
Мінкульт оновив умови для отримання листів сприяння виїзду митців за кордон. Рішення набуде чинності 6 березня
Міністерство культури та стратегічних комунікацій не видаватиме листи-пропозиції до ДПСУ незалежним митцям, які не працевлаштовані або не самозайняті як фізичні особи-підприємці
Про це повідомляє Укрінформ.
За ініціативи Міністерства культури та стратегічних комунікацій уряд врегулював питання перетину кордону військовозобов’язаними митцями та працівниками медіа. Відповідне рішення набуде чинності після публікації в "Урядовому кур'єрі", яке очікується 6 березня.
Як зазначив заступник глави МКСК з питань європейської інтеграції Андрій Наджос під час засідання комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, міністерство при розробці нового акта керувалося тим, що значна кількість діячів мистецтв та медійників з 2022 року не поверталися в Україну. Він уточнив, що Кабінет міністрів проголосував за зміни, які передбачають, що якщо раніше всі звернення отримувало міністерство, то відтепер всі звернення будуть спрямовуватись до відповідних інституцій. Зокрема йдеться про Держкіно, Держтелерадіокомпанію тощо.
Наджос пояснив, що профільні інституції будуть опрацьовувати відповідні звернення, перевіряти всі необхідні документи самостійно і надсилати МКСК уже верифікований пакет документів. Це, за його словами, прискорить процес і зробить його більш транспарентним і відповідальним. Лист сприяння натомість підписуватиметься лише міністром або тим, хто виконує його обов'язки.
Згідно з оновленими правилами, подача документів до МКСК має здійснюватися мінімум за 15 днів до виїзду, а максимальний строк перебування за кордоном становить не більше 60 календарних днів з дня перетину кордону.
"У виняткових випадках він може бути продовжений. Проте нам здається, що цього терміну достатньо, щоб людина розвʼязала свої робочі питання і повернулася в Україну", - підкреслив Наджос.
Він також розповів, що визначено перелік документів, необхідних для видачі листів сприяння для перетину кордону.
"Потрібно мати запрошення і військово-обліковий документ. Є також певні додаткові елементи, які стосуються працівників ЗМІ. Тут може бути підключено Мінцифри. Воно підключається у разі участі медійників у заходах, які пов'язані із забезпеченням функціонування мультимедійної платформи United24", - додав заступник глави МКСК.
Водночас представники ЗМІ, які вирушають у закордонне відрядження, повинні мати чітке редакційне завдання і наказ керівництва на відрядження. Щодо представників культури, то МКСК прагне запровадити механізм, щоб після повернення в Україну особа прозвітувала, куди і скільки коштів буде направлено на потреби ЗСУ, якщо збір коштів було задекларовано як мету виїзду.
Раніше агентство Інтерфакс-Україна повідомляло, що змінився перелік людей, яким, відповідно до нової постанови, Мінкультури може надавати лист сприяння виїзду за кордон. Цю зміну на засіданні комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики прокоментувала перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.
"Те, що існувало раніше, не зовсім унормований процес, точніше, абсолютно невнормований, дозволяло нам випускати за кордон незалежних митців, які не є працевлаштованими ні в закладі культури, ні в критичному підприємстві, не є самозайнятою особою у вигляді ФОПа. Станом на зараз було консолідоване рішення уряду, що, на жаль, ми не зможемо це контролювати. Тому зараз митці, які не мають працевлаштування і не є самозайнятими особами, залишаються поза цією постановою", - сказала Григоренко.
Вона уточнила, що якщо такі люди будуть внесені в план роботи Мінкультури щодо представлення тих чи інших заходів за кордоном, то вони зможуть виїздити. Проте це буде довше і складніше, оскільки спершу буде потрібно внести цей захід в план і затвердити наказом.
"Це консолідована позиція уряду, що не зможемо ми зараз унормувати й перевірити митця, який просто існує поза межами правового поля держави, просто як незалежна людина. Хоча ми розуміємо, що таких людей багато, які є письменниками й художниками", - додала заступниця міністра.
4 березня Кабінет міністрів врегулював питання перетину кордону для військовозобов’язаних митців та працівників медіа. Згідно з оновленими правилами, подача документів до МКСК має здійснюватися мінімум за 15 днів до виїзду, а максимальний строк перебування за кордоном становить не більше 60 календарних днів з дня перетину кордону.
Тепер для юридичних осіб буде важливо мати статус критичності, а фізичні особи-підприємці зможуть подаватися на виїзд, якщо вони три роки, на момент подачі заявки, були зареєстровані як ФОП і провадили діяльність.
- У лютому в Мінкульті повідомили, що з 3 березня тимчасово припинять видавати листи для сприяння митцям та медійникам у виїзді за кордон.
- Коментуючи це рішення, радник міністра культури та стратегічних комунікацій Дмитро Золотухін поділився, що наразі посадові особи МКСК автоматично стають фігурантами кримінальних справ проти тих, хто виїхав за кордон за сприяння міністерства і не повернувся. Люди, які ставлять свої підписи під листами-пропозиціями до ДПСУ, автоматично стають підозрюваними в той момент, коли людина відмовляється повертатися в Україну.
- Нардепка Бобровська назвала листи від Мінкульту для виїзду митців і медійників за кордон корупційним складником, що грає на руку ухилянтам.



- Актуальне
- Важливе













