Інтерв’ю

Від безпекової угоди України та Великої Британії дме вітерець Будапештського меморандуму, - Безсмертний

Антін Борковський
28 січня, 2024 неділя
19:15

Український політик і дипломат Роман Безсмертний в інтерв'ю ведучому програми "Студія Захід" Антону Борковському на Еспресо зауважив, що фінансова забезпеченість угоди, яку підписали прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак та президент України Володимир Зеленський, буде під великим питанням, поки не відбудеться ратифікація цього документа парламентами обох країн

Історія падіння Іл-76 у Білогородській області надзвичайно непроста, як зараз росіяни будуть намагатися використовувати її у своїх цілях?

Очевидно, що ця історія не відіграна до кінця, її зміст від самого початку полягає у тому, що тут поєднані декілька факторів, які не дадуть можливості росіянам залишити поза інформаційною увагою цю річ. Перший з них і дуже важливий - міжнародна складова. Вірно помітили, що цей літак летів по дуже цікавому маршруту Єгипет - Сирія – Росія. І ті інформаційні фрагментарні витоки, які були, дають підстави говорити про досить серйозні речі у цьому плані. Тим більше, що треба пам'ятати, що у цей час відбувалося і в Єгипті, і у Сирії.

Друга річ - це група переговірників, яка не сіла на літак. Це факт теж дуже важливий, який говорить про те, що

Росія має величезні проблеми у системі комунікацій і у системі забезпечення цих комунікацій, я вже не кажу про систему безпеки.

Третя річ - хід обміну військовополоненими. Це ще один дуже важливий фактор. І Москва шукає на чолі з фюрером будь-який спосіб для того, щоб обвалити цю ситуацію і звинуватити у цьому Україну.

І четверта річ, яка дуже важлива, - те, що

немає на сьогодні важливішого факту у війні Росії проти України, ніж інформаційно-психологічні атаки.

Кожен факт, а тим більше такий, Росія буде повертати до того, щоб звинувачувати Україну у найбільших та найгнітючіших гріхах.

Прошу усіх, хто цікавиться цим фрагментом віднайти матеріал, який є на відео й у текстовому форматі, про брифінг у Білому домі буквально за годину після того, як з'явилася ця інформація. І послухати питання журналіста до Джона Кірбі (координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США), який у той час давав брифінг. Як журналіст з натяком на те, що Україна порушує якісь там гуманітарні основи ведення війни, вчинила такий крок, і що Кірбі з цього можете сказати. Тобто зрозуміло, що для московського фюрера будь-який факт у цій війні буде використовуватись як певного роду інформаційна атака.

У цьому плані треба звернутися і до українських журналістів, до тих, хто опікується цією сферою, хто пише, бо я заради фахового інтересу просто промоніторив хто і що написав, а там "хто в ліс - хто по дрова". Я просто хочу всім цим людям сказати:

що українська армія дотримується норм міжнародного гуманітарного права. Кожен солдат у цьому плані інструктується.

Не може будь-який офіцер, який приймає рішення у подібному випадку, дати команду на постріл, якщо він не переконався, що атака ведеться по військовій чи воєнній цілі. Це все дуже ретельно вивчається на відповідних інструкційних розмовах у Збройних Силах України.

Відтак з самого початку уявити, що була команда здійснити постріл по невійськовому об'єкту - не є допустимим. Тут має бути принципова позиція: трапився в інформаційному колі вам в очі такий факт, одразу на старті його відкидайте, тому що це те, що може бути названо у популярній літературі як ексцес, а не системна команда, яка дається в ЗСУ.


Одразу розуміємо, що Кремль починає сигналізувати, мовляв, в Україні можуть використовувати американську зброю. Але наразі питання щодо використання далекобійних систем, наприклад, на території Росії ще якось недоурегульовано, не дозріли ще американці.

Я невипадково сказав про сюжет на брифінгу у Білому домі. Але підтвердженням у тому числі ваших слів є недавній меседж канцлера Німеччини Олафа Шольца про те, що вони розглядають питання постачання України далекобійних ракет Taurus, але мають застереження, що українська сторона може влупити ними по Москві. Хочу тут підкреслити маленький нюанс, що прямої мови такої ніде не було. Але з усім тим, це повідомлення, яке в лапки взято як пряма мова, присусіджено до подій з Іл-76, щоб привертати увагу і знову гальмувати питання про постачання Україні ракет середньої та великої дальності.

