Аналітика

Потепління у відносинах та сюрприз "диктатору Сі". Що змінює зустріч Байдена та СІ для України

Юлія Мисо
16 листопада, 2023 четвер
22:11

15 листопада 2023-го. Ніч за київським часом, тоді як в околиці Сан-Франциско у Каліфорнії зустрілися лідери двох найпотужніших держав – президент США Джо Байден та очільник Китаю Сі Цзіньпін. Переговори тривали 4 години. Востаннє вони бачились у листопаді минулого року на полях саміту G20. Крім того, це перший візит глави КНР до Америки за крайні 6 років, коли той приїжджав на зустріч з Дональдом Трампом. Експерти та ЗМІ кажуть про загальне потепління у відносинах двох країн. Але не обійшлося й без "сюрпризів"

Зміст

Військове зближення, наркотики та ШІ. Про що Байден та Сі змогли домовитися

Довгоочікувана зустріч двох лідерів наддержав, що відбулася на саміті організації Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва у Каліфорнії, стала досягненням значного дипломатичного прогресу, заявив за її підсумками Джо Байден. Переговори з китайським колегою Сі Цзіньпіном він назвав "одними з найбільш конструктивних і продуктивних", які були. 

Серед питань, щодо яких лідерам США і КНР вдалося досягти угоди, стали домовленості про відновлення військових контактів. І це, як пише Голос Америки, стало чи не основним результатом перших особистих переговорів Байдена та Сі за крайній рік. 

Сі Цзіньпін та Джо Байден

Фото: reuters

Переговори Байдена та Сі стосувалися питань, які викликали напруження в американо-китайських відносинах. Особливо ж відновлення каналів зв'язку між Сполученими Штатами та Китаєм, які останній розірвав у серпні минулого року через візит спікерки Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайваню, який Пекін вважає частиною Китаю. 

"Тримати лінії зв'язку між нашими арміями відкритими – це важливо, оскільки це дозволяє уникати непорозумінь і помилок, які можуть призвести до кризи чи конфлікту", – заявили з цього приводу у пресслужбі Пентагону.

Разом з тим Сі запевнив Байдена, що Китай не готується до вторгнення на Тайвань і надав би перевагу мирному возз'єднанню, але тут же завів розмову про те, за яких умов КНР може застосувати силу, зазначає BBC. 

Також лідери домовилися про тісніше спілкування. За словами Байдена, лінії зв'язку між ними будуть постійно відкриті, тож кожен з двох лідерів "зможе підняти слухавку, подзвонити напряму і негайно бути почутим".

Крім домовленостей про зв'язок між військовими, як повідомляли китайські державні ЗМІ, Байден та Сі домовилися створити робочі групи, які займуться співпрацею у сфері штучного інтелекту та боротьби з торгівлею наркотиками – йдеться про обмеження виробництва фентанілу – синтетичного наркотику, від якого гинуть десятки тисяч американців щороку. 

Джо Байден та Сі Цзіньпін

Фото: reuters

Також Пекін повідомив про угоду глав двох держав про створення механізмів діалогу щодо зовнішньої політики й безпеки судноплавства, а ще збільшення авіарейсів, кількості студентів, які навчаються за обміном у США та Китаї, та розширення зв'язків в освіті, культурі, спорті та бізнесі. 

Позиція незмінна, або Що по війні в Україні

Так, тема Тайваню була однією з ключових у дискусії Байдена та Сі. Як запевняють експерти, зараз можна говорити про те, що китайське вторгнення на півострів далеко не неминуче. Враховуючи внутрішні економічні проблеми Китаю, це був би занадто великий ризик. Підсумки переговорів сигналізують, що і США, і КНР намагаються запобігти можливості кризи, якої жодна з країн не хоче. До того ж невдовзі зможемо побачити, як Пекін пом'якшить свій яструбиний підхід до США. 

Разом з тим Байден із Сі Цзіньпіном обмінявся думками щодо низки регіональних і глобальних криз, включаючи відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України та конфлікт у Газі. 

Ми вже писали з посиланням на офіційний Білий дім, що Байден на цій зустрічі підтвердив продовження підтримки Сполученими Штатами разом з союзниками й партнерами захисту України від російської агресії. Експерти зауважують, що американський президент намагався відмовити Китай допомагати РФ у війні, а також хотів вплинути через Пекін на військову допомогу Москві з боку КНДР. 

Джо Байден та Сі Цзіньпін

Фото: reuters

Але, попри переговори Байдена та Сі Цзіньпіна, у китайському МЗС запевнили, що позицію щодо війни в Україні змінювати не будуть. 

"Позиція Китаю щодо "української кризи" та палестино-ізраїльського конфлікту дуже чітка і послідовна. Ми завжди стоїмо на боці чесності та справедливості, прагнемо сприяти миру й переговорам, а також деескалації ситуації", – заявила речниця МЗС КНР Мао Нін. 

Згодом радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк написав, що зустріч президента США Байдена та голови КНР Сі Цзіньпіна дала світові "чудовий сигнал про важливість діалогу замість протистояння та нового глобального порядку. І додав, що Росію нарешті викреслили зі списку тих, хто реально впливає на світові процеси. 

Сварка через "диктатора Сі" та панди в подарунок 

Наприкінці пресконференції, коли журналіст спитав президента Байдена, чи вважає той китайського главу диктатором, американський лідер заявив:

"Він диктатор у тому сенсі, що керує країною… за формою правління, яка повністю відрізняється від нашої". 
Такі слова все ж підкреслюють складність та напруженість у відносинах між двома державами. Байден фактично вдруге висловив таку думку, адже в червні він вже зробив подібний коментар, після чого китайські урядовці та чиновники розгнівалися та назвали це надзвичайно абсурдним і безвідповідальним. Цього разу МЗС Китаю розкритикувало заяву Байдена, назвавши її "надзвичайно неправильною" та "безвідповідальною політичною маніпуляцією". 

Сі Цзіньпін в США

Фото: reuters

Водночас у китайських ЗМІ це повідомлення не з'являлося, а дехто з китайців, які підхопили це у соцмережах, у коментарях поєднували висловлювання недовіри та потіхи. Хтось навіть сказав, що якби Байден назвав Сі імператором Китаю, то останньому це дуже сподобалось би. 

Сі Цзіньпін літак

Фото: reuters

Позитивним жестом наприкінці зустрічі двох лідерів стала заява Сі Цзіньпіна, який пообіцяв, що Китай надішле нових панд до Сполучених Штатів, назвавши їх посланцями дружби між китайським і американським народами. Зазначимо, що ведмеді є символом американсько-китайської дружби відтоді, як Пекін подарував пару панд Національному зоопарку у Вашингтоні в 1972 році, напередодні нормалізації двосторонніх відносин. Пізніше панди з Китаю були передані іншим зоопаркам США, а кошти повернули на програми збереження ведмедів.

США та Китай знімають напругу, для України суттєвих змін не відбудеться. Думки експертів

Очільник Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі заявив з американським президентом заявив, що конфлікт і конфронтація несуть нестерпні наслідки для обох сторін. Натомість Байден зазначив, що мета їхньої зустрічі – відновити нормальну комунікацію між двома країнами, включаючи зв'язки між військовими. 

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політолог Віталій Кулик вважає, що Китай зацікавлений у війні малої інтенсивності в Україні, бо це послаблює Захід, про що він сказав в етері Еспресо. 

"По Україні там є окремий пункт і Китай відмовився підтримувати цю резолюцію, яка засуджує агресію, вимагає припинити війну від Росії. Він (Сі, - ред.) Все ж таки намагається тримати цю дистанцію і не піддаватися тиску Сполучених Штатів, але з іншого боку, якщо Україна згадувалася в цих переговорах, то це не основний пріоритет їхніх відносин", – висловив думку політолог.

Важливішими були питання стосовно ситуації на Корейському півострові та війни на Близькому Сході. Стосовно маленьких жестів доброї волі, то вони з боку Пекіна вже є. За словами Віталія Кулика, південнокорейські моніторингові центри вказують на те, що трафік товарів на кордоні між північною Кореєю та Росією знизилась майже до нуля. Раніше цим шляхом перевозили озброєння для війни, а тепер все зупинено. 

перемовини Китай США

Фото: reuters

Ну а заяви Росії про поступливість Сі перед Байденом, зауважує політолог, вказують на те, що у Кремлі бояться фізичного натиску Китаю на РФ – йдеться про скасування постачань критично важливих товарів для російських військових підприємств. Крім того, у Китаю все більше важелів впливу стосовно Росії.

Але чи можуть слова Байдена про диктора Сі погіршити знову відносини між двома країнами на тлі загального потепління після проведених перемовин? Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв каже, ця заява не матиме визначально негативного впливу, США та Китай залишаються конкурентами на міжнародній арені, й обидві держави це розуміють.

"Але попри цю конкуренцію обидві держави чудово розуміють свою глобальну відповідальність, вони розуміють, що від їхньої позиції, можливості комунікувати, підтримувати якийсь рівень діалогу залежить світова стабільність і те, що ми називаємо безпекою світової спільноти. Тому так, вони можуть вважати один одного диктаторами або слабкою демократією, як часто Китай говорить про Сполучені Штати. У них є розуміння важливості цих перемовин, тому Байден не кривив душею, я з цим повністю погоджуюся, він дійсно бачить у Сі Цзіньпіні диктатора, адже він керує диктатурою, а хто може керувати диктатурою, окрім диктатора", – підкреслив експерт Краєв.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.4
  Продаж 44.22
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
17 червня
15:48
переселенці
Майже 130 тис. ВПО вимушено повернулись у зони бойових дій чи на тимчасово окуповані території, - депутат Ткаченко
15:48
Оновлено
Вибух
Окупанти атакували цивільну інфраструктуру на Полтавщині: постраждали щонайменше 9 людей
15:39
карта
В документах асоціації держав ЄС виявили карту України без Криму та частини Одещини
15:39
Live
Володимир Бражко і Віктор Циганков, збірна України
Румунія - Україна: онлайн-трансляція нашого стартового матчу на Євро-2024
15:31
путін
"Остання пропозиція Путіна надзвичайно щедра": фейки та маніпуляції світових ЗМІ за 17 червня
15:19
Ексклюзив
ядерна зброя рф ракета
Ставки ростуть: військовий експерт Черник про можливе підвищення ядерної небезпеки
15:06
Греція, спека
У Греції через аномальну спеку загинули четверо людей
15:02
Оновлено
Чеські військові
У Чехії на військовому полігоні вибухнув невідомий боєприпас: є постраждалі
14:42
Польща
Їхали з Білорусі у вантажному потязі: в Польщі затримали чотирьох нелегалів з Алжиру
14:35
Пошкоджені сидіння в кольорах Україниз футбольного стадіону «Сонячний» у Харкові. Інсталяція в Мюнхені, де проходитиме футбольний матч першого туру Євро-2024.
У Мюнхені перед матчем України на Євро-2024 встановили частину трибуни стадіону з Харкова, пошкодженої ракетами РФ
14:12
Українська делегація вихованців МАН здобула 46 нагород GENIUS Olympiad у США
14:11
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:06
OPINION
Сергій Гузь
Навіщо у ТЦК беруть ветеранів з ПТСР
14:02
Оновлено
ЗСУ
Росіяни активізувалися на Харківщині та не зменшують інтенсивність на Покровському напрямку, - Генштаб
