live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Новому українському енергоринку бути?

Енергія є основою існування: людини як істоти, суспільства загалом та, безумовно, будь-якої галузі економіки. Тому модель перспективної побудови енергетичної галузі є основою розбудови української економіки

Україна зробила важливий крок в побудові конкурентного енергоринку — Верховна Рада ухвалила законопроект № 4493 "Про ринок електричної енергії". Документ запроваджує новий підхід до виробництва і розподілу електроенергії, вводить нових учасників на ринок та нове формування тарифів. Що ж, власне, зміниться?

Як все було?

Фактично в Україні функціонував (і досі функціонує, оскільки Закон містить відкладні умови і вступає в юридичну силу з 1 липня 2019 року) так званий  Оптовий ринок, який викуповує абсолютно усю електроенергію, яку генерують усі різновиди виробників. Він по-різному оцінює її вартість в залежності від типу генерації.

Потім продає цю ж електроенергію, вже без диференціалізації за ціною та типом генерації (суміш) за певною ціною. Продає постачальникам за тарифами регульованими та нерегульованими. Ті у свою чергу — постачають населенню за тарифами, встановленими НКРЕКП для населення та промисловості.

Така собі “природна монополія”, що не відповідає суспільним інтересам і не є сумісною з майбутнім. На порядку денному сьогодні лише відкритий ринок та чесна конкуренція.

Як все буде?

Розвинуті країни будують моделі стійкого енергетичного майбутнього, де однією з ключових тенденцій  є демонополізація енергетики. Так, норвезький споживач в Осло може підписати контракт на постачання електроенергії з компанією з Трондхейму, бо йому так вигідніше.

Лібералізація енергоринку, пік якої припав на 2000-ні роки, сприяла створенню “золотої моделі”, згідно з якою демонополізується не тільки виробництво, а й постачання та споживання енергії. Після прийняття Третього енергетичного пакета в країнах ЄС компанія не може бути одночасно виробником електроенергії та володіти мережами. Це дозволяє послабити вплив монополістів і сприяти появі величезної кількості нових виробників енергії на європейських ринках.

Цивілізований світ рухається в бік більш розподіленої генерації та споживання струму. І не тільки струму, бо інші країни будують моделі, де за споживача конкурують виробники різних видів енергії, а він може вибирати спосіб забезпечення, включно із самозабезпеченням, а не лише постачання.

Україна також вибирає шлях реогранізації ринку електроенергії. Переважним чином реструктуризація мусить бути спрямована на перегляд чинних традиційних схем і форм забезпечення енергією споживачів. Базова модель галузі повинна забезпечити технічні та організаційні можливості для споживачів обирати не лише кінцевого постачальника електричної енергії, а й форми та засоби забезпечення енергією як комплексним продуктом, а не лише певними видами енергії - тепловою, електричною, механічною.

Першим кроком  для нормального функціонування ринку електроенергії є створення відповідних правил ринку, кодексів системи передачі та систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку. І цей крок країна зробила успішно.

Що ж далі?

По-перше, технічне реформування, зокрема оновлення програмного забезпечення ( вже 19 грудня 2017 року буде відкрито тендерні пропозиції на його закупівлю).

Кошти на реалізацію даного тендеру надає Світовий банк. Впроваджуючи нове програмне забезпечення, “НЕК ”Укренерго” тим самим виконує частину Закону “Про ринок електричної енергії”. Якщо більш детально розглядати даний тендер, він розподілений на 3 слоти:
1) ІТ-інфраструктура для нового ринку (сервера та ін.)
2) Автоматизована система комерційного обліку ринку електроенергії (передбачає промислові показники та централізоване поле для обробки показників).
3) Комплексне рішення по управлінню ринком електроенергії України для ДП “НЕК ”Укренерго” (допоміжні послуги, генерація управління, оцінка балансуючої енергії, управління пропускною здатністю та розрахунки).

Але, що найважливіше, проведення реформи корпоративного управління, процес відокремлення (анбандлінгу) та копоритизація Укренерго. Одним з важливих моментів є надання компанії права власності на її активи: це полегшить роботу компанії, зокрема в сфері закупівель.

Згідно із Законом, найближчим часом в НЕК «Укренерго» має з’явитися незалежна наглядова рада, яка формуватиме та затверджуватиме стратегію розвитку компанії, призначатиме її менеджмент, оцінюватиме роботу та обиратиме незалежного аудитора для проведення перевірки. Своєю чергою, це дозволить зменшити можливість політичного втручання в роботу держпідприємства та знизити корупційні ризики.

Безумовно, існує чимало складнощів, що сповільнюють реформування ринку енергетики в Україні. Більшість з них є, власне, організаційними: створення нових процедур та регулюючих документів, введення їх в дію та реструктуризація ринку.

Але вигоди від реформи перекривають усі мінуси: оптимізуюче тарифоутворення, що призведе до зниження ціни, в першу чергу, для споживача, модернізація системи, відкрита конкуренція та можливість вибору постачальника.

А ще здобуття досвіду в оптимізації на внутрішньому ринку може стати для них гарним стартовим майданчиком для виходу на зовнішні ринки. Тоді Україна забезпечить не лише юридичне, а й технічне з'єднання з великим європейським енергоринком.

Антон Припіченко - керівник онлайн-майданчику SmartTender.biz

 

новини партнерів

9 липня, 2020 четвер

8 липня, 2020 середа

9 липня, 2020 четвер

8 липня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати