live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Безпека в інтернеті. Що таке VPN та як ним користуватися


фото: Getty Images
Часом, посидівши годину в публічній Wi-Fi-мережі кав’ярні, вокзалу чи аеропорту, можна втратити всі кошти з банківської картки та паролі до соцмереж. Ось чому звичка та вміння користуватися VPN-сервісами повинна стати для кожного такою ж буденною, як замикання житла

Найчастіше про VPN-сервіси українці масово почули після заборони російських соцмереж.  Для декого можливість обійти заборону (чого ми вкрай не радимо) досі видається єдиною функцією таких сервісів. Однак першочерговою функцією VPN є захист приватності та конфіденційності даних користувача. Й ось чому цю навичку варто зробити для себе "новою нормою".

 VPN завантажити

Що таке VPN? 

VPN - це абревіатура терміну Virtual Private Network - віртуальна приватна мережа. Інтернет став глобальним, й часто між вами та запитуваною в мережі інформацією є ще ціла низка осіб: це може бути провайдер або провайдер та громадська точка Wi-Fi. І при цьому від вас як користувача до провайдера або громадської точки доступу всі дані передаються в незашифрованому вигляді.

Найближча аналогія така: уявіть собі листа, якого ви хочете передати близькій людині. Інформація про те, від кого цей лист, для кого він та часом навіть що там написано, буде відома абсолютно всім, хто на нього гляне. Навряд вам таке сподобається, але так працює звичне інтернет-з’єднання.

У разі включеного VPN в момент відправлення листа, він потрапить у своєрідний "приватний тунель", де ніхто не зможе відслідкувати хто, кому та що надіслав. Інформація, яка надходить до цього тунелю зашифровується, а на "виході" стоїть кодовий замок, відомий тільки вам та кінцевому отримувачу.

Ваша реальна IP-адреса при цьому змінюється на адресу VPN-сервера. Тож усі веб-сайти, на які ви заходите, бачать саме його. Якщо ви, наприклад, оберете Нідерланди, сайт "вважатиме", що трафік надходить з Нідерландів, що ускладнює процес збору та аналізу інформації про вас.

null

Фото: Getty Images.

Навіщо зашифровувати свої дані

Для це є десятки причин, але одна з найочевидніших: щоб захистити свої дані від "взлому". 

Коли ви підключаєтесь до публічного Wi-Fi десь у кав’ярні чи на вокзалі, заходите в пошту чи свої соцмережі, люди, які працюють у закладі, бачать, що користувач №8 почитав новини, перевірив пошту тощо. Гірше, якщо ви щось купуєте онлайн через публічні мережі - тоді ризикуєте "засвітити" дані картки.

Ось як це показали в одному із соціальних експериментів. Люди приходять до кав’ярні, називають своє ім’я та заходять до фейсбуку мережі кафе, щоб лайкнути сторінку закладу та отримати каву безкоштовно. Поки готується напій, спеціалісти сидять у фургоні поруч та надиктовують баристі усі дані про людину, які знайшли лише за цей час - все записують на склянці:

Крім захисту ваших даних, завдяки VPN-сервісам можна:

  • приховати фактичне географічне розташування з міркувань конфіденційності;
  • купувати дешевше в закордонних інтернет-магазинах чи сервісах: часто ціна на авіаквитки, готелі, одяг чи взуття на інтернет-сайтах залежить від того, з якої країни користувач збирається їх придбати;
  • не дозволяти будь-кому відстежувати історію ваших веб-переглядів, у тому числі урядам;
  • не залишати жодного цифрового сліду вашої особи, місця проживання та активності в інтернеті;
  • обійти заборони чи чорний список вашої IP-адреси - часто використовують для скачування різноманітних торрентів чи для доступу до сервісів, які відсутні в тій чи іншій країні (наприклад, бібліотеки Netflix) тощо.

Як обрати та підключити VPN-сервіс

Для цього точно не потрібно бути айтішником чи тим паче хакером. Для включення VPN на комп'ютері є кілька способів: установка доповнення для браузеру, включення в налаштуваннях самого браузера або встановлення спеціальної програми окремо на пристрої. 

Для мобільних пристроїв також є VPN-сервіси, які активуються через налаштування або спеціальний додаток. Часто оформивши підписку на послуги одного сервісу, ви можете використовувати VPN на необмеженій кількості пристроїв.

На ринку є чимало частково платних, повністю платних чи навіть повністю безкоштовних VPN-сервісів різних виробників. Й з останніми слід бути дуже обережними, адже будь-яка служба, яка працює "безкоштовно", повинна десь монетизуватись, і є велика небезпека, що це відбудеться через продаж саме ваших даних: рекламодавцям, уряду тощо.

У такому випадку невідомо, через які комп’ютери та підробні IP проходить ваш трафік, чи немає у сервісу своєрідного "збирача" для введених вами паролів, логінів чи текстів. 
Тож безпечніше використовувати платні сервіси: тим паче, що ціна на них здебільшого не перевищує $10 на місяць, а без потреби в преміум-підписці й поготів коштує, як чашка кави.

Вибравши відповідний сервіс, все, що потрібно зробити, це вибрати країну з потрібним IP, натиснути "Підключити" для запуску і "Відключитися", коли сеанс закінчено.

null

Фото: Getty Images.

Що ще варто знати про VPN

Залежно від сервісів, при підключенні можна отримати додаткові можливості на кшталт блокування реклами, доступ до бібліотек сервісів на кшталт Hulu чи Netflix, забезпечення режиму анонімності чи функцію Kill Switch, коли інтернет автоматично вимикається при зникненні VPN-підключення.

Також VPN можливо встановити на своєму маршрутизаторі, щоб захистити будь-який пристрій, який підключений до вашої Wi-Fi мережі: тоді окремо VPN потрібно встановлювати на ваші пристрої лише у разі їхнього використання не вдома.

Якщо перебуваючи в Україні, ви хочете серфити під виглядом користувача із США - будьте готові, що це може трохи сповільнювати швидкість вашого з’єднання. Найкраще зазвичай працюють сервери, які перебувають до вас фізично найближче. Наприклад, сервер в Угорщині, як правило, дасть краще з'єднання, ніж сервер у США. Втім багато залежить, скільки серверів у вашого провайдера.

Також варто переконатися, що ваш провайдер дотримується політики відмови від реєстрації даних користувачів, а ще перевірте, чи не розміщений він у країні, де провайдери повинні передавати дані органам влади. Деякі провайдери, що пропонують безкоштовні послуги, використовують ненадійні протоколи (наприклад, PPTP), у яких багато слабких місць в системі безпеки. Шукайте сервіс із 256-бітним шифруванням AES - це стандарт галузі.

 

Все по темі

новини партнерів

8 липня, 2020 середа

8 липня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати