OPINION

Російські НПЗ – законна ціль атаки українських дронів

Олексій Голобуцький
25 березня, 2024 понедiлок
10:00

Ранкові новини про удари дронів СБУ по російських НПЗ стали фактично щоденними. Служба системно нарощує їх кількість. Яка мета та наслідки цих ударів?

Зміст

Останні дні принесли ворогу нові прильоти. Дрони відпрацювали по трьох нафтопереробним заводам "Роснєфті" в Самарській області. Мова йде про Новокуйбишевський, Куйбишевський та Сизранський НПЗ. Сумарно ці заводи переробляють на рік близько 25 млн тонн нафти, а це — майже 10% всього нафтоперероблення РФ.Відтак атакували Словʼянський нафтопереробний завод у Краснодарському краї.Удар знову був успішний — зафіксовано велику пожежу.

Констатуємо, що СБУ системно знищує російські НПЗ, а ворог втрачає мільярди доларів: за останній час успішно атакували вже 12 нафтопереробних заводів Росії.

Які ж наслідки відчув ворог? По-перше, Росія змушена була повністю заборонити експорт бензину, бо вже відчуває його нестачу на внутрішньому ринку, де рекордно виросли ціни. Треба відзначити, що заводи не лише працюють на оборонку і забезпечують паливом російські війська, але і є ключовим джерелом доходів країни-бензоколонки.

Читайте також: Удари по російських НПЗ: кінець "країни-бензоколонки"

Гроші від нафтогазових доходів РФ направляє на війну та вбивство українців, тому НПЗ – законна ціль атаки.

По-друге, СБУ не випадково нарощує інтенсивність ударів по НПЗ саме перед посівною, адже попит на паливо-мастильні матеріали в цей період є найбільшим. Частково зірвана посівна зменшить ще один важливий експортний товар ворога  — продовольство. РФ поставляє його за кордон, при цьому намагаючись знищити (в тому числі фізично) конкурентів на цьому ринку з України.

Крім того, очевидно проходить ретельне планування операції: перед запуском дронів йде серйозний етап розвідки та збору інформації.

Дуже точно вибрана ціль на самих НПЗ — ректифікаційні колони. Влучання туди зупиняє роботу всього НПЗ і для ремонту його потрібне західне обладнання та технології, які зараз офіційно неможливо ввести у РФ через санкції. Мова йде про складне і масивне обладнання, кількість виробників якого вкрай обмежена, що ускладнить обхід санкцій. Ймовірно, знадобляться місяці для відновлення заводів.

Читайте також: Там, де не діють санкції проти Росії, працюють дрони

Бачу по звітах росіян, як підлеглі Шойгу постійно розповідають "про збиття всіх українських дронів". Мовляв, "на заводи падають уламки, які викликають пожежі". Однак, на відео самих росіян у мережі видно, як точно відпрацьовують дрони. Очевидно, що ворог не може захистити свої об’єкти — ресурси їх ППО теж обмежені. Прикрити НПЗ можна лише знявши ППО з фронту, бо перекидати його з Москви та Пітера Кремль точно не буде.

Можемо однозначно сказати, що РФ вже на цьому етапі операції відчула цілий комплекс наслідків від ударів дронів СБУ. Збитки бюджету, ріст цін на внутрішньому ринку, проблеми з паливом перед посівною і т.д. Втім, цікаво буде оцінити наслідки через деякий час, при збереженні або зростанні кількості ударів. Як буде працювати бензоколонка, маючи проблеми з основним товаром?

