OPINION

Чи можна уникнути підвищення податків?

30 липня, 2024 вiвторок
12:05

На це є лише одна неприємна відповідь: ні, не можна

Зміст

Неприємна, бо ніхто не любить платити податки. Це взагалі неприродно — любити платити податки. А особливо ніхто не любить, коли податки зростають. Принаймні серед тих, хто їх дійсно платить. І це дійсно погано впливає на економіку.

Підвищення податків шкодить економіці. Тому, як не дивись, а підвищення податків – то річ неприємна й непопулярна.

В Україні з початку війни склалася унікальна ситуація. Досі не було підвищено податків. На початку війни навіть робилися податкові пільги. І це вперше трапилося в історії людства. Коли країна перебуває у війні, причому такій масштабній війні, яка зачіпає всю твою територію і потребує мобілізації, а в країні не підвищуються податки. Так не буває. Бо війна це дорого. Дуже дорого. І завжди супроводжується підвищенням податків. Навіть в Росії зараз спостерігається найбільше в історії зростання податків. Хоча ми всі звикли вірити, що у Росії є якісь нескінчені ресурси.

Читайте також: Не плутайте гроші платників податків зі своїми

Але в Україні сталося диво. Завдяки грошам наших західних партнерів. І удар по економіці був набагато менший. Він був амортизований. Була збережена макроекономічна стабільність.

І люди стали сприймати це як даність. Що можна мати війну і низьку інфляцію. Що можна мати війну та економіку в тилу, яка майже не відрізняється від того, що було до війни. Що можна мати війну і не мати підвищення податків.

Аномалія стала сприйматися як норма. І тому, коли настав час підвищувати податки, то суспільство виявилось до цього не готовим. Хоча, наприклад, якби такі кроки були зроблені в перші тижні війни, вони були б сприйняті з розумінням.

Чому цей час настав? Бо війна це дорого. І грошей для фінансування армії не вистачає. А наші західні партнери у своїй фінансовій підтримці мають одне просте правило: їхні гроші йдуть на все, окрім фінансування оборони.

Вся соціалка, всі зарплати чиновникам – це все гроші наших партнерів. Тому, до речі, не можна забрати гроші у чиновника з зарплати й передати військовому. Не можна, навіть якби це мало сенс. Але не можна.

На початку року, відчуваючи дефіцит боєприпасів, уряд витратив на імпорт озброєнь більше грошей, ніж закладав у бюджет. І тепер стикнувся з проблемою, що грошей може не вистачити навіть на зарплати військовим. Навряд чи країна, яка перебуває у стані війни, може собі це дозволити, аргументуючи це тим, що це зашкодить бізнесу в тилу. Кожного разу в такі моменти треба питати себе, а який там бізнес-клімат у Маріуполі чи Бахмуті.

Чи можна уникнути підняття податків? Часто можна почути, що є ж тіньова економіка, є митниця, є багато зловживань при витратах державних грошей. І це правда. Це все є. А от чого немає, так це чарівної кнопки, натиснувши яку, можна з 1 вересня зупинити корупцію чи отримати реформовану митницю.

Читайте також: Як подолати звичку надмірного споживання електрики

Будь-які зміни, які можуть привести до збільшення доходів бюджету шляхом зменшення корупції, мають бути системними, а результат від них буде за 2-3 роки. Так це працює. На жаль. Хоча дуже б хотілося.

Чи означає це, що не треба реформувати податкову чи митницю? Ні. Треба. Причому, для збільшення довіри між суспільством і владою, між бізнесом і чиновниками, неминуче підняття податків має супроводжуватися системними кроками з реформування податкової та митниці, зі зменшення тиску на бізнес. Проте треба розуміти, що ці кроки ніяк не скасують необхідність знаходження коштів для фінансування армії тут і зараз. Просто треба демонструвати політичну волю для змін, треба демонструвати, що удар іде не тільки по бізнесу. І треба зробити вже зараз ті кроки, які зменшать потреби в додатковому піднятті податків за 2-3 роки. Причому нічого вигадувати не треба. Всі кроки вже давно прописані в програмі МВФ.

Але саме підняття податків є неуникним. І питання тут лише в тому, які саме податки мають бути підвищені. Бізнес дуже здивувався, коли податковий тиск на нього був обраний як база для надходжень бюджету, коли побачили значне зростання військового збору і, фактично, податок на оборот замість простого збільшення ПДВ. Що зачепило б усіх, але рівномірно. І не було б виключно тиском на світлий бізнес. Бо що сірі ділки, що люди зі світлої прозорої частини економіки - всі витрачають кошти. Всі споживають. І, витрачаючи їх, сплачують ПДВ. Пропорційно до власного споживання. І в результаті чим більше ви витрачаєте, тим більше ви платите. Що є справедливим. А от військовий збір будуть платити більше ті, хто і так уже є чесним платником податків. Що є не дуже справедливим.

Коли держава просить затягнути пояси, то люди мають особливо звертати увагу на питання справедливості. І так, під час війни не можна уникнути затягування поясів. Але можна уникнути відвертої несправедливості. І синхронізація давно назрілих реформ, які потрібно було робити 2, 5 , 7, 15 років тому, і підняття податків можуть стати демонстрацією того, що влада розуміє важливість справедливості.

