Люстрація. Можна звільнити всіх

Євген Якунов
11 листопада, 2014 вiвторок
22:41

Люстрація, виявляється, добра, коли стосується твоїх ворогів.

Або якоїсь абстрактної категорії службовців. А коли це зачіпає людей, яких добре знаєш і віриш, що вони не зрадники і не ледарі, струнка картина світу починає розсипатися.

Когнітивний дисонанс, як то кажуть.

Відомий волонтер Тетяна Ричкова з сумом пише про те, що серед інших генералів МО під люстрацію підпав Геннадій Воробйов, якого Тетяна зараховує до категорії «чесних людей, профі в своїй області, які не бояться сказати правду в обличчя і говорять, не зважаючи на чини і погони».

«Щось прогнило в Датському королівстві», - резюмує волонтер. Особисто не знайомий з генералом Воробйовим, але Тетяні Ричковій вірю.

А ось в те, що пропонує Тетяна, і Джордж Сорос, що приєднався до неї, - а сьогодні про це вже у відкриту говорять у владі - про необхідність поправок до закону про люстрацію, - не вірю. Тобто, зміни будуть внесені, але вони закон не поліпшать. Спроби зробити для когось виняток спричинять ланцюгову реакцію подібних застережень, що лобіюються тими чи іншими зацікавленими групами. Вирішення питання через суди затягне процес на місяці і дасть фору тим, кому по кишені елітні адвокати. Врешті-решт, все це -  заперечення самої суті закону (подобається вона нам чи ні): принципу колективної відповідальності.

Карл Волох, полемізуючи з критиками люстрації, сказав правильну річ: людей не ув'язнюють, кожен зі звільнених може, якщо він хороший професіонал, влаштуватися в приватну фірму. І це правда. Але занепокоєння викликає не доля чиновників... Сорос, попереджаючи про можливі наслідки люстрації, навів приклад з Іраком, де після чищення в армії, вона виявилася практично нездатною чинити опір терористам ісламської держави.

У нас щось подібне було в 90-і роки, коли з силових органів масово звільняли колишніх «кадебістів» і «партократів». І куди ж вирушили всі «вичищені»? Туди, де могли гідно оцінити їх працю. До бандитів. «Чесним патріотам», що прийшли на їхнє місце, було нелегко в боротьбі зі своїми колишніми колегами. У підірваного в дев'яності на стадіоні «Шахтар» головного донецького авторитету Аліка Грека вся охорона складалася з «колишніх» офіцерів СБУ, що перетягнули, з нагоди, до нового боса всю агентурну мережу. Протягом певного часу навіть існувала версія, що метою кілерів був зовсім не кримінальний авторитет, а ця охорона...

До речі, про офіцерів...  Чомусь з червня ми нічого не чуємо про командира групи снайперів «Альфи» Сергія Асавелюка. Чи живий? В останній раз з'явився на одному з блокпостів, коли пострілював по сепаратистах. Судити таких, як він, за злочини на Майдані? Чи використовувати як професіоналів? Що корисно для країни в умовах війни? Теж - питання...

Ви думаєте, я проти люстрації? Ні, її потрібно проводити. Хоча б для того, щоб заспокоїти суспільство, стурбоване підозрами в масовій зраді.

Питання не в тому, треба чи не треба позбавлятися від «слуг колишнього режиму». Можна звільнити всіх. Важливим є інше: ким заповнити вакансії, що звільнилися?

Зазвичай імена тих, від кого треба «очиститися», всім відомі. Їм перемивають кісточки щодня. А чи обговорюємо ми з такою пристрастю тих, хто повинен прийти їм на зміну?

Ні. Тому що переважна більшість призначень у нас відбувається в умовах абсолютної таємниці. Такою є  практика, що прийшла з радянських часів. У чиновницьких колах навіть є стійкий забобон: якщо «засвітили» кандидатуру до призначення, значить, хочуть «спалити». Одразу знаходиться сила-силенна компромату, невдоволених, критиків з-поміж політичних угрупувань-конкурентів. І випадків, коли давали задній хід найвищим кадровим указам, в історії України немало.

Народ, позбавлений можливості сказати своє вагоме слово, вигадує ідеальний образ «державної людини» і намагається вирядити в цей мундир кожного народного героя.

Пам'ятаєте, Майдан висунув «своїх». І що? Де Олег Мусій? Чи багато сьогодні підтримки від народу у Євгена Нищука, Дмитра Булатова?

Суспільство зажадало - давай молодих. Тетяна Чорновол, Єгор Соболєв, Ганна Гопко, Ігор Луценко. Чи багато змогла зробити Чорновол? Чи легко буде Соболєву  люструвати державний механізм, якщо у себе в команді, як сам сказав, не розпізнав «афериста»?

Є ще один ідеальний резерв: гарвардських випускників призвати. Гарна ідея. Навесні пишалися, що піст міністра економіки відданий  рафінованому економістові, абсолютно «неквотному» Павлу Шереметі. Чим це скінчилося, всі пам'ятаємо...  До того ж, скоро ми зі здивуванням дізнаємося, що багато «гарвардських хлопчиків» не з Місяця впали, що це здебільшого діти все тих самих депутатів, міліційного начальства, прокурорів і суддів, відправлені за батьківські гроші вчитися за кордон. Мажори, словом. Знову - «ганьба»?

Залишаються ще комбати. У них - свої методи, і комусь вони подобаються. Але чи зможуть вони прийти на місце тих, кого звільнять за люстрацією?

Річ не в тім, що це - погані професіонали або  нікудишні державники. Це не так. Проблема в тому, що суспільство ніяк не хоче відмовитися від нашої національної забави: вигадування листів до турецького султана. В якій той герой, хто «міцніш пошле».

Інколи слід прислухатися і до думки ворогів. Відомий путінський пропагандист Сергій Доренко пише, чим відрізняються росіяни від українців. У росіян «в голові закладена повага до трону». А українці «скидають будь-які інститути. Українець - в принципі руйнівник інститутів». Залишимо за дужками тепер уже російську національну забаву - «цілування трону» і визнаємо: де в чому кремлівський наклепник правий.

Це добре, що ми без особливої поваги ставимося до обраних нами ж державних мужів! Але обрати демократично і легітимно владу, а вже за місяць кричати: «Зрада!»  і вимагати голів своїх недавніх героїв - це що, демократія?

Як на це реагують політики, ми теж знаємо, але боїмося сказати вголос. Тому знову послухаємо ворогів. Інтернет-ресурс Росбалт пише про сім'ю луганських біженців, які, приїхавши в Тверську область, зі здивуванням виявили, що зарплата там в півтора рази нижча, ніж у них на Луганщині до війни, а ціни настільки ж вищі. «Як тут люди виживають, не розумію», - цитує луганця видання.

Можна, звичайно, позловтішатися над ватниками, що шукають раю в Росії. Але цікаво інше: звідки в депресивному Луганську такі зарплати, що навіть росіянам з їхнім газом не снилися?

Вороги підказують: вони - від нашого передвиборного популізму. І правильно підказують. Адже голоси не лише гречкою купуються, але й зарплатами, замороженими тарифами, пенсіями. Весело дивитися, як економічно начебто підковані колишні регіонали Юрій Бойко і Олександр Вілкул обіцяють (це в умовах війни!) виборцям зростання доходів, зниження тарифів... а ще пенсійну реформу скасувати (ту саму, яку вони ж і провели).

Наші, «проєвропейські» депутати теж не ликом шиті - про труднощі майбутніх реформ мовчать. Та й якщо і затвердять в ролі камікадзе якого-небудь технаря, то підтримають його якраз до першої обіцянки одного з батальйонів штурмувати Раду. Тоді політики «з відчуттям виконаного обов'язку» відправлять всіх гарвардських випускників разом з  висуванцями Майдану скопом у відставку...

У мене велика підозра, що справжніх, міцних професіоналів у нас в державних інституціях...хоч греблю гати. І вони готові здійснювати реформи. І те, що з реформами у нас «як мокре горить», не їхня провина. Професіонал не відає співчуття до нероб і невдах. Він не жаліє ні себе, ні інших. Але він може добре робити свою справу лише тоді, коли за ним стоїть сильна політична воля. Та, володар якої візьме на себе відповідальність і за результати реформ, і за неминуче в разі їх проведення, тимчасове погіршення життя народу. Той, хто покладе власну голову на плаху, а не виявиться раптом в перших рядах тих, що рубають ці самі реформаторські голови.

Професіонали - народ витривалий. Ось чого вони не люблять, це коли їх тримають за дурнів. Та ще й на ешафоті.

Політичну волю і треба люструвати. На предмет наявності її в кожного нами обраного політика. Воля до змін, до важких реформ, воля до того, аби в складні для народу часи жити так, як живе твій народ.

 А не знайдемо її - залишається кричати: «Зрада!» самим собі.

УКРІнформ

Читайте також:
20 вересня, 2021 понедiлок
Путін ховається в бункері не від коронавірусу, а від замаху, - Піонтковський
Микола Княжицький
20 вересня, 2021 понедiлок
"Перелякана брехуха Мар'яна": Княжицький розповів, як Безугла на засіданні ТСК по "вагнерівцях" перервала виступ екскерівника розвідки Бурби
18 вересня, 2021 субота
Спроба відкритого військового вторгнення в Україну може закінчитись великим хаосом і поразкою для Росії, - Усов
Київ
+8
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.61
  Купівля 26.61
  Продаж 26.82
 • EUR
  Купівля 31.12
  Продаж 31.47
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
21 вересня
17:40
На Запоріжжі вибух зруйнував житловий будинок, є постраждалий
17:22
Денис Сергєєв
У Великій Британії висунули звинувачення росіянину, який міг керувати операцією з отруєння Скрипалів, - BBC
17:05
Оновлено
Сенцов і Каплан
"Н***й Україну. 5 років пекла": сестра Сенцова обматюкала країну і "пакує валізи" додому
17:05
Як у столиці чиновники піаряться на садибі Зеленського
17:00
У Харкові відкрили меморіальну дошку на честь трьох Героїв Небесної сотні та жертв теракту в 2015 році
16:40
Михайло Радуцький
Менше половини нардепів вакциновані від коронавірусу, - Радуцький
16:20
субсидія
Мінсоцполітики відкрило реєстр для перевірки призначення житлових субсидій
16:17
сепар
Окупанти розпочали в ОРДЛО збори зі снайперами, мінометниками і коригувальниками арилерії, - розвідка
16:06
Олександр Литвиненко
ЄСПЛ визнав Росію винною у вбивстві експідполковника ФСБ Литвиненка
16:03
Ентоні Джошуа
Винесе за 3-7 раундів: Редкач зробив приголомшливий прогноз на бій Усик - Джошуа
16:00
Отто Ватерландер
Головний виконавчий директор Нафтогазу підтвердив намір піти з компанії
15:54
ВРП
Рада суддів оголосила початок відбору членів до Етичної ради ВРП
15:52
НБУ
Українські банки за вісім місяців 2021 року збільшили прибуток у майже півтора рази, - НБУ
15:35
Віктор Циганков
"Динамо" назвало ім'я свого найрейтинговішого футболіста у FIFA 22
15:15
Київ карантин
Цьогоріч Україна не повернеться в "зелену" зону карантину, - Київська школа економіки
14:52
Наталка Діденко
Синоптик Наталка Діденко попередила про мокрий сніг, заморозки й тумани 22 вересня
14:46
monobank
Моnobank готується запустити платежі по QR-коду та відстрочену оплату
14:45
Порошенко
Порошенко розкритикував бюджетну політику монобільшості: працюють на свої конверти, а не на інтереси людей
14:43
Василь Ломаченко
WBC позбавила Ломаченка можливості битися за титул
14:35
ЦНАП
Українці зможуть своєчасно отримати адмінпослуги під час карантину: Рада ухвалила закон
14:29
Давид Арахамія
Рада збереться на позачергове засідання 23 вересня, - Арахамія
14:00
Підробляли довідки і свідоцтва про вакцинацію: СБУ викрила схему працевлаштування за кордоном в обхід COVID-обмежень
13:45
covid
Понад 80% померлих від коронавірусу - люди віком від 60 років, - Ляшко
13:33
Ентоні Джошуа
Оприлюднено неймовірний гонорар Джошуа за бій з Усиком
13:29
Росія вибори
Віталій Портников: Єдиний результат російських виборів - це Донбас
13:28
Руслан Стефанчук
Рада взяла до роботи проєкт держбюджету на 2022 рік
13:21
карантин
Україна з 23 вересня вводить "жовту" зону карантину
13:07
Мірча Луческу
Луческу після бійки на трибунах заборонив футболістам "Динамо" підходити до ультрас
13:04
Еспресо
"Еспресо" увійшло до списку сайтів із найвищим рівнем дотримання профстандартів
12:58
Посадовців соцдепартаменту КМДА судитимуть за розкрадання понад 13 млн грн, - прокуратура
12:38
Ірина Геращенко
Банкова зрадила українські спецслужби, а тепер їх зраджують "слуги народу", – Геращенко про "вагнергейт"
12:34
Михайло Подоляк
Подоляк: У поведінці Разумкова шокує його відверта підтримка олігархів
12:10
Сергій Марченко
Проєкт держбюджету-2022: Марченко назвав основні показники
12:10
Наживо
Ярош Руденко
Бункерний щур Путін за допомогою ОРДЛО бетонує Росію. Дмитро Ярош у стрімі з Сергієм Руденком
12:06
У Карпатах вдарили морози
У Карпатах вдарили морози: рятувальники зафіксували -6°C
12:02
Олександр Усик
Усик розповів, як почувається у ролі "андердога" перед боєм з Джошуа
11:52
Сергій Марченко
"Інвестиції в людину, країну та майбутнє": Марченко назвав пріоритети проєкту держбюджету-2022
11:44
У Кривому Розі сталася пожежа у гуртожитку для військових
У Кривому Розі сталася пожежа у гуртожитку для військових
11:32
Александер Чеферін
"Заколотники" із Суперліги здобули перемогу над УЄФА в суді
11:16
Поблизу вокзалу на Донбасі виявили схрон з вибухівкою окупантів
Поблизу вокзалу на Донбасі виявили схрон з вибухівкою окупантів
Більше новин