
Податок на квартири та будинки: хто, коли та скільки має платити у 2025?
Власники нерухомого майна повинні сплачувати податок на нерухомість, якщо площа більша за встановлені "ліміти". Важливо також те, що у 2025 році сума податку зросла
В Україні податок на нерухомість, зокрема на будинки та квартири, чітко регулюється законодавством. Так, згідно зі статтею 266 Податкового кодексу, оподаткуванню підлягає нерухоме майно фізичних та юридичних осіб. Власники квартир та будинків повинні сплачувати цей збір, якщо їх квадратура перевищує встановлені законодавством обмеження.
Хто має сплачувати податок?
Податок на нерухомість сплачують фізичні та юридичні особи, які володіють житловим чи нежитловим майном. Згідно з кодексом, під оподаткування припадає та площа, що перевищує:
- 60 квадратних метрів - якщо йдеться про квартири;
- 120 квадратних метрів - якщо йдеться про житлові будинки;
- 180 квадратних метрів - для інших об'єктів житлової нерухомості, а також часток.
Тобто, якщо у вашому володінні перебуває квартира, яка має загальну площу більшу за 60 кв. м, ви зобов'язані сплачувати податок на "зайві" квадратні метри.
Як нараховується податок на нерухомість?
Розмір ставки податку для житлової нерухомості встановлюється місцевою владою, але він не може бути більшим за 1,5% від "мінімалки" за попередній рік. Тобто, якщо на початку 2024 року сума мінімальної зарплати в Україні складала 7100 гривень, максимальна гранична ставка податку дорівнює 106,5 гривень за кожен "зайвий" квадратний метр (7100 грн х 1,5% = 106,5 грн).
У минулому році максимальна сума ставки становила 100,5 грн, оскільки мінімальна зарплата у 2023 році була встановлена на рівні 6700 гривень.
Для того, щоб підрахувати податок на нерухомість, необхідно знати лише ставку податку та загальну площу нерухомості, яка перебуває у власності. Наприклад, фізична особа має у власності лише квартиру площею 75 кв. м, а ставка податку – 1.5%, тоді розрахунок буде мати такий вигляд:
- (75-60) × 106,5 = 1597.5 грн
Тобто, щоб провести розрахунок правильно, спочатку ви маєте дізнатись, скільки "понаднормових" квадратних метрів житла ви маєте, а потім помножити цю цифру на суму ставки.
Згідно зі словами юриста Андрія Ставнюка, податок на нерухомість один раз на рік мають сплачувати всі власники, яким податкові органи нарахували відповідне зобов’язання, пише РБК-Україна. Він зазначає, що власникам немає необхідності ініціювати цю оплату, адже державна служба самостійно відправляє повідомлення із розрахованою сумою та визначеним терміном сплати.
Якщо з якихось причин податкова не нарахувала податок, наприклад, через технічні збої, відсутність актуальних даних або помилки в реєстрах, власник не зобов'язаний звертатися для його нарахування. Перевірити наявність або відсутність податкового боргу можна в електронному кабінеті платника податків", – пояснює Ставнюк
Повідомлення від податкової зазвичай має надходити платнику щороку до 1 липня, однак провести оплату необхідно протягом 60 днів з моменту отримання цього документа. Пам'ятайте, що у 2025 році фізичні особи будуть сплачувати цей збір за минулий звітний рік, тобто 2024.
Податок на нерухомість, Фото: Freepik
Хто звільняється від сплати податку на нерухомість?
Як зазначалось раніше, оподатковується житлова нерухомість, якщо її площа перевищує встановлені межі: 60 кв. м для квартир, 120 кв. м для будинків або 180 кв. м загальної площі всіх об'єктів у власності.
Однак існують винятки, коли податок не стягується:
- житло, розташоване на територіях ведення бойових дій або на ТОТ;
- нерухоме майно, яке стало непридатним для життя через руйнування або сильні пошкодження внаслідок війни (має бути підтверджено у Реєстрі майна);
- органи місцевої влади збільшили неоподатковувану площу (наприклад, встановили ліміт у 125 кв. м для будинків).
Також не підлягає оподаткуванню така нерухомість:
- майно, яке функціонує як дитячі будинки сімейного типу;
- нерухомість, що належить дітям-сиротам, які залишилися без піклування батьків або дітям з інвалідністю, які перебувають на вихованні одинокими батьками/матерями (однак не більше, ніж один об'єкт на дитину).
- житлові об'єкти, що належать громадським об'єднанням людей інвалідністю, їх підприємствам;
- житлові об'єкти, які перебувають у власності багатодітних або прийомних родин, де виховується п'ятеро дітей або більше.
Крім того, деякі категорії громадян мають пільги щодо сплати податку на нерухомість. До них належать ветерани війни, люди з інвалідністю, пенсіонери, а також сім'ї загиблих військовослужбовців.
Як було зазначено раніше, власники нерухомості повинні сплатити податок протягом 60 днів з дня отримання такого повідомлення. Однак, якщо цього не відбулось, тоді власнику загрожує штраф.
- Актуальне
- Важливе










