
В історії світової артилерії аналогів немає: що таке САУ DITA – артилерійська установка, якою воює екіпаж лише з двох людей
Повномасштабна російсько-українська війна є найбільшим збройним конфліктом у Європі з часів Другої світової війни. На фронті використовують безліч зразків озброєнь, виготовлених у багатьох країнах – як морально застарілу зброю, яку готували до утилізації, так і новітні модифікації, що проходять в Україні своє перше бойове хрещення. Серед найновіших моделей – чеська самохідна артилерійська установка DITA
Що таке САУ DITA
DITA – це колісна самохідна артилерійська установка, розроблена чеською компанією Excalibur Army. САУ розроблена на оригінальній чехословацькій концепції гаубиць Dana, побудованих на шасі вантажного автомобіля Tatra.
DITA є новою сучасною системою з гарматою калібру 155 мм і довжиною дула 45 калібрів. Ці показники забезпечують дальність стрільби у 39 км при використанні звичайних уламково-фугасних снарядів стандарту НАТО.
Фото: gettyimages
Розробку машини розпочали в 2019 році. Перший прототип створили в 2021-му і презентували його на міжнародній виставці озброєнь IDEX-2021 в Абу-Дабі. Згодом "Діту" презентували на виставці оборонної промисловості MSPO-2021 у Польщі – продемонстрували рух гармати, автоматичне наведення та цикл заряджання.
"Власне, це навіть, не прототип, а радше демонстратор технології – нову башту встановили на трошки доопрацьоване шасі від "Дани М2". Нова башта – це автономний модуль, який, за твердженням проєктувальників, можна встановити на будь-яке колісне чи гусеничне шасі відповідної вантажопідйомності і габаритів", – писав про презентацію військовий історик професор Андрій Харук.
Фото: gettyimages
Тобто концепція системи передбачає повністю автономну надбудову, завдяки чому башта може бути встановлена й на гусеничному шасі. Автономність башти дала, зокрема, можливість зменшити її висоту та забезпечити швидку евакуацію з машини у випадку влучання у надбудову.
У чому унікальність САУ DITA
Однією з найважливіших особливостей самохідної артилерійської установки є високий рівень автоматизації всіх процесів. Завдяки цьому екіпаж вдалося скоротити до двох осіб – професор Харук називає це "безпрецедентним випадком в історії світової артилерії" (є ще одна німецька самохідна артилерійська установка DONAR, розроблена німецькою компанією Krauss-Maffei Wegmann, екіпаж якої складається з двох осіб. Проте в бойових умовах себе продемонструвала лише DITA, - ред.). Робочі місця водія і командира-оператора містяться у водійській кабіні, у башті нікого немає. Управління вогнем може здійснювати одна людина. Екіпаж під час бойової роботи взагалі не торкається боєприпасів, зауважив головний редактор Defence Express Олег Катков.
Фото: excaliburarmy.cz
"Річ у тім, що все там виконує автоматизована система заряджання і це означає дуже швидкий темп стрільби. Це означає, що система внаслідок високої цифровізації працює фактично в автономному режимі без завдання екіпажу, лише умовно, натиснути, де необхідно знищити ціль. Всю інформацію отримують з автоматизованих систем управління і далі DITA працює вже автоматично", – зазначив Катков в етері телеканалу "Еспресо".
Балістичний обчислювач САУ розраховує параметри стрільби, автоматика бойової машини самостійно наводить гармату, заряджає боєприпас й виконує постріл. Боєкомплект "Діти" складається з 40 снарядів, а скорострільність – 5-6 снарядів за хвилину.
У рік презентації САУ DITA чеське спеціалізоване видання Armádní noviny присвятило великий матеріал порівнянню САУ DITA і французької установки CAESAR. Автори матеріалу визнають, що системи використовують різні концепції, а тому стверджувати, що "котрась із них краща чи гірша буде помилкою". Однак усе-таки звертають увагу на деякі переваги чеської САУ.
Так CAESAR обслуговується розрахунком з п’яти військових, а автоматика САУ DITA скоротила екіпаж до двох осіб. Крім того, вони ще й перебувають у більшій безпеці, бо завжди є під захистом броні. Розрахунок "Цезаря" для заряджання і ведення бойової роботи виходять із кабіни, а в САУ DITA чимало процесів зробили автоматичними. DITA керується за допомогою системи контролю М4 з сенсорним екраном. Її панель є зйомною, що дозволяє керувати баштою перебуваючи поза кабіною.
Скорострільність вища у САУ CAESAR – 6 пострілів за 45 секунд. Однак підполковник ЗСУ у відставці Олексій Зінченко скептично ставиться до цього показника.
"Заявлену швидкострільність САУ CAESAR можна назвати "вистовковою", бо вона робиться для показу перспективним клієнтам на всіляких показухах і шоу, а досягається насамперед спеціально натренованими розрахунками і в ідеальних умовах. В військах розрахунок середньої підготовки навряд буде в змозі виконати цей норматив. Ба більше – в поганих погодних умовах під час дощу, снігу, мокроти в нічних умовах або під час туману (а це є цілком реальними чинниками під час ведення бойових дій) навіть показушний розрахунок навряд зможе хоча б наблизитись до заявленого еталону", – написав Зінченко.
Фото: excaliburarmy.cz
Він також наголосив, що артилерійський підрозділ дуже часто веде вогонь значно більше однієї хвилини (наприклад для встановлення рухомого загороджувального вогню). І тоді темп стрільби буде вповільнюватися, бо розрахунок втомиться від ручного заряджання системи снарядами, що важать понад 40 кг.
"Наявність автоматизованих процесів заряджання і наведення є величезним плюсом, бо дозволяє нівелювати такий чинник, як слабка підготовка екіпажу, погані погодні умови, втома і таке інше", – наголосив Олексій Зінченко.
Які можливості САУ DITA
Безпеку екіпажу САУ DITA гарантують також висока прохідність і швидкість розгортання на бойових позиціях та згортання з них. Таким чином військові мають можливість оперативно виконати завдання і залишити вогневу позицію якнайшвидше, уникнувши ворожого вогню у відповідь. Покинути вогневу позицію САУ DITA може за 45 секунд.
САУ DITA обладнана 8-циліндровим дизелем повітряного охолодження Tatra, потужністю 340 кінських сил і автоматичною коробкою передач (10 передач вперед і 2 назад). Передбачена також допоміжна силова установка.
"Це малогабаритний дизель рідинного охолодження потужністю при не працюючому основному двигуні забезпечує функціонування гідравлічних та електричних систем, кондиціонера та інших пристроїв, необхідних для бойової роботи", – розповідає портал "Мілітарний".
Фото: excaliburarmy.cz
Щодо інших допоміжних систем, то тут передбачені опалення та кондиціювання повітря для екіпажу всередині кабіни. Встановлено кондиціонери (8 и 3 кВт) та водонагрівач (20 кВт). Артилерійська установка має NBC-фільтрацію (радіаційний, біологічний і хімічний захист). Для живлення систем озброєння та роботи башти DITA отримала допоміжний блок напругою 24 В.
Озброєння САУ DITA
155-міліметрову гармату для "Діти" виготовляє словацька компанія ZTS. Дальність стрільби у 39 км – при використанні стандартних уламково-фугасних снарядів. Система може вести вогонь одиночними пострілами, вогнем із запрограмованою скорострільністю (постійною чи змінною, а також залповим вогнем MRSI. При стрільбі MRSI кілька снарядів летять під різними кутами та різною траєкторією, а потім фактично одночасно влучають у ту ж саму ціль.
Управління вогнем здійснюється за допомогою бортової системи управління (БСУ) з балістичним обчислювачем. Автоматична система наведення дає можливість швидко і повністю в автоматичному режимі привести гармату в бойове положення.
"БСУ забезпечує надійне, швидке та точне наведення гармати в заданому напрямку автоматично після вибору даних повороту та кута. Система БСУ розроблена таким чином, щоб гармата могла максимально швидко зайняти вогневу позицію, виконати завдання, отримавши необхідний ефект", – пише "Мілітарний".
При відмові навігаційної системи аварійне наведення гармати здійснюють через оптичний приціл. Гармата також оснащена цифровою системою управління вогнем з автоматизованою системою прицілювання A.S.A.P.
Фото: excaliburarmy.cz
"Єдиний момент, ці САУ відносяться не зовсім до такого золотого стандарту 155/52. Там трохи менша довжина - 47 калібрів, це трохи впливає на дальність стрільби, вона становить до 39 км", – зазначив в етері телеканалу "Еспресо" Олег Катков.
Водночас Defense Express називає цю дальність стрільби "високою" і переконує, що "DITA може послужити як ефективний засіб контрбатарейної боротьби проти рашистів, та виступити таким собі "артилерійським спецназом" разом із САУ PzH 2000 та CAESAR зі знищення артилерії орків". Видання наголошує, що DITA зможе знищувати ворожу артилерію, перебуваючи поза межами дальності ураження абсолютної більшості гармат росіян.
До слова, якщо противник почав вести контрбатарейний вогонь, то башта "Діти" має 10 пускових димових гранат (шість у передній частини та чотири у задній), що можуть забезпечити димову завісу і можливість залишити позицію в безпечних умовах.
