OPINION

Коли вже вибори?

13 квітня, 2025 неділя
08:06

Питання, яке я чую частіше, чим "коли закінчиться війна" - це "коли вже вибори". Що ж, напишу більше детальну відповідь, хоча вона буде тимчасовою, оскільки є дуже і дуже зацікавлені політики, щоб регулярно порушувати це питання

Зміст

Логіка терміну майбутніх виборів

Найголовніше, що всі мають усвідомити — вибори неможливі без сталого перемир’я. Слово "стале" тут є ключовим. Дуже багато людей думають, що тільки буде якесь перемир’я — зразу оголосять вибори. Це не можливо. Перемир’я має бути сталим, тобто таким, що працює протягом якогось часу. Мінімально розумний термін цієї сталості - 3 місяці, впродовж яких сторони будуть на 100% дотримуватись тиші. Будь-яке порушення тиші — зануляє перемир’я і перезапускає термін "сталості".

Йдемо далі. Вибори потребують демобілізації. Якщо всі думають, що уклалось перемир’я і розпочалась демобілізація — то це не так. Очевидно, що перших 3 місяці ми будемо зберігати свої сили, на випадок порушення перемир’я. Щобільше, ми точно не розпочнемо демобілізацію, якщо це не почнуть робити орки. Але за ідеальних умов, сама демобілізація буде відбуватись хвилями. 

Читайте також: Про вибори у 2025 році та чому це не пустий звук

Це буде розтягнутий в часі процес мінімум на пів року. При тому, що навіть з демобілізацією ми будемо зберігати досить значні збройні сили в принципі. Потенційно, ми, військові, можемо проголосувати, бувши в ЗСУ, але значно складнішим питанням є балотування. А зараз дуже велика кількість суспільних лідерів перебувають у збройних силах.

Далі — реєстр виборців. Зрозуміло, що попередній реєстр виборців неактуальний. Потрібно робити новий, і робити після бойових дій. Це теж тривала процедура, яка по хорошому займає рік часу. В термінових умовах можна спробувати скоротити до 6 місяців, але це теж строк. Також має бути змінений Закон про вибори, який явно не відповідає новій реальності.

Ще далі — голосування за кордоном. Один з найбільших викликів — це організація голосування закордоном. Зараз там від 3 до 5 млн громадян. Пригадуєте, в Молдові саме голоси закордонних молдаван врятували Санду. В Україні є адепти "голосування через Дію" - це не можливо. Окрім того, що подібна ініціатива буде заблокована опозицією, вона порушує базову цінність виборів "таємність голосування". Тому рішення з цієї теми ще тільки потребує знаходження. 

Підсумовуючи, виходимо на 6-9 місяців з моменту укладення перемир’я. Реальні переговори про мир почнуться восени, з можливістю укладення перемир’я до кінця року. Шанси на це я даю малі. 

Читайте також: Ідею виборів в Україні американцям підказав... Стефанчук?

Більш реально, що це станеться наступної зими. Тож якщо до грудня буде укладене перемир’я, і воно протримається до весни 2026 року — вибори будуть влітку. Якщо весною — то восени 2026.

Тепер, чому ми так багато чуємо про вибори? Є дві категорії політиків, які постійно підливають масла в цю тему. Перша - це старі політики типу Тимошенко чи Порошенка. Для обох них розмови про вибори — це спосіб тримати свою команду цілою, і не дати їй розбігтися. Особливо тут активна Тимошенко, яка закупає безліч реклами, що скоро вибори. Друга категорія — це не зайняті війною політики влади. Оскільки їм нічого робити, вони регулярно порушують питання необхідності готуватись до виборів і вигадують як переобрати Зеленського на другий строк. Це виключно їхня ініціатива, яка поки немає підтримки нагорі. 

Читайте також: Не грати з диктатором у вибори

Які вибори все-таки можливі? З усім тим, є ймовірність так званих технічних чи формальних виборів. Ця ймовірність була значною на початку цього року. Оскільки влада побоювалась, що Трамп підтримає тезу Путіна про нелегітимність української влади. На такий випадок розглядався варіант швидких формальних виборів Президента, фактично на термін воєнного часу. Тобто не повноцінні вибори, а чисто формальні. Однак, Путін у перших розмовах з Трампом не порушив це питання. І останній вирішив, що цієї перешкоди немає. Тому коли Путін раптом згадав цю шарманку — Трамп розлютився. Станом на зараз це питання не стоїть на порядку денному. 

Джерело

Про автора. Віктор Андрусів, політичний та громадський діяч, аналітик та публіцист

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
4 червня
14:16
Митрополит Будапештський та Угорський РПЦ Іларіон (Григорій Алфеєв)
Поліція Чехії підтвердила, що знайшла у Іларіона кокаїн. РПЦ відправила митрополита у "заслання" до Бразилії
14:00
OPINION
Про математику, НМТ і відсутність дискусії в суспільстві, яка є глобальною загрозою для держави
13:38
Олександр Лукашенко
В ОП попередили про наслідки, якщо з Білорусі по Україні знову полетять дрони та ракети
13:37
"Сто тисяч хробаків за рік": "Мадяр" про втрати ворога за рік роботи Сил безпілотних систем
13:22
ЗАЕС
Залежить безпека ЗАЕС: Запорізька ТЕС потрапила під сильний обстріл, – МАГАТЕ
13:04
Ексклюзив
ЗСУ
Росія не може виграти війну, але і завершити її теж не здатна, - директор Інституту глобальної політики Березюк
12:56
Марк Рютте в Києві 3 червня 2026 року
У НАТО не побачили жодного сигналу, що Москва готова зупинити війну
12:46
Литва прапор
Литва розглядає можливість розташування на своїй території ядерної зброї
12:46
Андрій Сибіга
Високо ціную конструктивну участь Угорщини, — Сибіга
12:27
Каспарс Пуданс
До кінця 2028 року Росія може напасти на одну з країн Балтії, - латвійський генерал Пуданс
11:45
Ексклюзив
Шанси на посилення східного флангу НАТО американськими військами є доволі високими, - експерт Лакійчук
11:34
ЄС-Китай
ЄС готує санкції проти китайських компаній за допомогу Росії
11:05
Ексклюзив
Мусієнко
Путін не живе в інформаційній бульбашці щодо фронту, проте видає бажане за дійсне, - військовий аналітик
11:03
українські біженці в ЄС
Рада ЄС обговорить нові правила перебування українських біженців
11:02
OPINION
НАТО у Києві. З "невступом" України до Альянсу не все так просто
10:57
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрону КНДР
Кім Чен Ин оголосив про масштабне нарощування військового ядерного потенціалу КНДР
10:55
відключення світла, блекаут, генератор, енергетика
Через російські обстріли є нові знеструмлення у шести областях: стан енергосистеми 4 червня
10:44
Оновлено
Наслідки удару РФ по Київщині 04.06.2026, Бориспільський район
Атака РФ: у Харкові дрон влучив у багатоповерхівку, на Київщині постраждала людина
10:37
Оновлено
ізраїльський авіаудар по Бейруту
Ізраїль та Ліван домовилися про припинення вогню. Нафта почала втрачати в ціні
10:36
Німеччина, Франція і Британія розробляють план залучення Росії до переговорів, – Bloomberg
Німеччина, Франція і Британія розробляють план залучення Росії до переговорів, – Bloomberg
10:28
Україна ЄС
Перший переговорний кластер для України та Молдови планують відкрити 15 червня
10:05
Марта Костюк
Костюк грає проти росіянки Андрєєвої у півфіналі Ролан Гаррос: де та коли дивитися матч
09:59
Марко Рубіо
Рубіо анонсував новини про $400 млн допомоги Україні, які затримувалися на рівні Пентагону
09:52
Ексклюзив
Чому США ніколи повністю не вийдуть з переговорного процесу щодо України. Пояснює експерт-міжнародник
09:33
долар євро валюта обмін
Курс валют на 4 червня: скільки просять за євро та долар на чорному ринку
08:58
Ексклюзив
У Часовому Яру воїни 24-ї бригади за тиждень знешкодили 71 окупанта і знищили понад 400 БПЛА
Росіяни маскуються в "зеленці" та штурмують на багі, - начальник штабу НГУ розповів про ситуацію на Покровському напрямку
08:15
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 279 боїв, РФ втратила 1300 військових
08:07
Європарламент
У ЄП підтримали пропозицію Мерца щодо євроінтеграції України і готові до дебатів на рівні лідерів країн
08:00
OPINION
На всіх фронтах — без змін. Але ресурси Росії скінченні, дно вже видно
07:37
палата представників США
У США ухвалили резолюцію про обмеження повноважень Трампа щодо Ірану
2026, середа
3 червня
22:59
Анонс
Євросоюз влаштує масштабний захід для дітей у центрі Києва
22:55
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Корупцію в оборонці не можна замовчувати навіть під час війни, - Данилюк-Ярмолаєва
22:48
Ексклюзив
Андрій Дещиця
"Слід зберігати спокій і застосувати інструменти, щоб вийти з цієї ситуації": Дещиця про скандал через назву підрозділу ССО на честь героїв УПА
22:42
У кінотеатрах покажуть біографічну драму про Кузьму Скрябіна, побудовану на унікальних архівах
22:00
удар по терміналу Нової пошти в Дніпрі 3 червня 2026
У Дніпрі БПЛА пошкодив інноваційний термінал Нової пошти
21:55
Петер Мадяр
Угорщина та Україна досягли згоди щодо розширення прав угорської меншини, — Мадяр
21:40
Укрзалізниця, вантажні перевезення
Укрзалізниця може підвищити вантажні тарифи щонайменше на 45% через фінансовий дефіцит від російських атак, — Reuters
21:26
Анонс
саундтреки Ганса Циммера на концерті при свічках
Концерт в атмосфері сотень свічок: у Києві прозвучить музика Ганса Циммера
21:07
Оновлено
пожежа у Дніпрі через атаку РФ 3 червня 2026
РФ ударила балістикою по Дніпровському району: поранені люди, загорілися харчові склади торговельної мережі
21:01
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
"Я не мав мотиву впливати на Верховний Суд і зацікавлений у чесному розслідуванні справи": Жеваго про визнання Князєвим одержання хабаря від підприємця
Більше новин