Якщо окупанти не переведуть 5-й енергоблок ЗАЕС у стан холодного зупину, може статись викид радіації, - Енергоатом

Якщо окупанти не переведуть у стан холодного зупину 5-й енергоблок ЗАЕС, може статися аварія та викид радіації, оскільки ворог ігнорує планове техобслуговування станції

Про це пише Енергоатом
 
Компанія пояснює, що енергоблок №5 був введений в експлуатацію понад 34 роки тому, для його підтримки обов’язково має проводитись своєчасне і якісне технічне обслуговування та ремонт обладнання, без яких їх експлуатація стає небезпечною.

Енергоатом зазначає, що з початку повномасштабного вторгнення РФ енергоблок №5 на ЗАЕС працював на енергетичних рівнях потужності, а з вересня 2022 року окупанти підтримують його роботу в стані "гарячий зупин".

Ворог ігнорує вимоги до експлуатації енергоблоку, зокрема планові графіки техобслуговування різних рівнів. Також зазначається, що вичерпано термін експлуатації частини обладнання, яке підлягає негайній заміні. Зокрема, понад 1000 одиниць тепломеханічного обладнання та ще понад 100 – електротехнічного.

"Комплекс цих порушень має серйозні наслідки й в багато разів збільшує ризик відмови систем, які можуть призвести до аварійної ситуації. В такому разі, радіаційного впливу можуть зазнати країни Європи", - йдеться в застереженні.

Зазначається, що Енергоатом неодноразово закликав перевести 5-й енергоблок у стан холодного зупину, на минулому тижні відповідний лист було надіслано в МАГАТЕ, проте окупанти ігнорують цей заклик.

Раніше, 6 липня, Енергоатом писав, що ворог збирається перевести енергоблок №4 на ЗАЕС у стан "гарячого зупину", через що станції може не вистачити охолодження, що призведе до аварії

Компанія пояснювала, що така ситуація може виникнути через зневоднення Каховської ГЕС, оскільки наразі наявних ресурсів не вистачить для охолодження більшої кількості енергоблоків. При цьому, загарбники свідомо не виконують рішення українського регулятора та не виводять енергоблок №5 у "холодний зупин".

Пізніше відповідне повідомлення було видалено.

Ситуація на ЗАЕС

Росіяни окупували Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року. Відтоді там постійно перебуває особовий склад і військова техніка, яку загарбники зберігають у машинних залах і час від часу виводять на позиції для обстрілу територій Нікопольського району Дніпропетровської області, розташованих по той бік Каховського водосховища.

На станції працює моніторингова місія МАГАТЕ, яка має стежити за тим, аби АЕС не використовували як військову базу, не атакували станцію та не вели вогонь з неї, а також не переривали зовнішні джерела електропостачання. Однак знеструмлення на АЕС відбуваються постійно. Ще з минулого року окупанти почали завозити на ЗАЕС вибухівку.

Про те, що росіяни розмістили в приміщенні турбінного відділення четвертого енергоблока окупованої Запорізької АЕС вибухівку, стало відомо в травні 2023 року. Також окупанти майже повністю знищили систему аварійної готовності й реагування на атомній станції.

22 червня гендиректор МАГАТЕ Гроссі після відвідин ЗАЕС сказав, що обстановка там є вкрай нестабільною. Цього ж дня президент Володимир Зеленський заявив, що розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на тимчасово окупованій ЗАЕС, який спричинить викид радіації.

Начальник ГУР Кирило Буданов заявив, що Росія завершила підготовку до теракту на Запорізькій атомній електростанції.

У чотирьох областях України провели масштабні навчання на випадок теракту на ЗАЕС.

30 червня ГУР повідомило, що окупанти поступово покидають ЗАЕС, рекомендації про евакуацію отримали також українські працівники, які підписали контракт з Росатомом. Окрім того, персонал станції отримав наказ у будь-якій аварійній ситуації звинувачувати Україну.

ЗСУ офіційно повідомили про можливу підготовку окупантами провокації на ЗАЕС - на дахах 3 та 4 енергоблоків росіяни розмістили підозрілі пристрої, схожі на вибухові. Однак місія МАГАТЕ заявила, що не зафіксувала ознак мінування станції.

Водночас начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов 6 липня заявив, що загроза теракту на Запорізькій АЕС зменшується.

Однак, президент НАЕК "Енергоатом" згодом повідомив, що на Запорізькій АЕС нині перебувають близько 700 росіян. Станцію заміновано, а на дахах енергоблоків розміщено кулеметні гнізда.