
"Лінія дронів": що це і як Україна будує невидиму стіну проти ворога. Пояснюємо
На початку лютого українське керівництво зробила гучну заяву: Збройні сили розпочинають проєкт "Лінія дронів". Це новий крок у майбутнє війни — створення суцільної буферної зони ураження ворога, яка простягнеться на 10-15 кілометрів уздовж лінії фронту
Еспресо розповість детальніше, що це за проєкт "Лінія дронів" і чому він важливий для обороноздатності України у війні з чисельно переважаючою Росією.
Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (CDI), проєктом, який об’єднав українські аналітичні та дослідницькі організації, та спрямований на посилення інформаційної підтримки й аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики.
Що таке "Лінія дронів" і як її пояснюють у ЗСУ
В умовах сучасної війни технології відіграють вирішальну роль у забезпеченні переваги на полі бою. Україна, зіткнувшись із масштабною агресією, активно впроваджує новітні розробки для зміцнення своїх Збройних сил. Однією з таких ініціатив став проєкт "Лінія дронів", започаткований президентом Володимиром Зеленським.
Як можна дізнатися на сайті проєкту, "Ліня дронів" створена, щоб "масштабувати найефективніші безпілотні системи українського війська, допомагаючи нашим захисникам і захисницям виконувати найскладніші завдання".
Проєкт має три основні завдання:
- сформувати "killzone" (зону ураження, непрохідної зони) глибиною 10-15 км, де ворог не зможе рухатися без втрат;
- надавати піхоті постійний повітряний супровід і прикриття;
- виявляти та знищувати цілі ще до того, як вони наблизяться до наших позицій.
У пресслужбі Сухопутних військ інформували, що цей проєкт є надзвичайно важливим для "забезпечення переваги на полі бою та збереження життя українських воїнів".
Для цього найкращі безпілотні підрозділи, такі як "К-2", "Ахіллес", "РАРОГ", "Птахи Мадяра" і підрозділ Держприкордонслужби – "Фенікс", разом з іншими підрозділами БПЛА, почали працювати над створенням "сталої лінії дронів, що посилить наших воїнів на "нулі", забезпечить тотальний контроль над усіма діями ворога та його знищення".
"Це лише перший етап проєкту. Далі досвід найкращих буде постійно ширитися в армії на принципово нових засадах", - додають у Сухопутних військах.
Речник Міністерства оборони України майор Дмитро Лазуткін в ефірі телемарафону зауважив, що чотири полки і одна бригада, які формуватимуть "killzone" вздовж лінії бойового зіткнення, нині активно набирають людей та докуповують техніку. Він додав, що "Лінія дронів" створює багатошарову оборону нового типу, перетворюючи поле бою завдяки сучасним технологіям.
"Перша лінія – це радіоелектронна розвідка, далі – мобільні засоби РЕБ і РЛС. Безпілотники та "бомбери" атакують ворога, використовуючи роботизовані комплекси, під координацією спеціальних центрів", – пояснив Дмитро Лазуткін.
Формування підрозділів відбувається покроково, щоб уникнути помилок через надто швидкі темпи. Міністерство оборони фінансує закупівлю дронів, засобів РЕБ і РЕР відповідно до потреб підрозділів. У 2025 році на БПЛА виділено понад 110 млрд грн. Зокрема, 4,6 млрд грн спрямовано саме на проєкт "Лінія дронів".
Юрій Федоренко, фото: facebook/fedorenkoyurii
Командир 429-го окремого полку безпілотних систем "Ахіллес" Юрій Федоренко в ефірі ТСН сказав, що "стіна безпілотників", як часто пояснюють у ЗМІ цей проєкт – абстрактне поняття.
"Насправді йдеться про продумане розміщення позицій БПЛА, яке забезпечує всебічний моніторинг – як безпосередньо вздовж передньої лінії бойового зіткнення, так і глибоко в тилу противника завдяки нашим розвідувальним засобам. Ми також маємо у своєму арсеналі дрони, які дозволяють ефективно уражати ворога: від передових позицій до логістичних маршрутів, районів зосередження сил, вогневих позицій артилерії та стартових майданчиків їхніх безпілотників. Наша мета – зробити все можливе й навіть більше, щоб своєчасно виявляти та знищувати противника ще на підході до наших рубежів, завдаючи ударів до того, як, наприклад, ворожа артилерія встигне відкрити вогонь по наших позиціях", - відзначив Юрій Федоренко та зауважив, що держфінансування проєкту є на високому рівні.
Він додав, що полк "Ахіллес", як і "переважна більшість підрозділів", які входять до "Лінії дронів" – вже виконують завдання на передній лінії бойового зіткнення. Також паралельно проводиться рекрутингова кампанія та підготовка особового складу.
Акцент на знищенні живої сили ворога завдяки розвитку своїх дронів
Фото: ілюстративне, створене ChatGPT
Аналітики Консорціуму оборонної інформації у черговому номері тижневого аналітичного огляду журналу "Рефлексії" пишуть, що "Лінія дронів" зміщує стратегію ураження противника.
Адже основна ціль цих безпілотників перенесена з техніки ворога на його особовий склад. Це зроблено, щоб виводити з бою понад 30 тисяч солдатів щомісяця — більше, ніж РФ може мобілізувати. Слабкість нових російських новобранців у 2025 році дає Україні шанс перехопити ініціативу.
Так, техніка ворога — ППО, артилерія, радари — досі під ударом, але пріоритетність піхоти є новим підходом, який систематизує епізодичні атаки, що почалися ще з середини 2023 року.
"Лінія дронів" базується на розвитку безпілотних систем. Для цього Україна планує різко наростити їхнє виробництво, зокрема, тактичних дронів (0-20 км для ураження ближніх цілей) та далекобійних дронів (до 2000 одиниць на місяць для ударів у глибині противника). Адже у 2024 році українські військові стверджували, що від 50% до 75% бойових завдань на полі бою виконувалися саме дронами. За словами командувача Сухопутних військ та начальник оперативно-стратегічного угрупування військ "Хортиця" Михайла Драпатого, наразі стримування лінії оборони у 80-90% покладається на спроможності безпілотних систем.
Читайте також: Зупинити росіян на Донеччині: хто такий Михайло Драпатий, якого призначили очільником ОСУВ "Хортиця"
Уже в перші місяці 2025 року ЗСУ кодифікували понад 10 моделей оптоволоконних дронів, які з’явилися лише наприкінці 2024-го. Ці інновації, разом із ШІ та захистом від РЕБ, дають українським воїнам тимчасову технологічну перевагу над противником.
Цей проєкт також стимулює внутрішнє виробництво, зменшуючи залежність від імпорту дронів. У перспективі "Лінія дронів" може розширити буферну зону до 80 км, а в майбутньому — навіть до 200 км, як прогнозують експерти.
Цікаво, що проєкт "Лінія дронів" інтегрує досвід підрозділів, що використовують декілька шарів ураження — умовних зон відповідальності, розділених за дальністю. Тобто нова стратегія спирається на вже напрацьовану практику українських військових підрозділів у застосуванні безпілотників.
Оновлений рекрутинг та автономність підрозділів
Фото: 24 ОМБР ім. Короля Данила
Цей проєкт також супроводжується реформою рекрутингу. Для цього Україна залучає військових і цивільних до елітних підрозділів безпілотних систем, таких як: бригада "Птахи Мадяра", полки "Рарог", "К-2", "Фенікс", "Ахіллес".
Ці частини отримають сучасне оснащення, ресурси та інженерів для ремонту дронів прямо на полі бою. Планується створити сотні бойових розрахунків, здатних формувати "непрохідну зону" для ворога. Цивільним доступні більшість спеціальностей — від операторів до техніків, що знижує бар’єри для набору.
"Коли ви через рекрутинг подалися до нас і проходите загальний військовий вишкіл, варіантів того, що вас відберуть до іншої військової частини – немає. В Україні рекрутинг дуже активно розвивається", - запевняє командир 429-го окремого полку безпілотних систем "Ахіллес" Юрій Федоренко.
Для розвитку проєкту Міністерство оборони виділило мільярди гривень. Ці кошти йдуть на: закупівлю дронів; засоби РЕБ; транспорт і супутнє обладнання.
"На сьогодні ми маємо вдосталь дронів коштом саме державного фінансування: FPV-камікадзе, розвідувальних, ударних крил. Але є специфічні номенклатури, такі як дрони на оптоволокні, які на поточний момент держава починає контрактувати в тих виробників, які показали високий результат в тестових умовах. Як наслідок, доки пройдуть торги, доки будуть закуплені дрони, доки вони поступлять в ЗСУ, ми розраховуємо, що до кінця поточної весни за рахунок державного фінансування більшість структурних підрозділів в мінімальній кількості вже матимуть дрони на оптоволокні. А до кінця літа, на деяких відтинках фронту, ми вже зможемо забезпечити з противником паритет", - додав Юрій Федоренко.
Як відзначають Аналітики Консорціуму оборонної інформації, командири всіх згаданих підрозділів наполягають, що вони мають контролювати закупівлі, адже їхня особиста зацікавленість у найкращому оснащенні прискорить постачання. До того ж це має усунути бюрократичні затримки та покращити забезпечення військ.
Так, російські засоби РЕБ залишаються проблемою для повноцінної реалізації проєкту "Лінія дронів", але Україна адаптується, вдосконалюючи зв’язок і захист дронів. Зокрема, це і дрони на оптоволоконні.
До речі, "Лінія дронів" – не лише про атаку, але й про захист. Адже створення зони суцільного ураження ускладнить просування ворога, забезпечуючи українській піхоті повітряний супровід і прикриття. Таким чином дрони стануть "очима" та "руками" на фронті, компенсуючи брак традиційної зброї та людських ресурсів.
Тож "Лінія дронів" — це не просто черговий проєкт, а нова філософія війни, де безпілотники стають головною силою. Поєднуючи технології, рекрутинг і тактичну гнучкість, Україна прагне не лише стримати ворога, а й диктувати умови на фронті. У 2025 році це може стати вирішальним кроком для закінчення війни.
Читайте також: "Небесний щит" для України: що відомо про ініціативу, яку знову обговорюють у Європі
- Актуальне
- Важливе









