Країни ЄС домовилися про термінову допомогу біженцям
Європейський Союз і прилеглі до нього західнобалканські країни на міні-саміті в Брюсселі домовилися про термінові гуманітарні заходи з тимчасового розміщення мігрантів, що скупчилися на підступах до кордонів ЄС і в Греції
Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
"Головне зараз - забезпечити цим людям елементарні умови проживання, харчування, водопостачання, санітарні умови", - заявив глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер в ніч на понеділок на спільній прес-конференції з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і верховним комісаром ООН у справах біженців Антоніу Гутеррішем.
За його словами, можливості окремих країн забезпечити такі умови обмежені, тому будуть задіяні механізми надзвичайного реагування ЄС, а також допомога відомства верховного комісара ООН.
Греція зобов'язалася відкрити до кінця року додаткові центри для розміщення 30 тисяч мігрантів, повідомив Юнкер. Ще 20 тисяч місць буде створено за рахунок ООН.
"Ми збільшимо можливості розміщення до 100 тисяч місць в Греції та інших західнобалканських країнах", - пообіцяв голова Єврокомісії.
Він зазначив також, що присутні в Брюсселі лідери 11 країн домовилися обмінюватися інформацією і утриматися від односторонніх рішень, які могли б зашкодити сусідам. Вони ухвалили план дій із 17 пунктів по зміцненню співробітництва в галузі охорони кордонів і збільшення гуманітарної допомоги шукачам статусу біженця по всьому західнобалканському маршруту, яким мігранти добираються з Туреччини в країни Центральної та Північної Європи.
"Надзвичайний час вимагає нестандартних рішень і особливих форматів", - заявила Меркель, коментуючи сам факт скликання такого саміту.
Вона підкреслила важливість співпраці з Туреччиною, в якій зібралося понад 2 мільйони біженців із Сирії та Іраку, а також створення центрів прийому для розгляду справ шукачів притулку. З цих центрів біженці будуть розселятися по країнам ЄС, а ті, хто не відповідає критеріям біженця, - видворятися з території ЄС.
Меркель закликала ЄС якомога швидше підписати угоди про реадмісію з Афганістаном, Пакистаном і Бангладешем, громадяни яких не вважаються в ЄС біженцями і підлягають репатріації.
За словами канцлера, Європа переживає зараз одне з найсерйозніших випробувань та "повинна в цих умовах довести, що вона континент цінностей". Але, наголосила вона, "не одна Німеччина повинна вносити свій внесок у це".
Гутерріш зазначив, що Європа історично здобула репутацію "континенту притулку". Необхідно, за його словами, створити систему, що дозволяє тим, хто має право на отримання міжнародного захисту в Європі, не пускатися в небезпечний шлях.
Верховний комісар ООН у справах біженців запевнив, що альтернативи прийому мігрантів немає. Це обов'язок держав за міжнародним гуманітарним правом. Але серед мігрантів є й ті, хто не потребує міжнародного захисту. Їх видворення Гутерріш назвав абсолютно нормальним, але "при повазі людської гідності та прав людини".
На міні-саміт, який скликав Юнкер, були запрошені лідери восьми країн ЄС (Австрії, Болгарії, Хорватії, Румунії, Німеччини, Греції, Угорщини, Словенії), а також Албанії, Македонії та Сербії.
До них приєдналися прем'єр Люксембургу, який цього року головує в ЄС, глави Європарламенту та Євроради, верховний комісар ООН з питань біженців, керівники європейської прикордонної агенції "Фронтекс" та Європейської служби з надання притулку (EASO).
- Актуальне
- Важливе