OPINION

Дерусифікація: чому не можна діяти радикально?

Олеся Ісаюк
17 січня, 2023 вiвторок
20:02

Війна завдала українському суспільству величезної травми, тому ще не слід посилювати її негайним примусом у повсюдному вживанні української мови. Натомість варто наполегливо обговорювати та шукати шляхи ненасильницького подолання глибинних причин дискримінованого статусу українців.

Останній за рахунком виступ Ірини Фаріон - і не стільки він, скільки хвиля, яка понеслася слідом і ніяк не вщухне, як багато таких перед нею, - змусило згадати фразу Талейрана про багнетів, які мають одну незручність - на них важко всидіти. У принципі, ту ж істину дуже хочеться нагадати всім фанатам "взяли та одразу перейшли українською". Здавалося б, вони мають рацію - багато хто з "яка різниця" на ділі виявляється агресивно російськомовними і цілком здібними, наприклад, на буллінг україномовних дітей. Наївно сподіватися, що їх усіх вилікували московські ракети та бомби. Навпаки - дехто цілком міг запектися остаточно. Здавалося б, що ще робити з людьми, які не оговталися навіть після такого?

Що поєднує цю кардинально несхожу у всьому іншому публіку? Ні, не готовність захищати те, що вважають своїм, "до останнього". Ні. Чітке, хоч і не завжди свідоме, дотримання принципу - "чия сила, того й мова".

Російськомовність та колізії навколо нього, які закономірно загострилися після 24 лютого 2022 року, - це найкраще видима частина подвійної травми, геноцидної та колоніальної.

У принципі, фанатики, недалекоглядні, нетерплячі тощо. є скрізь, у кожному суспільстві. Можна було й не розпочинати черговий тур дискусій з "мовного питання", а емоції списати на загальний військовий стрес. Якби не одна обставина - у коментарі до тих, хто аргументовано закликає суспільство видихнути, заспокоїтися і, як то кажуть, "спустити з тону", приходять десятки україномовних мешканців центральних та східних регіонів та розповідають такі історії, від яких у мене, мешканки україномовного регіону Яка ніколи не знала системного приниження за свою мову, закипає кров. Не вірити цим людям немає сенсу. І саме ці історії дуже добре демонструють, чому пані Ірина має свою аудиторію і чому розсудливі голоси часто тонуть у емоційному галасі.

Тому що й сама проблема – не лише мовна. Тому що російськомовність та колізії навколо неї, які закономірно загострилися після 24 лютого 2022 року, - це найкраще видима частина подвійної травми, геноцидної та колоніальної. Враховуючи, що мова - один із найнаочніших маркерів ідентичності, це не дивує.

І всі історії та реакції на них - це не про мовокористування. Це про те, якими методами створилася актуальна мовна ситуація, яка у центральних та східних регіонах є наслідком та інерцією ситуації радянської. А створилася вона системним насильством, яке було частиною геноциду у сенсі слова. Починаючи від розстрілів за відповідь українською в лютневому Києві 1918 року і закінчуючи обзиванням української мови як мінімум "сільською" за часів "застою". Різниця між кулею в лоба за мову та системним приниженням за ту саму мову має значення лише для самої жертви. Тому що ця друга група жертв пам'ятає вбитих та переживає власне приниження. Причому це друге – постійно, повторюється, часто несподівано у кожному окремому конкретному випадку. Такі речі дуже надійно вбивають толерантність та вирощують бажання відплати. Як це звично для травмованих людей та угруповань - відплатити "за гамбурзьким рахунком", "щоб і на насіння не залишилося", всіма фізично доступними методами. Із тілесним насильством включно.

Злочини російських нацистів на окупованій території проти українства негайно актуалізують пам'ять про часи, коли за рідну мову загрожували щонайменше словесні образи та провокують відповідну ситуацію реакцію.

Особливим тригером стає факт війни. Досить пригадати випадки спалення українських книг та підручників на окупованих територіях, перейменування навіть цілком нейтральних "Радісних" та "Будинкових" вулиць на "істинно радянські" та заклики до повного знищення українців, у тому числі за мовно-культурною ознакою. Це негайно повертає вражену підсвідомість у реальність, коли за рідну мову загрожували щонайменше словесні образи та провокує відповідну ситуації реакцію. І прибуття переважно російськомовних біженців, незважаючи на все розуміння їхньої ситуації та готовність допомагати, теж є частиною тригера. Адже російськомовні вже приходили до України, а очевидна різниця в ситуаціях травмованої підсвідомості мало цікавить.

Як теж нікого не цікавить той факт, що предки актуальних російськомовних, враховуючи і тих агресивних, швидше за все, стали російськомовними не від хорошого життя, а в результаті тиску та під страхом як мінімум опинитися на суспільному маргінесі. Навіть не про кар'єру йдеться - йдеться про можливість бути своїм, ми все ж таки істоти соціальні. А в ситуації, коли виключення зі "своїх" цілком могло стати першою сходинкою до розстрільного підвалу, це провокувало надчіпність у триманні за російськомовність та агресивне відмежування від "націоналістів", увесь націоналізм яких цілком міг зводитися до бажання розмовляти рідною мовою. Адже, якщо бути українцем, означало бути щонайменше "націоналістом", максимум - бути розстріляним чи замореним голодом, бажання врятуватися від такої долі та врятувати своїх дітей закономірно. А думка про реукраїнізацію завдяки здатності травми передаватися з покоління в покоління буде успішно заглушена страхом, породженим підсвідомими спогадами про долю тих, хто не здався "тоді", і думкою про повернення в момент відмови з усім страхом, безсиллям і відразою до себе через вибір вигідного, а чи не належного. Одного та другого разом цілком вистачить, щоб породити агресію проти тих, хто просто спілкується українською. Не кажучи вже про прихильників жорстких і швидких методів - щирих чи уявних.

І цей весь пучок болю – лише перша частина пояснення. Друга частина починається з факту, що всі українці, незалежно від зробленого ними чи їхніми предками вибору, були змушені постійно спостерігати за джерелом пригнічення мови та ідентичності – "великоросами", "радянськими людьми", "нормальними людьми" тощо. Ті, хто вибирав україномовність – щоб вчасно давати відсіч чи ухилитися, і таким чином уберегтися. Ті ж, хто вибрав російськомовність і, зрештою, повноцінну асоціацію з ґвалтівником, - щоб належним чином і вчасно продемонструвати приналежність до панівної спільноти, причому з подвійною силою, щоб ніхто не подумав, що залишилися ще якісь сентименти до "націоналістів" . У таких колізіях спалювалися мости і все глушилося болем.

Частиною асоціації з ґвалтівником саме у мовному питанні стало переконання, що панує той, хто може насадити свою мову силою. Причому в обох категорій - травми не уникнути, якщо кілька поколінь, у даному випадку, українців, прожили в умовах терору, у тому числі дискримінації за мовною ознакою.

В результаті частиною асоціації з ґвалтівником саме у мовному питанні стало переконання, що панує той, хто може насадити свою мову силою. Причому в обох категорій - травми не уникнути, якщо кілька поколінь, у даному випадку, українців, прожили в умовах терору, у тому числі дискримінації за мовною ознакою. До того ж принижувані прагнуть реваншу, а ті, хто принижував і "долучилися", бояться втратити статус, адже вони очікують відплати. "Залучені", тобто русифіковані, бояться і втратити перевагу, отриману завдяки зміні мови, і стати об'єктом знущань повторно, і отримати на горіхи від "своїх" за уявну зраду, і, нарешті, визнати власну вимушену слабкість. І ось у цей момент прихильники швидких рішень у мовному питанні ставлять чималу частину суспільства перед несвідомим роздоріжжям - кому скоритися? На чий бік стати, щоби вижити?

Україномовним, особливо із Заходу, у цьому всьому перепадає ще й за логікою травматичного перенесення. Завдяки парадоксам сприйняття тієї ж радянської пропаганди про "бандерівців", їх сприймають також як сильніших, уперших (зберегли ж мову!), здатних вступитися. І в ситуації тригера від них чекають насправді мало не дива - що миттєво захистять, заспокоять, приймуть, пояснять, що вони "хороші" і "нормальні", надають "по голові" ворогові-насильнику, що повернувся.

І про це всьому болісному клубку, який вкотре ніяк не розмотається, мають насправді говорити. Якщо хочемо нарешті зробити мовне питання менш болючим.

Спеціально для Еспресо .

Про авторка: Олеся Ісаюк – історик, доктор гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "В'язниця на Лонцького", дослідниця нацистських та радянських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал .

Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.79
    Купівля 36.79
    Продаж 37.41
  • EUR
    Купівля 39.72
    Продаж 40.66
  • Актуальне
  • Важливе
2023, четвер
7 грудня
14:30
відновлений міст на Житомирщині
Ініціатива UNITED24: на Житомирщині відновили міст, який з'єднує 7 населених пунктів
14:29
Віктор Медведчук
У Сербії зареєстрували філію руху Медведчука "Другая Украина", – "Схеми"
14:14
Крим
У Крим з 2014 року незаконно переїхали 800 тис. росіян, - Гельсінська спілка
14:02
OPINION
Олександр Антонюк
Демонтаж Росії неминучий. Питання лише ціни
13:47
Урсула фон дер Ляєн
Урсула фон дер Ляєн, Ріанна та Тейлор Свіфт: Forbes оголосив топ-100 найвпливовіших жінок світу
13:32
Байкало-Амурська магістраль
У ФСБ Росії заявили, що розкрили "теракт на БАМі"
13:27
Сніг у Києві
Сніг, дощ і помірний вітер: прогноз погоди в Україні на 8 грудня від Наталки Діденко
13:16
Анонс
Афіша фестивалю "Прописи"
Український ПЕН починає прийом заявок на фестиваль для молодих авторів “Прописи”
13:14
Херсонщина
Армія РФ атакувала Тягинку на Херсонщині: поранено 4 людей
13:11
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Офіційно підтверджено депортацію росіянами з України 19 540 дітей, - Лубінець
12:58
РФ вдарила по лікарні у Бериславі
В Україні повністю або частково відновили 850 медустанов, пошкоджених унаслідок російської агресії
12:43
суд, вирок
Понад 40 млн грн передадуть "Армії дронів": у справі Нацкінематеки уклали угоду про визнання винуватості
12:36
Олена Романовська
СБУ викрила заступницю Аксьонова, яка намагалася залучити кримських школярів до "Юнармії"
12:27
Заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова і генеральний директор robota.ua Валерій Решетняк
Міноборони співпрацюватиме зі ще однією платформою з працевлаштування для рекрутингу в ЗСУ
12:19
Азербайджан
Алієв призначив позачергові вибори президента Азербайджану
12:07
OPINION
Костянтин Корсун
Чому естонці не радять Україні проводити е-вибори
11:57
Ексклюзив
АЗС на Буковині
Директор консалтингової компанії А-95 Куюн розповів, яких цін на пальне очікувати в грудні
11:57
Оновлено
Пентагон Ллойд Остін Рустем Умєров допомога Україні США
У Міноборони оприлюднили подробиці зустрічі Умєрова й Остіна
11:40
Федір Веніславський
Зеленський зняв Веніславського з посади в.о. представника президента в парламенті
11:30
США Україна
США та Україна підписали угоду про наміри спільно виробляти зброю
11:18
академія генштабу РФ
У РФ стартував набір в академію генштабу, більшість офіцерів брали участь в операціях у Сирії, - британська розвідка
11:16
Ексклюзив
на фото Мар'яна Безугла
Ця ініціатива заблокована: нардепка Фріз про відсторонення Безуглої з посади в комітеті нацбезпеки
11:16
відключення електроенергії
Знеструмлено 408 населених пунктів, Україна залучить аварійну допомогу: ситуація в енергосистемі станом на 7 грудня
11:14
PR
Прем'єра. "Вбивці квіткової повні" онлайн на SWEET.TV
10:51
Рембрандт, Sotheby’s
Картину Рембрандта, раніше оцінену в $15 тис., продали на аукціоні за $13,8 млн
10:51
Огляд
світ, міжнародний огляд
Американці втрачають інтерес до війни в Україні, Орбан намагається зірвати вступ Києва в ЄС. Акценти світових ЗМІ 7 грудня
10:50
Оновлено
У школі російського Брянська восьмикласниця вчинила стрілянину та суїцид: двоє загиблих, четверо постраждалих
10:23
OPINION
Віталій Портников
Кива відправився до Кобзона. Колонка Віталія Портникова
10:20
Допомагав окупантам втекти з Херсона: СБУ оголосила підозру місцевому жителю
10:06
OPINION
Сергій Громенко
Довга війна угробить Росію
10:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 7 грудня: скільки коштують євро та долар в обмінниках
09:54
На Харківщині сталася смертельна ДТП: загинуло 6 людей, ще 5 постраждали
09:43
Ексклюзив
Вступні екзамени
Правозахисниця Денисова пояснила, які пільги мають діти захисників та захисниць на вступ до державних закладів освіти
09:41
вибори до Держдуми
У РФ визначили дату виборів президента
09:18
Сі Цзіньпін
"Повинні бути партнерами": Сі Цзіньпін зустрівся в Пекіні з президентами Євроради та Єврокомісії
08:58
Ексклюзив
Музей Сковороди, Харківщина, обстріл
Національний музей Сковороди зруйнований, але через статус пам'ятки історії з будівлею нічого не можна робити, - заступниця директора
08:55
під час зльоту загорівся вантажний літак
У Росії під час зльоту загорівся вантажний літак
08:45
франківська ТрО
В Україні реконструюють найбільший реабілітаційний центр для військових
08:09
Оновлено
повітряна тривога
Атака Росії у ніч на 7 грудня: на Одещині є влучання, на Хмельниччині працювала ППО
08:04
OPINION
Мирослав Гай
Першочергове для України - вступ до НАТО
Більше новин