![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
Арешт Мазепи згуртував бізнес-спільноту
Від страху. Страху, що прийдуть і до тебе. Страху, що прийдуть за тобою
І це не страх, який викликаний боротьбою за справедливість. Це Страх, який базується на тому, що ніхто в українському бізнесі не довіряє силовим органам. І не вважає, що їх дії продиктовані боротьбою за право і законність.
І це основна проблема. Навіть бізнесмени із репутацією Мазепи мають довіри в рази більше, ніж силові органи. А це ненормально.
Про що думає бізнес, коли чує про арешт Мазепи. Основні версії вкладаються в перелік: силовики вирішили заробити або силовики виконують замовлення когось із конкурентів — колишніх партнерів Мазепи. Звісно, щоб також заробити. І навіть досить специфічна версія про політичні переслідування (а порівняння Мазепи із Ходорковським все ж таки виглядає дуже натягнуто) збирає більше прихильників ніж те, що ДБР просто робить свою роботу.
Головна проблема — недовіра.
Звідки ця проблема виникла? Бо ДБР, як і БЕБ, були нещодавно сформовані, але не як незалежні інститути. Не було чесних і прозорих конкурсів. Не було контролю громадськості та наших західних партнерів. Ці інституції будувались як продовження чиїхось рук. У найгірших традиціях українського інституційного будівництва. І зараз, навіть якщо пальчики на цих руках діють самостійно, всі завжди очікують, що вони виконують поставлене завдання. Отакі от шаловліві ручки.
Читайте також: Чому НАБУ цікавиться Тетяною Чорновол
Чи можна це змінити? Вже ні. Тільки перезавантаження і побудова інституцій з нуля зможе створити основу для довіри. Але побудова вже під контролем наших західних партнерів. З чесними конкурсами. З прозорим підходом до формування.
Мати ручні силові органи дуже зручно. Поки ти маєш владу. А потім, коли ти її втрачаєш, то починаєш дуже жалкувати про те, що не створив справжню інституцію. Та й поки ти при владі всі будуть бачити твою роль у будь-якій лажі, яка буде йти від таких органів. А вона буде. Можна в цьому не сумніватись. І навіть якщо в один день одна людина в цьому органі раптом вирішить працювати по закону і задля справедливості, ніхто в це не повірить. Бо немає довіри.
Читайте також: Хто стежив за журналістами-розслідувачами з Бігус.інфо?
А зараз це ще й підточує підтримку збоку Заходу. Бо такі акції силовиків потрапляють на шпальти провідних світових ЗМІ й точно будуть використані російською пропагандою, яка отримає ще один аргумент для своєї тези про те, що Україна не варта того, щоб за неї боротися. Була б довіра до силовиків, не було б таких заголовків.
Довіра — це основа в сучасному світі. І це треба нарешті зрозуміти й прийняти.
Про автора. Сергій Фурса, інвестиційний експерт, блогер.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)