OPINION

Потрібна державна політика вирішення демографічної кризи, Міністерство повернення українців - лише один з інструментів

11 вересня, 2024 середа
11:57

Новий міністр закордонних справ Андрій Сибіга під час призначення на посаду  зробив важливу заяву в парламенті. Пообіцяв змінити політику держави щодо українців за кордоном. Це саме те, про що я кажу вже два роки: держава повинна нарешті зайнятися проблемами наших біженців

Зміст

Демографічна криза стане головним повоєнним викликом для України. Гроші на відновлення знайдемо. Інших українців, крім наших, немає.

Дуже сподіваюся, що з новим міністром закінчаться провокаційні заяви та ідеї щодо біженців, які так активно генерували представники нашої влади. Ми ще всі пам’ятаємо, як президент пропонував країнам Євросоюзу віддати в український бюджет допомогу, яку вони надають українцям. А історія з обмеженням консульських послуг нашим чоловікам за кордоном вчергове розколола суспільство, яке так потребує зараз єдності. 

Новий міністр вже анонсував послугу "електронний консул", яка має спростити бюрократичні процедури для українців. Знаємо, що консульських установ бракувало і до війни, а зараз вони просто фізично не в стані забезпечити українцям якісні послуги. 

Але, очевидно, що ми не повинні обмежуватися тільки грамотними технічними рішеннями. 

Нам потрібно змінити сприйняття українців за кордоном зі сторони держави, нарешті сформулювати чітку політику щодо них і знайти ресурси для її забезпечення

Отже, почнемо з того, що біженці та трудові мігранти і взагалі всі громадяни, які виїхали на законних підставах, не повинні почувати себе непотрібними. Вони залишаються українцями, навіть якщо після війни не всі з них повернуться додому. І завдання влади, перше - це зберегти їхню ідентичність, друге - зробити агентами України на Заході. 

В світі є багато діаспор, які  є дуже сильними лобістами інтересів своїх малих батьківщин. Ми знаємо, якими потужними  в США є італійська, єврейська, польська  і також українська діаспори. На них зважають політики, їхні представники самі стають впливовими політиками, бізнесменами, вченими. 

Ми вже маємо нове покоління українців за кордоном, які завдяки своїм талантам і цілеспрямованості дуже скоро стануть помітними на Заході. Маємо з цими людьми працювати вже зараз, тримати контакт, підтримувати їх ресурсами. Дуже добре, якщо таке розуміння буде в нового керівництва МЗС, бо назагал у владі його досі немає.

Чому я так вважаю? Дивіться, нове міністерство, яке лише створюють за ініціативою президента, хочуть назвати Міністерством повернення українців. І вже обираючи назву, роблять помилку, бо як я казав раніше - не всі повернуться, і це їхнє право. Але навіщо, ще на старті, звужувати функціонал нового відомства лише до повернення біженців та одним махом відкидати від України кілька мільйонів людей?

Взагалі, спостерігаючи за тим, як влада комунікує створення цього міністерства, як медійник в минулому, можу сказати, що це повний комунікаційний провал. Сама назва “повернення українців” була сприйнята людьми як намір повернути їх додому насильно. Таке враження, нехай і помилкове, одразу налаштовує проти цієї ініціативи. Воно викликає агресію. Хоча про якісь депортації взагалі не йдеться, але ніхто ж цього не пояснив! 

Натомість, саму ідею створення нового міністерства я вітаю, бо вперше заявив про це ще торік. Але не можна обмежитися тільки створенням нового відомства. Міністерство - лише інструмент подолання демографічної кризи, до того ж не єдиний. 

В нас є не тільки закордонні українці, яких прагнемо повернути. В нас ще є внутрішні переселенці, які не мають роботи, яких не перенавчають новій професії, які втратили житло, яким скасовують соціальні виплати. І що роблять ці люди? Або повертаються в зону бойових дій, або виїжджають за кордон. 

Ми маємо також подбати, аби після війни зросла народжуваність. Суспільство вже зараз дискутує про залучення мігрантів з інших країн, з відмінним від нашого культурним кодом. 

Все це водночас є для держави як викликом, так і можливістю ефективної роботи. Потрібна зрозуміла та осяжна демографічна стратегія. Не набір гаселв, за які ніхто не буде відповідати, а закріплені через закон основи державної політики. 

Я такий документ написав і зареєстрував в парламенті. Але влада наразі пішла в інший бік: шукають кандидатуру на посаду міністра, а вже потім будуть розбиратися, чим той буде займатися. 

Питанню демографічної кризи я присвятив багато свого часу. Збирав аналітику, вивчав досвід інших країн, які перебували в подібних обставинах; зняв кілька документальних фільмів про проблеми наших біженців і способи їх вирішення.

Я радий, що на третьому році великої війни влада нарешті почула опозиційного політика. Але сумно, що з усіх моїх пропозицій, висмикнули лише один елемент - створення нового міністерства

Тому, поки це більше схоже на імітацію, на гонитву за гучними назвами. Авжеж, Міністерство повернення українців звучить точно не гірше ніж Велике будівництво. 

Але якщо за фасадом не буде стратегії - не буде нічого. Такий крок лише роздратує українців тим, що створить ще одну бюрократичну структуру. Я такі думки вже читаю. І прошу не атакувати на старті. Давайте дочекаємося концепції від влади, бо саме міністерство - дуже потрібне. 

Та водночас я наполягаю, щоб парламент ухвалив мій законопроєкт про засади державної демографічної політики. Якщо вже взяли мою ідею про міністерство, то беріть тоді весь документ. І не баріться, бо часу більше немає. 

Лише з початку 2024 року з України додатково виїхало ще 400 тисяч українців. Якщо досі лишалися вдома, то значить їх не налякала російська армія, але якщо таки поїхали, то може бояться безпомічності української влади? 

