“Без туристів – не маємо, що їсти!”

22 липня, 2020 середа
12:07

Під час карантину Львівський бюджет втратив сотні мільйонів доларів прибутку

Зміст

Група туристів, що слідує за екскурсоводом – звичне явище для Львова, який давно увійшов до європейської туристичної сфери. Але карантин вніс свої корективи. Як наслідок, спорожніли казна міста та кишені значної кількості львів`ян. Та незважаючи на те, що культурна столиця входить до «червоної» зони, останнім часом на її вуличках можна побачити як іноземців, так і гостей з  України. Чи відновлюється туризм та які його перспективи, з’ясовувала наша журналістка.

Туристи, агов!

“Ще на початку карантину освоїв нову професію – зайнявся відеомонтажем, - розповідає відомий екскурсовод та «професійний львів’янин» Петро Радковець. – Проводив екскурсії онлайн, самостійно монтував. Щоправда, справа неприбуткова. Переглядів було достатньо, оскільки послуга - безкоштовна”. За словами пана Петра, його колеги, які робили віртуальні екскурсії платними, особливого прибутку не мали. Зазначає, що туризм – це сфера, яка першою реагує на погодні  та соціальні катаклізми. 

null Петро Радковець. Фото з приватного архіву Петра Радковця

“30 травня 50 екскурсоводів провели перші після карантину екскурсії у рамках проекту “Львів для своїх”. Здебільшого їх відвідали знайомі та друзі. Та вже наступного дня після цього заходу робота почала поступово входити у звичну колію. Приїжджають люди з Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва… З-за кордону наразі – мало гостей. Хоча внутрішній туризм – доволі активний, цього місяця до свого звичного графіку (30 годин) не дотягуємо. Можна сказати, кількість замовників зменшилася удвічі. Можливо, значну роль тут відіграє також і погода. До того ж, тривалий час були призупинені міжміські та міжнародні перевезення». 

Петро Радковець проводить екскурсії разом із братами Іваном та Василем. Їхні заходи – колоритні та інтерактивні, тому користуються популярністю. Львів’яни звикли зустрічати на вуличках Львова панів з минулого – Радковці ходять у вбранні, яке носили галичани понад сто років тому. Фраки, циліндри та тростини – незмінні атрибути екскурсоводів. Особлива родзинка - вкладені за стародавньою технологією (з допомогою господарського мила) вуса. Тож послухати їхні історії та помандрувати цікавими місцями прагнуть не лише туристи з різних міст України, а й львів`яни. Особливо – коли до них приїжджають гості. Пан Петро зауважує, що наразі не бракує на екскурсіях білорусів. Нерідко трапляються росіяни:щоправда, не поспішають зізнаватися, звідки вони насправді. 

null

Петро та Іван Радковці. Фото з приватного архіву братів Радковців

За словами екскурсовода, у деяких його колег наразі клієнтів немає взагалі. Усі, кому вдалося утриматися «на плаву», намагаються робити акції та вводити нові “фішки”. До речі, через карантин постраждали й популярні заклади харчування, які приймали туристів. 20% з них – закрилися або змінили профіль. 

Важкі часи настали й для представників готельного бізнесу. Через те, що на сьогодні у Львові переважає внутрішній туризм, впала популярність хостелів. Значну частину з них – продали. Ті, що залишилися – суттєво впали у ціні.

Власники нерухомості втратили можливість здавати квартири подобово. Зізнаються, що наразі довелося перейти на довгострокові угоди. Микола, який протягом п’яти років успішно здавав апартаменти у центрі міста, ледве знайшов квартирантів, які винайняли помешкання на пів року. А останні три місяці там взагалі ніхто не жив.

“Аби вийти на докарантинний рівень – нам знадобиться більше року, - прогнозує Петро Радковець. – Оскільки скасовувати обмеження влада наразі не збирається, осінь обіцяє бути важкою. Якщо знову введуть карантин, який був у другій половині березня, 90% львів’ян втратять свій бізнес”. Екскурсовод зазначає, що туризм – сфера соціальної реабілітації. Мандрівки та нові враження дозволяють людям почуватися вільними. Обмежене пересування та вимушене сидіння у чотирьох стінах провокують різноманітні захворювання, серцево-судинні патології, депресію і навіть суїциди.

Як врятувати ситуацію?