Джерело

Про автора. Сергій Фурса, інвестиційний експерт, блогер.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.27
    Купівля 41.27
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 44.96
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
19 березня
03:26
Оновлено
Росія атакує Україну дронами: є влучання у лікарню в Сумах, на Київщині є постраждалий і руйнування
03:07
Дональд Трамп
Трамп заявив, що його адміністрація оскаржить рішення суду про блокування ліквідації USAID
03:00
Оновлено
Володимир Путін та Дональд Трамп
Трамп і Путін провели переговори: погодилися, що шлях до миру має розпочатися з припинення обстрілів енергетики
02:54
Адміністрація Трампа опублікувала раніше засекречені документи про вбивство Джона Кеннеді
02:04
діти, злочини росії
Адміністрація Трампа призупиняє програму відстеження викрадених Росією українських дітей
01:40
Екіпаж астронавтів NASA, що застряг на МКС, приземлився біля берегів Флориди
00:57
Пентагон
У Пентагоні планують скоротити до 60 тис. цивільних робочих місць, - Independent
00:28
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни 18 березня просунулись на двох напрямках, - DeepState
00:27
Кіт Келлог
Келлог заявив, що Трамп "очолить і доведе війну в Україні до кінця"
00:24
"Радіо Свобода" подало на USAGM до суду, щоб заблокувати спробу припинення фінансування
00:18
Володимир Зеленський
Зеленський: Путін фактично відкинув пропозицію повного припинення вогню
2025, вiвторок
18 березня
23:53
Зеленський
"Всі країни максимально збільшують підтримку": Зеленський розповів, як можливе припинення вогню вплине на допомогу Україні
23:15
Ексклюзив
Віталій Портников
Перемовини з Путіним для Трампа невдалі, - Портников
22:53
Оновлено
На фронті зафіксували 120 боїв: найбільше ворог атакує на Покровському напрямку
22:41
Евакуація з Білопілля. Фото: Кордон. Медіа
Мешканців Краснопільської громади на Сумщині закликають евакуюватися
22:07
Володимир Зеленський
Україна завжди підтримувала позицію не бити по енергетиці: Зеленський відреагував на розмову Трампа з Путіним
22:06
Ексклюзив
Микола Княжицький
Це повний провал надій на те, що Путін погодиться на повне перемир'я: Княжицький про розмову Трампа з російським диктатором
22:05
Володимир Зеленський
Путін хоче зробити кілька наступальних дій на Запоріжжі, Сумщині, Харківщині та сході, - Зеленський
22:01
Ексклюзив
Путін та Трамп на російських сувенірах
Дипломат Хара висловив занепокоєння щодо домовленостей Трампа і Путіна
21:57
OPINION
Дорога до перемирʼя дуже складна
21:50
російський гелікоптер Мі-28
У Ленінградській області РФ розбився вертоліт Мі-28, екіпаж не вижив
21:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Це фіаско ініціативи Трампа щодо безумовного припинення вогню, - офіцер ЗСУ Лапін
21:33
ЗСУ
У Торецьку росіяни накопичують свої сили й намагаються звідти здійснювати штурми, - ОТУ "Луганськ"
21:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Журналістка Федорів пояснила вимогу ветувати законопроєкт, який обнулив претензії до дерибанників часів Януковича
20:53
Верещук анонсувала зміни щодо військового обліку українців за кордоном
20:47
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Українські дрони розглядають у Пентагоні. Колонка Сергія Згурця
20:28
ЗСУ прапор
Генштаб спростував заяву Безуглої про "просування РФ вглиб Сумщини"
20:03
OPINION
блог Євген Магда
Зараз ми потребуємо відчуття "єдиного човна"
19:35
З музеїв Сумщини досі не евакуйовані цінні картини та скульптури, - Ірина Подоляк
19:33
У річках на ТОТ виявили високий вміст ртуті, фосфатів і нафтопродуктів, – міськрада Маріуполя
19:25
Андрій Сибіга
Сибіга домовився з угорським колегою Сіярто про двосторонню зустріч
19:15
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Контрактники зможуть обирати, де пройти ВЛК через Резерв+
19:12
гривня тисяча гривень
Видатки держбюджету за перші два місяці року перевищили пів трильйона гривень: на що пішли гроші
19:07
ДБР відкрило справу проти бригадного генерала, якого звинувачують у загибелі військових, - ексзаступник командира 23 ОСБ
18:57
В Україні запустили платформу для працевлаштування ветеранів "Назустріч"
18:52
Ексклюзив
ЗАЕС
Американці звели всю суть перемовин до трьох аспектів, - польський політик Чех
18:46
Оператор Недря, який з росіянами зняв кліп для представника Естонії на Євробаченні, пояснив, що запит на роботу надійшов від естонців
18:38
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва триває засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
18:27
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
РФ готується до конфронтації з ЄС, - фон дер Ляєн
18:16
OPINION
Будь-яка європейська оборонна система буде неможливою без України
Більше новин