
Ідеальний захисник від дронів: що таке легкі зенітні ракети LMM, які Британія планує тисячами передавати Україні
У 2025 році російські агресори дуже завзято відновили атаки безпілотниками різних регіонів України. Зокрема, в ніч на 23 лютого був встановлений рекорд – російська армія запустила по Україні 267 безпілотників типу Shahed. В таких умовах серйозною підтримкою стане велика партія ракет Marlet, або ж LMM, що їх для Сил оборони передасть Велика Британія
Що таке ракети LMM
Абревіатура LMM означає Lightweight Multirole Missile – "легка багатоцільова ракета". Інша назва ракет – Martlet. Це легка ракета, створена для потреб британських військових компанією Thales Air Defense. Вона призначена для ураження повітряних цілей та, за потреби, броньованої техніки.
Модульна конструкція дозволяє адаптувати LMM під різні бойові задачі та різні платформи. Вона може запускатися з гелікоптерів, легких бронемашин, кораблів і наземних пускових установок чи транспортних засобів (пускова установка LMLNG, автомобіль RAPIDRanger або британський гусеничний бронетранспортер Stormer), і навіть із дронів. Кумулятивно-уламкова бойова частина має масу 3 кг, при стрільбі по повітряній цілі підривається неконтактним лазерним підривником.
Постачання першої тисячі ракет було заплановане на 2013 рік, однак експлуатаційної спроможності LMM набула в 2021 році.
Концепція LMM полягає в єдиному сімействі зброї, яке можна використовувати в різних режимах: морський, "поверхня-поверхня", повітряний запуск та "поверхня-повітря".
Як працюють ракети Martlet
Ракети LMM у початковій партії використовують лазерний промінь з інфрачервоним терміналом самонаведення та лазерний датчик наближення. Принцип наведення ПЗРК Martlet називається "лазерна стежка", пояснює Defense Express. Оператор має утримувати ціль у прицілі, а ракета летить у структурованому лазерному полі. Складнощі при такій системі могли виникнути через точність наведення "на руках".
"Судячи з усього, все у системі Martlet добре продумано. Зокрема старт ракети більш ніж м'який, маршевий двигун починає роботу на відстані понад 10 метрів від оператора. А утримання цілі у прицілі здійснюється не всією пусковою, а шляхом переміщення прицільної марки за допомогою джойстика", – йдеться в матеріалі.
Фото: gettyimages
Відтак Defense Express називає ПЗРК Martlet "одним із найкращих рецептів проти БпЛА рашистів". Так знищення цілей типу "Орлан-10" традиційними ПЗРК ускладнюється малою тепловою сигнатурою дронів, на яку може й не спрацювати інфрачервона головка самонаведення може й не спрацювати. Martlet має на пусковій тепловізор, що суттєво спрощує пошук цілей, а висота польоту ракети дозволяє досягати "орланів".
Martlet LMM використовує ту ж саму пускову, що і Starstreak, адже наводиться за аналогічним принципом. Однак менша, порівняно зі Starstreak, швидкість дає оператору більше часу для комфортного прицілювання і сприяє влучнішій стрільбі.
Технічні характеристики LMM Martlet
- Довжина – 1,3 м,
- Діаметр – 7,6 см,
- Вага – 13 кг,
- Бойова частина – 3 кг,
- Дальність дії – до 8 км,
- Швидкість – 1,5 Маха (понад 1800 км/год)
ракета LMM
Зенітні ракети LMM в Україні
Ракета використовується у переносних зенітних ракетних комплексів Marlet та мобільних ЗРК Stormer, які вже кілька років перебувають на озброєнні Сил оборони України.
Перший випадок застосування Martlet в Україні був зафіксований ще 10 квітня 2022 року. Тоді італійський журналіст Габріель Молінелі, який спеціалізується на британській військовій історії, упізнав на відео ураження БпЛА "Орлан" бійцями 95-ї бригади британський ПЗРК LMM Martlet.
Згодом 95-та окрема десантно-штурмова Поліська бригада все частіше публікувала відео застосування британських комплексів – у кінці квітня, двічі в травні.
"Нарешті роботу з переносного зенітного комплексу Martlet LMM було знято на якісну камеру, завдяки чому можливо побачити деякі деталі роботи з цією зброєю. Зокрема, можна відмітити відносно "м'який" пуск, як для 13-кг ракети з довжиною у 1,3 метра. На відміну від інших ПЗРК, в неї спочатку спрацьовує вишибний заряд, а лише потім - маршовий двигун. Також добре видна і робота оператора, який дивиться через тепловізійний приціл і має утримати ціль до її знищення у перехресті, який можна переміщувати джойстиком, а не поворотом всієї пускової", – описував відео Defense Express.
Станом уже на початок червня 2022 року, за даними командування ДШВ, на рахунку одного молодшого сержанта 95 ОДШБр було вже дев'ять збитих засобів повітряної розвідки противника.
А 27 червня 2022 року воїни все тієї ж 95-ї ОДШБр знешкодили ракетою з ПЗРК LMM Martlet новітній російський військовий ударний вертоліт Ка-52, відомий також як "Алігатор".
У липні 2024 року Міністерство оборони Великої Британії повідомляло, що збільшить кількість українських військових, які будуть проходити навчання на ПЗРК Martlet.
Скільки ракет Martlet отримає Україна
У перший рік після повномасштабного вторгнення РФ офіційних повідомлень щодо кількості переданих Україні ракет LMM не оприлюднювали.
Вже 6 вересня 2024 року Британія заявила, що передасть Україні 650 ракет Martlet для ППО на суму 192 мільйони євро. Тобто ціна однієї ракети складає трохи менш як 300 тис. євро.
На розгортання виробництва ракет піде три роки – перше постачання для британських збройних сил мають стартувати у 2027 році. Для виконання цього контракту компанія Thales UK до 800 робітників на заводі в Белфасті додатково набере ще 135 працівників.
Про ще соліднішу партію ракет Martlet для України британці оголосили на початку березня 2025 року. Британський прем'єр Кір Стармер, за підсумками європейського безпекового саміту, анонсував виділення Україні 1,6 млрд фунтів стерлінгів на військові потреби. Ці гроші використають для придбання ще 5000 ракет ППО.
Фото: gettyimages
Міністерство оборони повідомило, що йдеться саме про 5 тисяч ракет-перехоплювачів LMM (Lightweight Multirole Missile) та пускові установки до них.
"Ця угода – одна з найбільших в історії України у сфері безпеки та оборони. Проєкт на суму 1.6 млрд фунтів стерлінгів спрямований на зміцнення української ППО до 2030 року. Він фінансується коштом кредиту, гарантованого британською державною агенцією UK Export Finance (UKEF)", – зазначив міністр оборони Рустем Умєров.
Окрім постачання озброєння, міждержавна угода передбачає локалізацію виробництва та передачу технологій.
Як ще можна застосовувати ракети LMM
Ракети LMM можна використовувати з ПЗРК Marlet чи ЗРК малої дальності Stormer – обома типами озброєння ЗСУ вже користуються. У планах Великої Британії – посилити наше військо також пусковими RapidRanger. також виробництва компанії Thales.
"RapidRanger – це бойовий модуль під чотири пускові для низки різних ракет включно з тими ж LMM або ж, наприклад, StarStreak. Його можна встановлювати на різні колісні чи гусеничні транспортні засоби, є можливість інтеграції денних та тепловізійних камер, систем супроводження цілей та датчика спостереження на 360 градусів. Сукупно це забезпечує автономну роботу системи. Маса модуля становить менш як 500 кг, дальність виявлення цілей – понад 15 км", – описував пускові Defense Express.
У 2023 році пуск ракет Martlet вперше здійснив новий безпілотник Jackal. Його розробила британська компанія Flyby Technology, спільно з турецькими партнерами. Пуск відбувся під час випробувань під керівництвом Королівських повітряних сил Великої Британії.
Виробники зазначають, що БпЛА може знищувати ворожі танки та іншу броньовану техніку. Дрон злітає та приземляється вертикально, тому йому не потрібні злітно-посадкові смуги. запускати його можна серед міської забудови чи, скажімо, в лісі.



- Актуальне
- Важливе










