OPINION

FT: Зеленський прагне звільнити Залужного. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
31 січня, 2024 середа
10:47

Видання The Financial Times наполягає на тому, що президент України Володимир Зеленський готується відправити у відставку головнокомандувача Збройними силами України генерала Валерія Залужного і вже провів із ним відповідну бесіду, пропонуючи генералу посаду радника президента й наполягаючи на тому, що навіть якщо Залужний не погодиться, він все одно буде усунутий з посади очільника ЗСУ

Я абсолютно свідомо не коментував цієї інформації, яка в останні дні, можна сказати, години з'явилася в українському інформаційному просторі. Інформацію, яку викладали українські блогери, до яких частина аудиторії могла мати питання, з яких саме джерел вони отримують це повідомлення про зустріч президента України й головнокомандувача Збройними силами, та якою інформацією керуються, коли повідомляють такі резонансні факти своїй аудиторії.

Однак, ми з вами якось погоджуємося, що журналісти західних видань, просто так працює преса у цивілізованому світі, мають верифіковані джерела інформації й таким чином ті факти, які вони викладають принаймні варті уваги. Утім я не вбачаю великої сенсаційності у повідомлення видання The Financial Times. Про те, що між президентом України й головнокомандувачем Збройними Силами непрості взаємини, говорять вже кілька місяців поспіль. Про те, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний має набагато більш серйозну громадську підтримку, ніж президент України Володимир Зеленський, також широко відомо, зокрема з соціологічних опитувань останніх місяців. Про те, що Володимир Зеленський вкрай уважно дивиться за результатами таких опитувань і за тим, хто з політичних конкурентів, навіть ймовірних, мають більшу довіру українського суспільства, ніж сам чинний президент, також відомо давно. Це не новина воєнних років, а можна сказати, інформація усієї кар'єри Володимира Зеленського, як телевізійного шоумена, так і очільника Української держави. Про те, що в Офісі президента можуть вважати, що така довіра до Залужного може зменшитися, тільки якщо він залишить посаду головнокомандувача Збройних Сил України, також давно вже говорилися на різних рівнях інформованості. Про те, що це буде серйозна особиста помилка президента України Володимира Зеленського та колективна помилка його оточення, також говорив багато хто і я також.

Я, до речі, підкреслюю, що не збираюся висловлюватися з приводу права президента України призначити нового головнокомандувача Збройними Силами України - це конституційне право Володимира Зеленського. Я також не збирався висловлюватися щодо ефективності того чи іншого українського генерала на посаді головнокомандувача ЗСУ - це питання до воєнних експертів, я б навіть сказав, до воєнних істориків, які за роки після того, як закінчиться війна між Росією України, а ми розуміємо, що попереду ще роки й роки тяжких випробувань, дадуть оцінку тому, що відбувалося у непрості воєнні роки виходячи насамперед з остаточних результатів цієї війни, її етапів і того, хто буде остаточним переможцем у цьому двобої - Російська Федерація чи Україна. Адже ми розуміємо, що у такій війні може бути будь-який результат, і питання самого існування Української держави та перебування тих, хто вважає себе українцем на її території - це зовсім не вирішене питання з огляду на те, що президент Росії Володимир Путін, його оточення і народ зайняті так званим "остаточним розв'язанням українського питання" та готові заплатити будь-яку ціну, щоб їхні цілі втілилися у життя. Це має розуміти кожен хто живе сьогодні на території України.

Все тільки починається! Ще головних подій цієї війни не було.

Саме тому я завжди вважав, що в інтересах президента, української політичної підприємницької еліти, цієї частини українського народу, яка обрала собі перебування на території України в час найбільш серйозних екзистенційних випробувань для українців використовувати цю велику довіру до Валерія Залужного з метою посилення хоча б психологічного потенціалу українців, з огляду на ті випробування, які відкриваються перед нашими очима у найближчі тяжкі місяці, роки, а може і декади безперервних воєнних випробувань.

Звичайно, можна аналізувати ситуацію не з реалістичної точки зору, а з політично-електоральної навіть не усвідомлюючи, що обрій виборів президента і парламенту України дуже далекий з огляду на можливості багаторічної виснажливої чорної війни Росії проти ненависної Володимиру Путіну та його нації - України.

Довіра - це величезний капітал в умовах, коли мова йде про екзистенційний конфлікт двох сусідніх народів, кожний з яких вважає територію за яку йде боротьба своєю.

