Великий піст – тягар чи благословення? Традиції, прикмети і вірування, які ведуть до Великодня

Тетяна Зінченко
19 лютого, 2018 понедiлок
09:10

У чому полягає духовна і тілесна підготовка віруючих до зустрічі Світлого Воскресіння: що робили, на що сподівалися, у що вірили і що їли наші пращури у найсуворіший у році піст

Від сьогодні християни безпосередньо налаштовуються на Великдень, а відтак – на остаточне воскресіння любові та весни. Щоб прийти до цього дня сповненими сил, зі світлими думками і помислами, треба буде 48 днів дотримуватися посту – як плотського, так і духовного.

Кожен справжній християнин сприймає цей час як благодать: це світлий час зупинитися в річній щоденній суєті й подумати про вічне - про шлях любові на землю в образі Ісуса Христа, про те, чому все-таки наше життя – це також вічний шлях, чому смерті як остаточного зникнення особи не існує.

Це час суворих обмежень у їжі, очищення від гріхів, переосмислення свого духовного життя. Кожен, утім, сам вільний обрати свій спосіб очищення і долучення до християнських чеснот. Як прорік Спаситель, "Хто може вмістити, нехай вмістить". Як відомо з давніх літописів, перед важливими звершеннями і Син Божий, і Його учні, і всі православні християни дотримувалися посту.

Початок і тривалість Великого посту нерозривно пов'язані з перехідним святом Великодня, тому щороку  його час змінюється. Цього року Великий піст починається 19 лютого і завершується 8 квітня - на Світле Христове Воскресіння.

 Символічна Чотиридесятниця

Великий піст складається з власне сорокаденного посту (Чотиридесятниці) і посту Страсного тижня. Але власне Великий піст складають лише перші сорок днів, так звана Велика Чотиридесятниця. Це – праобраз сорокаденного посту Ісуса Христа в пустелі.

Числу 40 Церква з давніх-давен надає великого значення, це - своєрідний символ і мірило: 40 днів потопу, 40-річна мандрівка ізраїльтян по пустелі. І в Новому Заповіті: 40-го дня Йосиф і Марія принесли Боже Дитятко в Єрусалимську святиню, 40-денний піст Ісуса Христа в пустелі, 40-денне перебування Його на землі після свого Воскресіння. У наших обрядах на 40-й день приносять дитину в церкву, щоб її оцерковити, на 40-й день поминають померлих. А від 40 покут прийшов і 40-денний піст перед Великоднем.

Дні, які йдуть після Чотиридесятниці, - Лазарева субота, Вербна неділя і шість днів Страсної седмиці - християни присвячують історіям земного шляху Христа - Воскресінню праведного Лазаря з Віфанії, Входу Господньому в Єрусалим, останнім проповідям Спасителя в храмі, Таємній вечері.

Таїнство і урочистість посту

Великий Піст починався від посипання голів попелом, роздавання жебракам решток запустних страв і ховання в шафи бальних туалетів. Під час посту хліб мастили повидлом, а не вершковим маслом, або мокали в олію. До столу подавали оселедці без сметани, кава також подавалася без вершків та без цукру, і взагалі була з палених жолудів. Пили липовий чай, замість десертів подавали мало солодке печиво, так зване «довічне» («wiekuiste»), яке отримало таку назву через те, що його можна було їсти навіть через півроку після того, як воно було спечене.

Жінки шість тижнів носили прикраси із чорних агатів та з оніксу, оправленого в срібло, або ебонітову біжутерію. Під час посту не дозволялося грати веселої музики. А як уже щось гралося — то лише задумливі та сумні мелодії (наприклад, ноктюрни Шопена). Траплялося, що на час посту в дітей відбирали іграшки, залишаючи в замін лише найпошарпаніші, а замість казок їм читали життя святих.

Чоловіки мали відмовлятися від алкоголю, куріння; подружжя мусили утримуватися від співжиття. Щодо цього та взагалі щодо харчових обмежень Великого посту сучасна медицина повністю підтримує піст як засіб очищення та оздоровлення організму, при чому як фізичного так і психологічного.

Воропай Олекса, «Звичаї нашого народу», етнографічний нарис

null

"Тому, що ми не постили, нас було вигнано з раю. Отже дотримуймо піст, щоб повернутися туди" (Св. Василій Великий: Про піст І).

Під час Великого посту за церковним статутом забороняється вживання в їжу скоромних продуктів (продуктів тваринного походження) – м’яса, молока, яєць, риби. Крім того, з понеділка по п’ятницю, якщо на ці дні не припадає свято, не вживається і  олія. Риба дозволяється всього лише двічі – на Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) і на Вербну неділю. Перший день посту (Чистий понеділок) і передостанній – Велику п’ятницю (Страсну П’ятницю) – рекомендується проводити взагалі без їжі.

Також  по понеділках, середах і п'ятницях була холодна їжа без олії, у вівторок та четвер - гаряча їжа без олії. По суботах і неділях дозволялося олія і трохи виноградного вина - для підтримки сил. Раніше у Великий піст відмовлялися і від цукру, але сьогодні він дозволений. Однак тим, хто не може дотримуватися посту повністю, від солодкого все ж було бажано відмовитися, аби хоч проявити своє прагнення обмежити себе в піст.

У піст часто готували квашу — особливий вид десерту. Запарювали три види борошна: житнє, пшеничне, гречане й додавали солоду. Схожа на кисіль маса, тепло накрита, встоювалася й починала бродити, головне, аби вона не перекисла. Варили її на малому вогні, щоб не збігла. Вона набувала кисло-солодкого смаку і була дуже смачною. І оскільки її вважали ласощами, квашу заборонялося готувати на першому тижні Великого посту. На жаль, зараз про цей смаколик забули.

Особливо набожні люди "разкували" (тобто їли раз на день).

На Волині поширеною пісною стравою була "гурда" - відварене конопляне насіння, затовчене сухими ягодами чорниці.

Однак пісною їжею також не можна об'їдатися, а дотримуватися поміркованості. Правила церковного посту послаблюються лише для хворих, тих,хто займається важкою фізичною працею та для тих, перебуває в дорозі. Піст також не розповсюджується на немовлят. Святитель Іоанн Златоуст говорив: "Хто приймає їжу і не може постувати, хай подає щедру милостиню, хай покаже невпинну молитву... В цьому не може перешкодити йому неміч тіла. нехай примириться з ворогами своїми; усіляку злопам'ятність відгонить від душі своєї".

  Сім тижнів – сім кіл Великого посту

Перша неділя Великого посту називається "неділя збірна". Це - час початку танення снігу, принаймні сподівань на його танення, тому говорять: "Неділя збір - тече вода з гір".  

Перший день Великого посту - "Чистий понеділок". У цей день було прийнято чистити будинок від "духу Масниці" і ходити в лазню, щоб вступати у Великий піст очищеними духовно і тілесно. А ще його називають Жилавим понеділком. Цього дня не готують гарячих страв, а печуть коржі з житнього тіста. Ними і водою часто і обмежується понеділкова трапеза християн.

В першу суботу Великого посту збиралися до церкви, приносили з собою хліб, коливо й мед і замовляли велику панахиду по рідних-небіжчиках. Цей звичай називався "давати мисочку". Виходячи з церкви, християни "знаменувалися" - цілували хрест чи ікону, бо  "хто без благословення і знаменування піде з церкви геть - то все одно, як і не був у церкві". Ті, що постили в цей день і дотрималися всіх правил, називаються "спасенниками". Кожен, хто говів, повинен піти на вечірню, і "віднести причастя". Якщо ж хтось не піде, про нього кажуть: "Він причастя вкрав!"

Четвертий тиждень Великого посту - "середохресний". В середу на цьому тижні - свято хреста. В цей день господині пекли "хрести" з маком і змащували їх медом. Частину "хрестів" зберігали на час сівби. 

Шоста субота - Вербна або Лазарева на честь воскресіння праведного Лазаря. Це свято дітей. Під час церковного обходу на вечірні діти носили вербу; у кого була найбільша гілка верби, той відчував себе щасливим.

У давнину в Україні побутував звичай ходити із церкви до церкви, несучи із собою посвячене гілля верби. В цих походах активну участь брали вихованці духовних шкіл "бурсаки". Цей звичай широко побутував на Київщині ще в першій половині XIX століття.

В. Сапіга "Українські народні свята та звичаї"

Останній тиждень перед Великоднем називають Великим, Страсним або Чистим. На цьому тижні віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і в перший тиждень.

Чистий четвер — день весняного очищення. Християни прибирали оселі, сади, городи до свята. Важливо було помитися і помити дітей, щоб очистися від хвороб і щоб вони не чіплялися.  Увечері в церкві відправлялися "Страсті" - утреня, під час якої вірні у храмі стоять із запаленими свічками. Люди намагались донести страсну свічку додому так, щоб вогонь не згас.

Велика або Страсна П'ятниця – великий день для вірян. Цього дня нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви. Не можна ні шити, ні плести, ні рубати дрова, а також співати та веселитися.

У Великодню суботу роблять крашанки або писанки (подекуди це роблять у п'ятницю), печуть паски. Кожен регіон має свої традиції писанкарства, береже і пишається ними. Писанки – мистецтво, яким славиться наш народ.

На Великдень до заутрені всі йдуть до церкви. Після святкової літургії освячуються крашанки, писанки, паски, скоромна їжа, лунає "Христос Воскрес!" і відлунює "Воістину Воскрес!". Затим родини вдома збираються за святковим столом і розговляються, тобто знімають із себе всі обмеження.

 Велика мета Великого посту

Християни обмежують себе в піст не тому, що так хоче Бог.  Мета посту - перемога духу над плоттю, укріплення  духу, звільнення від спокус, це створення особливого стану фізичної природи людини, у першу чергу з метою її духовного оновлення. Тому що порожнечу, яка виникає відреченням від недобрих спокус, треба заповнити духом любові і благочестя. Не означає лише чистоту тіла, а й чистоту думок. Святий Максим Сповідник говорив: "Не їжа зло, а чревоугоддя".

Чим є для нас піст?

Іоанн Златоуст про сутність посту: "Помиляється той, хто вважає, що піст - лише в утриманні від їжі. Істинний піст є віддаленням від зла, приборканням язика, віддаленням гніву, утихомирення похотей, припинення наклепів, обману та клятвопорушення. Прекрасний піст, тому що гріхи наші він пригнічує, як шкідливу траву, а правду, як цвіт, піднімає і вирощує... ти постуєш? Нагодуй голодних, напої спраглих, відвідай хворих, не забудь в'язнів у темниці, пожалій змучених, втіш скорботних та тих, хто плаче, будь милосердним, лагідним, добрим, тихим, довготерпеливим, жалісливим, незлопам'ятним, благоговійним, істинним, благочестивим, щоб Бог прийняв і піст твій та щедро дарував плоди покаяння".

Як ми ввійдемо у Великий піст, зможемо чи ні дотримуватися всіх вимог і обмежень у харчуванні - залежить від нас: від стану здоров’я, бажання і налаштованості, часу тощо. Але, як і наші пращури, мусимо дотримуватися духовного посту, молитися, духовно очищатися, боротися зі шкідливими звичками, допомагати нужденним, не робити зла. Така наша духовна обнова є властивою і найважливішою ціллю на шляху до Великодня.

Усе, що робимо для людей, робимо для самого Бога. Нехай Великий піст сповнить усіх духом Божої любові!

Читайте також:
Польща карантин
13 травня, 2021 четвер
Польща вирішила прискорити вихід з карантину
Марченко Медведчук
12 травня, 2021 середа
Підозра Медведчуку: Оксана Марченко заявила про повернення додому разом з чоловіком
Ребров
13 травня, 2021 четвер
Ребров після третього поспіль чемпіонства висунув ультиматум "Ференцварошу"
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.49
  Купівля 27.49
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
14 травня
19:54
У Раді зареєстрували законопроєкт про режим "без паперів"
19:54
Українська розвідка про напади на синагоги в Німеччині: "Такі схеми використовують спецслужби окремих держав"
19:50
До України їдуть в.о. прем'єра Молдови та віцепрем'єр Грузії

