live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Кожного дня від стрілянини гине 92 американця. В США заговорили про заборону вільної зброї


фото: Reuters
Білий тероризм та вільне володіння зброєю - ці дві теми найгарячіше обговорюються в США після найкривавішої масової стрілянини в історії країни

За день після стрілянини в Лас-Вегасі стало більш зрозумілим, що відбулося та чому.

Білий тероризм

Кілька ЗМІ через напад у Лас-Вегасі почали дискусію про те, чи справді радикальні ісламісти становлять головну загрозу для країни. Видання Vox опублікувало текст під заголовком, який стверджує, що "білі американські чоловіки становлять більшу терористичну загрозу на території США, аніж іноземці-мусульмани".

Поява дискусії закономірна - минулого тижня адміністрація президента Трампа запровадила оновлену версію указу, що забороняє в'їзд громадянам восьми країн. Більшість із них - це країни, населені переважно мусульманами.

"Президент Дональд Трамп повторно спробував обмежити в'їзд до США в ім'я національної безпеки, хоча жодна із заборон на в'їзд його адміністрації не запобігла б таким нападам, який стався у ніч неділі в Лас-Вегасі", - пише з цього приводу Huffington Post.

Автор тексту на Vox стверджує, що за ті вісім місяців, які Трамп знаходиться при владі, набагато більше американців було вбито білими нападниками, які не мали жодного зв'язку з іноземцями або терористами-мусульманами.

Видання згадує дослідження дослідницької організації New America, яке виявило, що з 2001 по 2015 рік більше американців було вбито місцевими правими екстремістами, ніж ісламістами. Зокрема, з часу трагедії 11 вересня і до 2015 року 48 американців було вбито екстремістами, які не були мусульманами. Джихадисти вбили 26 громадян США.

Таку ж тенденцію виявив Центр дослідницького репортажу. Він нарахував з 2008 по 2016 рік 63 випадки ісламського тероризму та 115 випадків нападів, влаштованих правими екстремістами. Лівими радикалами було вчинено 19 нападів.

Але якщо рахувати кількість загиблих, то джихадисти вбили більше: 90 жертв проти 79 загиблих від рук праворадикалів. Дослідники зауважують, що такий результат головним чином стався через масову стрілянину в Форт-Худ, яку влаштував у 2009 році майор-мусульманин Нідал Хасан. Від рук лівих екстремістів загинуло за цей же період 7 осіб.

Критично налаштовані до Трампа видання зауважують, що його ініціатива із забороною на в'їзд не буде ефективним механізмом захисту від нападів терористів.

Зокрема, журналіст Зак Бьючемп писав ще влітку, що шанс бути вбитим мусульманином-мігрантом для американця у будь-який рік, навіть враховуючи напади 11 вересня 2011 року, дорівнює один на 3,6 мільйона.

Прихильники Трампа говорять про те, що обговорювати проблему заборони на в'їзд для мігрантів зараз, коли вся країна оплакує жертв стрілянини, недоречно. Це, мовляв, дешева спроба заробити політичні очки.

Проблема легалізації зброї

Ще одне питання, через яке тепер ламають списи американці - чи варто зробити більш жорсткими правила володіння вогнепальною зброєю. Ця тема також дуже популярна зараз в Україні. Багато хто з прихильників легалізації вогнепальної зброї посилається на досвід США. Проте в самих Штатах це питання не має такої однозначної підтримки.

Традиційно за більш суворі закони щодо володіння зброєю виступають демократи. Республіканці навпаки активніше підтримують зняття обмежень, не втомлюючись нагадувати про другу поправку. Вона діє з 1791 року і гарантує право громадян на вільне зберігання та носіння вогнепальної зброї.

Тому не дивно, що американські ЗМІ, які більше симпатизують демократам, зараз активно обговорюють тему вільного володіння зброї.

Зокрема, в газеті The New York Times вийшла колонка журналіста Ніколаса Крістофа, який наводить різні аргументи на користь зниження кількості зброї, якою володіють американські громадяни.

Він починає з доволі поширеного прикладу Австралії, яка після масової стрілянини в 1996 році ввела суворі обмеження. Як результат, значно знизилась кількість злочинів та самогубств із застосуваням вогнепальної зброї.

Крістоф також стверджує, що з 1970 року кількість американців, які померли від вогнепальної зброї на території США (самогубства, вбивства та випадкові смерті) перевищила кількість американців, які загинули на всіх війнах, включно з революцією 1775-1783 років.

Кожного дня, пише журналіст, від стрілянини гине 92 американця.

Американські діти мають у 14 разів більше шансів загинути від пострілу, аніж діти з інших розвинутих країн.

Читайте також: 8 графіків, які пояснюють культуру зброї в США

Видання Vox, аналізуючи проблему масових стрілянин, демонструє 17 графіків та схем. Один із них свідчить, що американці - це нація, яка має на руках найбільшу кількість одиниць зброї. На її долю припадає 42% приватних "стволів" по всьому світу. І це при тому, що американці складають лише 4% населення світу.

Телеканал CNN наводить вісім графіків, які пояснюють ставлення жителів США до зброї. Загалом із них також випливає, що в штатах, де закони щодо володіння вогнепальною зброєю суворіші, рівень злочинів та самогубств із її застосуванням також нижчий.

Окрім того, телеканал наводить дані дослідження компанії Gallup, які говорять, що 55% американців зараз хочуть більш суворого законодавства щодо володіння вогнепальною зброєю і лише 10% хочуть, аби його послабили.

Клінтон та глушники

Звісно, до такої гарячої теми підключились і політики. Гілларі Клінтон після висловлювання співчуття в своєму Twitter засудила тих колег, які зараз намагаються пролобіювати дозвіл на легалізацію глушників. Мовляв, якби в нападника у Лас-Вегасі був глушник на гвинтівці, жертв було б ще більше.

У відповідь вона отримала порцію критики від союзників президента Трампа. Зокрема, колишній політичний стратег Білого Дому Стівен Беннон та радник президента Себастіан Ґорка засудили пані Клінтон за те, що вона намагається заробити політичні очки на трагедії.

Подібні думки висловив на сайті телеканалу Fox news колишній комісар поліції Нью-Йорка Бернард Керік. Він пише, що найменше, що зараз потрібно пораненим і сім'ям загиблих - це політичні лідери, які "збовтують політичний горщик" та "створюють хаос" в їхніх партіях, які протистоять одна одній.

Консервативне видання Daily Caller цитує конгресмена-демократа Генрі Куельяра, який в ефірі Fox news сказав, що не вірить у контроль за вогнепальною зброєю. "Просто забрати зброю в усіх не вирішить проблему (нападів, як-от у Вегасі. - Авт.)", - сказав він. Позиція політика, напевно, пояснюється тим, що він представляє Техас - штат, де традиційно дуже цінують другу поправку.

Один із найцікавіших графіків Vox - той, що демонструє ставлення американців не до проблеми володіння зброєю загалом, а до конкретних заходів, які обмежують володіння нею. Наприклад, заборна на продаж тактично-наступального озброєння.

Видання зауважує, що коли йдеться про конкретику, громадяни США більш практичні та підтримують логічні заборони. Але політики, коли доходить до конкретики, використовують гасло "вони хочуть забрати вашу зброю!" Після цього раціональна дискусія переходить у хаотичне політичне змагання, відсуваючи головну проблему на задній план.

новини партнерів

20 липня, 2018 п'ятниця

19 липня, 2018 четвер

20 липня, 2018 п'ятниця

19 липня, 2018 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати