live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Павло Кухта: “Реформи зупинені, згорнені або навіть відкочуються”

Павло Кухта - директор з політичних питань Київської школи економіки, колишній виконуючий обов'язки міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України

Працював економістом Центру економічних рішень, був радником міністрів фінансів та прем”єр-міністра України Володимира Гройсмана. Працював експертом у Реанімаційному пакеті реформ.

Вчився у Київському політехнічному університеті, також пройшов навчання у Aspen Institute Kyiv.

У ефірі програми “Еспресо: капітал” на телеканалі Еспресо Павло Кухта розповідає про прогнози розвитку економіки, нового голову Нацбанку та про результати приватизації готелю “Дніпро”. Ведучий програми - економічний оглядач Андрій Яніцький.

Київська школа економіки розпочала випускати так Макроекономічний Радар. Що це за дослідження? 

Це короткий і місткий консенсус-прогноз економічного зростання в Україні на найближчі роки. Плюс ми коротко аналізуємо ситуацію по основних показниках (ВВП, зайнятість, інфляція, обмінний курс, ставки, платіжний баланс) і даємо просту характеристику. 

І що прогнозуєте? 

Падіння економіки в цьому році, зростання в наступному (падіння в цьому більше ніж на 5%, в наступному - приблизно 4% зростання). Але баланс ризиків для цих цифр за останній місяць змінився у зв'язку зі звільненням голови НБУ Якова Смолія. Призначення нового голови Нацбанку Кирила Шевченка значно підвищило невизначеність та ризики для позитивного прогнозу, тобто все тепер може піти гірше. 

Очільник центрального банку - це настільки важлива фігура у державі, що вона впливає на економічні прогнози?

Голова Центробанку - це так чи інакше важлива фігура, хоча, зауважу, він один не може міняти політику Нацбанку. Нацбанк - колегіальний орган і вони колегіально голосують. Але так чи інакше це дуже впливова і дуже важлива фігура, а монетарна політика критичним чином впливає на наше життя. 

Одна справа, коли в Раді обговорюються якісь дурні законопроекти, потім вони там вмирають, або приймаються і не виконуються, а інша справа - коли вмикається “друкарський верстат”, або роблять помилки на рівні облікової ставки. Тоді падає гривня, починається галопуюча інфляція. Так зруйнувалася колись українська економіка в 90-ті роки. Тому голова Центробанку - дуже важлива фігура. Дуже важливо, що зараз Кирило Шевченко буде робити.

А це тільки в Україні такі правила, що голова Центробанку - важлива посада? 

Ні. Той, хто контролює пропозицію грошей в економіці, той має шалений контроль. 

Ви згадали Кирила Шевченка. Ви з ним знайомі особисто? Що про нього думаєте? 

Ми перетиналися в Уряді. У Кирила непогана репутація як у банкіра. Об'єктивно, Укргазбанк був кращий за інші державні банки. Але вся ця ситуація, коли пан Смолій пішов із заявою про політичний тиск, вона вже форс-мажорна. 

Про Укргазбанк я з вами погоджуюся, але нагадаю, що Приват - теж успішний український державний банк. 

Так. Приват - націоналізований банк. 

Ви працювали у першому уряді за президента Зеленського і трохи у другому. Чому, на вашу думку, уряду Гончарука не вдалося встояти? 

Гарне питання. Дещо важке навіть, я думаю. Певний чином може навіть болюче, тому, що після цього пішов тренд не зовсім туди, куди мав би піти. 

Президент, в принципі, озвучив, чому він та голова фракції “Слуга народу” розпустили Уряд. Тобто був набір претензій, які він тоді висловив. Напевно коректніше, щоб він це коментував, свою мотивацію. Мені все-таки здається, що разом з розпуском уряду певним чином зламався курс на реформи, який тоді був. 

Тобто уряд Шмигаля відрізняється від уряду Гончарука тим, що він не настільки реформаторський? 

Так. Тим, що реформи у великій частині сфер зупинені, згорнуті або навіть відкочуються. Я думаю, що в цьому головна різниця і вона - критична. По-перше, реформи не робляться так швидко. Я можу сказати навіть суто з свого досвіду роботи у сфері, де реформа продовжується  - приватизації. Моя команда разом з Фондом держмайна, ProZorro.Продажі спакувала майже тисячу державних підприємств на передачу на приватизацію. Тобто фактично замислила трансформацію велику цього сектору і великою мірою її зробила. 

Всі ці підприємства були по різних міністерствах розподілені, а щоб виставити їх на продаж, потрібно було документацію по цих підприємствах передати в Фонд державного майна?

Не просто документацію, а й управління. І це - ключове, бо за них тримаються всі. Оця корупція розкидана (там 90 органів управління, а не лише міністерства), кожен тримається за ці компанії. 

З 2008 по 2018 рік було передано всього 90 компаній на приватизацію. Ми замахнулися на 960. З них половину передали, а другу половину затвердили наприкінці уряду Гончарука. Це не було виконано. Але зараз нібито все-таки буде виконано в уряді Шмигаля хоча б частково: більше 200 компаній ще буде передано, ними буде поповнено Фонд держмайна. 

Хочу перейти саме до приватизації готеля “Дніпро”. Угода позитивна чи негативна? 

Я абсолютно позитивно оцінюю навіть не стільки угоду, скільки сам процес. У нас відбулася перша прозора, якісна, красива приватизація. Чесна, по телевізору у прямому ефірі, з часів Криворіжсталі. Це знову ж таки показує, що все це  - працює. Ідея віддати всі нестратегічні компанії на приватизацію - працює. Ми планували залишити пару сотень буквально реально стратегічних і важливих. 

В той самий час ми бачимо, що готель виставили на продаж, а Центренерго, який у минулому році наніс збитки державі, не виставлено. Коли можна очікувати на продаж великих державних компаній? 

Залежить від того, як піде у світі ситуація з коронавірусом. Тому, що вона, звичайно, впливає. Плюс, нагадаю, парламент заборонив велику приватизацію проводити під час карантину. Тому Фонд проводить малу приватизацію. Готель “Дніпро” продавався за процедурою малої приватизації, хоча насправді сума там на велику приватизацію (більше 1 млрд грн). 
 

Все по темі

новини партнерів

27 вересня, 2020 неділя

26 вересня, 2020 субота

27 вересня, 2020 неділя

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати