Ексклюзив

Допомогти дитині знайти свій шлях: хто і як може стати наставником для сиріт

8 березня, 2025 субота
18:00

Через війну в Україні, яку розпочала проти нас Росія, кількість дітей, які перебувають в інтернатах та дитячих будинках, сягнула 80 тисяч. Упродовж кількох останніх місяців стало відомо про факти насильства над дітьми у таких закладах. Зокрема, на Львівщині та Тернопільщині йшлось про випадки сексуального насильства, психологічного тиску, побиття, порушення побутових умов перебування дітей

Зміст

Альтернативою таким закладам держава бачить будинки сімейного типу, де сім'я бере під опіку декількох дітей. Однак охочих допомогти таким чином наразі менше ніж дітей, що потребують допомоги. Тому в Україні запровадили пілотний проєкт – наставництва, аби підтримати дітей з інтернатів. 

Зараз уже є понад пів тисячі заявок у Київській області від людей, які хочуть бути наставниками. В майбутньому такий проєкт планують розширити в інших регіонах України, де є інтернатні заклади.

Що таке наставництво і як його розпочати

Наставник – це дорослий друг для дитини з інтернату чи дитбудинку. Він не повинен замінити батьків або бути благодійником. Завдання наставника  - допомогти знайти свій шлях, повірити в себе і розкрити таланти. Тобто йдеться про людину, яка готова приділяти дитині час та увагу, а також ділитися досвідом.

Фахівці радять людині, яка задумується над наставництвом, визначити для себе, чи зможуть вони стабільно і щонайменше раз на тиждень відвідувати дитину в інтернаті, і як приймуть рідні та близькі, кількагодинну відсутність і присвячування часу іншій дитині. 

Щодо алгоритму, то охочим стати наставниками потрібно заповнити гугл-форму, зібрати необхідні документи, пройти співбесіду, спеціальний тренінг. Після цього відбувається знайомство з дітьми, які потребують наставника і вибір конкретної дитини. Якщо контакт із нею вдасться встановити, підписують договір і розпочинається власне наставництво. Більше дізнатися про це можна у випуску подкасту ТурбоТи від засновниці БФ "Твоя Опора" Валерії Татарчук.

"Лише 10% дітей з інтернатів успішно адаптуються до дорослого життя"

Власне БФ "Твоя Опора" є одним із фондів, що займаються проєктом наставництва у Києві. Там розповідають, що програма має допомогти, зокрема, підліткам 12-18 років у соціальній адаптації.

Валерія Татарчук, засновниця і керівниця фонду розповіла для Еспресо, що діти після тривалого проживання у дитбудинках чи інтернатах часто бувають абсолютно не соціалізованими й жити поза бульбашкою закладу не вміють. Порятунком для них може стати саме наставництво.

"Лише 10% з них успішно адаптуються до дорослого життя. Решта, на жаль, потрапляє у небезпечні ситуації – наркотики, проституцію, кримінал. Ці люди живуть поруч із нами. І ми можемо вплинути на їхню долю, допомогти їм мати гідне життя, як і всі ми", – пояснила Татарчук.

Сама ж жінка є усиновлювачкою однієї дитини й планує стати наставницею для іншої. Разом з іншими наставниками планує проходити навчання.

"Рішення про всиновлення виношувала багато років. Ще з дитинства вважала великою несправедливістю, що є діти, які живуть у закладах і не мають батьків. Коли я вийшла заміж, ми з чоловіком багато про це говорили й думали. Після народження двох дітей вирішили, що настав час всиновлювати. Це було спільне рішення – не лише моє, а й чоловіка та двох старших синів. Колись у дитячому будинку, якому ми допомагали, директорка сказала: "Дитину потрібно всиновлювати тоді, коли ти розумієш, що це не вона тобі потрібна, а ти їй". Спершу я не до кінця розуміла, що вона має на увазі, але з часом усвідомила: дитину треба всиновлювати не тоді, коли ти вважаєш, що її рятуєш, а коли відчуваєш, що справді готовий прийняти її у свою сім’ю", – розповіла жінка.

За словами Валерії Татарчук, найголовніше для наставників і усиновлювачів – бути готовими до того, що дитина може відрізнятися від певних уявлень. 

"Незалежно від того, яким саме способом вона з’являється у вашій сім’ї, важливо, щоб і ви, і ваша родина були внутрішньо готові прийняти її такою, якою вона є", – наголосила Татарчук.

Наставництво офіційно існує з 2016 року, але через недостатню обізнаність та несистемний підхід зараз на весь Київ, кажуть у фонді, є не більше десятка наставників. Останнім часом люди все активніше цікавляться такою можливістю.

"Менш як за місяць ми закрили форму реєстрації лише тому, що 500 охочих – це максимальна кількість для якісного опрацювання та подальшого навчання. Якщо всі дійдуть до фіналу програми, то кожен підліток, який потребує такої підтримки, перебуваючи в інтернатах Києва та області, матиме наставника чи наставницю. Це, безумовно, і є наша мета" – зазначає амбасадорка проєкту, адвокатка, мама чотирьох дітей та громадська діячка, яка займається правозахистом дітей-сиріт Інна Мірошниченко.

Бюрократія та інші труднощі наставників

Про свій шлях до наставництва розповіла для Еспресо пані Софія, яка нині є наставницею для 13-річної дівчинки. Її наставництво триває вже 10 місяців.

"Мій шлях у наставництві почався у 2020 році. Я вже тоді цікавилася тим, як допомогти дітям у дитячих будинках та інтернатах, але розуміла, що до такого кроку, як усиновлення, ще не готова. Випадково побачила у соцмережах пост про відповідну соціальну ініціативу. Наприкінці 2021 року пройшла курс з підготовки і отримала висновок, що можу бути наставницею. Але потім почалося повномасштабне вторгнення, і процес пошуку дитини, якій я могла б допомогти, затягнувся, оскільки багато дітей евакуювали за кордон", – пригадує Софія.

У 2024 році їй подзвонили соціальні служби й запропонували стати наставницею для тоді 12-річної дівчинки з закладу інституційного догляду, підтвердивши, що досвід і знання Софії можуть бути їй корисними. 

Жінка каже, що є кілька важливих моментів на кожному етапі до наставництва.

"Перш за все треба запастися терпінням – воно знадобиться на кожному етапі. Сама підготовка, збір документів і навчання можуть зайняти певний час. Бюрократичні процеси пошуку підопічного чи підопічної також можуть бути тривалими. Крім того, треба розуміти, що ви маєте бути готовими до різних дітей. До кожного потрібно знайти підхід, щоб встановити довіру. Наставництво вимагає часу, ресурсів і підтримки близьких. Наприклад, у моєму випадку інтернат розташований за межами міста, і на дорогу в обидва боки я витрачаю до двох годин", – каже пані Софія.

Психологічна підтримка, веде вона далі, також важлива – добре мати друзів або спеціалістів, до яких можна звернутися  по допомогу, щоб уникнути вигорання. 

"Також варто попередити близьких про зміни у вашому житті. Наприклад, якщо ви запрошуєте підопічного до себе в гості (а це дозволено), то до цього мають бути готові всі", – переконана вона.

Серед труднощів, які можуть виникнути, коли людина вирішує бути наставником, виділяють такі основні пункти: 

  • Бюрократія. Майбутній наставник має пройти медогляд, отримати довідку про несудимість і завершити навчання. 
  • Співпраця з закладом. Деякі установи відкриті до наставництва, інші можуть бути менш обізнаними або навіть ставитися до цього з насторогою.
  • Побудова довіри з дитиною. Діти можуть мати складний життєвий досвід. Вибудовування довіри займає багато часу. Спочатку дитина може намагатися сподобатися вам, але коли вона відчує безпечний простір — може проявляти агресію чи маніпуляції.
  • Особливості підліткового віку. Часто саме підлітки найбільше потребують наставництва, адже діти старшого віку мають низький шанс на влаштування до сімейних форм виховання, а до випуску з закладу залишається зовсім небагато часу. Вони часто мають негативний досвід взаємодії з дорослими, можуть проявляти агресію, апатію або бути закритими. Завдання наставника – поступово будувати довірливі стосунки, демонструючи стабільність і послідовність.

Особистий досвід пані Софії виявися для неї позитивним, хоч і процес був нешвидким.

"Я очікувала труднощів, пов’язаних з агресивною поведінкою, але підопічна, навпаки, виявилася дуже стриманою. Вона неохоче ділилася своїми думками, не проявляла ініціативу та боялася образити. Зараз є значний прогрес: вона навчилася спокійно говорити про свої бажання та потреби, почувається більш упевнено, не боїться бути собою у спілкуванні зі мною й навіть може сказати "ні", якщо не хоче щось робити. Проте я не очікую швидких результатів чи вдячності. Це точно не про власну реалізацію, а про довготривалий процес, спрямований на допомогу дитині у розвитку навичок самостійного життя та формуванні впевненості в собі" – підсумувала жінка.

Довідково

Наразі в Україні понад 80 тисяч дітей перебувають в закладах інституційного догляду. Попри зусилля держави та благодійних організацій, ці діти часто стикаються з соціальною ізоляцією — їм важко адаптуватися, знаходити роботу чи будувати стосунки.

Щоб підтримати дітей з інтернатів, допомогти їм підготуватися до дорослого самостійного життя фонд "Твоя опора" реалізує пілотний проєкт наставництва – залучає відповідальних дорослих для підтримки, соціалізації та розвитку дітей, які ростуть без родини. 

Понад 500 заявок  від охочих стати наставниками отримав фонд менш як за місяць – лише в Київській області. Для порівняння, за останніми публічними даними, в усій країні налічувалось всього до 250 наставників. А під час пандемії та повномасштабної війни ця кількість суттєво зменшилася. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+9.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 березня
21:48
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила БПЛА по території України: ситуація ввечері 21 березня
21:37
військові США
У США оголосили нові вказівки щодо заборони трансгендерам проходити військову службу
21:37
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Антикорупційна рада б'є на сполох через закупівлю мін: що не так із новими контрактами Міноборони. Колонка Сергія Згурця
21:22
"Не допомагайте ворогу полювати на наших пілотів": Командування ПС звернулось до українців
21:19
Ексклюзив
Відстежити режим припинення вогню за допомогою технічних засобів майже неможливо, - військовий експерт Cнєгирьов
20:56
"Схеми" показали супутникові знімки з наслідками атаки на російський аеродром "Енгельс"
20:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль заявив про ліквідацію голови розвідки ХАМАС
20:46
Керсті Ковентрі
Нова президентка МОК Ковентрі оголосила про намір розпочати переговори щодо повернення збірної Росії на Олімпійські ігри
20:37
Ексклюзив
Володимир Цибулько
"Повʼязаний зі страхами влади": політолог Цибулько про законопроєкт, що надає Нацгвардії право застосовувати зброю під час "масових заворушень"
20:13
Володимир Зеленський
Україна вже повернула 4306 громадян з російського полону, - Зеленський
20:02
OPINION
Приниження по-американськи
20:01
Огляд
"Найпрудкіший Індіан"
"Найпрудкіший Індіан" "Резиденцію" омине: що подивитися на вихідних
19:56
Оновлено
Нацгвардія
Комітет ВР затвердив законопроєкт про надання Нацгвардії права використовувати вогнепальну зброю під час "масових заворушень"
19:53
Данило Гетманцев
За цьогорічних темпів економічного зростання Україна досягне довоєнного ВВП у 2034 році, – Гетманцев
19:45
OpenAI
У Норвегії чоловік подав до суду на ChatGPT після того, як бот неправдиво заявив, що він убив власних дітей
19:38
Смартфон
В Україні затвердили план цифровізації держпослуг до 2026 року
19:37
На фото прапор ОАЕ
ОАЕ зобовʼязались інвестувати в економіку США $1,4 трлн
19:26
Ексклюзив
Нацгвардія
"Потрібно вже зараз вносити правки": експерт Чаленко про законопроєкт, що надає Нацгвардії право застосовувати зброю під час "масових заворушень"
19:14
Депортації венесуельців без документів
У Венесуелі відкинули звинувачення Трампа у зв'язках депортованих зі США мігрантів з бандою Tren de Aragua
19:11
"Ситуація змінилася занадто сильно": Ніл Янг скасував концерт в Україні
19:06
Дональд Трамп
"Дуже скоро будемо мати повне припинення вогню": Трамп назвав "передумови" для угоди України та РФ
18:58
Секс-робота
В Ісландії міністерка пішла у відставку, зізнавшись у сексуальних стосунках із неповнолітнім 36 років тому
18:52
Сербія
Віцепрем'єр Сербії Вулін заявив, що російські спецслужби допомагали стримувати протести в Белграді
18:35
В Армії+ запустили опитування про ставлення до військової служби
18:33
Уряд підтримав законопроєкт про модернізацію професійної освіти
18:32
Дональд Трамп
"Буде найдосконалішим і найсмертоноснішим": Трамп заявив, що США працюють над розробкою винищувача F-47
18:31
Андрій Сибіга
Спецтрибунал для РФ став на крок ближчим: Сибіга розкрив деталі
18:15
OPINION
Перший раунд перемовин: безпека Європи — в її власних руках
18:15
Петр Павел
Павел припустив імовірність відправлення чеських військових в Україну
18:12
Огляд
аерокосмічна компанія Maxar Technologies
Чим загрожувала втрата супутникових даних для України від США та які у ЗСУ альтернативи
18:02
Україна ЄС
Євросоюз виділить для незалежних медіа в Україні €10 млн
18:01
OPINION
ЗАЕС мусить повернутися під контроль України
17:56
Сектор Гази
Міністр оборони Ізраїлю Кац наказав ЦАХАЛу "захопити додаткові території" в Газі
17:35
ЗСУ
На Оріхівському напрямку РФ намагається захопити плацдарми поблизу Степового та Лобкового, - Сили оборони півдня
17:35
Оновлено
Президент Чехії Павел перебував в Одесі під час атаки "шахедів". Він назвав обстріл цинічним
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський сказав, чому миротворці ООН не можуть замінити військовий контингент
17:21
Оновлено
Саміт ЄС, Емманюель Макрон
Макрон підтвердив зустріч із Зеленським та лідерами ЄС 27 березня в Парижі
17:12
Пресреліз
Ферекспо кар"єр
Українські податкові органи призупинили повернення ПДВ компанії Ferrexpo
17:09
Принц Вільям проїхався на танку
Принц Вільям відвідав військові навчання в Естонії та проїхався на танку поблизу кордону з РФ
17:09
Дональд Туск
ЄС погодив п’ятирічний термін для посилення обороноздатності проти Росії, - Туск
Більше новин