
Незаконне вимкнення "5 каналу" з Т2: позивач повідомив про прорив у судовому процесі
В окружному адміністративному суді Києва відбулось засідання по справі 5 каналу. Його знову перенесли через те, щоб був відсутній представник концерну РРТ
Про це повідомляє кореспондентка Еспресо Наталя Стареправо.
Колегія суду постановила перенести засідання суду через те, щоб був відсутній представник концерну РРТ.
Гендиректор телекомпанії NBM Володимир Мжельський зазначив: "Сьогодні ухвалено вікопомне рішення. Ми вийшли зі стадії попереднього засідання і на 29 травня призначено перше засідання по суті. Це прорив і ми нарешті зможемо розглядати нашу справу так, як її мають розглядати, не тягнутися три роки у підготовках, донесенні якихось матеріалів, залученні ще чогось додаткового".
Він зауважив, що вважає це дуже хорошим рішенням на сьогодні. За його словами, йому дуже імпонує - що телекомпанія отримала підтвердження дати, а саме через місяць - у травні.
Читайте також: За наявності незалежної судової системи телеканал "Еспресо" вже давно відновив би мовлення в цифровому ефірі Т2, - нардеп Юрчишин
Попереднє засідання було в кінці осені 2024 року. Тоді воно закінчилося тим, що представник третьої сторони - концерну - сказав, що в них є бажання розглянути рішення паралельне, яке було винесене щодо компанії "Голдберрі", тобто щодо Еспресо, і з цим рішенням вони хотіли прийти паралельно проговорити нашу майбутню історію в суді, додав Мжельський.
"Але сьогодні представники концерну взагалі не з'явилися і суддя абсолютно логічно сказав, що це вони можуть піднести вже під час безпосереднього розгляду справи. Сподіваюся, що будемо рухатися швидко", - прокоментував гендиректор телекомпанії NBM.
Щодо третьої річниці вимкнення телеканалів з Т2 Мжельський зазначив наступне:
"Особисто вважаю, що це беззаконня, яке зараз перетворюється на формат цензури на всьому українському телевізійному мовленні. Тому що мінімум 40% людей позбавлені з 2022 року змоги вчасно дивитися телеканали й розуміти, що відбувається. Я сьогодні говорив, що якби ми брали сумарно історію відключення й людей, яких відключили, то це було б навіть не 40%, а 60%. Тому що багато кабельників брали безпосередньо сигнал із супутників, і в той день, коли нас відключили з Т2, нас відключили і зі супутників. Супутники ми відновили. Ми зараз працюємо класно, накопичили багато енергії. Ми підняли ютуб, соцмережі, в нас прекрасно працюють сайти. Але ми реально втратили дуже багато, і це навряд чи можна буде повернути з тим рішенням, яке буде", - сказав він.
Історія відключення
Деякі чиновники назвали приводом для відключення каналу рішення РНБО від 18 березня 2022 щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. У рішенні йшлося про створення інформаційного марафону "шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів". Утім того, яким чином забезпечувати таку "інформаційну політику" і чи слід для цього вимикати якісь канали, ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили.
"Ще 21 березня, відразу після рішення РНБО, телеканал "Еспресо" надіслав офіційні листи в усі уповноважені державні органи, в тому числі до Офісу президента, РНБО, Нацради щодо того, що 50% свого ефірного часу телеканал "Еспресо" за власної ініціативи транслює марафон "Єдині новини". Також телеканал просив надати роз’яснення, в який спосіб має бути виконано указ президента і рішення РНБО, оскільки ці документи такої деталізації не містять. Ми не отримали жодної відповіді, а 4 квітня побачили, що телеканал відключили, попри те, що наша ліцензія чинна", – відзначають у пресслужбі телеканалу "Еспресо. За їхніми словами, на нові листи з проханням пояснити ситуацію телеканал також не отримав жодної відповіді.
"Відключення трансляції наших телеканалів є незаконним, оскільки не існує жодного чинного документа, який давав би законні підстави Концерну РРТ відключати нас від мовлення", – йшлося у відкритому листі колективів трьох українських інформаційних телеканалів, який вони надіслали голові представництва Європейського Союзу в Україні у квітні.
Хто натиснув на кнопку?
У травні на засіданні комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики намагалися розібратися, хто ж усе-таки та за чиєю вказівкою відключив канал "Еспресо".
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що до відключення телеканалів не має жодного стосунку, це не їхня функція і вони займаються лише моніторингом, а також, що на Т2 транслюється не тільки єдиний телемарафон.
Міністерство культури заявило, що також не ухвалювало рішень про відключення каналів, бо це не їхня компетенція.
Представник Держспецзв’язку заявив, що відімкнення – це нібито "перемикання каналів" і рішення приймала РНБО. Це заперечив представник РНБО, який заявив, що в рішенні РНБО немає нічого про відімкнення чи перемикання каналів.
"Рішення РНБО публічно відкрите і в ньому немає нічого про відключення каналів. Коли апарат РНБО отримав звернення від телекомпанії "Еспресо" щодо ситуації, яка склалася, ми скерували цей запит до Нацради, яка уповноважена приймати відповідні рішення…" – зазначив керівник управління інформаційного забезпечення апарату РНБО Володимир Звєрєв.
15 серпня 2022 Рада бізнес-омбудсмана повідомила, що рішень про припинення трансляції телеканалів "Еспресо", "Прямого" і "5 каналу" не існує.
"Ми дізнались багато речей, які мене особисто здивували. Зокрема, що ті, хто мав би робити марафон, його не роблять. Їх не залучили, а зараз позбавили змоги мовити на платформі Т2. І навпаки, марафон роблять ті, хто наче й не мав би цього робити згідно з рішенням РНБО. На мій погляд, рішення РНБО й указ президента не виконуються належним чином", – відзначив голова комітету, депутат від "Слуги Народу" Микита Потураєв за підсумками розгляду питання.
Зачароване коло безвідповідальності не вдалося розірвати. Винного не знайдено. Втім позиція влади очевидна, адже телеканали досі не повернули в ефір.
"Медіарух" і Комісія журналістської етики закликали президента України Володимира Зеленського втрутитися в ситуацію з вимкненням інформаційних каналів з цифрового ефіру та пояснити причини таких дій концерну РРТ. Окрім того, на підтримку телеканалів до президента Зеленського звернулися понад 150 представників української наукової та культурної інтелігенції і навіть депутати польського сейму та сенатори Польщі.
У липні на сайті Кабінету Міністрів України була зареєстрована петиція про повернення в цифровий етер Еспресо, 5 каналу та Прямого, яка за місяць набрала необхідні для розгляду 25 тисяч голосів. 15 серпня уряд переадресував порушені у петиції питання Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, а також Міністерству культури та інформаційної політики. Представники каналу "Еспресо" висловили обурення у відповідь на таке рішення уряду: "Ми обурені відповіддю Кабінету Міністрів на петицію про повернення телеканалу "Еспресо" у цифровий ефір. У ній немає жодних пояснень, з яких причин телеканал був відключений. І найголовніше – у відповіді КМУ не йдеться про те, коли сигнал "Еспресо" буде повернений у Т2".
Тим часом пояснення представників влади у відповідь на прямі запитання чому канали було відключено і коли їх повернуть в ефір, усе більше стали нагадувати знущання зі здорового глузду. Так, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявляв, мовляв, канали вимкнули тому, що частково вони транслювали Порошенка.
Відверто "орвелівською" була відповідь міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка 5 жовтня: він назвав відсутність у телемарафоні каналів "Еспресо", "5 каналу" та "Прямого" "різноманітністю в телепросторі".



- Актуальне
- Важливе








