Безпека в інтернеті. Що таке VPN та як ним користуватися

Віталій Кошовий
26 травня, 2020 вiвторок
14:17

Часом, посидівши годину в публічній Wi-Fi-мережі кав’ярні, вокзалу чи аеропорту, можна втратити всі кошти з банківської картки та паролі до соцмереж. Ось чому звичка та вміння користуватися VPN-сервісами повинна стати для кожного такою ж буденною, як замикання житла

Найчастіше про VPN-сервіси українці масово почули після заборони російських соцмереж.  Для декого можливість обійти заборону (чого ми вкрай не радимо) досі видається єдиною функцією таких сервісів. Однак першочерговою функцією VPN є захист приватності та конфіденційності даних користувача. Й ось чому цю навичку варто зробити для себе "новою нормою".

 VPN завантажити

Що таке VPN? 

VPN - це абревіатура терміну Virtual Private Network - віртуальна приватна мережа. Інтернет став глобальним, й часто між вами та запитуваною в мережі інформацією є ще ціла низка осіб: це може бути провайдер або провайдер та громадська точка Wi-Fi. І при цьому від вас як користувача до провайдера або громадської точки доступу всі дані передаються в незашифрованому вигляді.

Найближча аналогія така: уявіть собі листа, якого ви хочете передати близькій людині. Інформація про те, від кого цей лист, для кого він та часом навіть що там написано, буде відома абсолютно всім, хто на нього гляне. Навряд вам таке сподобається, але так працює звичне інтернет-з’єднання.

У разі включеного VPN в момент відправлення листа, він потрапить у своєрідний "приватний тунель", де ніхто не зможе відслідкувати хто, кому та що надіслав. Інформація, яка надходить до цього тунелю зашифровується, а на "виході" стоїть кодовий замок, відомий тільки вам та кінцевому отримувачу.

Ваша реальна IP-адреса при цьому змінюється на адресу VPN-сервера. Тож усі веб-сайти, на які ви заходите, бачать саме його. Якщо ви, наприклад, оберете Нідерланди, сайт "вважатиме", що трафік надходить з Нідерландів, що ускладнює процес збору та аналізу інформації про вас.

null

Фото: Getty Images.

Навіщо зашифровувати свої дані

Для це є десятки причин, але одна з найочевидніших: щоб захистити свої дані від "взлому". 

Коли ви підключаєтесь до публічного Wi-Fi десь у кав’ярні чи на вокзалі, заходите в пошту чи свої соцмережі, люди, які працюють у закладі, бачать, що користувач №8 почитав новини, перевірив пошту тощо. Гірше, якщо ви щось купуєте онлайн через публічні мережі - тоді ризикуєте "засвітити" дані картки.

Ось як це показали в одному із соціальних експериментів. Люди приходять до кав’ярні, називають своє ім’я та заходять до фейсбуку мережі кафе, щоб лайкнути сторінку закладу та отримати каву безкоштовно. Поки готується напій, спеціалісти сидять у фургоні поруч та надиктовують баристі усі дані про людину, які знайшли лише за цей час - все записують на склянці:

Крім захисту ваших даних, завдяки VPN-сервісам можна:

  • приховати фактичне географічне розташування з міркувань конфіденційності;
  • купувати дешевше в закордонних інтернет-магазинах чи сервісах: часто ціна на авіаквитки, готелі, одяг чи взуття на інтернет-сайтах залежить від того, з якої країни користувач збирається їх придбати;
  • не дозволяти будь-кому відстежувати історію ваших веб-переглядів, у тому числі урядам;
  • не залишати жодного цифрового сліду вашої особи, місця проживання та активності в інтернеті;
  • обійти заборони чи чорний список вашої IP-адреси - часто використовують для скачування різноманітних торрентів чи для доступу до сервісів, які відсутні в тій чи іншій країні (наприклад, бібліотеки Netflix) тощо.

