Як суд окупованого Донецька розпорядився землею у Києві

3 жовтня, 2018 середа
18:00

Розслідування журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Юлії Савчук

Зміст

Кількість сумнівних будівництв у Києві з року в рік зростає в геометричній прогресії. Життєвий простір ущільнюється, а хмарочоси з'являються на берегах, рекреаційних зонах і навіть, непримітних, на перший погляд, промислових майданчиках.

Нещодавно на території непримітної, на перший погляд, промислової зони по вул. Кайсарова у Голосіївському районі столиці розпочалося повномасштабне будівництво житлового комплексу. Історія багатоповерхової забудови із милозвучною назвою “Паркова Долина”, виявилася цікавою та вельми утаємниченою. 

Усе почалося 2003-го року, коли Київрада на чолі з Олександром Омельченком передала в оренду автотранспортному підприємству (АТП 13058) майже 8 Га землі. Цільове призначення ділянки — для автомобільного транспорту, незмінним воно згідно Кадастрової карти, є і нині. Проте це не завадило корпорації “Укрбуд” зводити тут п'ять багатоповерхівок.

Автотранспорт чи багатоповерхівки?

Проте цілковитою несподіванкою для нас стала інформація з реєстру прав на нерухоме майно. У витягу за даним кадастровим номером вказано, що цільове призначення земельної ділянки — для будівництва житлового комплексу. Зміни в реєстр внесені у лютому 2016-го року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду. Постанова була винесена в Донецьку 4 липня 2014 року, коли місто уже було непідконтрольною територією. І що найцікавіше — в Єдиному державному реєстрі судових рішень постанова з таким номером відсутня, а в списку справ, призначених до розгляду цим судом, під цим номером — зовсім інший спір.

 

Юристи не приховують свого здивування. “Такого не може бути, тому що коли позов надходить до суду, завдяки цій системі, це програмне забезпечення спеціально розроблено, розподіляє автоматично на кожного суддю і присвоюється свій унікальний номер”, - пояснює експерт в галузі земельного права Олександра Поліщук.

Таємниче рішення Донецького адмінсуду

На той час суд функціонував, але це була тимчасова територія, непідконтрольна органам державної влади, то ж яким чином виносилися рішення, хто мав доступ до печаток та документообігу? Юрист Денис Писаний зазначає, що в липні 2014 року ці питання законодавчо не були врегульовані, оскільки до прийняття в серпні 2014 року закону Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням АТО, який вступив у силу 20 серпня 2014 року, будь-які суди в Донецьку та Луганській області приймали відповідні рішення, які визнавалися на території України

Текст Постанови з відповідним номером та суттю справи нам вдалося відшукати на форумі інвесторів “Паркової Долини”, таку ж копію мають і у відділі продажу житлового комплексу. Ані печатки, ані підписів вона не містить, лише нерозбірливий штрих-код наприкінці тексту рішення. Із заявою звернулася приватна особа, якій Київрада відмовила у проханні виділити шматок землі по вул. Кайсарова для приватизації. Тоді як третя особа — АТП 13058, у користуванні якої знаходиться ділянка, звернулася із самостійними вимогами — змінити цільове призначення для будівництва житлового комплексу. І суд прохання АТП підприємства задовольнив у повному обсязі. До того ж цей спір мав розглядати зовсім інший суд. Олександра Поліщук пояснює: за підсудністю автотранспортне підприємство мало податися не до адміністративного, а до господарського суду м. Києва.

 

 

Ми звернулися із запитом до АТП 13058, проте там його відверто проігнорували. А Департамент земельних ресурсів КМДА, який виступав відповідачем по справі, письмовим листом поінформував нас, що жодні зміни до Державного земельного кадастру про цільове призначення не вносились. Натомість Земельний кодекс не передбачає зміну призначення землі на підставі суду і жодної погодженої землевпорядної документації і рішення Київської міської ради, як того вимагає закон, немає, зазначає Денис Писаний.

Ми поцікавилися в “Укрбуду” стосовно деталей розгляду справи. У відповідь нам повідомили, що відношення до будівництва не мають, натомість передали інформацію від ТОВ “СПЕЦБУД-ПЛЮС”, де вказано наступне: “Будівництво по вул. Кайсарова, 7/9 ведеться на законних підставах, а саме на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, виданого ДАБІ від 03 листопада 2016 року. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно цільове призначення земельної ділянки — “для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу”.

Повітря за ціною квартири. В розстрочку

Оскільки забудовник виявився небагатослівним, ми вирушили до відділу продажу нібито з бажанням купити квартиру у комплексі. Менеджер Олександр виявився дуже говірким та з радістю розповів про усі тонкощі справи. “Є містобудівні умови, видані містом, “Укрбуд” займається зміною цільового призначення самостійно. Ми пішли в Донецький суд і змінили цільове призначення”, - охоче повідомляє чоловік.

 

Тобто, “Укрбуд” навіть не приховує, що доклав до цього руку. Проте, далі розмова стає цікавішою. Нині ціна на житло в “Парковій долині” коливається саме в залежності від того — має будинок дозвіл на будівництво чи ні. І становить від 17 до 20 тисяч гривень за метр. Представник відділу продажу Олександр пояснює: зараз дозволу на будівництво другого будинку немає, проте експертизу пройшли і найближчим часом розпочнеться активне будівництво.

 

Тобто, тут безсоромно продають квадратні метри житла, не погодженого до будівництва, ще й пропонують гарну розстрочку — аж на 50 місяців. Таким чином кількість інвесторів стрімко зростає, а разом із ними — і прибутки компанії. Громадський активіст Георгій Могильний розповідає, що за даними Комісії Нацфінпослуг, станом на кінець 2017 року до ЖК “Паркова Долина” вже залучили грошей приватних інвесторів на квартири близько 700 млн гривень . І додає: маючи таку суму в розпорядженні, вони спокійно можуть давати хабарі, оплачувати будь-який “дах” і взагалі не турбуватися.

 

Цього не приховують і у відділі продажу. “В “Укрбуд” взагалі яка практика і тенденція будівництва? Починаємо з 18 поверхів, 17...  зайшли під декларацію, отримали документи, оп — і вже додалося 3 поверхи. У нас 18-19, потім було 20, потім 21, потім 22, три рази міняли”, - ділиться секретами Олександр.

null

null

Загадкове зникнення містобудівних умов

Досить дивна ситуація склалася і з містобудівними умовами та обмеженнями ЖК “Паркова Долина”. Георгій Могильний стверджує, що текст цього документа містить суперечливі тези. Приміром, спершу вказано, що це території комунально-складські, тобто житло будувати не можна, проте далі зазначено, що в проекті генерального плану, який не прийнятий, передбачено утворення житлових територій.

Ми звернулися до Департаменту містобудування із проханням надати нам ці містобудівні умови для ознайомлення, проте на нас чекав іще один сюрприз. Ці документи в Департаменті просто загубили, а нові досі не видали, про що складено відповідний акт у квітня цьогоріч. Детального плану території, за іронією долі, теж немає. Згідно Генерального плану, тут досі розташовані склади.

 

Літаки над головою

У лютому 2017-го року Державна авіаційна служба здійснила інспекційну перевірку приаеродромної території аеропорту “Київ (Жуляни)” та зафіксувала будівництва по вул. Кайсарова 7/9 без погодження з аеродромом, Державіарухом та Службою безпеки. Експерт з авіаційного права Андрій Гук пояснює, що необхідно отримати кілька висновків перед тим, як будувати і визначити навіть місце та висоту споруди в такій зоні. “Потрібно спочатку отримати висновок експлуатанта аеродрому, потім Украероруху, і вже потім необхідно отримати висновок комісії Державіаслужби. Тільки після цих погоджень можна вважати, що проектна документація відповідної споруди відповідає основним вимогам”, - додає експерт.

Якщо хтось почав будівельні роботи без дотримання цих вимог, то в Державіаслужби є повноваження зупинити будівництво. Проте результати відповідної перевірки були як забудовником, так і ДАБІ проігноровані, тому Державіаслужба звернулася до суду. Юристи погоджуються: Державна авіаційна служба має всі підстави, аби вимагати радикальних рішень. Це може бути досягнуто або певним приписом ДАБІ про те, щоб будинок був приведений у відповідність до певних правил і він отримав необхідні висновки, відповідно до них змінив цю споруду, а якщо це неможливо, то мова може йти і про знесення.

Рішення по цій справі може бути винесено вже 8-го жовтня. Проте забудовники впевнені — нині їх не можуть зупинити жодні державні органи. “Компанія дуже багато направила коштів саме на те, щоб ці комплекси добудовувались. Сьогодні не прокуратура, не “мусора” наші, ніхто не може зупинити будівництво”, - хизуються у відділі продажу “Паркової Долини”.

Тож допоки контролюючі органи закривають очі на нахабність забудовників, Київ остаточно перетворюється на кам’яні джунглі.

Відео: https://espreso.tv/video/260687

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталась стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
Більше новин