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
19:36
Віктор Медведчук
Росія почала ліквідацію компанії "Новые проекты", через яку Медведчуку висунули підозру в розграбуванні надр, - "Схеми"
19:35
Пашинян попросив Путіна надати військову допомогу Вірменії на тлі нової ескалації у Карабаху
19:31
Олексій Данілов
Данілов: законопроєкт про статус олігархів найближчим часом внесуть до Ради
19:10
ООС
Окупанти на Донбасі обстріляли із заборонених мінометів позиції Об’єднаних сил
19:07
росія дипломат
Росія склала список "недружніх країн": без України
19:02
"Половина людей піде": сенатор пояснив, чому Трампа не можна вигнати з Республіканської партії
18:56
В Україні створять загальнонаціональну цифрову мережу: надасть доступ як мінімум до 12 каналів
18:53
У мечеті Кабула стався вибух, 12 загиблих
18:44
Олексій Данілов
РНБО звернулась до США за інформацією щодо санкцій проти 61 громадянина України і може підтримати рішення партнерів, - Данілов
18:43
Два міністри написали заяви на звільнення
18:38
Портрет музи Пікассо продали за понад $100 млн на аукціоні
18:33
РНБО
РНБО затвердила Стратегію розвитку кібербезпеки в Україні, - Федоров
18:11
коронавірус
Другий рік пандемії коронавірусу буде смертельніший, ніж перший, - очільник ВООЗ
18:08
Володимир Зеленський
РНБО ввела санкції проти 557 злодіїв в законі і 111 іноземних кримінальних авторитетів, - Зеленський
18:00
Денис Урад
Репресії в Білорусі: військовому, який розповів про наказ залучити армію проти мітингарів, дали 18 років за ґратами
17:58
патрульний
У Чернігові патрульний застрелив 45-річного нападника з ножами
17:49
Володимир Зеленський
В ОПУ анонсували "широку пресконференцію" до 2 років президентства Зеленського
17:36
пожежа
В Україні оголосили надзвичайний рівень пожежної небезпеки
17:22
паління електронних сигарет
Комітет Ради рекомендував заборонити паління електронних сигарет у громадських місцях
17:16
Дія
У Мінцифри анонсували ряд нових онлайн-послуг в "Дії": вони стануть доступні з 17 травня
17:11
Семен Семенченко
СБУ повідомила екснардепу Семенченку про підозру в організації обстрілу каналу 112 Україна
17:04
Стерненко суд
Стерненка залишили під домашнім арештом
17:04
гільза
В Одесі через стрілянину оголосили план "перехоплення"
16:56
Ірина Венедіктова
Венедіктова: щодня в Україні реєструють по 20 випадків домашнього насилля
16:50
СOVID
На Чернігівщині стався спалах ботулізму, одна людина померла
16:45
Нафтогаз
До наглядової ради Нафтогазу може приєднатися представник США,- Шмигаль
16:38
Суддя Олександр Тупицький
Відстороненому Зеленським голові КСУ Тупицькому призупинили виплату зарплати
16:34
Путін Медведчук
Путін назвав підозру Медведчуку "зачисткою політичного поля" і заявив, що Україну "перетворюють на антиРосію"
16:31
Італія
Італія впроваджує "зелений паспорт COVID-19" для туристів: як його отримати
16:30
На Харківщині затримали російського підлітка, який прямував до України "в пошуках кращого життя"
16:29
СБУ
СБУ провела навчання на Херсонщині: відпрацювали дії у разі вторгнення РФ
16:12
Сергій Дейнеко
Тероризм, агресія РФ, контрабанда: у МВС назвали загрози на кордонах України
16:11
ОПУ
ОПУ має лонг-лист кандидатів на посаду прессекретаря Зеленського, - Подоляк
16:08
театр оперети
У Києві після реставрації відкрили театр оперети
16:05
Ножові поранення і травми голови: у Миколаєві вбили відомого історика Володимира Щукіна
16:00
Наживо
Проект “Непросто” : Війни між народами. Ізраїль Палестина, Україна Росія, Грузія Росія, та інші
15:57
Мінекономіки
У Мінекономіки назвали причини введення держрегулювання цін на бензин і дизпаливо
Більше новин