13:49
санкції проти Росії
ЄС продовжив на рік санкції проти РФ, запроваджені через анексію Криму
13:46
Пресреліз
Заставка програми Новий Тиждень з Христиною Яцків та Андрієм Смолієм
Телеканал Еспресо запускає нову щотижневу програму в прайм-таймі
13:34
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україні закінчаться дощі і прийде спека
13:31
Олександр Сирський
На чотирьох напрямках РФ намагається захопити населені пункти, які впливають на стійкість оборони ЗСУ, - Сирський
13:26
Inside Out 2
Мультфільм від Pixar "Думками навиворіт 2" побив рекорди касових зборів
13:16
Єгор Чернєв, Маркус Фабер, Олександр Завітневич
З'ясувати потреби ЗСУ: новообраний очільник оборонного комітету бундестагу відвідав Донеччину й Харківщину
13:13
Ексклюзив
Верховна Рада
Народні депутати взяли за два роки 64,5 млн грн з держбюджету на компенсацію оренди житла, - Рух ЧЕСНО
13:10
російський танк
З початку повномасштабної війни СБУ знищила 1006 танків РФ: де ліквідували найбільше
13:02
Алекс Едельман позує зі спеціальною премією Тоні на 77-й щорічній церемонії вручення премії Тоні в Нью-Йорку, США, 16 червня 2024 р
Анджеліна Джолі, Деніел Редкліфф і Сара Полсон: оголосили імена переможців 77-ї премії "Тоні"
12:47
морський дрон Magura V5
Україна розглядає будь-які військові російські цілі в радіусі 800 км для атак БПЛА Magura, - ГУР
12:32
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
Нетаньягу оголосив про розпуск військового кабінету
12:31
Ексклюзив
Трамп і Байден
Українська тема може зіграти певну роль: голова КВУ Кошель про президентські вибори у США
12:31
Збірна України з футболу
Миколенко пропустить прем'єрний матч на Євро-2024: збірна України оголосила заявку на гру проти Румунії
12:30
UEFA , УЄФА
Євро-2024: на гру Україна - Румунія заборонили приносити російські прапори
12:02
OPINION
Віталій Портников
Китай перед вибором: або підтримка Росії, або вбивчі санкції США
12:00
Огляд
Altius-600
Універсальний солдат: все про американський дрон Altius-600, який може як розвідувати, так і завдавати ударів по ворогу
11:52
США, Південна Корея та Японія підпишуть угоду у сфері безпеки на тлі зростання ядерної загрози з боку КНДР
11:32
СБУ затримала жителя Нікопольщини, який готував удари росіян по району і зливав ФСБ пункти базування ЗСУ
11:20
Огляд
Марцело Брозович, Родрі, збірна Іспанії, збірна Хорватії, Євро-2024
Перші несподіванки на Євро-2024, рекорд Роналду та нове досягнення Дюплантіса. Головні новини світового спорту за тиждень
11:15
електроенергія
Обмеження від 08:00 і до кінця дня, знеструмлення через обстріли у трьох областях : ситуація в енергосистемі на 17 червня
11:09
Ексклюзив
росія ведмідь
Росія ніколи не була країною-переможницею на великих дистанціях, - історик Алфьоров
11:08
У ВМС розповіли, чи зберігається загроза висадки морського десанту РФ на півдні України
11:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Над Самітом миру та його результатами для України нависла примара Росії, а у Вовчанську тривають запеклі бої. Акценти світових ЗМІ 17 червня
10:52
У Румунії автобус з українцями потрапив у ДТП
У Румунії автобус з українцями потрапив у ДТП: серед постраждалих двоє дітей
10:35
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 17 червня: скільки коштують долар та євро
10:33
Оновлено
ударний дрон «Лютий»
Серед цілей - металургійний комбінат: у ГУР повідомили, що їхні дрони вночі атакували військові обʼєкти у трьох регіонах РФ
Більше новин