Аналітика

Новий А-50, використання чотиритонної П-35 та ситуація на фронті. Воєнні підсумки тижня

Сергій Згурець
19 січня, 2024 п'ятниця
21:17

Які події на лінії фронту відбувалися цього тижня, які наслідки для агресора мало знищення літака А-50 та як завершилися спроби росіян використовувати старі ракети для ударів по Одесі

Ситуація на лінії фронту

Росіяни розпочали, умовно кажучи, треті наступальні планові дії десь із жовтня, коли почали атаки на Авдіївку. У цей час по всій протяжності фронту - Куп'янськ, Сватове, Кремінна, Авдіївка активізувалися бойові дії й впродовж трьох місяців вони йдуть у достатньо потужному темпі. Якщо ми на Новий рік бачили десь 30 бойових зіткнень, то зараз показники зросли до майже 100 бойових зіткнень на добу, що говорить про те, що противник і далі намагається тиснути на нашу лінію оборони. Зараз ми перебуваємо саме в активній обороні й коли ми говоримо про різні ділянки фронту, то бачимо Куп'янськ - Сватове - Кремінна - тут противник намагається створити передумови аби забезпечити витискання нашого угруповання на правий берег річки Оскіл. Це вже давня мета, майже весь час бойових дій противник перекидає туди угруповання аби забезпечити просування, але ця ділянка залишається складною.

Карта бойових дій Авдіївка

Карта бойових дій поблизу Авдіївки

Коли ми говоримо про інші цілі, то звісно це бойові дії навколо Бахмута скеровані на те, аби спробувати пробитися на Часів Яр до панівних висот і далі намагатися розвивати наступ на Краматорськ і Слов'янськ. Коли ми говоримо про ситуацію навколо Авдіївки, тут противник намагається відтиснути наші війська від лінії забезпечення, аби убезпечити свої залізничні шляхи, якими живиться російське угруповання. Коли ми говоримо про південь, то там цілі противника - це переграти результати нашого наступу і відбити Роботине, яке утримується українськими захисниками.

Карта бойових дій Кремінна-Білогорівка

Карта бойових дій поблизу Кремінної - Білогорівки

Фактично по всіх цих напрямкам ситуація є прогнозованою. Ворог зараз накопичив значну кількість сил. Ми розуміємо, що чисельність особового складу на території України 460 тисяч. Згадаймо, що перед війною, в перші місяці війни було 180, а зараз 460 плюс 30 тисяч - війська росгвардії, тобто фактично 500 тисяч окупантів перебуває на нашій території.

При цьому ми розуміємо, що лінія фронту майже не зазнає змін, що говорить про одну ефективну систему оборони, хоча ми розуміємо, що треба більше техніки й боєприпасів, треба переглядати підходи до оборонних дій, не забувати про фортифікації й багато інших речей, які зараз позначаються на лінії фронту.

Події на лівому березі річки Оскіл

Коли ми згадуємо про наше угруповання Куп'янськ - Сватове - Кремінна, що розміщується на лівому березі річки Оскіл, то, умовно кажучи, за нашими спинами є річка Оскіл, перед нами річка Жеребець і все це впирається у Сіверський Донець - власне оці водні напрямки формують географічні умови цього театру бойових дій. Зараз ворог скеровує зусилля на Куп'янськ з метою контролю транспортного вузла, який перебуває на вершині цієї водної розв'язки, бо нижче Оскіл стає ширшим, якщо ми втрачаємо можливість забезпечення своїх угруповань через Куп'янськ, то фактично ускладнюється утримання. Ми можемо відійти на правий берег річки Оскіл, але це не треба робити передчасно, зараз стратегія українських Збройних Сил полягає в тому, аби утримувати рубежі з мінімальними втратами для себе і з максимальними втратами для противника. До речі, це говорив генерал-полковник, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України Олександр Сирський, який буквально вчора чи позавчора був на цій ділянці фронту, поблизу Куп'янська, де проводив наради з командирами бригад, які зараз утримують цю ділянку.

Там ворог намагається від Синьківки рухатись на Куп'янськ уже декілька місяців поспіль і без успіху. Але мета противника - намагатися цю ділянку фронту взяти під свій контроль. Коли ми спускаємося до самого низу, до Лиману там так само є ширший відтинок річки Оскіл, потужніші водойми й там так само ворог намагається знизу тиснути на нашу оборону і весь напрямок від Куп'янська до Лиману і таким чином ускладнити забезпечення наших військ.

