
Європа не хоче воювати, а потенційна ядерна загроза існує, - військовий експерт Валерій Боровик
Європа має технічні можливості, але психологічно і політично не готова до війни або до масштабної військової присутності в Україні. Саме тому нашій державі слід робити ставку на власні проривні технології та інновації в обороні
Про це заявив Валерій Боровик, військовий експерт та голова правління Альянсу "Нова енергія України", під час круглого столу Консорціуму оборонної інформації "Роль і місце України у формуванні європейської системи безпеки і оборони".
"Чесно вам скажу — Європа не готова навіть до оборони власних кордонів. Літають дрони біля баз і аеропортів, ФСБшні агенти підривають стратегічні об’єкти, а багато сучасних зразків техніки просто не адаптовані до умов фронту. Наприклад, у Німеччині навіть випробувати дрон із бойовою частиною практично неможливо — через екологічне законодавство", — зазначив Боровик.
На його думку, лише 30% продукції західних компаній, представленої на виставках, реально придатні для використання на передовій. "Це не лише мої спостереження, а й підтвердження від колег: виробники часто не хочуть ризикувати, адаптовуватись — вони хочуть просто продавати те, що вже зробили", — наголосив він.
Разом із тим, європейські уряди, попри побоювання, все ж починають вкладати в українські наступальні спроможності: данська, британська програми, фінансування далекобійний ударних потужностей — це вже відбувається. "Але є й стримувальний фактор — страх, що Україна стане потужним конкурентом у технологіях, зокрема в космосі", — сказав Боровик.
Він також звернув увагу на слабку інституційну підтримку інновацій в Україні: у нас досі немає нічого подібного до американської DARPA (Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів, що відповідає за розробку нових технологій для використання у збройних силах, - ред.). "Намагалися створити — були спроби в уряді, були рядки в бюджеті, але системно це не запрацювало. Інноваційна політика в обороні досі хаотична", — зазначив експерт.
Окремо Боровик акцентував на необхідності готуватися до потенційної ядерної загрози. "Це може бути імітація, тактичний удар, підрив малої бомби — але таку загрозу не можна ігнорувати. Наші фахівці з радіаційного захисту це розуміють, але не мають достатніх ресурсів", — підкреслив він.
На завершення Валерій Боровик закликав відмовитися від ілюзій щодо масштабного військового контингенту європейських країн в Україні. "Ніхто не хоче воювати з Росією. Можливо, тут і діють окремі підрозділи спеціального призначення, але про десятки тисяч солдатів мова не йде і не йтиме, якщо тільки Україна не погодиться на вкрай невигідні умови миру... Розраховувати потрібно на себе і на ті західні компанії, які готові працювати з нами, передавати технології і створювати нові оборонні рішення разом", — резюмував він.
Консорціум оборонної інформації – це обʼєднання аналітиків з українських та міжнародних дослідницьких центрів: Національного інституту стратегічних досліджень, Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, New Geopolitics Research Network та інших. Консорціум займається підготовкою аналітичних матеріалів для державних органів, допомагаючи ухвалювати стратегічно важливі рішення для оборони країни.
- Час, коли Європа отримувала дешеві енергоносії від Росії та військовий захист від США, завершився. Сьогодні Європа має створити власні потужні збройні сили, здатні вести повноцінні бойові дії без участі США. На цьому наголосив під час круглого столу нардеп та член наглядової ради Консорціуму Микола Княжицький.
- Валерій Чалий, голова правління Українського кризового медіа-центру, наголосив, що у Путіна є велике бажання показати неспроможність НАТО реагувати рішуче. А можливість перейти від загроз до застосування сили з боку Росії існує навіть у найближчий рік: під час переговорів про мир в Україні може відбуватися підготовка до наступного вторгнення по суходолу в Європу”
- Україна має запропонувати Європі співпрацю у напрямку створення ядерної зброї нового покоління, виробництва балістичних ракет, супутникових систем та іншого, вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.



- Актуальне
- Важливе










