
У Лондоні заарештували трьох болгар, що за завданням ФСБ стежили за Христо Грозєвим та мали вивезти його до Росії, - ЗМІ
Трьох громадян Болгарії, які проживали в Великій Британії, визнали винними у шпигунстві в інтересах РФ. Як стверджує російське опозиційне видання The Insider, затримані у 2021 році стежили за їхнім головним редактором Романом Доброхотовим та розслідувачем болгарського походження Христо Грозєвим
Про це повідомляє The Guardian.
Суд присяжних в Олд-Бейлі через 32 години обговорення виніс вирок щодо громадян Болгарії: Катрін Іванової, Вані Габерова та Тихоміра Іванчева, які до арешту мешкали у Лондоні.
Вони були молодшими учасниками шпигунської групи, якою керував австрійський бізнесмен Ян Марсалек, який ще у 2020 році втік до Росії, після того, як компанія, якою він допомагав керувати розпалась через шахрайство на 1,9 млрд євро.
Всі троє обвинувачених брали участь в операції, якою керував Марсалек - вороже стеження за журналістом-розслідувачем, який намагався розкрити російських агентів в Болгарії, Австрії та Іспанії, що отруїли лідера опозиції Олексія Навального.
Видання пише, що австрійський бізнесмен разом з арештованою Катрін Івановою, керували бандою, що викрадала мобільні телефони український військових, які ймовірно проходили навчання в американських казармах у Штутґарті, Німеччина, і використовували військовий пристрій стеження, якого раніше не було в руках злочинців.
Троє затриманих заперечували свою причетність до шпигунства, тому і потрапили до суду на Олд-Бейлі, який тривав майже три місяці.
"Усі троє були визнані винними в участі в змові, що суперечить Закону про кримінальне право 1977 року, з метою вчинення злочину відповідно до розділу 1 Закону про офіційну таємницю 1911 року. Максимальний термін увʼязнення - 14 років", - написало The Guardian.
Суддя Хілліард К.С залишив підсудних під вартою до винесення вироку з 7 по 12 травня.
За ким стежили затримані
Згаданим The Guardian журналістом був головний редактор російського еміграційного видання The Insider Роман Доброхотов, повідомляється на сайті проєкту. Окрім нього ця ж група вела спостереження за Христо Грозєвим.
Як свідчить зламане листування згадано вище австрійського шахрая на службі російських спецслужб Марсалека, замовлення ФСБ на стеження за журналістами надійшло в день публікації їхнього розслідування про отруєння Навального. "Ранком 14 грудня 2020 року The Insider і Bellingcat опублікували розслідування про отруєння Навального, розкривши справжні імена та імена прикриття співробітників ФСБ з Другої служби та Центру спеціальних технологій (НДІ-2), які кілька місяців прямували за опозиціонером по різних містах, щоб врешті-решт отруїти. Публікація стала справжнім викликом для ФСБ: там фігурували фотографії найзасекреченіших агентів, білінги їхніх телефонних з'єднань, маршрути їх перельотів, словом, усі можливі дані про операцію найвищого ступеня секретності, про яку навіть усередині ФСБ, крім виконавців, знало лише кілька людей. Того ж дня Управлінню власної безпеки ФСБ було доручено розібратися, як дані співробітників відомства опинилися у журналістів. Високопоставлене джерело у спецслужбах стверджує, що розпорядження виходило особисто від Володимира Путіна", - пише The Insider.
На виконання наказу Марсалек доручає ведення незаконного спостереження знайомому болгарину Орлину Русеву, чия група протягом кількох місяців 2021 року буквально переслідувала Доброхотова та Грозєва. Але оскільки Русевим було задіяно дилетантів об'єкти стеження від них неодноразово тікали, отримати доступ до їхніх гаджетів теж зрештою не вдалося. Як і не вийшло задіяти щодо обох, Доброхотова та Грозєва, останній варіант - викрасти та привести до Росії. Натомість британські правоохоронці узяли трьох непрофесійних виконавців замовлення.
- 7 березня СБУ та Нацполіція викрила вісьмох агентів РФ, що на замовлення влаштовували підпали в різних регіонах України.
- Актуальне
- Важливе