У ворога там 100 тисяч особового складу, відбуваються постійні атаки, але деталізація на лінії фронту така, що просування противника немає, зараз ворог намагатиметься проводити в форматі продовження наступальних дій - це свої дії з використанням живої сили й техніки, але зараз динаміка є така, що за наявності достатньої кількості резервів і роботи артилерії, сподіваюсь, що противника можна буде утримати. У разі відходу в умовах, коли утримання цих ділянок фронту буде просто неможливе, то ми розуміємо, що правий бік річки Оскіл виглядає цілком прийнятним, але про це говорити ще зарано.

Куп'янський напрямок

Водночас росіяни неодноразово звітували про те, що взяли Куп'янськ. Вперше - ще пів року тому пропаганда бігла попереду реальності, от і зараз населений пункт Синьківка, від якого до Куп’янська десь кілометрів 6-8, вже могильники військової техніки, хоча ворог там пробивається до села, намагається заходити в село, а наші військові його вибивають.

Карта бойових дій Купянськ

Карта бойових дій поблизу Куп'янська

Синьківка є важливим населеним пунктом, вона розташована в низині, повністю зруйнована, але лінія оборони там тримається і фактично виглядає, як пастка для російських військ, хоча ворогам легко там забезпечувати логістику, бо зверху близько Росія і можна перекидати підсилення. Сирський також казав, що там формуються нові штурмові роти, але динаміка пов'язана з обороною говорить про те, що Синьківка утримується - це дуже добре, хоча по деяких інших напрямказ, зокрема Орлівка, трошки далі від Синьківки, є просування противника на кількасот метрів - це було буквально пару днів тому. Як це сталося? - була дуже погана погода, був сильний вітер, погана видимість, дрони не залучалися і використовуючи такі кліматичні умови, коли розвідувальні БПЛА і артилерію ми не могли ефективно застосовувати, то противник скористався нагодою та просунувся на певних ділянках. Зараз відбуваються контратакувальні дії, сподіваюсь, що лінія фронту буде вирівняна по тих ділянках, які для наших Збройних Сил є оптимальними.

Чим важливий Сіверський напрямок

Це плацдарм, який ми утримуємо зараз. Якщо подивимось на мапу, то Сіверськ як раз у центрі й ворог розуміє, що або йому просуватися на Лиман далі, або рухатися на Слов'янськ, Краматорськ. Ця кишеня, яка зараз вгризається в ту територію, для противника досить небезпечна, бо в будь-який напрямок угруповання наших військ навколо Сіверська в принципі не дозволяє ворогу здійснювати якісь далекоглядні дії з використанням своїх військ.

Буквально на цьому тижні вони здійснили низку потужних атак, які були скеровані на два напрямки: один - Білогорівка, а другий - Веселе, там є певні просування противника на незначній відстані й це якраз скеровано на те, аби намагатися витіснити наші війська з цієї ділянки. Але повторююсь, так відбувається не вперше, зараз ми можемо фіксувати певне просування противника, але в будь-якому разі навряд чи можна говорити про те, що системно тут відбуваються якісь кардинальні зміни, які дозволять противнику домогтися того чого він хоче. Фактично потенціал наших Збройних Сил попри виснажливі бої є достатнім для того, аби стримати армію РФ і на цій ділянці фронту.

Робота техніки поблизу Авдіївки

Під Авдіївкою відбуваються достатньо ефективні дії наших ЗСУ, які вже понад три місяці стримують противника, який намагається обійти Авдіївку з півночі та півдня; намагається взяти наш гарнізон в кліщі - це не вдається. При цьому зараз бачимо, що противник намагається рухатися до Новобахмутівки, десь на північ уверх намагається здійснювати атаки з півдня, але загалом динаміка щодо звуження кліщів з півночі та півдня, як такого просування противника там немає. Якраз один з населених пунктів - Степове, яке розташоване над Авдіївкою, на півночі, оборону тримає 47-а механізована бригада й дійсно використовує різні зразки озброєння дрони, артилерії й особливо БМП M2 Bradley.

Ця американська техніка, зокрема Bradley, пристосована для боротьби з танками, хоча всі вважають, що танки мають більшу захищеність, потужну гармату і фактично якби танк влучив у БМП, то було б несолодко нашими бійцям, але бачимо, що внаслідок мобільності, інтенсивності вогню з гармати Bradley бачимо, що танк просто не встигає навіть зорієнтуватись у тій ситуації, яка складається на полі бою. Це говорить про те, що таких БМП треба набагато більше.