Технічні характеристики САУ DITA
- Довжина – 13 м,
- Ширина – 3 м,
- Висота – 3,12 м,
- Довжина дула – 45 калібрів (6,98 м),
- Калібр – 155 мм,
- Вага – 29 т,
- Обслуга – 2 особи,
- Темп вогню – 5-6 пост./хв.,
- Боєкомплект – 40 снарядів,
- Ефективна дальність вогню – 39 км,
- Двигун – 340 к.с.,
- Запас ходу – до 600 км,
- Швидкість на шосе – 90 км/год,
- Швидкість у польових умовах – 25 км/год.
Фото: excaliburarmy.cz
САУ DITA в Україні
Інформація про те, що Нідерланди замовили в Чехії дев'ять самохідних артилерійських установок DITA на потреби Сил оборони України, стало відомо у лютому 2024 року. Оскільки на той момент системи не перебували на озброєнні в жодній армії світу, було зрозуміло, що реалізація рішення потребуватиме часу.
"Компанія Excalibur Army лише її пропонує, це буде нове виробництво. Стосовно часу, який необхідний для того, щоб їх виготовити, то він вимірюється у місяцях у будь-якому випадку. Єдиним варіантом, коли Україна їх може отримати найближчим часом, якщо Excalibur Army виготовляла їх на склад (а такої інформації не було) і готові передати з власних запасів. Може якийсь там один зразок і буде, але якщо мова йде про нові, то це технологічний цикл виробництва, який вимірюються в місяцях", – пояснював в етері телеканалу "Еспресо" головний редактор Defence Express Олег Катков.
Перші офіційні повідомлення про передачу "Діти" в розпорядження Сил оборони датоване листопадом 2024 року – тоді Командувач Нацгвардії України Олександр Півненко оприлюднив фото артустановок, які отримала артилерія НГУ. Військові експерти називали терміни поставок у 9 місяців після оголошення доволі швидкими, оскільки для отримання інших САУ знадобилося по 15-24 місяці після заяв про передачу. У жовтні 2024 року Нідерланди замовили для України ще 6 артустановок.
Згодом чеські артилерійські системи отримали артилеристи 12-ї бригади Національної гвардії "Азов", бригада НГУ "Спартан" і прикордонники.
"З неї на Запорізькому напрямку ми вже опрацювали ворожу піхоту в укриттях, малі контргрупи, артилерійські установки противника", – розповідав командир розрахунку САУ в "Спартані" з позивним Марлі.
Отримання САУ DITA "азовцями" Defense Express називав суттєвим підвищенням бойових можливостей артилерії бригади.
"Вона тепер може бити по цілях, в тому числі в ближньому тилу ворога. Тим більш, що до цього моменту бійці бригади "Азов" для відсічі ворогу були вимушені покладатись на буксирувані артсистеми, котрі виглядають морально застарілими порівняно з DITA", – йшлося в матеріалі.
Далекобійність "Діти" відзначав і артилерист з позивним Ворзель. Він наголошував, що колісна гаубиця має дальність стрільби більшу за ті зразки, що вже стоять на озброєнні бригади: "Гиацинт-Б" з дальністю стрільби до 30 км, "Мста-Б" (до 25 км) і САУ М109L з дальністю стрільби до 24 кілометрів.
На кадрах видно, що всі позначки на приладах та усі елементи програмного забезпечення виконані українською мовою.
Щодо недоліків системи, то, оскільки в Україні САУ DITA отримала своє перше бойове хрещення, система не є бездоганною. Але її недоліки "азовці" називають некритичними – йдеться про виправлення "багів" та оновлення програмного забезпечення. Крім того, операційна зона бригади дається машині складно через в’язкий ґрунт.
"Враховуючи, що це колісна САУ, то багнюка польових доріг Донбасу дається їй складно, але завдяки гарним навичкам механіка-водія це питання також вирішується. Звісно, що сама концепція колісних САУ передбачала саме переміщення по асфальтованих дорогах", – пояснює Ворзель.
Щодо переваг цих систем для України, то підготовка розрахунків по дві людини займає менше часу. А менші габарити дозволяють легше маскувати машину і зручніше маневрувати на дорогах. Якщо бортова електроніка САУ відмовить, всі маніпуляції, в тому числі випуск опор, наведення та заряджання можна виконувати в ручному режимі.
Розрахунки машин завжди працюють у взаємодії з операторами розвідувальних безпілотників, які шукають цілі та коригують вогонь машини.
"Основними завданнями для цієї САУ є ураження віддалених цілей. Але коли йде штурм нашого переднього краю, то залучають всі стволи за необхідності", – описав військовий роботу САУ DITA на Донбасі.



- Актуальне
- Важливе









