live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені розповіли, як древні римляни забруднювали атмосферу

Альпійські льодовики зберегли довгий літопис історії земної атмосфери, зафіксувавши і різке зростання забруднення свинцем і оловом, пов'язане з їх видобутком за часів Римської імперії

Результати цієї роботи Сюзанна Пронка (Susanne Preunkert) і її колеги з Альпійського університету в Греноблі (UGA) представили в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Французькі гляциологи досліджували проби найглибших шарів льодовика Коль-дю-Дом (Col du Dôme) масиву Монблан на заході Альп. Цей лід утворився ще тисячі років тому: бульбашки повітря і пил дозволили встановити точну дату його утворення за допомогою радіовуглецевого методу, а заодно вивчити склад атмосфери в різні епохи стародавньої історії. 

Червоними колами на мапі зазначено розташування рудників часів давньоримської імперії, синіми - давніші, часів республіки. Жовта зірочка показує льодовики масиву Монблан / © CNRS, Preunkert et al., 2019

Аналогічні дослідження активно проводяться в Гренландії, стародавні льодовики якої зберегли літопис стану атмосфери, що йде в минуле на десятки і сотні тисяч років. Льодовик Монблану не такий старий, і нижні його шари вчені віднесли до епохи давньоримської республіки - між 100 і 350 роком до нашої ери. Автори відзначають, що лід зберіг свідоцтва різкого накопичення частинок свинцю і олова в цей час, а також в епоху імперії (між 0 і 200 роком нашої ери).

Забруднення атмосфери свинцем за часів Стародавнього Риму, простежені по крижаних кернах: червона крива - в Альпах, бузкова - в Гренландії / © CNRS, Preunkert et al., 2019

Ці піки співпали з попередніми даними, отриманими при вивченні льодовиків Гренландії, однак, оскільки Альпи розташовані куди ближче до джерел забруднення, сліди в них виражені чіткіше і помітніше.

Справді, в епоху Стародавнього Риму по всій Європі активно розроблялися доступні ресурси олова і срібла. Срібло витягували з багатою свинцем руди, переплавляючи її при високих температурах, що і призводило до викиду свинцю в атмосферу.

новини партнерів

‡агрузка...

16 жовтня, 2019 середа

15 жовтня, 2019 вівторок

16 жовтня, 2019 середа

15 жовтня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати