
Планують атакувати колони бронетехніки: що таке КУБ-СМ - нова російська установка для запуску роя дронів - і чого від неї очікувати
Російський оборонпром намагається тішити громадян РФ і лякати жителів цивілізованого світу черговими військовими розробками. Новим "вундерваффе" Кремля намагаються представити КУБ-СМ – комплекс для запуску роїв дронів
Що таке КУБ-СМ
Про роботу над новим комплексом ударних дронів "КУБ-СМ" заявив російський Концерн "Калашніков". За словами виробника, ця розробка призначена для ройового використання дронів та складається з безпілотників двох типів та машини запуску і управління.
Йдеться про мобільну установку на базі броньованої машини, здатну запустити водночас як ударні дрони-камікадзе, так і БПЛА, що виконують функції розвідників-ретрансляторів. Після старту, за задумкою конструкторів дрони можуть взаємодіяти між собою у складі рою.
Що входить до КУБ-СМ
"Щодо системи запуску, то на броньованому вантажному шасі "Урал" має бути розміщено пункт управління, системи зв'язку та 16 транспортно-пускових контейнерів", – описує російську розробку Defense Express.
Army Recognition також пише про броньовану машину з колісною формулою 6х6 – чи то "Урал-4320", чи то "Урал-6370". З 16 транспортно-пускових контейнерів 14 виділено для ударних дронів (на думку авторів це баражувальні боєприпаси КУБ-2Е), а ще два – для розвідувальних безпілотників. Усі БПЛА (і розвідники, і ударні) запускаються газодинамічним способом.
Через контейнерний запуск уніфіковані дрони мають складні крила. Два дрони з 16 об'єднує функції розвідника та ретранслятора, для них передбачена посадка за допомогою парашуту.
Ударні безпілотники призначені для ураження живої сили, неброньованої та легкоброньованої техніки. За оцінкою Defense Express, йдеться про "доволі невелику за розміром бойову частину комбінованої дії". Якщо йдеться про КУБ-2, як припускає Army Recognition, то корисне навантаження цих дронів становить 10 кг.
Однак точні характеристики БПЛА, як-от розміри, дальність дії, корисне навантаження тощо наразі не оприлюднили.
Як працюватиме КУБ-СМ
За словами розробників системи, КУБ-СМ спроєктований для роботи в будь-яких умовах. Росіяни переконують, що безпілотники будуть здатні виконувати бойові завдання в складній місцевості, за несприятливої погоди чи навіть при поривах вітру до 15 м/с. Бронемашина повинна швидко переміщатися між позиціями, щоб її не виявили.
"Розвідувальні дрони, що входять до складу комплексу, виконують завдання зі спостереження, розвідки місцевості та передачі даних між баражуючими боєприпасами та наземною станцією управління", – пише Army Recognition. Раніше для наведення БПЛА КУБ рашисти викорстовували безпілотний комплекс "Гранат-4".
Щодо ударних дронів, то, якщо припустити, що КУБ-СМ використовуватиме безпілотники з лінійки саме "кубів", то найновішим її представником є КУБ-2. Він має 10-кілограмову бойову частину. Вона може бути двох видів. Перша розлітається на уламки і призначена для ураження живої сили та неброньованої техніки. Друга, касетна, дозволяє знищувати ті самі цілі, а також легкоброньовану техніку, місця запуску БПЛА та вертолітні майданчики, пояснював Defence Express.
Серед ймовірних цілей дронів КУБ-2Е називають легкоброньовані машини, командні пункти, зенітно-ракетні комплекси та транспортні засоби, оснащені системами радіоелектронної боротьби. Росіяни хваляться, що головною особливістю покращеного КУБа є оснащення оптико-електронними системами, що дозволяють оператору коригувати удар навіть за зміни місця цілі. Така технологія нібито робить дрон особливо ефективним проти об'єктів, що маневрують.
Керівник "Калашнікова" Алан Лушніков вважає, що КУБ-СМ буде затребуваний передовсім для використання в масштабних операціях, коли йдеться не про поодинокі цілі, а про колону бронетехніки.
Чи є КУБ-СМ унікальною розробкою
Робота над безпілотниками, що працюють роями, не є унікальною і в цьому напрямку працюють зброярі в усіх куточках світу. Так оглядачам Defense Express у проєкті КУБ-СМ вгадуються напрацювання американців і їхнього БПЛА Altius.
Читайте також: Універсальний солдат: все про американський дрон Altius-600, який може як розвідувати, так і завдавати ударів по ворогу
В ідеалі технологія ройового використання безпілотників ґрунтується на обміні інформацією та розподілі завдань з допомогою ШІ та без участі оператора. Однак головний редактор Defense Express вважає, що до впровадження справжнього штучного інтелекту в дронах ще дуже далеко.
"Йдеться про розширений ШІ, який має не лише "машинний зір", коли за допомогою аналізу візуального зображення вдається зафіксувати певну ціль (військову техніку), ідентифікувати її та супроводжувати. Додатково до цього відбувається обмін інформацією, розуміння, де який дрон перебуває відносно до цілі", – пояснює Катков.
Він розповів, що експерименти в цьому напрямку зараз тривають у США, однак для реального ройового використання БПЛА ще потрібен час.
Army Recognition наводить приклад американської програми LOCUST, здатної розгортати до 31 дрона за 40 секунд, а також ініціативи Air-Launched Effects для повітряного запуску безпілотників. Два доволі успішні проєкти із розробки роя дронів створили в Південній Кореї. Та й сама Росія вже розробляла прототип системи залпового вогню для БПЛА "Ланцет", що дозволяла запускати до 64 дронів.
До слова, в Україні восени 2024 року на полігоні тестували ройове використання дронів від семи українських виробників. Про це повідомляв міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін.
Коли КУБ-СМ буде на фронті
Про нову розробку росіяни гучно заявили у січні 2025 року. Тоді вони повідомили, що через місяць представлять КУБ-СМ поміж інших розробок на виставці IDEX-2025 в ОАЕ. І хоча російські медіа вносили нову установку для запуску роя дронів у перелік експонатів, у звіті самого "Калашнікова" про IDEX-2025, попри чимало самовихвалянь, немає жодної згадки. Ймовірно, наразі КУБ-СМ ще не просунувся до стадії повноцінного зразка, який можна продемонструвати в дії.
"Россиская газета" під час виставки в ОАЕ спробувала дати хоч якусь інформацію про широко анонсований КУБ-СМ. Видання повідомило, що нібито "випробування принципово нового виробу, розвідувально-ударного комплексу з керованими боєприпасами КУБ-СМ планують завершити до кінця 2025 року".
Однак потрібно розуміти, що "випробування" своїх нових винаходів росіяни проводять здебільшого на фронті в Україні. Так було, зокрема, із БПЛА КУБ-2, який РФ використовувала в бойових діях ще до того, як про його існування було оголошено публічно. Так 117-та Окрема важка механізована бригада ЗСУ, що дислокується в Сумах, ще 7 січня 2025 року опублікувала відео з перехопленням БПЛА КУБ-2 за допомогою зенітного FPV-дрона. На той момент про існування КУБа-2 росіяни ще взагалі нічого не повідомляли.
Тому військові оглядачі припускають, що КУБ-СМ уже може бути на передовій. Якщо українські бійці побачать машину, схожу на "Урал", із незрозумілим функціоналом, їх просять розуміти, про що може йтися і радять зробити таку машину пріоритетною ціллю для ураження.
- Актуальне
- Важливе








