
- Актуальне
- Важливе