А друга смішна цитата взагалі пішла гуляти про те, що канцлер не знає, що міністерство оборони Великої Британії пропонувало обміняти. Він сказав про те, що нам відома така позиція, і залишив без будь-якого коментаря. Натомість у засобах масової інформації пройшло, що він не знає нічого про цей фрагмент, а у першій частині Шольц сказав, що вони мають застереження щодо можливості ударів українських Збройних Сил по Москві. Ось вам яскравий приклад того, як Кремль використовує у прив'язці цілий ряд фактів до цього якоря, який тягне інформаційну ситуацію.Зараз триває надання нам безпекової гарантії, зокрема від Великої сімки, також у нас з'являються дедалі міцніші зв'язки з Великою Британією. Як правильно нам використовувати дані нам шанси, як зробити так, щоб подібні підписані меморандуми та угоди не повторили долю так званого Будапештського меморандуму?

Це питання надважливе, я б його навіть назвав сьогодні питанням номер один з точки зору міжнародної допомоги та зміцнення безпекових гарантій. Однак відразу не можу не поставити декілька дуже важливих запитань для себе та для нас усіх. Це міжнародна угода, яка має дуже широкий вплив на внутрішню та зовнішню ситуації, але, як бачите, вона чомусь не подається на ратифікації до парламенту.

Проте Конституція чітко визначає, що подібні акти є чинними тільки після того, коли згода на них дана Верховною Радою України.

Нагадаю всім, що Будапештський меморандум теж не ратифікувався, але на той момент ще діяла попередня Конституція, яка дозволяла подібні речі у тому числі таких, як надання зовнішніх гарантій Міністерством фінансів, укладання подібних галузевих секторальних угод і так далі. А угоду щодо безпекових і оборонних питань можна було такою назвати, це теж натяжка. Натомість цей документ не може бути нератифікований з точки зору норм позиції нинішньої Конституції. Це перша річ, яку треба пам'ятати, тому тут оцей вітерець Будапештського меморандуму уже дме.

Друга річ - механізми реалізації. Я і сьогодні переконаний, що Будапештський меморандум - дуже серйозний документ, але чого там не вистачає і чого не може бути у такому документі, як і у документі, що підписаний Ріші Сунаком (прем'єр-міністр Великої Британії) і президентом Зеленським, то це механізм його реалізації. Що я маю на увазі? Перше - це ратифікація, бо тоді він стає законом, а це означає, що під нього лаштується організаційна структура і в Україні, і, відповідно, у Великій Британії. Бо нагадаю аналог подібної безпекової гарантії є акт між урядом США і Тайванем, який називається закон про відносини з Тайванем. Цей акт голосувався і Конгресом, і Сенатом, також був проголосований і у парламенті Тайваню. Таким чином це документ для двох сторін. І я б все-таки рекомендував українським фахівцям, які опікуються цією темою, взяти цей документ і подивитися на нього, як він оформлений.

Наступне, якщо вчитатися у підписану угоду, то вона носить обмежений в часі термін, насправді це документ про дворічні гарантії.

А ще, якщо подивитися на міжнародні норми, то, якщо забрати ратифікацію, якщо зрозуміти, що подібний акт не несе за собою організаційну систему забезпечення, відповідно, він може трактуватися всього-на-всього як угода між прем'єр-міністром Ріші Сунаком і президентом Володимиром Зеленським.

Є ще одна річ, яка дуже важлива. Тут проблема компетенційна. Якщо подивитися на цей документ, то він носить у своєму змісті складові, які стосуються до повноважень Міноборони, Кабміну і президента. Там є речі, які віднесені до компетенції президента у сфері оборонної політики. Є конкретні цифри, які стосуються грошей і об'єктів, це справа Міністерства оборони, у крайньому разі Кабінету Міністрів. Тобто все це говорить про те, що за бажанням отримати гарантії, очевидно, за величезним об'ємом оцих от речей, про які йшла мова, втрачено ключове - це не закон для обох сторін. Це дуже важливо.

Друге, парламенти його не ратифікували. Звідси треба читати абсолютно чітко, що фінансова забезпеченість його буде під великим знаком питання. Однак з точки зору політичної риторики - це колосальний крок вперед, тому що так показано, що Велика Британія, але тут далі ставиться кома, як країна, яка не належить до Європейського Союзу, майте це на увазі, також  як країна англосаксонського блоку, тому що вона так і читається, більше того як країна, яка належить до так званого Копенгагенського формату, а це те що вміщено у "Рамштайн", вона готова надавати допомогу. Але разом з тим тут недолік, суть якого може полягати у тому, лише у період прем'єрства Ріші Сунака. Бо якщо це не закон, а всього-на-всього лише певна угода між двома особами, то вона може читатись точнісінько так. І я не виключаю, що за деякий час після того, коли консерватори відійдуть від влади, буде сказано, що консерватори підписали, то хай і виконують. Бо я ще раз кажу, це не закон. Це треба розуміти з точки зору норм міжнародного права.

Ви скажете мені, що так у міжнародному праві є речі, які говорять про усні домовленості. Це так. Усні домовленості є, але вони не досягаються у питаннях гарантії безпеки. Тим більше, що ці два слова "гарантії безпеки" говорять про те, що цей документ має відповідати Міжнародній конвенції про угоди й договори, яка передбачає обов'язкове виконання національних конституційних норм з точки зору ратифікації.

Я про це вже не вперше кажу і сподіваюся про те, що надалі, а, можливо, і у випадку з Великою Британією, принаймні українське політичне керівництво повернеться до цього питання і відправить на ратифікацію до парламенту цей документ.

Я не можу зрозуміти, в силу яких причин допущена відсутність ратифікації подібного документу, бо з точки зору інформаційного приводу, політичного звучання - це чудовий крок.

Інша справа, чому не дотягнули правову основу дій такого документа. Коли нам зараз з вами кажуть про те, що у Будапештському меморандумі не те слово чи не так перекладено, то стосовно цього документу нам з вами скажуть, що він не ратифікувався. На підставі чого під його виконання будуть видаватися певні ресурси з бюджету одної держави, другої держави й так далі?


Чого нам чекати від тих держав, країн-блоків, яких ми вважаємо нашими союзниками, але наразі вони є нашими друзями, партнерами й приятелями?

Сама по собі угода, яка вже підписана, та угоди, які будуть підписуватися далі, говорять, що теза про те, що з кожною окремою країною НАТО ми не можемо працювати, бо маємо працювати лише з НАТО в цілому, не відповідає істині. Це означає, що дуже важливо, щоб на сьогодні всі ми усвідомлювали питання регіональної, континентальної та глобальної безпеки, яке складається з багатьох компонентів. У цій системі можуть бути, вже це очевидно, двосторонні угоди, регіональні угоди, континентальні угоди, глобальні угоди – всі вони можуть складати єдине ціле.

Це те, про що якось ми з вами понад рік тому говорили, і випливає з того новорічного різдвяного послання ще тоді міністерки закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс під час виступу у Лондонській мерії, коли вона говорила, що наступає час лабільної системи безпеки, м'якої. І насправді якщо подивитися на ці двосторонні угоди, то вони повинні бути спрямовані на забезпечення безпеки України, на забезпечення безпеки країн Центральної Європи, на забезпечення безпеки країн Європейського континенту, далі на забезпечення безпеки країн Північноатлантичного блоку, на забезпечення країн Євроазійського блоку і на глобальну безпеку – ці складові не повинні створювати їжака одне до одного. І найбільше підходить, щоб все це увібрати та систематизувати, безумовно це формат "Рамштайн". Тут дуже важливо, щоб хоча б якось у цьому форматі сьогодні перейти до розмови на цю тему.

Перше, що ми з вами проговорили, це виглядає як якісь двосторонні галузеві домовленості, бо воно так буде читатися. А яке це має відношення до центральноєвропейської безпеки? Абсолютно ніякого. Як тепер це буде складатися у взаємовідносинах в системі НАТО? А якщо додати до цього, що Європа сьогодні весь час говорить про власну безпеку. Більше того нинішні навчання, які проводяться НАТО, про що вони свідчать? Про те, що у зв'язку з тим, що туди по мінімуму запрошений учасник - це Сполучені Штати Америки, а США сьогодні - 90% безпеки, яку реалізовує НАТО. Нинішні навчання показують, що там підібрана модель і легенда, яка на 90% це власне держави Європи. Є буквально декілька есмінців США, на яких присутні майже 90 000 особового складу, що беруть участь у цьому навчанні. Тобто це вже якби постріл на ту модель, яка може бути складена після заяв кандидата Трампа, що ми можемо вийти з НАТО. Хоча це не є відповідь і, очевидно, що так не буде. Але видно, що підготовка до цього ведеться.

Треба розуміти, що у питаннях безпеки двосторонні стосунки, які Україна укладе з державами НАТО, повинні реалізовуватися у вигляді конкретних кроків.

Тобто умовно скажуть, що іде навчання, як НАТО буде взаємодіяти з країнами, які бажають увійти до складу НАТО, зокрема такі як Україна. Далі - як вони будуть взаємодіяти з тими, хто сформувався вже як окремий оборонний союз, наприклад, як Тихоокеанський блок, який окремо існує, хоча у деяких країнах це перекликається. От і звідси, очевидно, що не обійтися без того, щоб формалізувати роль, яку відіграє контактна група. Мене це дуже до крайнощів бісить, бо я пройшов через контактну групу у Мінську. Коли чую, що "Рамштайн" називають контактною групою з питань надання допомоги в обороні України, однак, як кажуть український класики, поконтактувати - це не означає вирішити.

На сьогодні ті, хто вимальовують, і ті, хто сидять на кнопці європейської й регіональної, і континентальної, і загалом глобальної безпеки, вони не зовсім чітко розуміють, як все це буде взаємодіяти між собою, як воно буде співпрацювати, бо проведення додаткових нарад, навіть, онлайн-нарад не вирішує питання забезпечення термінового забезпечення військ боєприпасами, бронетехнікою, обслуговування всього-всього і так далі.

І так я можу сказати, що той шлях, по якому почала йти Україна, підписуючи двосторонні гарантії з безпеки, там перехід на регіональну безпеку, навіть, не проглядається. Щобільше, я не бачу, щоб розуміли цю проблему. Бо, коли слухаєш там таких, як Орбан (прем'єр-міністр Угорщини) чи як Фіцо (прем'єр-міністр Словаччини), то вони думають, що під НАТО пересидять, а ви там постарайтеся. Але даремно вони так думають. Я їм нагадаю про похід Суворова в Альпи, незрозуміло, що він там робив, але майте на увазі, пам'ятники Суворова по Росії стоять і зараз, їх ніхто нікуди не подів. Тому, куди може залізти чобіт російського солдата, відомо тільки московському фюреру, і це треба дуже добре розуміти.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.36
  Купівля 39.36
  Продаж 39.87
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.75
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
01:47
Жозеп Боррель
Боррель пояснив відмінності у захисті повітряного простору України та Ізраїлю
01:28
Канада готова надати України додаткових 450 млн. позики
Канада заклала у бюджет на 2024 рік кошти на військову допомогу Україні на 5 років: скільки виділять
00:49
Ентоні Блінкен
Блінкен під час візиту до Пекіну переконуватиме Китай припинити допомогу оборонно-промисловому комплексу Росії
00:24
Рустем Умєров з Ллойдом Остіном
Умєров обговорив з Остіном плани РФ та способи їх зірвати
00:15
Держдепартамент США
Держдеп запевнив, що США не вступатимуть навіть в непрямий збройний конфлікт із Росією
00:00
Усман Дембеле (у світлій формі), Барселона - ПСЖ
ПСЖ у більшості шокував "Барселону" та вийшов до півфіналу Ліги чемпіонів
2024, вiвторок
16 квітня
23:53
Донецька область, стела
Monobank анонсував скін на картку зі стелою Донецької області
23:53
Антуан Грізманн та Емре Джан (ліворуч), Борусія - Атлетико
"Борусія" розбила "Атлетико" у повторному чвертьфіналі ЛЧ
23:28
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
"ЗСУ намагались вчинити теракт на ЗАЕС": російські фейки і маніпуляції за 16 квітня
23:09
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
Парламент Грузії відклав розгляд закону про "іноагентів" на тлі сутичок протестувальників з поліцією
22:55
Ексклюзив
Рада Європи
ПАРЄ планує закликати держави не визнавати Путіна легітимним президентом, - кореспондентка Висоцька
22:48
Ексклюзив
Зараз у росіян нема ресурсу та умов стрімко захопити Часів Яр, - "Інформаційний спротив"
22:28
Ексклюзив
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
"Російські НПЗ - легітимна ціль": скоріш за все у ПАРЄ проголосують за резолюцію, - кореспондентка Висоцька
22:27
Джон Кірбі
Білий дім готовий розглянути 4 окремі законопроєкти Джонсона, серед яких - допомога Україні
21:59
Ексклюзив
Олександр Корнієнко
Віцеспікер Корнієнко пояснив, чому серед українців впала довіра до Верховної Ради
21:57
Оновлено
ПАРЄ
ПАРЄ підтримала вступ Косова до Ради Європи
21:40
Ексклюзив
курс валют
Економіст Пендзин спрогнозував, чи НБУ підвищить курс долара більше 40 грн
21:36
Ексклюзив
Катаріна Матернова
Посол ЄС в Україні Матернова назвала дві найскладніші сфери під час переговорів про вступ до Євросоюзу
21:32
Ексклюзив
Роман Безсмертний
На найближчому зібранні буде голосуватися ленд-ліз для України: Безсмертний про пакет допомоги США для України
20:56
ЗСУ
Протягом доби росіяни здійснили 49 атак на позиції Сил оборони. 26 - на Навопавлівському та Бахмутському напрямках
20:44
В ЗСУ створили нову окрему штурмову військову частину
20:41
Інтерв’ю
Хто і як урятував Софію Київську від планів комуністичної влади. Слід імперської політики РФ у сьогоденні: розмова Еспресо з Оксаною Забужко та Вахтангом Кебуладзе
20:32
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що зробить запит на скликання засідання Ради Україна – НАТО
20:24
Ексклюзив
Ольга Стефанішина
"Маємо оптимістичні прогнози": Стефанішина про затвердження переговорної рамки щодо вступу України в ЄС
20:22
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган звинуватив Нетаньягу, що він спровокував удари Ірану по Ізраїлю
20:08
OPINION
Ігор Гулик
Осад від чайних ложечок, або Чому Ізраїль у фаворі Заходу
20:04
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
"Замінити Наталю Гуменюк на компетентнішу особу": медійники звернулися до військового керівництва України
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 783-го дня війни: ГУР влаштували блекаут двом російським військовим заводам, МВФ прогнозує зростання ВВП України в цьому році
19:53
F-16
Аргентина придбала в Данії 24 літаки F-16
19:38
Ексклюзив
У російському Ногінську знищили єдиний храм ПЦУ, - клірик ПЦУ Святослав Скороход
19:32
TikTok
В Україні блокуватимуть TikTok-акаунти з контентом, "який не варто переглядати", - ЦПД
19:28
На фото: чернетка останнього портрета Вінстона Черчилля
На аукціон виставили чернетку спаленого портрета Черчилля, який він ненавидів
19:27
Сергій Богачук
"Намагатимуся домовитись": український боксер-чемпіон відповів, що зробив би з Путіним
19:17
Румунія, прапор Румунії
У Румунії побільшало шпигунів із РФ: вони були, зокрема, серед біженців з України, - CSAT
19:16
Маріуполь
Росія перекинула в Маріуполь велику кількість військових, - "Атеш"
18:50
Rheinmetall
Литва домовилася з Rheinmetall про будівництво заводу з виробництва боєприпасів
18:50
ПАРЄ
Підтримка відновлення України коштом активів РФ: ПАРЄ одноголосно ухвалила резолюцію
18:46
Октоберфест
На Октоберфесті не дозволять вживання марихуани
18:44
Дуда може зустрітися з Трампом цього тижня
18:40
Матвій Пономаренко, УПЛ, "Динамо" - ЛНЗ
Клуби АПЛ зацікавилися 18-річним талантом із "Динамо", - ЗМІ
Більше новин