У Bihus.Info заявили, що стеження за ними організував департамент нацдержавності СБУ. Спецслужба відреагувала

5 лютого, 2024 понедiлок
21:54

Завдяки відео з камер безпеки відпочинкового комплексу команда розслідувачів Bihus.Info ідентифікувала, що стеження за ними організував департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. Спецслужба відповіла, що незалежні медіа є невіддільною складовою демократичного суспільства, а їх співробітники повинні діяти виключно на захист національних інтересів

Про це йдеться у розслідуванні Bihus.Info.

Судячи з відео, журналісти припускають, що до встановлення техніки імовірно залучали і департамент оперативно-технічного забезпечення СБУ.

У розмові з Bihus.Info звільнений днями начальник ДЗНД СБУ Роман Семенченко не спростував особисту участь і департаменту в цій операції і рекомендував звертатись за коментарями до голови або пресцентру.

За даними розслідувачів, у самому комплексі операція спецслужби тривала 6 діб.

Зазначається, що спершу представники СБУ під легендою замовлення корпоративу для офісних співробітників двічі у період 15-22 грудня 2023 року прибували в комплекс, щоб детально оглянути номери, в які 27 грудня заселиться редакція Bihus.Info.

"Групу, що оглядала заклад, очолював високий худий чоловік, який назвався "Ігорем". Він залишив адміністрації комплексу номер телефону, який нині вже відключений. Але навіть за короткий час використання цього тимчасового номеру хтось встиг дати йому тег "Ігор СБУ"", - йдеться у повідомленні.

Фото: https://bihus.info/

Фото: https://bihus.info

Редакція встановила особу чоловіка. Ним виявився Кравченко Ігор Борисович, який є співробітником СБУ. Серед телефонних тегів його постійного номеру також є чимало позначок ДЗНД і "М", що вказує на управління у складі департаменту захисту національної державності, стверджує редакція.

Під час попередньої розвідки Ігор Кравченко і його команда також фіксували розташування камер на території та оглядали різні в’їзди.

Фото: https://bihus.info


Фото: https://bihus.info

Фото: https://bihus.info

26 грудня під легендою власного корпоративу в комплекс прибули три десятки людей на чолі з Кравченком. Частина з них привезла великі валізи, в яких вірогідно перебувала необхідна для встановлення техніка, припускають у Bihus.Info, додаючи, що потім група, з великими валізами, виїхала з комплексу того ж вечора.

"Тож її величезні сумки неможливо пояснити потребою відвідати кількагодинний корпоратив. Ця група пересувалась на синьому автомобілі Volkswagen Caddy – такі ж використовує оперативно-технічне забезпечення СБУ", - заявили журналісти Bihus.Info.

Фото: https://bihus.info

Решта людей, у тому числі Кравченко, лишилась ночувати до ранку 27 грудня.

Фото: https://bihus.info

Серед них журналісти упізнали Євгена Коноваленка, який регулярно заходить всередину ДЗНД. У 2020 році він подавав декларацію як співробітник СБУ (нині декларація видалена з публічної частини реєстру через війну). На запитання редакції, хто наказав йому брати участь в операції стеження за журналістами, Коноваленко не відповів.

Фото: https://bihus.info

Жінка на фото, імовірно, на ім’я Юлія, з "корпоративу" Кравченка теж постійно з’являється під ДЗНД, заявили журналісти.

"Редакція помічала її там три дні поспіль у січні-лютому 2024 року, а коли поставила їй запитання про незаконне шпигунство, жінка зачинилась у кав’ярні", - йдеться у розслідуванні.

Фото: https://bihus.info

Глядачі Bihus.Info упізнали на фото також Тараса Садовника, який, за даними джерел, і за даними його телефонних тегів, нещодавно перевівся з СБУ Хмельниччини в Київ, а саме - в ДЗНД. Садовник на дзвінки не відповів.

27 грудня, окрім Bihus.Info, в комплекс заселилися кілька осіб, також пов’язані з Кравченком, щоб, як показали камери безпеки, вести зовнішнє спостереження за редакцією.

"Після виїзду Bihus.Info з комплексу, ввечері 28 грудня, в більшість номерів, де перебувала редакція, заїхала інша група чоловіків. Кімнати для неї бронював якийсь інший "Ігор". Телефонний номер, з якого він дзвонив, теж виявився "одноразовим" – він також відключений і лише на 2 цифри відрізнявся від тимчасового телефону Ігоря Кравченка", - розповідає Bihus.Info у розслідуванні.

У цій групі чоловіків, яка, за словами редакції, приїжджала забирати приховану техніку, також був щонайменше один з тих, хто раніше відвідував "корпоратив" Кравченка. Окрім частини кімнат, ця група теж побувала і в сауні, додали журналісти.