Зараз ми їх отримали, якщо не помиляюся, близько 200 машин при тому, що в американській армії запаси цих Bradley різних модифікацій понад 3000. Я думаю, що якщо поставити постачання цих зразків на більш масштабні підходи, то не лише Авдіївка, а й інші напрямки можуть показати противнику переваги БМП Bradley над російськими зразками техніки, включно з новим танком "Прорив".

Bradley називають "убивцею танків". Якщо ми згадаємо історію Іраку, де кількість знищених танків Т-72 армії Іраку внаслідок роботи Bradley була більшою, ніж кількість танків, які знищили американські Abrams, там були випадки, коли один Bradley знищував в одному бою до 5 танків Т-72. Тобто фактично ця машина була адаптована для того, аби бути вбивцею танків. Вона має протитанкову керовану ракету, яка на декілька кілометрів завдає руйнівного удару по бронетехніці й ефективну гармату, збалансовану, стабілізовану, має нічні прилади бачення. Як ми бачимо, коли БМП Bradley 47-ї бригади настільки щільно здійснював вогонь, що російський екіпаж не міг навіть зорієнтуватися куди йому тікати, бо приціли наведення, думаю, були виведені зразу, коли шквальний вогонь БМП, а далі він просто тікав.

РФ використала новий літак А-50 в районі Краснодара

Ситуація після знищення літака А-50 така, що сьогодні ворог підняв ще один А-50 для здійснення чергувальних польотів, але вже не в Азовському морі, він там боїться літати й всі ці обльоти сьогодні ворог робив з повітряного простору Краснодарського краю - це означає, що вже щонайменше на 200 км він менше може заглядати на нашу територію, а відтак це дає можливість нам ширше планувати дії з використанням наших іноземних сил й авіації. Думаю, що це гарний наслідок знищення першого А-50, тому якщо наблизиться ще один до наших кордонів, то можна цю історію повторити. А коли з'явиться F-16 з американськими ракетами певних версій, я думаю, що ця робота буде виконуватися без проблем.

Використання ворогом надзвукової ракети П-35

Ця подія є не стільки знаковою, скільки підтверджує те, що ворог уже починає діставати з арсеналів те, що власне ми всі давно забули. Ця ракета стала на бойове чергування десь ще у 1962 році, тобто це фактично один з найстаріших зразків, але з ракетою така історія, що вона є неточною, при цьому достатньо потужною з огляду на бойову частину, яка має вагу до однієї тонни. Ракета пару днів тому була запущена, як ми робимо припущення, з берегового комплексу в Балаклаві, там є такий населений пункт Резервний, і там є такий дивізіон, який зберігала свого часу Україна, де ця пускова установка підіймається з наземного сховища, здійснює пуск і знову заходить під землю. Тому ця ракета якраз запускалась, імовірно, що саме з цього дивізіону. Вона була збита українською протиповітряною обороною, що говорить про те, що над Одесою система ППО стала працювати набагато краще, але у будь-якому разі розуміємо, що зараз ворог ще має певний запас цих ракет. Сподіваюсь, що всі вони будуть збиті.

Теги:
Читайте також:
Київ
+3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.38
  Купівля 38.38
  Продаж 38.91
 • EUR
  Купівля 41.39
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
22 лютого
05:08
Болгарія
Болгарія поступово відмовиться від російського ядерного палива ,- ЗМІ
04:40
США і РФ
Росія готує територіальні претензії до США щодо Берингової протоки
04:12
коронавірус
Японія припинила оплачувати громадянам лікування від COVID-19
03:44
зерно, зернова угода
Посли ЄС погодились продовжити ще на рік режим пільгової торгівлі для України
03:16
Російські рублі
Експерти запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву
02:48
МВФ
Альтернатива допомозі США: Україна та МВФ 22 лютого можуть погодити транш на $900 млн, - Bloomberg
02:20
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
У США не вважають, що Путін здобув перевагу у війні після захоплення Авдіївки
01:52
Михайло Мудрик, збірна України
Футболіст "Челсі" та збірної України Михайло Мудрик передав війську 50 дронів
01:24
Нацгвардія
Зеленський підписав указ, який дозволив іноземцям і особам без громадянства служити у Нацгвардії
00:56
танк Leopard 2A4
Німеччини може компенсувати Чехії ще 15 танків на заміну переданим Україні
00:28
Міноборони Канади опрацьовує можливості передачі Україні списаних ракет
00:11
Роберт Левандовські (в центрі), Наполі - Барселона
Ліга чемпіонів: "Арсенал" програв "Порту", а "Барселона" зіграла внічию з "Наполі"
2024, середа
21 лютого
23:59
Fox News, інтерв'ю Зеленський
У Fox News заявили, що взяли інтерв'ю у Зеленського на відстані у 2,5 км від російських позицій
23:25
Вірджіл Ван Дейк
"Ліверпуль" здійснив камбек у грі з аутсайдером та зміцнив лідерство в АПЛ
23:06
Оновлено
система оповіщення сирена
Росіяни атакували Україну "шахедами". Під удар потрапила Полтавщина
22:49
Генсек НАТО Єнс Столтенберг
Столтенберг розповів, за яких умов Україна зможе використовувати F-16 для ударів по території РФ
22:43
Дональд Трамп
Трамп назвав кандидатів на пост віцепрезидента США у разі своєї перемоги у виборах
22:39
Тарас Степаненко (праворуч), Шахтар - Марсель
Тренер "Шахтаря" розповів про кадрові проблеми перед грою з "Марселем" у Лізі Європи
22:09
Володимир Зеленський
Зеленський змінив склад Ставки верховного головнокомандувача
21:56
Андрій Єрмак
"Єрмак - наступний прем'єр-міністр України": добірка російських фейків за 21 лютого
21:50
Ексклюзив
Індія росія прапор
Дипломат Хара пояснив чому Індія так тримається за союз з РФ
21:17
"Баварія", Томас Тухель
"Баварія" після трьох поспіль поразок вирішила позбутися тренера
21:15
Ексклюзив
Польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагонуПольські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагону
Польський уряд самоусунувся від протестів фермерів на кордоні з Україною, - дипломат Дещиця
21:05
В'ячеслав Медяник
Нардеп від "Слуги Народу" Медяник написав заяву про дострокове складання повноважень
20:49
Володимир Зеленський
"Є хороші результати щодо військових літаків РФ". Зеленський про знищення 7 ворожих "сушок" впродовж тижня
20:35
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти перекидають сили та засоби з Авдіївки на Бахмутський напрямок. Колонка Сергія Згурця
20:29
БЕБ, Бюро економічної безпеки
Вимоги ЄС і МВФ: посли G7 у листі Стефанчуку назвали очікувані складові реформи БЕБ, - ЗМІ
20:04
OPINION
Богдан Буткевич
Герої помирають, а Татаров — живіший всіх живих
20:03
Сумщина
На Сумщині встановлюють додаткові тимчасові обмеження перебування поблизу кордону, - ОВА
19:52
Авдіївка
Вихід із Авдіївки: NYT написало про 850-1000 українців у полоні, в ЗСУ назвали це російською пропагандою
19:34
Слуга народу
Арахамія сказав, нащо Зеленський збирав фракцію "слуг" і про що говорили на зустрічі
19:26
Шахтар
"Марсель" - "Шахтар": букмекери дали невтішний прогноз на успіх українців у Лізі Європи
19:19
Авдіївка
Росіяни з Авдіївки перекидають вцілілі підрозділи на інші ділянки фронту, - Жорін
19:11
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:05
ЗСУ, військові
Росія наступає на 7 напрямках. За добу ЗСУ відбили 38 атак
19:02
Внаслідок ворожих обстрілів Куп’янщини є жертви серед цивільного населення: один мирний мешканець загинув, ще одного поранено
Застосували міномети, артилерію, КАБ: росіяни вбили на Харківщині цивільного і поранили ще одного
19:00
переможні новини
Переможні новини 728-го дня війни: ЗСУ збили сьомий літак за тиждень, а удар "хаймерсом" по полігону забрав життя понад 60 росіян
19:00
Аналітика
Рада Європи голосує за санкції проти Росії
Міжнародний реєстр збитків. Як і коли українці, що постраждали від російської агресії, отримають компенсацію
18:55
Урсула фон дер Ляєн
Переговорна рамка щодо вступу України в ЄС буде готова на початку літа, - фон дер Ляєн
18:45
РСЗВ "Ураган"
У Білорусі почали модернізацію систем "Ураган", які перебували неподалік кордону України та Польщі, - "Гаюн"
Більше новин