
Правозахисниця Денісова розповіла, яку допомогу на придбання житла можуть одержати військові та їхні рідні, та чи можлива компенсація за оренду
Правозахисниця, очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова пояснила, яке відшкодування на придбання житла можуть одержати військові та члени їхніх родин, і чи передбачена компенсація за оренду
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
"Цього року запланована реалізація державної програми з відшкодування витрат на придбання житла для окремих категорій громадян, які захищали Україну, або для членів їхніх сімей. Право на цю компенсацію мають дві категорії осіб: 1. Особи з інвалідністю I та II групи, якщо вона була отримана внаслідок поранень, контузії, каліцтва або захворювання, що виникли безпосередньо під час бойових дій. 2. Члени сімей загиблих, померлих, зниклих безвісти захисників і захисниць України, які перебувають на квартирному обліку. 7 березня Кабінет Міністрів затвердив порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті. А їх майже 4 мільярди гривень. Ці кошти будуть спрямовані як субвенції до місцевих бюджетів, а їхнім розпорядником виступає Міністерство у справах ветеранів", - розповіла вона.
Людмила Денісова зауважила, що за даними Мінветеранів, близько 1600 осіб зможуть отримати компенсацію за придбане житло. Компенсація надаватиметься безпосередньо особам з інвалідністю I та II групи, якщо вона була отримала внаслідок бойових дій.
"Ці особи мають право на першочергове або позачергове отримання житла та перебувають на квартирному обліку. Що стосується членів сімей загиблих або зниклих безвісти захисників та захисниць, то тут є важливий нюанс: затверджено вісім категорій осіб, які мають право на компенсацію, а черговість її надання визначена для семи з них. До першої категорії належать: дружина або чоловік із малолітніми чи неповнолітніми дітьми; дружина або чоловік, які не одружилися вдруге. Також право на компенсацію мають батьки загиблого, але відповідно до черговості, встановленої Кабінетом Міністрів України. Якщо члени сімей загиблого, померлого або зниклого безвісти захисника чи захисниці отримали одноразову грошову допомогу згідно з Постановою №168, що передбачає виплату 15 мільйонів гривень, або мали на неї право, але відмовилися, не можуть претендувати на компенсацію за придбання житла", - зазначила вона.
Правозахисниця додала, що для оформлення компенсації необхідно подати заяву до структурного підрозділу з питань ветеранської політики за місцем проживання або до місцевої влади, де особа перебуває на квартирному обліку.
Компенсація за оренду житла для військових
Ветерани війни, які повернулися з полону, втратили своє житло або змушені тимчасово проживати в інших регіонах, можуть отримати компенсацію за оренду.
"Уряд ухвалив відповідне рішення та затвердив порядок надання компенсації. Право на неї мають: захисники та захисниці, які захищали суверенітет України, втратили або мають пошкоджене житло внаслідок війни; мають житло на тимчасово окупованих територіях, звісно, вони там не можуть проживати, або в зоні бойових дій; проходять реабілітацію далеко від свого постійного місця проживання; звільнені з військової служби, які ще не отримали статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни та особи, звільнені з полону", - сказала Людмила Денісова.
Розмір компенсації залежить від міста, де людина орендує житло:
- у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі – це 2 прожиткові мінімуми, наразі трохи більше ніж 6 тис. грн;
- якщо це обласний центр – це 1,5 прожиткових мінімуми, близько 4,5 тис. грн;
- в інших населених пунктах – 1 прожитковий мінімум, це 3 028 грн.
Якщо особа орендує житло менш ніж на календарний місяць, компенсація розраховується пропорційно та надається відповідно до фактичного терміну оренди. Заяву необхідно подати до структурного підрозділу з питань ветеранської політики за місцем проживання або до Центру надання адміністративних послуг незалежно від місця проживання”, - зауважила правозахисниця.
Які документи потрібно надати:
- Документ, що посвідчує особу.
- Підтвердження статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни.
- Витяг із реєстру, що підтверджує пошкодження майна або його розташування на територіях, де проживати неможливо.
- Довідку про відсутність судимості.
- Договір оренди житла, обов’язково укладений у письмовій формі.
Структурний підрозділ розглядає заяву та документи протягом 10 днів і ухвалює рішення щодо виплати компенсації. Після цього людина зможе отримати кошти на оренду житла.
- 13 березня повідомлялось, що у Україні запрацювала офіційна електронна пошта, куди військові та їхні сім'ї можуть звертатися щодо захисту своїх прав.



- Актуальне
- Важливе













