Держказначейство зупинило фінансування усіх незахищених видатків, - ЗМІ


фото: zaxid.net
Державна казначейська служба зупинила фінансування усіх незахищених видатків, передбачених на 2020 рік

Про це пише Економічна правда з посиланням на власні джерела - двох високопосадовців у Кабінеті міністрів.

"Державний бюджет не в змозі обслуговувати всі видатки, передбачені законом на 2020 рік. Одразу двоє високопосадовців в Кабінеті міністрів повідомили ЕП, що з 20 листопада Державна казначейська служба (ДКС) зупинила фінансування всіх видатків, крім захищених (заробітні плати працівників бюджетної сфери, пенсії, соціальні виплати, погашення боргів)", - пише видання.

Зазначається, що останні запити від головних розпорядників бюджетних коштів на проведення незахищених видатків ДКС обслуговувала 20 листопада. При цьому у 2019 році на аналогічний крок, через перекидки бюджетних коштів і невиконання надходжень від митниці, прем'єр-міністр Олексій Гончарук пішов 17 грудня.

У виданні також зазначили, що міністр фінансів Сергій Марченко не знайшов можливості прокоментувати ситуацію "через щільний графік". У пресслужбі повідомили, що Казначейство виконує показники держбюджету та обслуговування інших клієнтів відповідно до законодавства. Також видання не отримало відповіді від Держказначейства.

В ЕП пояснили, що зупинка означає, у першу чергу, відмову від фінансування капітальних видатків (як-то будівництво і ремонт доріг), а також програм, фінансування яких з тих чи інших причин так і не розпочалось. Станом на початок листопада, за даними Мінфіну) таких програм було 74 на загальну суму 19,02 млрд грн.

При цьому, у виданні додали, що коли в квітні парламент вносив зміни до державного бюджету, дохідні показники базувалися на отриманні коштів від МВФ, проте Фонд призупинив співпрацю з Україною після того, як Конституційний суд своїм рішенням "фактично перекреслив досягнення у антикорупційній реформі".

Крім того, експерший заступник міністра економіки, торгівлі та сільського господарства та керівник з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ) Павло Кухта на сторінці у Facebook повідомив, що непрофінансовані видатки державного бюджету України за минулий тиждень збільшилися на 2 млрд грн.

"Згідно оперативних даних Казначейства, наявні неоплачені фінансові зобов'язання станом на сьогодні становлять 9,4 млрд, з них 3 млрд по захищених видатках. Це максимум з початку року і +2 млрд до показників попереднього тижня", - написав Кухта.

За його словами Держказначейство в ручному режимі відкладає фінансування видатків.

"Люди з системи кажуть, що з 9 листопада казна працює в режимі картотеки - до ночі зводять надходження, на ранок формують пул видатків, які буде профінансовано, все інше відкладають. В новітній історії України в середині листопада такого не було вже щонайменше років десять", - зазначив Кухта.

Одночасно, за його словами, локдаун вихідного дня та неминуче насування повного локдауну підвищують потребу в бюджетних видатках. Він зазначив, що найпростіша систем підтримки - виплата 5 тис. грн мінімальної зарплати всім зайнятим в уражених галузях сфери послуг - це близько 4 млн людей, що коштуватиме 20 млрд на місяць. Проте, підкреслив він, цих грошей зараз немає.

"Що робити? Як вже казав, єдиний нормальний спосіб вирішити проблему - швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє нам доступ до запозичень, щоб профінансувати видатки. Це означає прийняття хоч трохи адекватного бюджету на 2021 рік - йдуть розмови вже про прийнятність дефіциту на рівні 5,3% від ВВП. Втім, незрозуміло, від якого прогнозного ВВП - з початком локдаунів очевидно, що макропрогноз, за яким складений бюджет, треба переглядати у бік менших темпів зростання", - пояснив Кухта.

Він додав, що окрім бюджету необхідно запустити судову реформу та відновити антикорупційне законодавство. 

  • Нагадаємо, залишок коштів на Єдиному казначейському рахунку (ЄКС) на початок листопада склав 15,1 млрд грн, проти 21,275 млрд грн на початок жовтня 2020 року.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

 
 

новини партнерів

22 січня, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати