Ексклюзив

Вогонь запеклих не пече: все про національну програму "Неопалимі"

15 березня, 2025 субота
07:30

"Неопалимі" — це національна програма безоплатної зовнішньої реабілітації й лікування деформаційних, поствійськових травм, опіків та рубців для людей, які постраждали внаслідок війни. В межах проєкту кожен, хто постраждав від війни, може отримати безоплатне лікування. Для цього потрібно просто заповнити форму. отримати безоплатне лікування. Для цього потрібно просто заповнити форму. Еспресо поспілкувалося зі співзасновником та учасниками проєкту, аби розповісти їхні історії

Зміст

"Від моменту отримання опікової травми повинно пройти мінімум чотири, а то і шість місяців, перед тим, як її починати лікувати. Тому, коли до нас влітку 2022 року почали звертатись перші пацієнти — ми були до цього готові, я знав, приблизно, коли це станеться. Власне, “Неопалимі” і почали діяти після першого звернення" - розповів Еспресо Олександр Туркевич, співзасновник проєкту, лікар дерматовенеролог та засновник Medestet, на базі якої почала діяти програма.

Олександр Туркевич, власне фото

Олександр Туркевич, власне фото

За його словами, до початку повномасштабної війни займався тим самим, що і після 24-го лютого — лікував людей. Спеціалісти клініки у Львові допомагали пацієнтам з опіковими травмами та рубцями з 2003 року, проте з початком повномасштабної війни, кількість пацієнтів різко почала зростати.

"Спершу у програмі було вісім клінік. Проєкт “Неопалимі” повністю безкоштовний для людей, які отримали травми внаслідок війни, але не кожна клініка може займатись благодійністю, бо це дійсно дорого. Розумієте, я завжди кажу: щоб дозволити собі бути благодійником, треба дуже багато заробляти" - розповідає Туркевич.

Зараз клінік-партнерів 32, і, за сподіваннями працівників, їхня кількість поступово зростатиме. Фінансувати таку масштабну програму може будь-хто охочий, та основну частину витрат взяли на себе бізнеси: українські та іноземні. Зі слів засновника, компанії-виробники ліків безкоштовно надають свою продукцію пацієнтам проєкту, аби він існував і надалі.


Лікування військових

Реалізація ідеї стала новим викликом: у світі немає такої масової потреби лікування рубців та наслідків травм, отриманих внаслідок війни, як в Україні. Зі слів самого Олександра, у цивільному житті таких пацієнтів мало б бути ледь не десяток-два, а зараз їх рахують сотнями, і це число не зменшиться з часом.

Керівниця комунікацій проєкту Христина Віхоть каже Еспресо, що світова практика завершується на стадії лікування опіку, подальшою реабілітацією і лікуванням рубців лікарі рідко опікуються. А це, своєю чергою, не лише питання візуальної естетики, адже деформовані внаслідок травми тканини можуть сковувати рухи людини, боліти, свербіти, видозмінюватись, рости й, таким чином, заважати повноцінному життю. Зі слів Христини, це і є однією з проблем, чому люди не звертають за такими послугами до клінік — не вірять, що їхній ситуації можливо зарадити. Вона ділиться, що багато пацієнтів-чоловіків вважають, що лікування рубця — це лише естетика, а тому навіть не пробують проходити лікування.

"Був у нас такий пацієнт, Фелікс, колишній військовий. У будинок, в підвалі якого вони ховалися, влучили “Градами” росіяни, Фелікс прокинувся від сильного удару й зрозумів, що горить спальник, руки, обличчя. Щоб хоч якось його врятувати, чоловік затулив його руками. Це допомогло, але вони постраждали дуже сильно — травми були глибокі та не дозволяли рухати руками. Наскільки я памʼятаю, Фелікса до нас привела дружина, сам він не вірив, що йому допоможуть.Тож, у нас він пройшов курс реабілітації, тепер живе-радіє, повернувся на роботу, користується руками", - каже вона.

Фелікс Расько, фото з архіву Фелікса

Ще один пацієнт клініки, Іван Плахотя, поділився власною історією особисто. Сам він родом з Луганщини, з повноліття пішов служити і став звʼязківцем, початок повномасштабної війни зустрів за лічені кілометри від кордону, проте, з його слів, вони з побратимами пробули там недовго — вже 25 лютого їх вивели у безпечніше місто на Дніпропетровщині.