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+28°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
15 липня
11:56
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
ЄС продовжив захист для українських біженців, але змінив правила надання статусу
11:56
Огляд
Володимир Зеленський і Юлія Свириденко
Скандал із Стефанішиною, важка зима і ручне управління: зміна уряду України в об’єктиві західних медіа
11:32
Оновлено
Урсула фон дер Ляєн у Єврокомісії (Брюссель, 17.08.2025)
"Ситуація змінюється, є сильний військовий імпульс": фон дер Ляєн, Санду, Нікушор та інші лідери прибули до Києва
11:16
Юлія Свириденко і Денис Шмигаль
Зеленський нагородив Свириденко й Шмигаля орденом князя Ярослава Мудрого, а Бровді – орденом Богдана Хмельницького
11:06
Оновлено
тіньовий флот росії
СБС уразили 20 суден "тіньового флоту" РФ у Чорному морі та знищили російський гелікоптер Мі-28
11:02
Радослав Сікорський
У Польщі попередили, що Росія може готувати провокацію з українськими дронами
11:01
OPINION
"Justice" поруч із "War"
10:42
Оновлено
безпілотник, дрон, шахед
Через ранкову атаку РФ в Одесі, Сумах і Чернігові загинули 7 людей, постраждалі є в інших регіонах
10:21
Ілон Маск
Ілона Маска підозрюють у підкупі виборців, — Associated Press
09:53
Владислав Косіняк-Камиш
Польща розглядає зміни до законів на випадок війни й орієнтується на досвід України, – глава міноборони Косіняк-Камиш
08:55
Оновлено
Ізумруд
Українські моряки знищили прикордонний "Ізумруд" російської ФСБ, а на фронті армія РФ втратила 1470 військових
08:36
видобуток нафти, нафта
Нафта подорожчала на 2% після відновлення морської блокади Ірану, - Reuters
08:16
освіта
В Україні вперше сформували держзамовлення у сфері освіти за потребами ринку
08:01
OPINION
Убити Путіна. Альтернативи вичерпалися
07:58
Дмитро Лубінець
Лубінець: Діти з прифронтових районів іноді самі просять про евакуацію
07:50
Аналітика
День хрещення Київської Русі та легенда про "кастинг" вір: що насправді сталося 988 року і де дівся Перун
07:44
Конгрес США
Сенатори США прагнуть ухвалити законопроєкт Грема про санкції щодо РФ без правок Трампа
07:36
повітряна тривога
Запізніла тривога про балістику: "Флеш" пояснив, у чому проблема
00:26
Інфографіка
Кіліан Мбаппе та Ламін Ямаль
Іспанія взяла французьку "Бастилію" і пройшла у фінал ЧС-2026 з футболу
2026, вiвторок
14 липня
22:58
Японія вперше після Другої світової війни створює централізовану розвідку через загрози з боку Росії, Китаю та КНДР
22:57
Бустер 3
Більше інженерів і медиків: уряд уже цьогоріч застосує новий підхід до держзамовлення на освіту
22:56
Британія ЄС
Британія готує наймасштабніші за десятиліття навчання проти гібридних атак Росії, — Reuters
22:38
Швидкісний катер Корпусу вартових Ісламської революції
Reuters: Іран може розіграти свою найнебезпечнішу карту - закрити протоку до Червоного моря
22:31
Азовська Чорнобаївка
Компанії РФ масово відмовляються страхувати судна в Чорному й Азовському морях через високу збитковість на тлі українських атак
22:12
Оновлено
Наслідки атаки РФ 14.07.2026. Дніпровщина
Росіяни завдали ударів по регіонах України й цивільних суднах: є загиблі та поранені
22:01
оборонні технології
Екзоатмосферний перехоплювач: Європа створюватиме антибалістичний щит на основі досвіду України
21:59
Оновлено
Урсула фон дер Ляєн у Єврокомісії (Брюссель, 17.08.2025)
Єврокомісія підтвердила візит Урсули фон дер Ляєн до Києва 15 липня
21:45
Ромулуш Русін-Сенді
"Ми зачиняємо двері перед росіянами": міністр оборони Угорщини про нові підходи до безпеки
21:16
велосипедист
Паливна криза у РФ набирає обертів: російським чиновникам рекомендують пересідати на велосипеди
20:50
ЗАЕС
Запорізька АЕС вдесяте цього року втратила зовнішнє електроживлення, — Енергоатом
20:44
Ексклюзив
Азовська Чорнобаївка
Азовське море перетворюється на "море мертвих кораблів", - Коваленко
20:40
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников: У Кремля є окремі рішення, але на них не готовий піти навіть Путін
20:37
військові навчання в Арктиці
Росія і Китай нарощують присутність в Арктиці: Німеччина попередила про загрозу постачанню й безпеці Європи
20:17
Ексклюзив
на фото Михайло Федоров
"Накал був такий високий, що дійшов до точки "або ... або": Осадчук про конфлікт, який може стати причиною відставки Федорова
20:05
танкер нафта
Дефіцит пального змусив Росію переробляти нафту в Індії та ховати її походження через перевалку в морі, — ГУР
20:01
OPINION
Ротації в уряді: коли керівник звільняє підлеглого, він пояснює причини
19:47
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що союзники винні США "відшкодування" за захист Ормузької протоки
19:30
Cистема ППО Patriot
"Перемога належить розумнішому": NYT про те, як Україна компенсує брак Patriot ударами вглиб Росії
19:16
окупанти, оркі, російські солдати
Мощі Невського не доїхали на ТОТ Донеччини: ЗСУ знищили "секретний вантаж" РФ
18:59
Україна Польща
У Польщі чоловік напав на перехожого, вважаючи його українцем — постраждалий отримав важкі травми
Більше новин