"А что такоє Батурін?" Ющенко розповів, що завданням №1 Путіна в Україні було нав'язування російського бачення історії

29 червня, 2025 неділя
23:37

20 років тому, у 2005-му, на той час новообраний український президент Віктор Ющенко поцікавився у російського правителя Володимира Путіна його пріоритетними цілями та завданнями щодо України

Зміст

Про це третій президент сказав у розмові з продюсером документальних фільмів, співавтором шкільних підручників з історії Акімом Галімовим.

"Одна із розмов, а у нас такі зустрічі часті були, одна із розмов - я йому так подаю А4 і кажу: "Владімір Владімірович, напишіть які 10-12 позицій в Україні у цьому році ви б хотіли поставити на порядок дня, обговорити і подивитися з точки зору перспектив їх реалізації". А в мене залишився такий же самий аркуш A4. І я сам напишу зі зворотнього боку, що я хочу", - пригадав Ющенко.

Пункт №1 зі списку Путіна

Першим у переліку завдань Путіна на українському напрямку, які він, за словами Ющенка, передав йому під час їхньої особистої бесіди, була підготовка до спільної участі у святкуванні 300-річчя Полтавської битви у 2009 році.

"Починаючи зі 300-річчя Полтавської битви. Бо це перший день квазіімперії російської. Це перший день календаря їхнього", - зазначив експрезидент України.

У відповідь Ющенко запропонував керівникові РФ аналогічним чином вшанувати жертв Батуринської трагедії, коли Петро I наказав вирізати та спалити гетьманську столицю Батурин.

"Я кажу: Владімір Владімірович, ось для того щоб тема полтавська поставлена була в порядок дня, нам треба поставити тему батуринську. Перша думка, яку він після цього сказав: "А что такоє Батурін?", - продовжив третій президент України.

"Я йому пояснював - це "дєла давно мінуших днєй", мене не було, вас не було. Ви хочете святкувати "300-лєтіє", бо з цього формально перший раз Росія прозвучала. Мені ж з'являтися на полі Полтавської битви буде дуже  дивно", - поділився своїми спогадами Ющенко.

Як наслідок, він категорично відмовився святкувати "їхню перемогу і нашу поразку".

Як Ющенко намагався пояснити Путіну для чого українцям знати свою історію й шанувати власних Героїв

"У нього постійно виникало запитання - чому я так багато уваги приділяю питанню національної політики", - додав президент України у 2005-2010 роках.

Розтлумачити це Путіну тогочасний глава держави намагався, "відповідаючи на запитання, чому Україні так потрібні національні герої" й чому важливо "щоб пам'ять воскресла, щоб вони (герої - ред.) були на вулицях, на площах, у фільмах".

Читайте також: "Чому ви не в окопах?" - Труханов пояснив, з якої причини не зносить пам'ятник Пушкіну в Одесі

Першою такою історичною постаттю, що, як пригадує Ющенко, стала предметом їхнього спільного обговорення з Путіним став гетьман Іван Мазепа.

"Для мене, кажу, національний герой - це та людина, яка присвятила себе боротьбі за незалежність, суверенітет України і за волю нації. Ось, будь ласка, підставляйте сюди будь-яке прізвище - якщо воно відповідає цим двом параметрам, поділяєте ви цю точку зору чи ні, чи ці люди в Україні живуть, чи деінде - мене це менше цікавить. Якщо ці люди прислужилися таким чином Україні, це мої національні герої", - навів подробиці їхньої бесіди Ющенко.

Зокрема, керівник України намагався пояснити Путіну, що є дві ознаки успішної країни - "вирішене національне питання, де вони кучні, цільні" і "демократія та свобода", себто наявність демократичних прав та свобод.

Читайте також: В інтерв'ю Путіна з'явився термін "українська частина російського народу"

Тобто успішна країна повинна мати національну самосвідомість та національних героїв, наполягав Ющенко у спілкуванні з Путіним.

"Це я у випадку про Бандеру йому пояснював", - уточнив експрезидент.

При цьому Ющенка не обходило те, чи є певні постаті, пам'ять про які відроджувалася за його президентства, зручними або не зручними для РФ.

"Ні, я не про Росію думаю, я думаю про Україну. А ви, будь ласка, реагуйте на це, що це наше національне питання і ми його вирішуємо лише для того щоб дати відповідь на нашу цільність, на наш внутрішній національний діалог", - казів він російському правителю.

Як реагував Путін

"Ніколи не казав "Ні", що дивно. Навіть дивно аж до сьогоднішнього дня. Думаю, що у нього дуже багато аморальності, що дозволяє потім підключати безпринципність", - зазначив Ющенко.

  • В інтерв'ю своєму симпатику, американському режисеру Оліверу Стоуну, текст якого 2019 року було оприлюднено на офіційному сайті Кремля, Путін називав "російськими" місто Київ та Київську область.
  • 24 лютого 2022 року Київ та Київщина стали одним з першочергових напрямків російського повномасштабного вторгнення. Російський десант висаджувався в аепортах Гостомеля та Василькова й безуспішного намагався забезпечити посадку великих вантажних літаків з військовою технікою, що мала йти колонами на штурм Києва.
Теги:
Читайте також:
Київ
+30°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
22 червня
15:36
ударний БПЛА
95% дронів для ЗСУ вироблені в Україні, ‒ Міноборони
15:23
Оновлено
Український Крим під російською окупацією
"Прогноз для туристів – несприятливий": Міноборони України оголосило, що закриває пляжний сезон в окупованому Криму
15:13
Видобував габро без плану і спецдозволу, збитки – понад 69 млн грн: підозру отримав експосадовець Кіровгеології
14:48
FPV дрони-перехоплювачі ODIN Win_Hit
Росіяни завдали удару по виробництву українських дронів "Генерал Черешня"
14:40
Оновлено
Олександр Лукашенко
Зеленський дав Лукашенку тиждень, щоб зняти ретранслятори. Як відреагували на ультиматум у Мінську
14:13
Оновлено
Кір Стармер
Прем'єр Великої Британії Стармер оголосив про відставку
14:09
Росія та Білорусь військові навчання
Представники білоруської опозиції фіксують факти підготовки Білорусі до участі у війні на боці Росії
14:08
спека
Аномальна спека в Європі спричинила перші смерті
14:02
Ольга Сопіт
Збірна України повторила національний рекорд за кількістю медалей на ЧЄ з фехтування
14:01
OPINION
Наземна операція в Ірані була б фатальною для Білого дому
13:53
Центр космічного зв’язку в Московській області, порт "Кавказ" і завод у Воронежі, що виробляє компоненти для ракет: Сили оборони вдарили по важливих цілях
13:51
Дональд Трамп і Сі Цзіньпін
"Відповідь на обурливий вчинок США": Китай запровадив санкції проти американських компаній
13:27
Почаївська лавра
ДЕСС перевірить Почаївську лавру на можливі зв'язки із забороненою в Україні релігійною організацією
13:01
Тулсі Габбард
Колишню очільницю розвідки США звинувачують у причетності до "культу", лідер якого нібито керував її політичною кар'єрою, - WP
12:32
Ярослава Магучіх
Ярослава Магучіх здобула золото на змаганнях у Нідерландах і продовжила унікальну серію
12:26
Олександр Рябека
Помер народний депутат V та VI скликань Олександр Рябека
12:15
Ексклюзив
Чорне море
Росія в Чорному морі може виконувати половину з можливих завдань, - капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко
12:06
продукти магазин
Ціни на продукти зростатимуть навіть влітку: експерт дав невтішний прогноз
11:49
Юрій Федоренко
У район переправ на Куп'янському напрямку росіяни можуть скинути до 30 КАБів за день, - командир бригади "Ахіллес" Федоренко
11:38
Колумбія
Ультраправий адвокат-мільйонер перемагає на президентських виборах у Колумбії
11:13
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Кароль Навроцький
Рішення Навроцького консолідувало український політикум: Магда про конфліктну ситуацію навколо ордена Білого Орла
11:10
Оновлено
Запоріжжя. Наслідки атаки РФ 22.06.2026
РФ атакувала Україну: на Сумщині окупанти вбили трьох членів багатодітної родини, на Одещині на цивільному судні загинув іноземець
11:09
Оновлено
землетрус
Біля Криму зафіксували п'ять землетрусів за ранок
11:01
OPINION
Ціна імперських амбіцій: логістична катастрофа в Криму як дзеркало поразки Путіна
10:57
Ліонель Мессі у матчі Аргентина - Алжир, ЧС-2026
ЧС-2026. Аргентина та Франція роблять другий крок до плейоф: розклад матчів і трансляцій на 22-23 червня
10:51
Qatar oil
У Катарі стався вибух на підприємстві з переробки СПГ: понад пів сотні поранених, 18 людей вважають зниклими безвісти
10:43
У Києві запобігли масштабному теракту: двоє агентів ФСБ готували вибух біля адмінбудівлі
10:27
Сейм Польщі
У сеймі Польщі закликали зосередитися на майбутніх відносинах з Україною попри скандал з орденом Білого орла
10:06
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 червня: скільки коштує долар та євро в обмінниках
09:40
Аналітика
російські пускові установки міжконтинентальних балістичних ракет
Злив секретних документів пояснив, чому "Орєшнік" хибить на десятки кілометрів
09:19
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Цікаво, що Зеленський висунув ультиматум Лукашенку після повернення з G7, - політолог Леонов
09:18
Інфографіка
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
Німеччина врешті потрапила у плей-офф, Іспанія, Єгипет Японія і Нідерланди теж майже там: який вигляд мають турнірні таблиці ЧС-2026 після 2-го туру
09:03
Керченський міст
У Криму пролунали нові вибухи, а на фронті поменшало на 1190 окупантів: підсумки роботи Сил оборони на ранок 22 червня
08:27
Еліу Варела та Фернандо Муслера (праворуч), Уругвай - Кабо-Верде, ЧС-2026
ЧС-2026: Кабо-Верде відібрало очки в Уругваю, Бельгія не впоралася з Іраном, а Іспанія розгромила Саудівську Аравію
08:15
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20 червня
Ворог заводить нові резерви на Покровському напрямку для літньої кампанії, - "Рубіж" НГУ
08:01
OPINION
Що відбувається в Польщі й до чого тут Орден Білого Орла
07:57
Василь Зварич
"Це протест проти руйнування спадщини українсько-польського примирення", – експосол України в Польщі Зварич відмовився від польської нагороди
07:31
Оновлено
США - Іран
У Швейцарії завершився перший раунд перемовин між США й Іраном: про що домовилися
2026, неділя
21 червня
21:51
У ДПСУ назвали найменш завантажені пункти пропуску та найкращі години для виїзду
21:39
Зеленський орден Білого Орла
Польські громадські діячі ініціювали власний орден для Зеленського і українського народу
Більше новин