Джерело

Про автора. Олексій Голобуцький, політолог

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
5 червня
14:52
українські діти в росії
Понад 3,5 тисячі загиблих і поранених, понад 20 тис депортованих: експертка Української Гельсінської спілки про кількість постраждалих дітей
14:47
Оновлено
Обмін полоненими 05.06.2026
Україна повернула 185 захисників із російського полону
14:27
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:22
Поліція США - ілюстрація
Актора "Джуманджі" та "Топ Ґан: Меверік" Джеймса Генді знайшли мертвим із ножовими пораненнями
14:17
операція Ескулап, обшуки 5 червня 2026
Операція "Ескулап": поліція провела обшуки в посадовців медкомісій у 16 регіонах, сума ймовірних порушень – до 200 млн грн
14:01
OPINION
Лист Зеленського не зупинить війну і не змінить ставлення Путіна до неї
13:29
Оновлено
окупант Бердянськ
СБС вразили п'ять суден у портах Маріуполя, Бердянська та прибережних водах ТОТ
12:44
Оновлено
Наслідки удару РФ по заводу "Яготинське для дітей" на Київщині
РФ атакувала дронами завод "Яготинське для дітей" на Київщині: загинули чотири людини, є травмовані
12:38
Ексклюзив
Єврокомісія
Висоцька розвінчала міфи щодо тимчасового захисту українців у ЄС
12:37
вибори
Більшість українців проти виборів під час війни, а після неї хочуть оновлення влади, - опитування
12:11
Іван Гаврилюк і Денис Шмигаль
Ексзаступник міністра оборони Гаврилюк став радником Шмигаля
11:45
У румунському порту Констанца вибухнув морський дрон
11:21
Уперше в Україні чинна суддя отримала 15 років ув’язнення за держзраду
11:20
Ексклюзив
Нікол Пашинян
Вірменські політичні сили змагаються за прихильність Путіна, - голова Європейської партії Вірменії Хзмалян
11:01
OPINION
Лист Зеленського проти "духу Анкориджа". Якими будуть наслідки?
10:54
відключення світла, блекаут, генератор, енергетика
Через російські обстріли є нові знеструмлення у трьох областях: стан енергосистеми 5 червня
10:46
Куба
США ввели нові санкції проти президента Куби й родини Кастро
10:41
Ексклюзив
Зеленський
Ідея листа до Путіна могла бути спільно придумана з американцями, - експерт Семенюк
10:16
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 червня: скільки коштують євро та долар
10:11
Росіяни атакують Україну дронами "просто з заводу", бо не можуть накопичувати запаси, – Флеш
10:01
PR
Литовська платформа Contribee офіційно виходить на ринок України.
Contribee виходить на ринок України з рішенням для громадських ініціатив та авторів
09:59
Ексклюзив
Путін на штабній нараді у Курській області РФ (березень 2025 року)
Путін розраховує, що НАТО не воюватиме з ядерною державою: Жирохов про можливе відкриття Росією другого фронту в країнах Балтії
09:53
Оновлено
Вибух на поштовому терміналі у Києві
У Києві стався теракт на терміналі "Нової пошти": через вибух посилки загинула людина
09:17
ЗАЕС
Україна та РФ запровадили локальне припинення вогню поблизу ЗАЕС для ремонту лінії електропередачі
08:59
Ексклюзив
Зеленський Путін
У листі Зеленського до Путіна є важлива пропозиція, - Чаленко
08:27
Оновлено
За добу на фронті зафіксували 273 бої, Сили оборони знешкодили 1550 російських військових
08:08
Дональд Трамп
"Обидва мають піти на компроміси": Трамп прокоментував відкритого листа Зеленського до Путіна
08:07
Ексклюзив
Карта бойових дій за 23-30 травня
На Лиманському напрямку триває боротьба за логістику, противник зазнав суттєвих втрат, - бригада "Помста"
08:01
OPINION
Лист Зеленського Путіну. Пастка для диктатора
07:59
Донецький аеропорт
Асиметрична операція з трьома рівнями впливу: СБС узяли під вогневий контроль Донецький аеропорт
07:31
Капітолій (Вашингтон)
Палата представників США підтримала законопроєкт про допомогу Україні, який передбачає виділення $9 млрд
2026, четвер
4 червня
23:07
Україна поступилась Азербайджану в історичному фіналі Євро-2026 з мініфутболу
23:02
навчальний центр ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 224 бої, найбільше – на Покровському й Гуляйпільському напрямках
22:35
Пєсков
Сибіга сказав, що лист Зеленського Путіну передадуть через дипломатичні канали. Перші реакції Кремля
22:12
Ексклюзив
Балістична ракета FP-7
Нічого фантастичного, все реально: Україна матиме антибалістичну ракету, - авіаексперт Криволап
22:05
Зеленський та Путін
"Не бійтеся вийти з війни, бо коли Росія втомлюється...": Зеленський написав відкритого листа Путіну
22:03
У ЄС пообіцяли продовжити тимчасовий захист для українських біженців після 2027 року
21:28
73-річний Володимир Путін на нараді зі своїми силовиками (травень 2026 р.)
Путін відкрив державну таємницю, навіщо завдали ударів "Орешником" по ТОТ Донеччини й Білій Церкві
20:56
Оновлено
корвет "Бойкий"
У Кронштадті поблизу Петербурга Україна уразила корвет "Бойкий". З'явилося відео наслідків
20:34
Пілоти СБС уразили два російські локомотиви у східній частині Криму
Більше новин