За словами редакції, 1 січня 2024 року в комплекс повернулася третя група, яка заїхала у дві кімнати над сауною. Вони встановили, що ці кімнати для третьої групи забронював і оплатив ще 28 грудня "Ігор номер 2". Він намагався орендувати їх на 28 грудня, але не зміг через бронь сторонніми людьми.

Таким чином, редакція вважає, що приховані камери були незаконно встановлені у сауні та щонайменше 8 кімнатах (будинки "Морква", "Вишеньки", "Хата 2", "Хата3").

Докази встановлення техніки в різних номерах журналісти зафіксували під час власного розслідування. В будинках, оформлених як стилізовані українські хатинки, приховані камери встановили у вішаки для одягу. Місце під них вирізане і в вішаках, і в стінах, стверджують журналісти.

Фото: https://bihus.info


Фото: https://bihus.info

Вони вважають, що у сауні камера найімовірніше була встановлена в антресолі, а в інших номерах представники Bihus.Info пригадали пристрої у стелі, схожі на пожежну сигналізацію, яких пізніше при огляді приміщень не виявилось.

У Bihus.Info заявили, що СБУ ігнорують відповіді на їх запитання

У письмовому коментарі Bihus.Info СБУ проігнорувала питання про те, чи отримувались ухвали суду на встановлення прихованої техніки в спальні кімнати, як матеріали телефонного прослуховування та відео з прихованих камер у спальнях опинились на неперевірених сайтах, підкреслила редакція.

За словами редакції, СБУ заявила, що проведений ними 17 січня 2024 року огляд комплексу не виявив ознак встановлення прихованої техніки, а приїжджали в комплекс, аби вилучити сервер, на якому містяться докази щодо тих, хто встановив приховані камери.

Журналісти говорять, що в СБУ також не відповіли чітко на запитання, чи існує якесь чинне кримінальне провадження щодо будь-кого із колишніх або нинішніх членів редакції.

"Там згадали лише про якесь КП Нацполу за статтею 307 ККУ, в якому "фігурувала одна з операторів Bihus.Info". Однак СБУ не зазначила ані свою роль в цьому провадженні, ані дати його відкриття і закриття, ані номеру. Операторці Bihus.Info не повідомлялось про підозру, її не викликали на допити в жодному провадженні за статтею 307, їй також наразі не повідомляли про здійснення щодо неї НСРД, як вимагає стаття 253 КПК", - пояснюють розслідувачі.

Вони нагадують, що деякі з опублікованих раніше телефонних розмов, за даними записаних осіб, відбулися понад рік тому, що вказує на прослуховування телефонів більше, ніж однієї особи.

Звільнений 31 січня 2024 р. керівник Департаменту захисту національної державності Роман Семенченко в розмові з Bihus.Info на прямі запитання про його і ДЗНД участь в операції щодо редакції цю участь не спростовував і рекомендував звертатись за коментарями до Голови або пресцентру.

СБУ прокоментувала

У спецслужбі наголосили, що протидія організованій наркозлочинності є одним з напрямів їх діяльності.

За інформацією СБУ, серед клієнтів дилерів, через яких наркотики постачалися іншим громадянам, виявилися окремі співробітники "Bihus.Info". Вони згадують одну з операторів, яка фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотиків, психотропів або їх аналогів.

СБУ відкрила кримінальне провадження за незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів (ст. 359 КК України).

У спецслужбі заявили, що прийняли відповідні кадрові рішення щодо ДЗНД та оптимізації напрямків його роботи.

"Вважаємо, що незалежні медіа є невід'ємною складовою сучасного демократичного суспільства і жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій та ЗМІ загалом, а усі співробітники СБУ повинні діяти виключно на забезпечення захисту національних інтересів держави й суспільства та ефективно протидіяти ворогу", - відреагували в СБУ.

Скандал із Bihus.Info

16 січня в мережі з'явилося відео, на якому видно, що працівники Bihus.Info вживали наркотики на новорічному корпоративі. Засновник проєкту Денис Бігус заявив, що звільнив їх. Він також уточнив, що на відео – оператори, а журналісти наркотиків не вживали. 

Голова Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що прихована зйомка і тиск на медіа неприпустимі. За його словами, на цей інцидент мають звернути увагу правоохоронці.

Пізніше Денис Бігус додав, що за його співробітниками стежили близько року.

17 січня учасники Медіаруху заявили про системний тиск на журналістів і закликали президента Володимира Зеленського взяти на контроль розслідування злочинів проти медіа. Того ж дня СБУ відкрила провадження.

Колишні співробітники проєкту Bihus.Info звернулися до Нацполіції через приховану відеозйомку та прослуховування, зареєстровано чотири провадження.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.08
 • EUR
  Купівля 42.27
  Продаж 43.03
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялася "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
Більше новин