За словами доцента кафедри туризму Львівського національного університету ім. Івана Франка Орести Бордун, до оголошення карантину у Львові більшу половину туристів становили українці, а решту – іноземці. “Зважаючи на обставини, туристичну індустрію Львова потрібно повністю переорієнтувати на внутрішнього туриста. Наприклад,  для того, щоб забезпечити наповненість готелів і хостелів, необхідно здійснити перерахунок собівартості послуг розміщення, аби зменшити ціни за ночівлю. В основному, це доведеться робити за рахунок комфорту і якості обслуговування. Слід бути готовим до того, що найближчі два місяці дорогі номери не користуватимуться значним попитом. Літній сезон ніколи не був для Львова сприятливим, а тим більше – цього року”. 

null Ореста Бордун. Фото з приватного архіву Орести Бордун

За прогнозами пані Орести, екскурсійні послуги відновлюватимуться повільними темпами. Тож радить професійним гідам згадати початки своєї кар’єри та створити нові професійні родзинки. У першу чергу, вони повинні зацікавити місцевих мешканців, а потім – стати новинкою для туристів. Останні опитування показали, що на традиційні екскурсії – попит надто низький. Спеціальні туристичні ресурси Львова розкривають квести та пізнавальні екскурсії: вони вже мають своїх споживачів. 

«Незважаючи на усі заходи щодо відновлення, туристична індустрія Львова буде збитковою ще довший період часу і тому слід переглянути та урізноманітнити свою діяльність усім закладам та установам. За різними оцінками та прогнозами, поширення вірусу COVID-19 вплине на розвиток всієї світової економіки. Сфера туризму та авіаційна галузь найбільше страждають від пандемій. Вони, мабуть, стануть головними “жертвами” коронавірусу 2020 року. З іншого боку, пандемія – своєрідний сигнал бізнесу про те, що слід переглянути багато внутрішніх процесів, аби забезпечити гнучкість у форс-мажорних ситуаціях, зробити акцент на повноцінному розвитку онлайн-складової та діджиталізації, вивести їх на прибутковий рівень”.

Для прогнозу одужання економіки та туристичного сектору зокрема, Ореста Бордун радить вивчити досвід попередніх пандемій: «Коли десять років тому у світі панувала пандемія свинячого грипу А/Н1N1, за даними Держкомтуризму , у 2009 році кількість поїздок за турпакетами зменшилася на 21%. При цьому, за оцінками гравців ринку, українська туристична галузь постраждала більше, ніж світова - у цілому. Спеціалісти припускають, що COVID-19 спричинить більшу соціальну кризу. Натомість, що буде далі – наразі говорити важко. Але перші тенденції по зниженню цін на тури вже спостерігаються». На думку пані Орести, наразі представникам туристичного бізнесу варто працювати з індивідуальними клієнтами і основну маркетингову діяльність спрямовувати саме на них. 

Скільки втратив Львів?

За словами Орести Бордун, вже зараз, на момент відкриття готелів і відновлення туризму у Львові, можемо порахувати збитки, які понесла туристична індустрія. У середньому, протягом місяця, Львів відвідувало 200 тисяч туристів. Переважно, кожен із них перебуває тут три-чотири дні. Його середні витрати становлять – 75 доларів щодня. Отже, кожен гість приносив до туристичної індустрії Львова 262 долари. Загалом, за даними звіту ЛКП “Центр розвитку туризму”, протягом місяця туристи залишали у місті Лева 52,4 млн доларів. Таким чином, за чотири місяці карантину, Львів не отримав 210 млн доларів прибутку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
08:41
Дональд Трамп
Трамп обрав журналістку телеканалу Fox News Нешейват головною лікаркою США
08:16
Огляд
Сновиландія, більдунґ і ламбрески – 5 книг, де все роз’яснюють
08:16
витинанка "Голодомор", Дар'я Альошкіна
23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів
08:13
ЗСУ
Російська армія за добу війни в Україні втратила 1420 військових, 24 артсистеми й 20 танків
08:00
OPINION
Війна триватиме ще багато-багато місяців
07:55
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 20 кораблів, 6 з яких є носіями "Калібрів"
07:40
Дональд Трамп
Трамп розглядає на посаду спецпосланця з питань України колишнього керівника розвідки Гренелла, - Reuters
07:08
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що застосування росіянами нової балістичної ракети є "виявом розпачу Путіна"
06:47
поліція
База даних "Воєнний злочинець" має інформацію про понад 680 тис. причетних до агресії РФ, - Нацполіція
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
Більше новин