Переможні новини 414-го дня війни: багатотисячні втрати РФ біля Бахмута та арешт майна олігарха Новинського

Гаазький суд зобов'язав РФ сплатити Нафтогазу $5 млрд компенсації за майно в Криму, ЄС запровадив санкції проти ПВК Вагнера, а РФ втратила біля Бахмута вбитими й пораненими близько 4,5 тис. військових за 2 тижні.

Російські втрати біля Бахмута

Російська армія та вагнерівці під Бахмутом, що на Донеччині, упродовж останніх двох тижнів втратили близько 4,5 тис. військових убитими й пораненими. У деяких підрозділах російських окупаційних військ мобілізовані військовослужбовці масово відмовляються від участі в активних бойових діях. А командування вчиняє жорстокі, незаконні розправи стосовно відмовників. Зокрема їх саджають у ями для здійснення психологічного та фізичного тиску. А для найбільш непокірних - влаштовано катівню",  - зазначив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.

Крім того, за повідомленням Генштабу авіація Сил оборони за добу завдала три удари по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 2 пункти управління, 2 райони зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, а також радіолокаційну станцію та станцію радіоелектронної боротьби.

Мільярд євро на боєприпаси і фінансову підтримку 

Рада ЄС затвердила виділення з Європейського фонду миру 1 мільярда євро для підтримки Збройних Сил України, зокрема забезпечення боєприпасами. ЄС відшкодує державам-членам витрати на боєприпаси, передані Україні з наявних запасів або внаслідок зміни пріоритетів наявних замовлень у період із 9 лютого до 31 травня 2023 року. Таке рішення ввело в дію першу частину обіцянки країн ЄС надати Україні артилерійські боєприпаси на 1 млрд євро.

Поряд з тим Швейцарія надасть Україні $1,7 млрд фінансової підтримки до 2028 року. Допомога надійде протягом наступних шести років, заявили посадовці та підкреслили намір довгострокової допомоги Україні. З урахуванням понад 338 млн доларів, уже виділених Берном на 2023 і 2024 роки, загальна допомога сягне понад 2 млрд доларів.

 Санкції проти ПВК Вагнера 

Європейський Союз запровадив санкції проти приватної військової компанії Вагнера, яка бере активну участь в агресивній війні Росії проти України.

"ПВК Вагнера очолила напади на українські міста Соледар і Бахмут у січні 2023 року та бере активну участь в агресивній війні Росії проти України. Таким чином, група Вагнера несе відповідальність за матеріальну підтримку дій, які підривають і загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України", - йдеться в документі.

До списку санкцій потрапила компанія РІА ФАН, яка належить власнику ПВК Євгенові Пригожину.

"РІА ФАН входить до складу медіагрупи "Патріот", російської медіаорганізації, опікунську раду якої очолює Євген Пригожин. РІА ФАН займається проурядовою пропагандою і дезінформацією про агресивну війну Росії проти України", - йдеться в документі.

Збитки росіяни повинні компенсувати, – суд у Гаазі

Суд у Гаазі зобов'язав Москву компенсувати збитки, понесені українським Нафтогазом після втрати майна в окупованому Криму. З 2014 року сума сягнула $5 млрд

Арбітражний трибунал підтвердив, що Росія повинна в повному обсязі компенсувати збитки Нафтогазу, спричинені незаконним захопленням активів компаній Групи "Нафтогаз" у Криму. 

"Арбітражний трибунал зобов’язав РФ компенсувати Нафтогазу збитки обсягом у 5 млрд доларів США. Йдеться про наслідки захоплення Росією наших активів у Криму в 2014 році. Тепер Росія має виконати це рішення відповідно до своїх зобов’язань за міжнародним правом", - прокоментував очільник Групи "Нафтогаз" Олексій Чернишов.

Йдеться про відшкодування активів, спрямованих на розробку газових родовищ та розвиток стратегічно важливої інфраструктури в регіоні, яка стала однією з головних мішеней агресора під час окупації українського півострова дев’ять років тому.

Арештоване майно Новинського

Суд арештував майно підсанкційного олігарха Вадима Новинського на понад 3,5 млрд гривень, зокрема корпоративні права на 40 підприємств та 30 газових свердловин.

Для уникнення санкцій він хотів перереєструвати власні індустріальні об’єкти на декілька афілійованих комерційних структур. Для реалізації оборудки залучив підконтрольних приватних нотаріусів і державних реєстраторів. 

Нині Мін’юст уже скасував незаконні дії реєстраторів щодо низки підприємств проросійського олігарха.