Кава чи денний сон: що зможе надати бадьорості після недосипу

7 листопада, 2023 вiвторок
11:44

Сон є надзвичайно важливим для повноцінного відновлення нашого організму, а також для підтримання оптимального функціонування мозку та всього тіла

Що станеться, якщо ми спробуємо вирішити проблему недостатнього сну за допомогою кави та короткої денної дрімоти? Чи може кава справді замінити втрачений сон, чи це всього лише ілюзія? У цій статті ми розглянемо це запитання та вивчимо, як кава та денна дрімота впливають на наше фізичне та емоційне самопочуття.

Депривація сну - це стан, коли людина не отримує достатньо сну, або її сон переривається чи обмежується, що може призвести до негативних фізичних та психологічних наслідків. Депривація сну може бути наслідком різних факторів, таких як безсоння, стрес, нерегулярний розпорядок дня, вимоги роботи або навчання, а також надмірне використання стимуляторів, таких як кава або енергетичні напої.

Чи впливає брак сну на нашу розумову активність?

Брак сну має суттєвий вплив на увагу та когнітивні здібності, оскільки він відіграє ключову роль у функціонуванні мозку. Як впливає нестача сну на когнітивні здібності людини:

  • Депривація сну може спричинити загальне зниження когнітивних функцій, таких як розумова працездатність, ефективне вирішення завдань і прийняття рішень. Тому люди, які не виспались, можуть більше відволікатися та мають труднощі в фокусуванні уваги на завданні, тому частіше допускають дрібні помилки.
  • Сон також важливий для процесів консолідації пам'яті, тобто перетворення нової інформації на стійку пам'ять. Недосип може призвести до погіршення пам'яті та здатності відтворювати важливу інформацію.
  • Не меншу шкоду приносить брак сну творчим людям, адже його нестача може обмежити здатність до творчого розв'язання проблем і прийняття нестандартних рішень.

Хороший сон є необхідністю для оптимального функціонування мозку і збереження високої робочої продуктивності та когнітивних здібностей. Його нестача є причиною зниження якості роботи та загального благополуччя. Тому важливо надавати своєму організму достатню кількість якісного сну, щоб підтримувати оптимальну роботу мозку.

Фото: Freepik

Чи може кава компенсувати нестачу сну?

На це питання дала відповідь Кімберлі Фенн, професорка психології, та її колеги з Мічиганського університету, - пише The Conversation. Кава може тимчасово покращити концентрацію, відновити стан бадьорості та уваги. Кофеїн є стимулятором нервової системи, який допомагає зменшити відчуття сонливості і покращити фокус.

В результаті досліджень вчені виявили, що кофеїн дійсно допоміг учасникам, які мали брак сну, сконцентруватися та виконувати завдання на рівні з тими, хто спав достатню кількість часу. До того ж, кофеїн підвищив продуктивність і тих, хто добре виспався.

Однак, експерти зазначали, що напій не допоміг уникнути помилок під час виконання завдань. Це може свідчити про те, що хоча кофеїн може допомогти зосередитеся, він навряд чи буде ефективним під час виконання більш складних завдань.

Тут важливо зрозуміти, що повноцінний сон має безліч корисних функцій для фізичного і психологічного здоров'я, включаючи відновлення організму, консолідацію пам'яті, зміцнення імунної системи та регулювання емоцій. Кофеїн не замінює ці корисні процеси сну.

Чи допоможе дрімання вдень та кава перекрити дефіцит повноцінного сну?

Згідно з даними численних досліджень, 10-20 хвилинний денний сон вважають дуже корисним. Він не лише підвищує продуктивність, уважність та підіймає настрій, а також, зменшує сонливість протягом дня на 10%, - ресурс медичних послуг DOC.ua.

Навіть короткий денний сон може покращити концентрацію, відновити фізичну та психічну енергію, особливо в періоди значного ментального навантаження. Він може сприяти покращенню настрою, зменшенню стресу та роздратованості.

У дослідженні Л.Райнера та Дж. Хорна, що було проведено ще 1997 року, висвітлені цікаві висновки. Для участі в експерименті взяли 12 людей, які малі проблеми зі сном через роботу. Частина людей лягла спати на 15 хвилин вдень. Інші випили велику чашку кави, почекали п’ять хвилин і теж лягли подрімати на 15 хвилин. Після цього дві групи піддослідних проходили тест з водіння на спеціальному тренажері.

Перший висновок полягав у тому, що навіть коротке дрімання допомогло збільшити концентрацію та рівень енергії. По-друге, та група людей, де випили каву перед сном, мали кращі результати по ефективності виконання тесту, ніж група, де просто дрімали.

Лише одна чашка кави дала змогу людям подрімати та відпочити, а не перейти на стадію більш глибокого сну. Тому, люди прокинулися більш бадьорі та краще почували себе ще протягом кількох годин. Такий ефект пояснюється тим, що після прийому кави кофеїн потрапляє в кров та починає впливати на мозок приблизно через 20-30 хвилин та діятиме ще кілька годин після. Тобто дію кофеїну люди починають відчувати не одразу, а через певний час.

Фото: Freepik

Яка добова норма кави?

Безпечна кількість споживання кави варіюється в залежності від індивідуальних особливостей, таких як вік, стать, здоров'я та чутливість до кофеїну. Загальна рекомендація полягає в тому, щоб обмежити споживання цього напою до 300-500 міліграмів для дорослих. Це відповідає приблизно двом чашкам кави на день.

Чинники, які можуть впливати на індивідуальну толерантність до кофеїну, включають наступне:

  • Генетичні особливості. Деякі люди можуть бути генетично чутливості до кофеїну, тому відчувають негативні ефекти від менших доз.
  • Люди, що мають певні медичні протипоказання, такі як аритмія, виразка, підвищена тривожність або безсоння.
  • Вага людини, може впливати на толерантність до кофеїну. Таким чином, менші дози можуть бути більш ефективними для осіб, що мають невелику вагу, та навпаки.

Кожна людина має свої власні індивідуальні реакції на кофеїн, і тому важливо слухати своє тіло і реагувати на будь-які негативні симптоми, такі як нервозність, тривожність, неспокій, безсоння або головний біль. Однак, для більшості людей помірне споживання кави не є шкідливим і може бути навіть корисним.

Важливо також брати до уваги той факт, що кофеїн може міститися не лише в каві, а в шоколаді, чаю, газованих напоях тощо. Експерти ресурсу Food Standards Australia New Zealand зазначають, що вживання 210 мг кофеїну для дорослих, може підвищити рівень тривожності. Тому важливо бути обережним і враховувати всі джерела кофеїну в вашому раціоні.

Повноцінний сон є необхідним для оптимального функціонування мозку, збереження високої робочої продуктивності та когнітивних здібностей. Брак сну може стати причиною зниження якості роботи та загального благополуччя. Сьогодні ще не створено методів, які б могли повноцінно замінити сон, тому все ж таки намагайтеся давати своєму організму достатню кількість якісного відпочинку вночі, щоб підтримувати оптимальну роботу всього організму протягом дня.

Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.08
    Купівля 37.08
    Продаж 37.65
  • EUR
    Купівля 40.26
    Продаж 41.21
  • Актуальне
  • Важливе
2023, середа
29 листопада
13:28
Петер Сіярто
"Що більше зброї, то довше триватиме війна": Сіярто підтвердив відмову Угорщини допомагати Україні
13:24
Чехія Україна
Чеські депутати схвалили продовження терміну навчання українських військових на наступний рік
13:22
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Україні потрібен взимку "захисний щит", - глава МЗС Німеччини
13:03
Книги року ВВС-2023
"Книга року BBC-2023": оприлюднили короткі списки літературної премії
13:01
Оновлено
Зеленський на Миколаївщині провів нараду щодо ситуації у регіоні
Ситуація в Чорному морі, ППО і безпека "зернового коридору": Зеленський відвідав Одещину і зустрівся із захисниками півдня
12:58
Оновлено
Кирило Буданов
Дружину Буданова отруїли, зокрема, миш'яком і ртуттю, - джерела
12:45
Дмитро Кулеба
"Запропонуйте подібне своїм урядам": Кулеба різко відповів тим, хто схиляє Україну до територіальних поступок
12:43
Ексклюзив
Суд. Павло «Мерседес»
У Печерському суді розглядають справу митрополита УПЦ МП Павла Лебедя
12:42
Оновлено
Негода в Україні, сніг, ДСНС
Кількість загиблих через негоду в Україні зросла до 12
12:39
Росіяни значно збільшили активність на Таврійському напрямку, залучають бронетехніку
12:30
Ексклюзив
Карта заставочна
Карта бойових дій за період 23-29 листопада: рекордне знищення росіян під Авдіївкою та безпілотники в Москві
12:20
Дмитро Кулеба
Кулеба розповів, скільки снарядів з обіцяного ЄС мільйона вже отримала Україна
12:15
Оновлено
Ілюстративне фото
У Міненерго розповіли про стан працівників шахти в Торецьку, поранених унаслідок атаки РФ 28 листопада
12:13
Координаційний штаб
Ми готові обміняти "всіх на всіх", але РФ не хоче бачити своїх військових удома, - представник Координаційного штабу
12:09
Огляд
світ, міжнародний огляд
Більшість росіян підтримують війну в Україні і вірять Путіну, а отруєння дружини Буданова свідчить про московську агентуру в Україні. Акценти світових ЗМІ 29 листопада
12:06
Російський газ
Через порти ЄС продають понад 20% скрапленого природного газу РФ, - Financial Times
12:03
OPINION
Сергій Таран
Переворот у європейській системі безпеки
12:01
Електроенергія
В Україні вийшов з ремонту один із блоків ТЕС: ситуація в енергосистемі станом на 29 листопада
11:56
Ексклюзив
Мар'яна Безугла
Заяви Безуглої шкодять "Слузі Народу", вона може діяти в інтересах третьої сторони, - військово-політичний оглядач Коваленко
11:49
На фото: Центри превдонавчання на ТОТ
РФ завезла на ТОТ України "волонтерів" для імітації молодіжних рухів, - Нацспротив
11:45
Дмитро Кулеба і Єнс Столтенберг на першому засідання Ради Україна - НАТО
Розпочалося перше засідання Ради Україна - НАТО на рівні голів МЗС: головні теми
11:35
Ексклюзив
Маріанна Буданова
Отруєнням дружини Буданова РФ сигналізує, що може дістати родини будь-кого, - військовий оглядач Коваленко
11:15
Сергій Бочковський
Помер колишній голова ДСНС Сергій Бочковський
11:05
Ексклюзив
ппо
Мобільні групи зі знищення "шахедів" показують високу ефективність у складних погодних умовах, - Згурець
11:04
Бустерна доза
ЮНІСЕФ доставив в Україну 203 тис. доз вакцини проти штаму коронавірусу "Омікрон": щеплення безоплатне
10:56
На фото: військові
Росія почала частіше застосовувати касетні авіабомби, - британська розвідка
10:52
В ОК "Північ" розповіли, як змінилася ситуація на прикордонні Чернігівщини й Сумщини з настанням холодів
10:47
Привласнили 5 га землі стратегічного значення на Київській ГЕС: ДБР викрило учасників злочинної організації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 листопада: скільки коштують долар і євро
10:26
вимкнення електроенергії
Україна з 1 грудня зможе імпортувати більше електроенергії з ЄС: подробиці
10:24
Атака будівлі окупантів
На Херсонщині атакували будівлю, де тривала нарада окупантів: ліквідовано 5 загарбників
10:19
Microsoft випустила "потворний" светр з шпалерами Windows XP
"На тобі краще, ніж у моніторі": Microsoft випустила "потворний" светр зі шпалерами Windows XP
10:13
Публікував роботу ППО
Публікував у TikTok роботу ППО в Одесі: СБУ затримала підозрюваного
10:13
Сергій Рябков
"Ми готові": у МЗС Росії заявили про можливість війни з НАТО
10:01
Москва_Кремль
Росіяни планують взимку вивезти 10 тис. дітей з ТОТ до Москви на ВДНГ, - Луганська ОВА
09:59
Ілюстративне фото
В Японії розбився військовий літак США: на борту перебували 8 людей
09:50
OPINION
Микола Княжицький
На кордоні з’явилося світло в кінці тунелю
09:40
Ексклюзив
втрати окупантів
Ворог зазнає до 95% втрат у штурмах, - начштабу артилерії бригади НГУ "Рубіж" Нагорний
09:39
ЗСУ, Руки, які тримають Україну
Обстріли, дощі, холод і миші: сотня "Білі Демони" показала руки військових після доби на позиціях
09:31
Зеленський
Politico назвало Зеленського мрійником року в рейтингу найвпливовіших людей Європи
Більше новин