Огляд

Що таке Sea Breeze та чому вони важливі для стримування росіян у Чорному морі. Пояснюємо

Юрій Мартинович
12 вересня, 2023 вiвторок
19:00

11 вересня стартували міжнародні навчання Sea Breeze 23.3, які організували Румунія спільно з США, Україна ж долучилася як учасник. Та яке їхнє значення для нас?

Зміст

Еспресо розповість історію виникнення, для чого проводять Sea Breeze та що очікувати від цьогорічних навчань.

Про що у тексті:

 • Що таке Sea Breeze та яка їхня історія
 • Для чого проводять "Сі Бриз" та чому РФ їх боїться
 • Що очікувати від цьогорічних навчань Sea Breeze
 • Чорне море, як заручник росіян, якого треба врятувати

Що таке Sea Breeze та яка їх історія

Фото: Міноборони України

Sea Breeze exercise (навчання "Морський бриз", "Сі Бриз") - щорічні міжнародні навчання, що регулярно відбуваються відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво в галузі військових відносин між Україною та США, який був підписаний між двома міністерствами оборони ще в 1993 році.

Перші такі навчання відбулися у кінці серпня 1997 році. Їх проводили поблизу Донузлаву (Крим) та на полігоні "Широкий лан" (південь Миколаївщини). Морська фаза проходила у північно-західній частині Чорного моря. У командно-штабних навчаннях взяли участь 6 країн.

Надалі чи не щороку в акваторії Чорного моря тривали міжнародні навчання Sea Breeze. Однак через різні політичні обставини (зокрема, нардепи мають схвалювати рішення про допуск іноземних військ на території країни), винятками стали: 2000, 2003, 2006 та 2009 роки.

Фото: Sea Breeze

Цікаво, що у 1998 році участь у навчаннях взяла і Росія, яка була представлена трьома бойовими кораблями.

У 1999 та 2002 роках морська фаза навчань проводилася у Середземному морі. Ювілейні "Сі Бриз" у 2007 році тривали понад три тижні й в них взяли участь тисячі військових з 11 країн світу. А вже в 2008, 2011 та 2012 роках до навчань долучилися 17 країн.

У 2018 та 2019 роках до навчань долучилися 19 країн та тисячі військових. Навчання 2021 року стали наймасштабнішими, про що свідчить рекордна кількість країн-учасниць – 5 тис. військових з 32 країн. Навчання відбувалися в акваторії Чорного моря, поблизу в міст Одеса, Очаків, в Дністровському лимані, біля Кінбурнської коси, островів Зміїний і Первомайський, в дельті річки Дунай та інших районах України.

Читайте також: "Дуже вражений можливостями українського флоту": офіцер США про навчання Sea Breeze - 2021

Фото: Міноборони Болгарії

Минулого року через повномасштабну війну, Sea Breeze не відбулися у традиційній формі. Натомість пройшли навчання у болгарській акваторії Чорного моря. У тренуваннях на морі взяли участь флоти 11 країн-членів НАТО. Були залучені представники військово-морських сил Болгарії, Албанії, Бельгії, Греції, Італії, Латвії, Польщі, Румунії, США, Туреччини, Франції, а також від Командування ВМС НАТО. Загалом залучили 24 бойові та допоміжні кораблі та катери, 5 літаків, 4 вертольоти та 1390 військовослужбовців.

Для чого проводять "Сі Бриз" та чому РФ їх боїться

Фото: Міноборони України

Sea Breeze є важливою складовою стратегічних зусиль для підтримки та зміцнення безпеки та стабільності в чорноморському регіоні. Участь в них беруть країни-члени НАТО, країни-партнери та інші учасники. Це надає їм можливість спільно вдосконалювати навички та збільшувати військову готовність перед різними актуальними викликами (у 2000-х роках часто мова йшла про боротьбу з міжнародним піратством).

Основна мета навчань, яка була заявлена ще в 90-х роках минулого століття – покращення співпраці та координації між країнами чорноморського регіону та країнами-партнерами, відпрацювання маневрів у морі та на суходолі. За домовленістю Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, також надають поміч в техніці та обладнанні.

До приходу до влади Володимира Путіна, Росія не висловлювалася проти цих навчань, а навпаки сама брала в них участь (1998 рік). Однак вже з початку 2000-х років, риторика Кремля змінилася. Через "п’яту колону" Росія почала впливати на думку українців. Ліві та проросійські сили України протягом декількох років виступали проти навчань "Сі Бриз", кажучи про "експансію НАТО". У 2006 році відбулися найбільші протести, які організували КПУ та ПСПУ Вітренко за допомогою російського телебачення. Тоді їм навіть вдалося заблокувати на певний час кораблі та військовослужбовців США в Феодосії. А вже у 2008 році Росія офіційно висловила занепокоєння у зв'язку з, на їхню думку, "антиросійським характером" навчань. У 2019, 2020 та 2021 роках військово-морські сили РФ неодноразово проводили провокації під час Sea Breeze. Все це робилося через імперські амбіції Росії, яка вважала і досі помилково вважає Чорне море виключно своїм "російським морем".

Що очікувати від цьогорічних навчань Sea Breeze

Фото: Міноборони України

Цьогоріч це вже не перші навчання "Сі Бриз". З 18 червня по 7 липня біля берегів Шотландії тривав комплекс тренувань в рамках серії навчань Sea Breeze, участь в яких взяли 18 країн. 

Тренування проводились з ведення протимінних дій у складі тактичних груп – протимінних кораблів ВМС України "Черкаси" та "Чернігів" (раніше належали Королівському флоту Великої Британії), груп підводного розмінування та підводних безпілотних апаратів. Загалом у морському компоненті було 8 протимінних кораблів, гідрографічне оглядове судно та корабель берегової охорони.

З 11 по 15 вересня у північно-західній частині Чорного моря та у дельті Дунаю розпочались міжнародні навчання Sea Breeze 23.3. Цей індекс сам по собі говорить про певну позаплановість, яка викликана, імовірно, через часті удари росіян по портовій інфраструктурі Одещини та, зокрема, гирлу Дунаю. 

Фото: колаж Еспресо

Sea Breeze 23.3 отримали назву Storm breeze. У навчаннях беруть участь понад 200 військових моряків з Румунії, США, Болгарії, Франції, Великої Британії, Туреччини та України. Головною задачею Sea Breeze 23.3 є навчання з розмінування, так само як і у випадку літніх тренувань у Великій Британії.

"Навчання проводяться для розвитку оперативної і тактичної сумісності у сфері протидії вибухонебезпечним предметам, зокрема, морським мінам. Це має забезпечити свободу судноплавства", — йдеться в офіційному комюніке Міноборони Румунії.

Тому сили Румунії, які й стали основою навчань, представлені тральником Slt. Alexandru Axente (DM-30), водолазними та іншими катерами. З боку США у навчаннях бере участь протичовновий літак P-8 Poseidon, а також катери та водолази, а інші країни направили на навчання фахівців та штабних офіцерів.

Як відзначать експерти Defence Express, якщо атаки по українській портовій інфраструктурі хоча б тимчасово припиняться через ці навчання, то це вже буде означати успіх з боку союзників. Однак враховуючи, що РФ пускає "шахеди" й на територію Румунії, можуть виникнути різні небезпечні сценарії.

У Росії поки що офіційно не відреагували на проведення міжнаціональних навчань у Чорному морі. Однак керівниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк повідомила, що російські військові 11 вересня відправили розвідувальний БПЛА у район, де проводяться Sea Breeze 23.3.

Ще минулого року експерт Національного інституту стратегічних досліджень та автор книги Військово-морська міць та її межі Максим Паламарчук відзначив, що присутність певного контингенту, угруповання сил НАТО, ймовірно, зменшить апетити росіян до якихось можливих ризиків і провокацій щодо суден із зерном.

"Я так розумію, що важливіше — це політичний ефект, демонстрація того, що навіть повномасштабна агресія Росії проти України не змогла зірвати натівські навчання Sea Breeze у Чорному морі, які регулярно проводяться вже десятиліття", — сказав експерт.

Чорне море, як заручник росіян, якого треба врятувати

Фото: Міноборони Румунії.

Через повномасштабну війну Росії проти України, Чорне море перестало бути безпечним місцем для повноцінного судноплавства. Щобільше, російські міни почало виносити не лише до берегів України, але й Румунії, Болгарії та Туреччини. Підрив росіянами Каховської ГЕС призвів до екологічної катастрофи, коли в море потрапили сотні тонн мастила, нафти та інших речовин, які шкодять флорі та фауні. А постійна активність радарів російських військових кораблів призвела до гибелі великої кількості чорноморських дельфінів. Ці ж кораблі становлять загрозу для цивільних суден і по нім росіяни відкривають попереджувальний вогонь.

Все це говорить про те, що країна-агресор РФ тероризує Чорне море та чорноморське прибережжя. Саме тому такі міжнародні навчання країн НАТО та партнерів, як "Сі Бриз" є тією силою, яка може стримувати агресора у їхніх варварських цілях та допомогти відновити баланс в регіоні. До того ж, поки Україна не розбудувала свого якісного флоту, підтримка партнерів є ключовою у боротьбі з імперськими амбіціями росіян.

Читайте також: У Чорному морі - позитивна динаміка, яка говорить про те, що у росіян буде все менше можливостей контролювати його. Колонка Сергія Згурця

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.37
  Купівля 41.37
  Продаж 41.9
 • EUR
  Купівля 45.06
  Продаж 45.85
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
19 липня
12:05
OPINION
Юрій Фізер
Трамп-мученик: Зробимо Америку ще раз сильною
12:04
Оновлено
Microsoft
Пов'язано з ПЗ Microsoft: сталися збої в роботі компаній, банків і аеропортів
11:51
Наталка Діденко
Якою буде погода на вихідних і де можливі дощі з грозами: прогноз від Наталки Діденко
11:47
Оновлено
РФ "градами" атакувала Херсонщину: двоє загиблих, серед постраждалих - медпрацівники
11:45
Ексклюзив
Морський дрон
Ворогу стало набагато складніше убезпечити в Криму ракетні катери, призначені бити по шляхах до Одеси та Чорноморська, - капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ
11:21
Оновлено
В Одесі біля Привозу сталася стрілянина: деталі
11:15
Огляд
світ, міжнародний огляд
Що говорив Зеленський про Трампа та чому кількість втікачів від призову в Україні знизилась. Акценти світових ЗМІ 19 липня
11:12
Оновлено
телефон меседжер
У роботі Нової пошти, Vodafone, Sense Bank і Monobank сталися збої: що відомо
10:45
Новофедорівка, Крим. Фото: скріншот, Telegram
Майже 80% росіян відмовилися від поїздок до окупованого Криму через безпекову ситуацію, - ГУР
10:14
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 липня: скільки коштують долар і євро
10:13
Олімпіада-2024, Париж, Тріумфальна рака
Перші українські олімпійці вирушили в Париж на Ігри-2024
10:09
На Білоцерківщині жінка підпалила себе біля приміщення суду
10:02
OPINION
Віктор Андрусів
Війна з нульовою сумою
09:45
Окупанти в Маріуполі
У Маріуполі побільшало сутичок місцевих з мігрантами з Росії, - міськрада
09:43
Ексклюзив
Ворог витягує старі й нові зразки озброєння: Згурець про знищення "Мальви" на Харківщині
09:10
Ексдепутат поширює фейк про "криваву провокацію Зеленського заради порятунку Байдена", - Центр стратегічних комунікацій
09:02
Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступає на конференції з відновлення України в Берліні, Німеччина, 11 червня 2024 р.
Шольц відкинув заклик Зеленського до союзників збивати російські цілі над Україною
09:00
Новини компаній
EVA увійшла до переліку найкращих роботодавців та отримала нагороду за ефективні рішення
08:41
Оновлено
Росіяни вдарили по Чугуєву "іскандерами": 9 поранених, серед них підліток
08:34
ППО, обстріл, ЗСУ
Минулої доби українська ППО знищила 4 розвідувальні БПЛА "Орлан-10" і 3 Supercam
08:30
Оновлено
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 130 боєзіткнень: РФ штурмує на 10 напрямках
08:28
Ексклюзив
Ворог підходить дедалі ближче до Куп'янської громади, - начальник МВА Беседін
08:24
Кім Чен Ин та Путін
Кім Чен Ин прийняв військову делегацію Росії
08:23
Паспорт рф
На Луганщині окупанти позбавляють пільг людей без паспорта РФ, а також погрожують іншими санкціями
08:07
OPINION
Володимир Гевко
"Перекредитувались". Оклади податківців зросли вдвічі
07:51
На фото: боєприпаси
Зеленський запросив до співпраці британських зброярів
07:46
обстріл, ППО
РФ заявила про знищення 19 дронів над двома регіонами, Кримом та Чорним морем
07:45
Аналітика
Микола Матвієнко, Україна - Бельгія, Євро-2024
Що чекає на збірну України після провалу на Євро-2024 та навіщо залишили Реброва
07:27
БМП. вбиті росіяни
Засіб ППО, 980 окупантів і 55 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:13
Дональд Трамп
Трамп у своїй промові згадав про Україну: деталі
07:13
Хезбола, Ліван
У Тель-Авіві прогримів вибух через кілька годин після заяви про ліквідацію командира "Хезболли"
06:56
Ексклюзив
"Це щастя - побачити своїх дітей": ексрозвідник Червінський про перші емоції після виходу із СІЗО
06:51
Зеленський
Зеленський заявив про можливе дипломатичне врегулювання війни
06:50
Польсько-білоруський кордон
"Для демонстрації миролюбності": Білорусь запровадила безвізовий режим для 35 європейських країн
06:39
Дженні Каріньян
Уперше збройні сили Канади очолила жінка
06:24
Дональд Трамп
Трамп офіційно погодився стати кандидатом у президенти США від Республіканської партії
05:57
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
Українці мають чудову стратегію ведення війни, – генерал Каволі
05:26
Володимир Зеленський
Зеленський виступить на засіданні уряду Британії: вперше після Клінтона в 1997 році
00:03
ЗСУ, зброя, Міноборони
ЗСУ прийняли на озброєння близько 10 нових пістолетів і пістолетів-кулеметів
2024, четвер
18 липня
23:55
Барак Обама
Обама заявив, що у Байдена "значно зменшилися" шанси на перемогу у президентських виборах, - The Washington Post
Більше новин