live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Черкасах археологи розкопали гончарний горн XVIII століття

У травні 2020 року співробітники Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини долучилися до археологічних розкопок у середмісті Черкас, які проводила експедиція Інституту археології НАН України

Про це йдеться на сторінці Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини - ЧАМ.

Роботи велися на земельній ділянці за адресою вул. Остафія Дашковича 7, в межах комплексної пам’ятки археології Черкаси-Центр (могильники доби раннього заліза та черняхівської культури, культурний шар пізньосередньовічного міста).

Найцікавішим археологічним об’єктом, виявленим в ході розкопок, став гончарний горн ранньомодерної доби. Він призначався для випалу керамічних виробів (посуду та пічних кахлів) і мав типову двокамерну конструкцію. Форма горну овальна в плані, розмір 1,6 х 1,45 м. Верх випалювальної камери виявлений на глибині 0,55 м у вигляді контуру перепаленої до цегляного кольору землі. Після розчистки з’ясувалося, що збереглася половина череня горну. Ця частина череня мала шість округлих отворів-продухів, які сполучали топкову камеру з випалювальною. При розбиранні череня встановлено, що в нього були вмуровані цілі (браковані) та фрагментовані горщики і кахлі. Черінь горну опирався на земляний "козел", який навпіл розділяв топкову камеру. Дно останньої знаходилося на глибині 1,45 м від рівня сучасної поверхні. Притопкова яма знаходилася на південний схід від горну – вона зруйнована фундаментом колишнього будинку.

Комплекс знахідок представлений кружальними світлоглиняними посудинами (горщиками та мисочками), а також пічними кахлями, лицеві пластини яких орнаментовані рельєфним геометричним та рослинним орнаментами (килимові композиції). Виявлені знахідки дозволяють датувати гончарний горн 1-ю пол. – сер. XVIII ст. Це свідчить про те, що виявлений об’єкт знаходився на подвір’ї черкаського гончаря. Ділянка, де він виявлений, знаходиться у межах посаду міста сер. XVII – XVIII ст.

Знахідка подібного об’єкту є першою на території міста Черкаси. Це може свідчити про існування в Черкасах XVIII ст. власного гончарного осередку. Опрацювання керамічних виробів, виявлених при дослідженні горну дозволить з’ясувати їх локальні особливості і ознаки (в асортименті, формах, орнаментації), а також відстежити ареал їх поширення за межами Черкас.

Гончарний горн в ході досліджень у кілька етапів був розчищений, зафіксований графічно і зафотографований. Згодом він був розібраний для з’ясування конструктивних особливостей і вилучення керамічних виробів, які були вбудовані в черінь. Наразі триває камеральна обробка та реставрація одержаних археологічних матеріалів. Сподіваємося, що скоро черкасці та гості міста зможуть ознайомитися з ними в експозиції Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

26 листопада, 2020 четвер

26 листопада, 2020 четвер

25 листопада, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати