
"Серйозно пошкоджено дах укриття": Greenpeace відвідав Чорнобильську АЕС після атаки російського безпілотника
Спеціальна місія Greenpeace Україна відвідала ЧАЕС, аби з'ясувати стан нового безпечного конфайнменту (НБК), який був уражений ворожим безпілотником 14 лютого
Про це повідомила пресслужба Greenpeace Україна.
Начальник цеху експлуатації Чорнобильської АЕС Артем Сірий поінформував команду Greenpeace, що через атаку російського безпілотника було пошкоджено 50% північного даху, а також південний дах і бокові стіни станції. Пошкоджено матеріали, що покривають дах, а також важливі конструкції, зокрема кранову систему. Існує ризик корозії через потрапляння снігу та води під арку ЧАЕС. Унаслідок цих пошкоджень конструкція більше не відповідає проєктним вимогам і ліцензії.
пошкоджений дах Нового безпечного конфайнменту ЧАЕС. Лютий 2025, Фото: greenpeace
У Greenpeace своєю чергою наголосили, що свідомий удар по ЧАЕС є потенційно одним із найтяжчих воєнних злочинів РФ проти України.
"НБК був побудований за величезні кошти міжнародної спільноти, щоб захистити навколишнє середовище від радіоактивних матеріалів, що містяться всередині. Він також мав забезпечити можливість обережного демонтажу чорнобильського саркофага та реактора протягом щонайменше 100 років. Наразі процес аналізу збитків ще не завершився, але первинна оцінка свідчить, що майбутнє всього проєкту в кращому випадку є невизначеним", - сказав Ян Ванде Путте, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна.
Ядерні експерти Шон Берні та Ян Ванде Путте на Чорнобильській АЕС, Фото: greenpeace
"Через високий рівень радіації над саркофагом, дуже можливо, що весь Чорнобильський НБК доведеться перемістити залізницею назад до місця, де він був побудований, перш ніж можна буде провести ремонт, який обійдеться у величезні кошти", - додав він.
Крім того, Greenpeace звернулася до колишніх британських військових фахівців із McKenzie Intelligence Services з проханням дати свою оцінку атаці на Чорнобиль.
Чорнобильська АЕС, Фото: greenpeace
Організація закликала ЄС застосувати нові всеосяжні санкції проти Росії, в тому числі проти корпорації "Росатом", яка причетна до злочину.
- Російський БПЛА із фугасною бойовою частиною в ніч на 14 лютого влучив в укриття 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС. Через це його було суттєво пошкоджено. Наступного дня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга зустрівся з гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі та обговорив з ним інцидент на Чорнобильській АЕС, а Міненерго закликало МАГАТЕ активізувати зусилля для запобігання атакам на ядерні об'єкти.
Читайте також: Безпека ЧАЕС під питанням: як виникла захисна арка і чи здатна вона витримувати удари. Пояснюємо



- Актуальне
- Важливе