Треба усвідомити, що і довіра до Валерія Залужного нікуди не зникне, навіть якщо уявити, що він буде усунутий з посади головнокомандувача Збройними Силами України, бо будь-який інший очільник буде, так би мовити, сприйматися через призму Залужного. Навіть, якщо він буде досягати успіхів на наступних етапах цієї непростої війни, багато хто буде говорити: от якби Залужний очолював Збройні Сили, успіхів було б набагато більше і вони були б масштабнішими, ніж зараз.

А якщо Збройні Сили України під керівництвом нового командувача будуть зазнавати поразок чи політичне керівництво країни буде йти на компроміси із російським політичним керівництвом (ймовірність таких компромісів, як ми з вами всі реалістично розуміємо, зовсім не є виключеною, бо попереду, як я вже казав, роки випробувань), то тоді всі будуть казати: якби Залужний очолював ЗСУ, не було б таких поразок, не було б таких компромісів.

Залужний вже зайняв в українській національній психології те місце, яке за великим рахунком у 2019 році з іншою програмою довіри, з програмою закінчення війни, можливості простим людям керувати країною, швидкого покращення життя, "Великого будівництва" і "Великої реставрації" зайняв телевізійний актор Володимир Зеленський.

Однак, як я вже говорив, навіть у ті роки з точки зору української свідомості, яка тут досить серйозно відрізняється від російської, таке місце не можна займати довго. Уже напередодні великої війни рейтинг чинного президента почав стрімко зменшуватися, і стало очевидним, що ця зацікавленість у постаті Володимира Зеленського зникає у широких колах українського суспільства. Його популярність, як це не парадоксально звучить була врятована саме цією великою та жахливою війною, у яку він до останньої хвилини, як ми тепер бачимо і розуміємо, не вірив і до якої політичне керівництво країни, м'яко кажучи, не готувалось.

Але і тут попри ту велику довіру, яка в українського суспільства була до очільника держави насамперед як представника інституції країни, що бореться за своє існування, і тут починається українська програма - пошук нової постаті, яка буде задовольняти українське прагнення до знаходження людини, яка втілить в собі національне очікування. Так було завжди, так буде й у майбутньому. Зараз це місце в українському серці, я б сказав, абсолютно очевидно зайняв Валерій Залужний. Ми розуміємо, що якби, скажімо, в четвер були президентські вибори, генерал виграв би ці вибори з будь-яким конкурентом.

Ситуація звичайно може змінюватися, однак треба усвідомлювати, що навряд тим, хто керує країною у воєнні роки з політиків вдасться знову зайняти таке місце в українському розумінні "постаті рятівника" враховуючи все те, що відбувалося та все те, що ще відбудеться.

Тому цим людям, знову таки, потрібно думати не про збереження на верхівці влади, що є абсолютно нереалістичним в повоєнні роки, а про те, як використати капітал довіри до головнокомандувача Збройними Силами України Валерія Залужного для збереження національної єдності й готовності українців до тривалого протистояння російській агресії.

Це і є головна задача української держави й українського народу на 20-ті, а може, і на 30-ті роки XXI сторіччя, роки війни, конфлікту і випробувань. Такими будуть ці роки в не простій українській історії й чим більш серйозно ми зможемо використати капітал довіри, тим більшою буде можливість скоротити термін воєнних випробувань для українського народу й Української держави. Однак про це ви не прочитаєте на шпальтах The Financial Times.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.35
  Купівля 39.35
  Продаж 39.84
 • EUR
  Купівля 41.96
  Продаж 42.74
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
11:01
Терехов заявив, що Харків без допомоги США може стати "другим Алеппо"
10:58
Закупили неякісну амуніцію для ЗСУ: перед судом постануть ексзаступник міністра оборони та його пособник
10:56
білоруські війська
У Білорусі ухвалили законопроєкт про зупинення дії договору про звичайні збройні сили в Європі
10:55
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обсяги виробництва українських дронів суттєво зросли, - Згурець
10:52
Огляд
Карта. Авдіївка_1704
Карта бойових дій за період 10-17 квітня: росіяни кидають резерви, щоб прорвати фронт
10:52
Оновлено
ракета Х-59
РФ запустила по Україні ракети: в Чернігові є загиблі та поранені
10:45
Південна Корея
Південна Корея провела військові навчання біля кордону з КНДР
10:32
Оновлено
ЗСУ, мобілізація
Закон про мобілізацію опублікували в "Голосі України". Він набуде чинності 18 травня
10:25
Оновлено
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Медійники просять військове керівництво України замінити Наталю Гуменюк: вона прокоментувала заклик
10:23
На фото: Павільйон Ізраїлю на Венеційській бієнале
Ізраїль відмовляється відкривати павільйон на Венеційській бієнале до припинення вогню
10:23
Енергоатом та Holtec International підписали угоду
В Україні створять потужності для виготовлення компонентів для малих модульних реакторів
10:19
Конгресвумен Вікторія Спартц
"Тільки летальна допомога": етнічна українка конгресвумен Спартц виступила проти "надсилання готівки уряду України"
10:16
Ексклюзив
Карта. Бахмут_1704
ЗСУ унеможливлюють просування противника біля Часового Яру, - командир взводу розвідки бригади "Рубіж" Матвійчук
10:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 17 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:10
До КНДР прибув заступник очільника МЗС Білорусі Шестаков
До КНДР прибув заступник очільника МЗС Білорусі Шестаков
10:03
OPINION
Сергій Громенко
"Прості виборці" доведуть до цугундера
09:42
безпілотник, дрон
Росія заявила про збиття безпілотника над Мордовією
09:39
Ексклюзив
окупанти в Криму
Андрющенко про пересування військ РФ на Приазов'ї: підготовки додаткових сил до наступу не бачимо
08:59
РФ вночі обстріляла Сумщину: постраждав чоловік, є пошкодження
08:47
мобілізація рф солдати орки
У РФ поїзди розфарбовують мілітаристськими принтами, щоб агітувати росіян іти в армію, - ГУР
08:46
Аналітика
Будівля парламенту Індії
Українсько-індійські відносини: чому роль азійського гравця не можна недооцінювати
08:41
санкції проти Ірану
США заявили про підготовку нових санкцій проти Ірану за напад на Ізраїль: на що їх спрямують
08:31
OPINION
Христина Шкудор
Я привела депортованих українських дітей на розмову в ООН, і як це змінило світ
08:25
Данія
Данія оголосила про виділення нового пакета військової допомоги Україні на €295 млн
08:23
Ексклюзив
мобілізація в РФ
Окупанти масштабують мобілізацію на ТОТ Луганщини, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:10
конгрес США
"Критична потреба": у Конгресі США після таємної наради заявили про необхідність надати Україні допомогу цього тижня
08:09
OPINION
Юрій Богданов
Чому США і союзники не рознесуть Іран?
08:03
Харків, ілюстративне фото
РФ ударами по Харкову намагається вигнати жителів і знелюднити місто, - Bloomberg
07:48
Оновлено
Чорне море, Крим
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
07:38
Інфографіка
втрати окупантів
Війська РФ за добу війни втратили 4 танки, 15 артсистем і 710 окупантів, - Генштаб
07:29
на фото: Майк Джонсон
У США республіканець, який критикує допомогу Україні, закликав Джонсона піти у відставку
07:18
війна з Росією, діти
У Німеччини знайшли 161 дитину, яку РФ викрала з окупованих територій України
07:00
Анонс
Кіліан Мбаппе і Роберт Левандовські, Ліга чемпіонів, ПСЖ, Барселона
"Баварія" - "Арсенал", "Манчестер Сіті" - "Реал": де дивитися матчі-відповіді 1/4 фіналу ЛЧ
06:56
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛ заявили, що ліквідували старшого командира Хезболли
06:49
Вибухи під Джанкоєм
У Криму прогриміли вибухи біля військового аеродрому "Джанкой", - росЗМІ
06:48
дрон
Над авіабазою у Румунії зафіксували невідомі безпілотники: їх збили засобами РЕБ
06:37
Литва солдат
Відпрацюють оборону в Сувальському коридорі: Литва починає військові навчання з понад 20 тис. військових
06:28
Kemankes 2 Mini Smart
У Туреччині випробували нову крилату ракету від Baykar Kemankes 2 Mini Smart
05:46
Залучення інвестицій зі США в Україну: Шмигаль запропонував створити наглядову раду Ukraine Invest для урядового офісу
05:39
Петр Фіала
Україні планують передати близько 500 тис. артилерійських снарядів у межах ініціативи Чехії, - Фіала
Більше новин