live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Катерина Рещук 30 листопада, 2017 четвер

Детектив-антикорупціонер став другом чиновниці, щоб дати їй хабар. Чим закінчилась спецоперація НАБУ

СБУ схопила агента НАБУ, який хотів дати $15 тис. хабара першій заступниці голови Державної міграційної служби Діні Пімаховій. Шпигунський детектив, який трапився в Україні

Діна Пімахова розповіла, що обійняла посаду у відомстві на початку 2017 року після проходження конкурсу. До цього, з 2011 року чиновниця також працювала в ДМС, але директором департаменту паспортизації.

У квітні цього року до родичів Пімахової в Запоріжжі зателефонували представники арабського інвестиційного фонду "Mubadala". Вони хотіли купити мікроавтобус, який родина продавала через оголошення у ЗМІ.

На зустріч прийшов чоловік, який представився керівником офісу інвестфонду в Україні Сергієм Титинковим. Він нібито приїхав відкривати тут представництво. Угода про придбання автобуса так і не відбулась, але за словами Пімахової, чоловік встиг налагодити дружні стосунки з її близькими. Через родину Титинков і познайомився з Пімаховою.

Вона розповіла, що їх спілкування також стало дружнім. Титинков цікавився здоров’ям її дітей, постійно пропонував допомогу. Вони спілкувались телефоном, вели дружні бесіди.

Іншого разу вони нібито випадково зустрічаються у Львові, куди Пімахова приїхала у відрядження, а Титинков купувати готель. Вони вечеряють в колі колег та друзів, багато спілкуються на різні теми: від футболу до особистого життя.  

Через кілька місяців, за словами Пімаховаї, Титинков почав звертатися до неї з проханнями “вирішити питання” легалізації іноземців в Україні. Вона йому відмовила.

Коли пропозиції “посприяти” не завершились, звернулась до СБУ та розповіла, що їй пропонують хабар.

Далі спілкування Пімакової та Титинкова фактично стало спецоперацією СБУ та ГПУ.

29 листопада пізно ввечері відбулось затримання Титинкова при спробі дати $15 тисяч хабара Пімаховій. Під час затримання у нього знайшли різні технічні засоби, виявилось, що Титинков - це не справжнє ім’я чоловіка.

Насправді його звуть Сергій Боярський, він є співробітником НАБУ. Тепер йому інкримінують статтю 370 КПК "Провокація хабара", яка передбачає до 7 років ув'язнення.

Пімахова каже, що і гадки не мала, що весь цей час спілкувалась із агентом Бюро.

Відповідь НАБУ: Це провокація СБУ

Діна Пімахова

Як тільки стало відомо про затримання агента НАБУ Боярського, у Бюро одразу назвали дії ГПУ та СБУ спланованою диверсією проти агентства.

Працівники СБУ нібито умисно прослуховували агентів НАБУ під час цієї спецоперації і розповіли про це Пімаховій, щоб потім переслідувати агента Боярського та інших співробітників Бюро.

У НАБУ наполягають, що їх детектив Боярський працював під прикриттям у заздалегідь спланованій спецоперації, яку відомство розробляло більше ніж півроку. Головною метою антикорупціонерів було виявлення злочинного угруповання у ДМС.

Тим більше, вони спростовують інформацію, що Боярський неодноразово пропонував хабарі Пімаховій. За матеріалами кримінального провадження НАБУ, вона сама неодноразово вимагала "заохочення" у $30 тис. Спочатку за вирішення питань про надання іноземцям українського громадянства, а згодом - за надання посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Бюро стверджує, що задокументовано ще чимало фактів, які підтверджують, що багато чинних та колишніх працівників ДМС фактично входять до складу злочинного угрупування.

UPD: Через 3 години після написання матеріалу НАБУ опублікувало оперативні записи по справі про хабар в ДМС.

27 серпня у детектива НАБУ нібито відбулася неформальна зустріч із чиновницею, під час якої детектив (за легендою представник іноземної компанії) звернувся за порадою з приводу отримання іноземцем паспорта України. Жінка на відео сама запропонувала скористатися "єдиною законною схемою".

А саме: "зробити" іноземцю родичів в Україні, необхідні тести ДНК та отримання відповідного рішення суду. Однак цей варіант, за словами жінки на відео, буде "дорогим".

"Тридцять — це мінімум", — повідомила вона й водночас запевнила: "все зробимо, повір". За словами НАБУ, чиновниця власноруч того дня передала список необхідних документів.

Під час зустрічі 7 вересня вона ще раз підтвердила озвучену суму й уточнила, що йдеться про $30 тисяч, стверджують у НАБУ.

Історія ГПУ. Інтим, горілка і хабар

Як розповів генпрокурор Юрій Луценко, НАБУ отримало інформацію, що чиновники ДМС могли незаконно видавати дозволи на постійне проживання в Україні іноземців, а також незаконно видавати їм паспорти громадян України.

Далі НАБУ розробляє спецоперацію, щоб знайти цих корумпованих чиновників. У ході спецоперації працівники НАБУ тричі намагались запропонувати хабар Пімаховій, розповів Луценко.

Перший:

Заступниці голови ДМС принесли пакет документів на громадянина Ірана та попросили виготовити паспорт громадянина України. У відповідь чиновниця сказала, що така схема існує і коштує певну суму коштів.

“З моєї точки зору це вже є підставою говорити про корупцію в ДМС, але подальші дії в цьому епізоді не найшли розвитку”, - каже Луценко.

Другий

Іншого разу працівники НАБУ запропонували легалізувати документи в'єтнамського громадянина. Під час цього чиновниця не називала суму, але отримала незначну неправомірну вигоду, каже Луценко. Після цього її не затримали і ситуація не мала жодного розвитку.

Третій

В третьому епізоді працівники НАБУ запропонували працівниці ДМС легалізувати ще одного іранського громадянина і при цьому не отримали від неї жодних сигналів, але вчора спробували дати їй $15 тис. Тоді й був затриманий агент НАБУ Боярський.

ГПУ вважає, що його затримання було абсолютно законним, адже три спроби дати Пімаховій хабар - є провокацією.

Луценко переконаний, що правоохоронці не мають права пропонувати держпосадовцю ухвалити завідомо незаконне рішення і очікувати, яку суму він за це назве.

“Це підбурення, коли правоохоронці, щоб довести злочин впливають на суб'єкт. Схиляють його до вчинення злочину, який би в іншому випадку не був би вчинений", - прочитав Луценко визначення Європейського суду.    

Він додав, що у таких випадках людину звільняють від покарання.

Луценко також розповів, що ГПУ прослуховували всі оперативні наради НАБУ, які проводились під час спецоперації.

"Вони зводилися до одного: як зробити так, щоб Пімахова все ж таки назвала цифру. Обговорювалося питання пити з нею не вино, а щось міцніше. Обговорювалося питання "давайте мене зловлять через наркотики, а її сестра працює в поліції, вона мене за гроші звільнить". Обговорювалися питання інтимні та інші", - розповів генпрокурор.

Всіх відпустили

Голова НАБУ Артем Ситник під час брифінгу повідомив, що правоохоронці не будуть нікого затримувати у цій справі. Мова йде як про заступницю голови ДМС Пімахову так і про детектива НАБУ Боярського. Цю інформацію також підтвердив Луценко.

Глави обох відомств підтвердили, що будуть спільно розслідувати справу.

Введіть слово, щоб почати