Парубій обговорив автокефалію для України з патріархом єрусалимським, а Кравчук та Кучма - з митрополитом чеським

Голова Верховної Ради Андрій Парубій під час перебування з офіційним візитом в Ізраїлі, зустрівся із єрусалимським патріархом Теофілом ІІІ

На початку зустрічі, яка відбулася 29 травня 2018 року, патріарх дуже тактовний і обережний та поміркований у висловлюваннях. Привітавши спікера і депутатів, першоєрарх нагадав про особливу роль єрусалимської церкви, адже саме звідси пішло християнство, йдеться у Факти ІСТV

Водночас, патріарх Теофіл ІІІ із розумінням ставиться до проблем українців.

"Ми маємо розрізняти політичне лідерство і моральні настанови. Політики розглядають питання у своїй площині, духовні лідери мають покладатися на мудрість і натхнення Духу Божого. Наше завдання допомагати єдності, а не те, щоби виникала різниця між державою і церквою", - сказав патріарх.

Як зазначається, перемовини українського спікера і єрусалимського патріарха замість запланованих 50 хвилин тривали більше години. По закінченні всі виглядали задоволеними і усміхненими.

Читайте також: У пошуках втраченої єдності. Навіщо потрібна українська помісна церква

При цьому Парубій наголосив, що єрусалимський патріарх визнає право православних народів на свою незалежну церкву.

А 30 травня колишні президенти України Леонід Кравчук та Леонід Кучма (разом з Віктором Ющенком вони на початку травня підписали спільну заяву з приводу важливості утворення помісної церкви) відвідали предстоятеля Церкви Чеських земель та Словаччини, митрополита Ростислава, повідомляє офіційний сайт Пряшівської єпархії. У зустрічі також брали участь екс-президент Словаччини Рудольф Шустер, надзвичайний та повноважний посол України в Словаччині Юрій Мушка та почесний консул України в Словацькій республіці Станіслав Обіцькі.

Більша частина розмови була присвячена історії православної церкви в Україні, а також складній соціально-релігійній ситуації в країні. Президенти передали митрополитові Ростиславу побажання 12 млн православних віруючих щодо утворення автокефальної православної церкви в Україні.

Читайте такожЯк Києво-Печерська лавра виховувала бойовиків для Гіркіна

Очільник чеської церкви заявив, що будь-яке втручання з боку представників державної влади в питання релігії є неприйнятним в демократичному суспільстві.

"Розкол, що виник внаслідок людського егоїзму може бути вилікуваний тільки через покаяння та повернення до церкви", - нагоглосив митрополит. Він вважає, що нова автокефалія повинна мати всеправославний консенсус.

В кінці зустрічі митрополит Ростислав висловив надію, що складна церковна ситуація в Україні буде вирішена в такий канонічний спосіб, щоби це не спровокувало погіршення і без того напруженої суспільно-політичної ситуації в країні.

Як зазначає богослов Ілля Бей, фактично митрополит Ростислав повторює штампи московської пропаганди, однак подає їх в редакції, прийнятній для Константинополя. Це і не дивно, адже ця церква лише 20 років тому отримала від Константиполя підтвердження власного автокефального статусу, який їй надала Москва у 1951 році. Також вселенський патріархат зіграв ключову роль у вирішенні розколу Чеської Церкви, який стався у 2013 році після відставки екс-предстоятеля церкви митрополита Христофора.

Ці штампи полягають в наступному:

1) влада не має втручатись в церковні питання;

2) розкол став наслідком егоїзму [мається на увазі - нібито "егоїзм" патріарха київського Філарета];

3) автокефалія має бути результатом всеправославного консенсусу.

Довідка

Румунська та болгарські православні церкви підтримують можливе надання автокефалії Україні. Польська церква наразі не дає однозначної відповіді, з церквою Грузії - тривають перемовини.

Категоричну проросійську позицію зайняла церква Сербії