OPINION

Дерусифікація: чому не можна діяти радикально?

Олеся Ісаюк
17 січня, 2023 вiвторок
20:02

Війна завдала українському суспільству величезної травми, тому ще не слід посилювати її негайним примусом у повсюдному вживанні української мови. Натомість варто наполегливо обговорювати та шукати шляхи ненасильницького подолання глибинних причин дискримінованого статусу українців.

Останній за рахунком виступ Ірини Фаріон - і не стільки він, скільки хвиля, яка понеслася слідом і ніяк не вщухне, як багато таких перед нею, - змусило згадати фразу Талейрана про багнетів, які мають одну незручність - на них важко всидіти. У принципі, ту ж істину дуже хочеться нагадати всім фанатам "взяли та одразу перейшли українською". Здавалося б, вони мають рацію - багато хто з "яка різниця" на ділі виявляється агресивно російськомовними і цілком здібними, наприклад, на буллінг україномовних дітей. Наївно сподіватися, що їх усіх вилікували московські ракети та бомби. Навпаки - дехто цілком міг запектися остаточно. Здавалося б, що ще робити з людьми, які не оговталися навіть після такого?

Що поєднує цю кардинально несхожу у всьому іншому публіку? Ні, не готовність захищати те, що вважають своїм, "до останнього". Ні. Чітке, хоч і не завжди свідоме, дотримання принципу - "чия сила, того й мова".

Російськомовність та колізії навколо нього, які закономірно загострилися після 24 лютого 2022 року, - це найкраще видима частина подвійної травми, геноцидної та колоніальної.

У принципі, фанатики, недалекоглядні, нетерплячі тощо. є скрізь, у кожному суспільстві. Можна було й не розпочинати черговий тур дискусій з "мовного питання", а емоції списати на загальний військовий стрес. Якби не одна обставина - у коментарі до тих, хто аргументовано закликає суспільство видихнути, заспокоїтися і, як то кажуть, "спустити з тону", приходять десятки україномовних мешканців центральних та східних регіонів та розповідають такі історії, від яких у мене, мешканки україномовного регіону Яка ніколи не знала системного приниження за свою мову, закипає кров. Не вірити цим людям немає сенсу. І саме ці історії дуже добре демонструють, чому пані Ірина має свою аудиторію і чому розсудливі голоси часто тонуть у емоційному галасі.

Тому що й сама проблема – не лише мовна. Тому що російськомовність та колізії навколо неї, які закономірно загострилися після 24 лютого 2022 року, - це найкраще видима частина подвійної травми, геноцидної та колоніальної. Враховуючи, що мова - один із найнаочніших маркерів ідентичності, це не дивує.

І всі історії та реакції на них - це не про мовокористування. Це про те, якими методами створилася актуальна мовна ситуація, яка у центральних та східних регіонах є наслідком та інерцією ситуації радянської. А створилася вона системним насильством, яке було частиною геноциду у сенсі слова. Починаючи від розстрілів за відповідь українською в лютневому Києві 1918 року і закінчуючи обзиванням української мови як мінімум "сільською" за часів "застою". Різниця між кулею в лоба за мову та системним приниженням за ту саму мову має значення лише для самої жертви. Тому що ця друга група жертв пам'ятає вбитих та переживає власне приниження. Причому це друге – постійно, повторюється, часто несподівано у кожному окремому конкретному випадку. Такі речі дуже надійно вбивають толерантність та вирощують бажання відплати. Як це звично для травмованих людей та угруповань - відплатити "за гамбурзьким рахунком", "щоб і на насіння не залишилося", всіма фізично доступними методами. Із тілесним насильством включно.

Злочини російських нацистів на окупованій території проти українства негайно актуалізують пам'ять про часи, коли за рідну мову загрожували щонайменше словесні образи та провокують відповідну ситуацію реакцію.

Особливим тригером стає факт війни. Досить пригадати випадки спалення українських книг та підручників на окупованих територіях, перейменування навіть цілком нейтральних "Радісних" та "Будинкових" вулиць на "істинно радянські" та заклики до повного знищення українців, у тому числі за мовно-культурною ознакою. Це негайно повертає вражену підсвідомість у реальність, коли за рідну мову загрожували щонайменше словесні образи та провокує відповідну ситуації реакцію. І прибуття переважно російськомовних біженців, незважаючи на все розуміння їхньої ситуації та готовність допомагати, теж є частиною тригера. Адже російськомовні вже приходили до України, а очевидна різниця в ситуаціях травмованої підсвідомості мало цікавить.

Як теж нікого не цікавить той факт, що предки актуальних російськомовних, враховуючи і тих агресивних, швидше за все, стали російськомовними не від хорошого життя, а в результаті тиску та під страхом як мінімум опинитися на суспільному маргінесі. Навіть не про кар'єру йдеться - йдеться про можливість бути своїм, ми все ж таки істоти соціальні. А в ситуації, коли виключення зі "своїх" цілком могло стати першою сходинкою до розстрільного підвалу, це провокувало надчіпність у триманні за російськомовність та агресивне відмежування від "націоналістів", увесь націоналізм яких цілком міг зводитися до бажання розмовляти рідною мовою. Адже, якщо бути українцем, означало бути щонайменше "націоналістом", максимум - бути розстріляним чи замореним голодом, бажання врятуватися від такої долі та врятувати своїх дітей закономірно. А думка про реукраїнізацію завдяки здатності травми передаватися з покоління в покоління буде успішно заглушена страхом, породженим підсвідомими спогадами про долю тих, хто не здався "тоді", і думкою про повернення в момент відмови з усім страхом, безсиллям і відразою до себе через вибір вигідного, а чи не належного. Одного та другого разом цілком вистачить, щоб породити агресію проти тих, хто просто спілкується українською. Не кажучи вже про прихильників жорстких і швидких методів - щирих чи уявних.

І цей весь пучок болю – лише перша частина пояснення. Друга частина починається з факту, що всі українці, незалежно від зробленого ними чи їхніми предками вибору, були змушені постійно спостерігати за джерелом пригнічення мови та ідентичності – "великоросами", "радянськими людьми", "нормальними людьми" тощо. Ті, хто вибирав україномовність – щоб вчасно давати відсіч чи ухилитися, і таким чином уберегтися. Ті ж, хто вибрав російськомовність і, зрештою, повноцінну асоціацію з ґвалтівником, - щоб належним чином і вчасно продемонструвати приналежність до панівної спільноти, причому з подвійною силою, щоб ніхто не подумав, що залишилися ще якісь сентименти до "націоналістів" . У таких колізіях спалювалися мости і все глушилося болем.

Частиною асоціації з ґвалтівником саме у мовному питанні стало переконання, що панує той, хто може насадити свою мову силою. Причому в обох категорій - травми не уникнути, якщо кілька поколінь, у даному випадку, українців, прожили в умовах терору, у тому числі дискримінації за мовною ознакою.

В результаті частиною асоціації з ґвалтівником саме у мовному питанні стало переконання, що панує той, хто може насадити свою мову силою. Причому в обох категорій - травми не уникнути, якщо кілька поколінь, у даному випадку, українців, прожили в умовах терору, у тому числі дискримінації за мовною ознакою. До того ж принижувані прагнуть реваншу, а ті, хто принижував і "долучилися", бояться втратити статус, адже вони очікують відплати. "Залучені", тобто русифіковані, бояться і втратити перевагу, отриману завдяки зміні мови, і стати об'єктом знущань повторно, і отримати на горіхи від "своїх" за уявну зраду, і, нарешті, визнати власну вимушену слабкість. І ось у цей момент прихильники швидких рішень у мовному питанні ставлять чималу частину суспільства перед несвідомим роздоріжжям - кому скоритися? На чий бік стати, щоби вижити?

Україномовним, особливо із Заходу, у цьому всьому перепадає ще й за логікою травматичного перенесення. Завдяки парадоксам сприйняття тієї ж радянської пропаганди про "бандерівців", їх сприймають також як сильніших, уперших (зберегли ж мову!), здатних вступитися. І в ситуації тригера від них чекають насправді мало не дива - що миттєво захистять, заспокоять, приймуть, пояснять, що вони "хороші" і "нормальні", надають "по голові" ворогові-насильнику, що повернувся.

І про це всьому болісному клубку, який вкотре ніяк не розмотається, мають насправді говорити. Якщо хочемо нарешті зробити мовне питання менш болючим.

Спеціально для Еспресо .

Про авторка: Олеся Ісаюк – історик, доктор гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "В'язниця на Лонцького", дослідниця нацистських та радянських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал .

Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.72
  Купівля 39.72
  Продаж 40.43
 • EUR
  Купівля 42.75
  Продаж 43.73
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
3 лютого
01:17
Ігор Клименко
МВС почало формувати штурмові бригади для деокупації України, - Клименко
00:49
США Україна
У США вперше конфіскували активи олігарха з РФ – вони можуть піти Україні
00:20
Волонтери з Норвегії зазнали поранень у Бахмуті
У Бахмуті зазнали поранення двоє медиків-волонтерів із Норвегії
2023, четвер
2 лютого
23:40
Leopard 2
Танки Leopard і Challenger імовірно запрацюють на фронті до літа, - аташе у США
23:13
Російський обстріл, вибух, Сумщина
Росія завдала за день 120 ударів по Сумщині. Пошкоджено приватні будинки та лінію електропередач
23:11
ПВК Вагнера
Міноборони РФ може намагатися обмежити участь ПВК Вагнера у майбутніх операціях, — ISW
22:33
путін
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 2 лютого
22:33
Зеленський на Миколаївщині провів нараду щодо ситуації у регіоні
Стратегічно програш Росії вже зрозумілий, але тактично в них ще є ресурс для наступу, – Зеленський
22:10
Кіліан Мбаппе
ПСЖ втратив Мбаппе перед важливим матчем проти "Баварії" у Лізі чемпіонів
21:55
Путін і Кім Чен Ин
Північна Корея відправить на окуповані Луганщину та Донеччину військових і поліцію, - Daily NK
21:42
Урсула фон дер Ляєн
Україна приєднається до низки програм ЄС, а експортне мито скасують ще на рік, — Урсула Фон дер Ляєн
21:40
Володимир Зеленський
"Завдяки хоробрості наших воїнів ми не допускаємо зневіри": Зеленський виступив на Національному молитовному сніданку в США
21:00
Огляд
світ, міжнародний огляд
Кремль погрожує, ЗСУ не повернуть Крим скоро, Києву продають далеку "європейську мрію". Світові ЗМІ про Україну 2 лютого
20:34
Посадовців Сумської ОВА викрили на розкраданні грошей, виділених на відбудову регіону
20:28
Кевін Келсі, Шахтар
"Шахтар" заплатив за 18-річного венесуельця 1 млн євро
20:06
ЗРК SAMP/T
Італійська система ППО SAMP/T запрацює в Україні за 7-8 тижнів, - міністр закордонних справ Таяні
20:05
OPINION
Зоя Казанжи
Мова і пам'ять. "Я їм ніколи не прощу, що було зроблено з моїм народом"
20:02
Огляд
переможні новини
Переможні новини 344-го дня війни: в Німеччині ЗСУ почали освоювати Patriot, ще 15 тис. військових пройдуть навчання в країнах ЄС, у Маріуполі "бавовна"
19:53
Нацполіція викрила чиновників Одеської ОВА, які наживалися на закупівлях гуманітарної допомоги
19:44
російські окупанти
На окупованих територіях продовжують зникати люди, які нелояльні до росіян, - Центр нацспротиву
19:25
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Морські піхотинці знищили 4 окупантів, ЗРК "Тор", САУ і танк
19:22
Костянтин Жеваго
Суд переніс розгляд справи Костянтина Жеваго на 16 березня
19:22
російська армія, мобілізація
На Харківщині окупанти мінують мости й дороги, а на Донеччині готують приховану мобілізацію, — Генштаб
19:08
Ексклюзив
Скоріш за все з Білорусі не буде наступу по суходолу, а робити повітряні провокації вони будуть 100%, - військовий аналітик Гетьман
19:03
Україна підписала з Євросоюзом угоду про участь у програмі "Єдиний ринок"
18:45
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту з можливістю застави 402,6  млн грн
18:24
Королева Єлизавета ІІ
В Австралії приберуть портрет Єлизавети ІІ з банкнот
18:09
Над Чорним морем ППО збила російський безпілотник
18:02
OPINION
Олексій Тимофіїв
Битви у соцмережах: чи варто завжди мовчати?
17:57
окупанти, орки
На Луганщині окупанти відключили мобільний інтернет
17:43
Андрій Шевченко
Шевченко закликав МОК не допускати росіян і білорусів до міжнародних змагань
17:40
30-річний Бобі з Португалії потрапив до Книги рекордів Гіннеса, як найстаріший пес
17:40
Євросоюз
ЄС виділив сьомий пакет допомоги Україні на €500 млн і додаткові €45 млн для місії військової допомоги
17:37
Володимир Путін
Путін погрожує відповіддю на передачу Україні закордонних танків: "Застосуванням бронетехніки не обмежимося"
17:32
Ексклюзив
Суд над Атрошенком демонструє, що дехто не хоче бачити Україну в ЄС, - нардеп Синютка
17:29
Порошенко передав два мобільних "антишахеда" батальйону ТрО, який прикриває Київ
17:24
Маріуполь
В Маріуполі пролунало кілька вибухів на базах окупантів, — Андрющенко
17:15
на фото експорт зерна
Миколаївські порти й оператори на 90% готові до роботи в рамках "зернового коридору", але потрібна згода РФ, - Кім
17:10
Україна Євросоюз
"Робота над майбутнім України в Євросоюзі має розпочатися зараз": Європарламент ухвалив резолюцію напередодні саміту в Києві
17:08
General Dynamics F-16 Fighting Falcon
У Британії заявили, що найшвидша програма навчання для пілота F-16 становить близько 35 місяців
Більше новин