Заборона на мусульман
Трамп підписав найбільш суперечливий наразі указ, який спричинив хвилю протестів та обурень по всьому світу
Ще не вщухли пристрасті навколо указу про будівництво стіни Трампа, як президент США ухвалив нове рішення, ще більш суперечливе. До речі, уся ця історія із указом Трампа про часткову заборону на в'їзд громадянам семи мусульманських країн непогано ілюструє, яким може виявитися стиль правління Трампа протягом усієї його президентської каденції.
А саме, спочатку ухвалюється скандальне рішення, піднімається хвиля обурення правозахисників, політичних опонентів та світових лідерів, судді скасовують дію указу в окремих штатах, адміністрація президента на льоту міняє правила, намагається все пояснити та звинувачує в скандалі медіа, які неправдиво подають інформацію.
Що зробив Трамп
Президент США ще під час виборчої кампанії говорив, що непогано було б заборонити в'їзд до США мусульманам, бо інакше країна має відкриті двері для джихадистів.
На практиці виконання передвиборчої обіцянки втілилось (поки що) у забороні на в'їзд у США на чотири місяці всім біженцям (окремо підкреслюється заборона для біженців-сирійців). Також заборонено на три місяці в'їзд до США громадянам з паспортами семи країн світу, населених переважно мусульманами: Ємену, Іраку, Ірану, Лівії, Сирії, Сомалі, Судану.
Трамп у Овальному кабінеті Білого Дому підписує указ про обмеження на в'їзд для біженців. Фото: Reuters
В результаті в суботу 375 людей не змогли в'їхати до США (з них 109 подорожували транзитом), ще 173 не пустили на борт літаків перед вильотом. Цифри мікроскопічні, але тут справа у самій забороні, а не масшабі наслідків.
За 90 днів, як вважає Трамп, буде введено більш досконалу систему безпеки і тоді в'їзд до США знову дозволять. Або не дозволять.
Хаос і протести в аеропортах
Перші проблеми почались через те, що заборону ввели без попередження. Офіцери прикордонної та митної служби достеменно не знали, як їм діяти, коли, наприклад, у людини подвійне громадянство (наприклад, Судану і Канади), або ж є "грін карта".
Та що там казати, коли відповідальний за виконання указу міністр внутрішньої безпеки Джон Келлі, нещодавно призначений Трампом, дізнався про заборону на борту літака.
Після запровадження указу негайно почались протести - у суботу та неділю повідомлялося про тисячі демонстрантів у аеропортах Нью-Йорка, Вашингтона, Бостона, Далласа. Указ засудили уряди Німеччини, Великої Британії, Канади та багатьох мусульманських країн. Британські дипломати тиснуть на прем'єр-міністра Терезу Мей аби вона скасувала запрошення для Трампа відвідати їхню країну.
Протест в аеропорту Ромулус, штат Мічіган. Фото: Reuters
Протест в аеропорту Бостона. Фото: Reuters
Дивна логіка списку
Критики Трампа стверджують, що він існує у власній паралельній реальності. Президент у своєму першому інтерв'ю на посаді пояснив необхідність ухвалення заборони необхідністю посилити безпеку після таких жахливих терактів, як атаки 11 вересня та стрілянина в Сан-Бернардіно у грудні 2015 року.
У другому випадку один з терористів був народжений у США, а друга особа походила з Пакістану - країни, якої немає в списку. У першому випадку викрадачі літаків походили з чотирьох країн (Єгипет, Ліван, ОАЕ, Саудівська Аравія). Жодна не входить у список Трампа. Отже його указ жодним чином не вирішує проблему безпеки.
Голова апарату Білого Дому Райнс Прібус у відповідь на питання, чому в списку немає Афганістану, Пакистану, Саудівської Аравії чи Єгипту відповів, що у майбутньому список "заборонених" країн може бути розширений. Ось чому мало хто впевнений, що заборону скасують за три місяці, а не подовжать, або й розширять. Тож уже зараз компанії, які мали найманих працівників з семи "заборонених" країн шукають виходи з ситуації.
Сам Трамп заперечив, що його указ спрямований проти мусульман та звично звинуватив у викривленні інформації ЗМІ: "йдеться не про релігію, йдеться про терор та безпеку країни". Він додав що для громадян 40 держав, де більшість населення сповідує іслам, ніяких заборон не введено.
За і проти указу Трампа
Агентство Reuters пише, що більшість людей, які складали ядро підтримки Трампа на виборах не зважають на критику та протести в аеропортах. Вони закликають заспокоїтися та дати президенту час і шанс.
Колишній заступник міністра оборони США часів Рональда Рейгана Френк Гаффні схвалив рішення Трампа і вважає, що він має додати в список Саудівську Аравію. За його словами, президент ускладнює "імпорт джихадизму".
Критики говорять, що указ Трампа, навіть якщо він не мав цього на меті, спрямований проти мусульман і вкладається в рамки пропаганди терористів "Ісламської держави". Вона стверджує, що американці дискримінують та переслідують мусульман. Отже указ допоможе набору новобранців. Таку думку висловили сенатори Джон МакКейн та Ліндсі Грехем, а також екс-директор британської розвідки МІ6 Річард Барретт.
Також звертає увагу на себе, що через два дні після указу сталася стрілянина в мечеті у канадській провінції Квебек. Загинуло п'ятеро мусульман. Канадський прем'єр-міністр Джастін Трюдо напередодні якраз говорив, що його країна вітатиме біженців. За словами прем'єра, напад на мечеть - це "терористична атака на мусульман".
Мова ненависті - поганий спосіб вирішення проблеми, особливо такої чутливої, як тероризм на релігійному ґрунті. Але поки що Трамп не чує критиків.
- Актуальне
- Важливе