Як обрати та підключити VPN-сервіс

Для цього точно не потрібно бути айтішником чи тим паче хакером. Для включення VPN на комп'ютері є кілька способів: установка доповнення для браузеру, включення в налаштуваннях самого браузера або встановлення спеціальної програми окремо на пристрої. 

Для мобільних пристроїв також є VPN-сервіси, які активуються через налаштування або спеціальний додаток. Часто оформивши підписку на послуги одного сервісу, ви можете використовувати VPN на необмеженій кількості пристроїв.

На ринку є чимало частково платних, повністю платних чи навіть повністю безкоштовних VPN-сервісів різних виробників. Й з останніми слід бути дуже обережними, адже будь-яка служба, яка працює "безкоштовно", повинна десь монетизуватись, і є велика небезпека, що це відбудеться через продаж саме ваших даних: рекламодавцям, уряду тощо.

У такому випадку невідомо, через які комп’ютери та підробні IP проходить ваш трафік, чи немає у сервісу своєрідного "збирача" для введених вами паролів, логінів чи текстів. 
Тож безпечніше використовувати платні сервіси: тим паче, що ціна на них здебільшого не перевищує $10 на місяць, а без потреби в преміум-підписці й поготів коштує, як чашка кави.

Вибравши відповідний сервіс, все, що потрібно зробити, це вибрати країну з потрібним IP, натиснути "Підключити" для запуску і "Відключитися", коли сеанс закінчено.

null

Фото: Getty Images.

Що ще варто знати про VPN

Залежно від сервісів, при підключенні можна отримати додаткові можливості на кшталт блокування реклами, доступ до бібліотек сервісів на кшталт Hulu чи Netflix, забезпечення режиму анонімності чи функцію Kill Switch, коли інтернет автоматично вимикається при зникненні VPN-підключення.

Також VPN можливо встановити на своєму маршрутизаторі, щоб захистити будь-який пристрій, який підключений до вашої Wi-Fi мережі: тоді окремо VPN потрібно встановлювати на ваші пристрої лише у разі їхнього використання не вдома.

Якщо перебуваючи в Україні, ви хочете серфити під виглядом користувача із США - будьте готові, що це може трохи сповільнювати швидкість вашого з’єднання. Найкраще зазвичай працюють сервери, які перебувають до вас фізично найближче. Наприклад, сервер в Угорщині, як правило, дасть краще з'єднання, ніж сервер у США. Втім багато залежить, скільки серверів у вашого провайдера.

Також варто переконатися, що ваш провайдер дотримується політики відмови від реєстрації даних користувачів, а ще перевірте, чи не розміщений він у країні, де провайдери повинні передавати дані органам влади. Деякі провайдери, що пропонують безкоштовні послуги, використовують ненадійні протоколи (наприклад, PPTP), у яких багато слабких місць в системі безпеки. Шукайте сервіс із 256-бітним шифруванням AES - це стандарт галузі.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
01:55
Оновлено
ЗРК С-300 РФ
Армія РФ вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові та області: щонайменше 2 поранених
01:52
Міноборони створює єдину систему надання медичної допомоги пораненим за стандартами НАТО
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
00:40
Валерій Залужний
В ОП повідомили, коли Залужний розпочне роботу на посаді посла у Великій Британії
00:28
Білий дім
У Білому домі розповіли, як розподілятиметься допомога Україні після надання $61 млрд
2024, вiвторок
23 квітня
23:54
Михайло Мудрик (у синій формі) та Бен Вайт, Арсенал - Челсі
"Арсенал" принизив "Челсі" в "українському дербі" та став одноосібним лідером АПЛ
23:26
Оновлено
Україна США
Україна у новому пакеті допомоги від США на $1 млрд може отримати далекобійні ракети ATACMS, - CNN
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:47
Оновлено
Сенат США
Сенат США схвалив розгляд законопроєкту про допомогу Україні за скороченою процедурою
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
17:03
Електроенергія
Україна другу добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 23 квітня
Більше новин