"Нас відправили до 24 бригади ЗСУ, спершу — на оборону Попасної, там вночі розбили. Поранення я отримав 24-го березня 2022 року, ми виходили на іншу позицію, а вона вже була замінована, я натрапив на розтяжку. Відходив пораненим, вночі, через дорогу, яка повністю прострілювалась. Там отримав кульове поранення спини", — розповів Еспресо Іван.

Далі Іван описує шлях зі стабілізаційного пункту до найближчого шпиталю, звідки його, незабаром, перевезли до Львова. Виявилось, спершу, не до того госпіталю, але Іван цю історію згадує зі сміхом.

"Там я пролежав ще місяць, чи півтора, мені дали відпустку за станом здоровʼя, пропонували поїхати на реабілітацію, але я вирішив поїхати до сестри, у Хмельницький, де провів ще місяць. Потім я пройшов ВЛК і відслужив ще два роки”, — додав Плахотя.

Іван Плахотя, фото: Вероніка Нановська

Про "Неопалимих" він дізнався ще у шпиталі Держприкордонслужби, начальник хірургії розповів про проєкт і порадив звернутись, пройти обстеження. Наразі Іван перебуває на реабілітації вже понад рік, спершу він рідше відвідував процедури, адже ще перебував на службі. Зараз, з його слів, має змогу приходити частіше. Олександр Туркевич, тим часом жартує, що Іван приходить до них "позасмагати", а сам Іван ділиться планами на майбутнє: незабаром відкрити заклад харчування.

Наймолодші пацієнти

Історія кожного учасника "Неопалимих" — унікальна. Проте деякі з них особливо гостро повертають нас до реальності, у якій ми живемо. Серед інших — це історії дітей, які постраждали внаслідок війни.

На очах маленької Ангеліни від ворожого обстрілу загинув тато, сама дівчинка дістала травми та, так званий, травматичний татуаж на обличчі. Як пояснюють медики клініки: ці темні плями — порохові відкладення, які утворюються під шкірою внаслідок такого роду травм. Прийомна мама Ангеліни, яку дівчинка вже кличе просто "мамою", сама знайшла програму, аби вилікувати донечку, якій, крім татуажу, пошкодило ноги. Протокол лікування було складено на кілька сеансів, проте видимі сліди на обличчі зникли після першої процедури. Попри скептичні прогнози щодо травмованих вибухом ніг — дівчинка вже бігає.

Instagram/oleksandr_turkevych

Чóму ми навчаємо світ?

Олександр Туркевич часто їздить на закордонні конференції, аби поділитись зі світом історіями українських пацієнтів та спеціалістів, і, як виявилось, поділитись досвідом зі світом. Як він розповідає: іноземні спеціалісти часто звертаються до наших медиків, адже такого досвіду у створенні протоколів лікування опікових травм у них немає.

Крім того, бізнеси допомагають "Неопалимим" не лише ліками: виробник лазерів Asclepion розробив безаналогову маніпулу для апарата, яку вперше протестували під час лікування рубця у програмі. Олександр розповідає, що саме такого роду маніпули, тобто деталі, дотепер не існувало у світі, вона здатна створювати значно потужніший заряд, при цьому, не нагріваючи саму зону лікування так сильно, як її попередники. Після створення протоколів лікування нашими медиками, Asclepion запустив маніпулу на ринок.

фото: архів клініки Medestet

А що кажуть спеціалісти?

Ярина Зборівська долучилась до команди проєкту майже одразу після його створення. Вона розповідає, що до того одинадцять років працювала фельдшеркою “Швидкої допомоги” та спеціалізувалась на катастрофах. Коли їй запропонували допомагати пацієнтам проєкту — довго не роздумувала.

Зараз Ярина працює у клініці спеціалісткою з апаратної косметології, про свою роботу каже, що важливо враховувати багато факторів, адже лікування такого роду травм потребує особливої уваги.

"Надмірне нагрівання місця опіку може вплинути на нього негативно та спонукати до росту. Крім того, серед “неопалимих пацієнтів” трапляються люди з серйозними політравмами, і іноді, на лікування одного опіку потрібно використовувати всі три види лазерів", — розповіла вона Еспресо. 

фото: Анастасія Звіробій

Окремо варто зазначити, що є протоколи лікування, які можливо виконувати лише у конкретних клініках програми, адже не кожна з них має необхідне устаткування. Наприклад, до Львова скеровують пацієнтів, які потребують лікування під седацією, тож до програми долучаються медики Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. У лікарні, на волонтерських засадах, надають операційну палату, а працівники-анестезіологи допомагають медикам клініки Medestet.

Комунікаційниця проєкту Христина ділиться планами: до програми незабаром долучаться волонтери-психологи, які працюватимуть, щоб полегшити процес реабілітації. Вона розповідає, що такий запит виник давно, адже деякі пацієнти готові ділитися своїми важкими історіями, а деяким потрібна допомога спеціалістів, аби до кінця прожити травму і відпустити її. Долучитись до фінансування проєкту “Неопалимі” може кожен, посилання на збір є у соцмережах проєкту у Facebook та Instagram.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
28 квітня
00:19
Оновлено
шахед
Армія РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 27 квітня
00:17
міни
На Харківщині підірвалася автівка: троє постраждалих
2025, неділя
27 квітня
23:36
Оновлено
Вибух в Ірані
Вибух у порту на півдні Ірану: кількість загиблих зросла до 40
22:55
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик та Дюбуа офіційно оголосили про бій за титул абсолютного чемпіона світу
22:50
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Україна домовилася не враховувати в угоді про надра попередню допомогу від США, - Шмигаль
22:37
Спікер ВР Володимир Литвин головує на пленарному засіданні під час ратифікації Харківських угод
"Салфєткі давайте!" 27 квітня 2010 року більшість Януковича у Верховній Раді з бійками, яйцями і димовими шашками ратифікувала Харківські угоди
22:33
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 123 бої: РФ здійснила 42 наступальні дії на Покровському напрямку
22:26
Ексклюзив
Китай прапор
Китай може підтримати Пакистан у конфлікті з Індією, але не військовою допомогою, - експерт-міжнародник Данилов
22:17
Дональд Трамп і Кім Чен Ин
Адміністрація Трампа готується відновити діалог з КНДР, - Axios
22:06
Ексклюзив
Папа Римський, Папа Франциск
Історик Козицький назвав причину, що вплинула на рішення Папи Франциска не відвідати Україну під час війни
21:47
Зеленський
РФ намагається обдурити світ і надалі затягувати війну в Україні, - Зеленський
21:36
ЗСУ прапор
Зеленський заявив про особливо хороші результати Сил оборони на Покровському напрямку
21:12
НБУ
НБУ розробляє законопроєкт, що передбачає створення "чорного списку" клієнтів банків
20:56
Безсмертний полк
Влада Казахстану заборонила вуличний формат "Безсмертного полку"
20:47
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Замах на російського генерала Москалика: українця Кузіна взяли під варту на місяць
20:43
Ірландія
"Make Ireland Great Again". У Дубліні противники мігрантів вийшли на масовий протест
20:25
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
20:18
Зеленський і Трамп
Трамп особисто наполягав на зустрічі із Зеленським у Ватикані, щоб поговорити про мирну угоду, - Волц
20:04
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: поєдинок "Динамо" з "Шахтарем" завершився бойовою нічиєю, "Ворскла" впевнено перемогла "Верес". Результати і розклад 26-го туру
20:03
OPINION
Росію розчавить плита її власної підлості та свинства
19:57
Дональд Трамп
Рейтинг схвалення Трампа за перші 100 днів президентства нижчий серед усіх президентів США за останні 70 років, - CNN
19:50
Ексклюзив
Сходознавець Якубович назвав ще одну причину конфлікту між Індією та Пакистаном
19:50
Еммануель Макрон
На відео потрапило, як Макрон не став тиснути руку Трампу під час зустрічі у Ватикані
19:02
Лавров
Лавров: ми готові шукати баланс інтересів відносно України, але ЗАЕС та Крим не віддамо
18:30
Інтерв’ю
Путін і Віткофф
Цілі Росії очевидні: позбавити Україну доступу до Чорного моря, захопити Одесу й розширити свій вплив аж до Молдови, - дипломат Гербст
18:29
Гренландія
Данія та Гренландія підтвердили свій союз на тлі намірів Трампа приєднати острів до США
18:07
OPINION
Мирна угода на зворотному боці Будапештського меморандуму
18:00
Аналітика
Джип на гусеницях: які машини потрібні ЗСУ на другій лінії оборони
17:50
Підсанкційний російський олігарх Володимир Якунін у монастирі Бодбе біля Сігнагі (Грузія)
Екскерівник залізниць РФ, друг Путіна Якунін святкує день народження сина у Грузії
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп і Путін хочуть послабити і розвалити ЄС, тоді вони зможуть робити свої брудні справи, - Фейгін
17:24
Марко Рубіо
Наступний тиждень стане вирішальним у переговорах щодо досягнення миру в Україні, - Рубіо
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
15:21
Китайці висадилися на спірний риф Сенді-Кей поблизу Філіппін: для чого він їм
Більше новин