
Радянські спецслужби вивчали, чи не готує Коновалець замахи на Сталіна та відповідальних за Голодомор: з розсекречених архівів Служби зовнішньої розвідки України
Агенти Кремля, що були впроваджені в оточення засновника та першого голови Організації Українських Націоналістів (ОУН) полковника Євгена Коновальця, цікавилися його намірами відносно фізичного усунення керівника СРСР Йосипа Сталіна та маріонеткового уряду окупованої Совітами частини України
Про це на основі нової порції розсекречених документів розповідає Служба зовнішньої розвідки України.
Відповідні матеріали містяться у справі "Резидентура "Ставка".
Зокрема, 1933 року радянське Державне політичне управління (ДПУ) перекинуло на захід давнього знайомого Коновальця Василя Хомяка, з яким вони служили у Січових Стрільцях й разом воювали проти Червоної армії. Хомяка по прибуттю до Коновальця у Бельгію той детально розпитував про настрої всередині силових відомств СРСР, Компартії, різних соціальних прошарків, і про їхню готовність до збройної боротьби (ГДА СЗР України. – Ф. 1. Спр. 31. – Т. 4. – Арк. 431–433).
Окрім того, агент й елітний сталінський кілер Павло Судоплатов, коробка цукерок від якого зрештою й позбавить життя Коновальця у нідерландському порту Роттердам, докладно описав зустріч з провідником ОУН у віденському парку біля палацу Шенбрунн 16 травня 1936 року. "Зазначав, що говорили про налагодження зв'язку з підпіллям в УСРР, переправні пункти, тактику і методи боротьби. Зайшла мова і про індивідуальний терор. П.Судоплатов з огляду на надані йому керівництвом НКВС рекомендації та вказівки нібито виступав проти застосування цього методу. Мотивував тим, що на території УСРР у тодішніх умовах це зробити доволі складно, зокрема стосовно партійних керівників Постишева, Косіора, Балицького", - зазначається у матеріалі СЗРУ.
При цьому Судоплатов навів такий діалог:
"Коновалець: "Ось ви заперечуєте необхідність застосування нині терористичних актів, а якби вам довелося розправитися з людиною, яка заподіює шкоду організації та виникла б необхідність її вбити. Чи здатні ви виконати таке рішення?"
Я: "Це зовсім інша справа".
Водночас я почав розповідати вигадану на ходу історію, як пару років тому власноруч вчинив розправу над такою людиною.
Коновалець перервав мою розповідь і заявив, що йому не потрібно знати подробиць.
"Отже, ви маєте революційний стаж", – сказав він.
"Так", – відповів я" (ГДА СЗР України. – Ф. 1. Спр. 31. – Т. 8. – Арк. 132).
До обговорення питання про застосування методу індивідуального терору, за словами Судоплатова, вони невдовзі ще раз повернулися у розмові з Коновальцем. Йшлося про можливість убивства Сталіна. Судоплатов сам спровокував на таку розмову, щоб дізнатися, чи є якісь плани стосовно цього. Перед цим Коновалець обмовився, що певна інтернаціональна група за кордоном нібито працює над цим питанням.
Читайте також: Убити одного, щоб врятувати мільйони: як Микола Лемик привернув увагу до Голодомору
"Але я мало вірю в успіх цієї справи, – додав він. – Малоймовірно, щоб їм це вдалося, оскільки Сталіна дуже ретельно охороняють… А взагалі, маю вам заявити, що я, який готовий своїм життям пожертвувати для вбивства Косіора або Постишева, не підняв би руку на Сталіна. Сталін – грузин. Його уб’ють, на його місце москалі поставлять свого, русского, і тоді Україні буде ще гірше" (ГДА СЗР України. – Ф. 1. Спр. 31. – Т. 8. – Арк. 135).
У 30-ті роки виходець з Польщі Станіслав Косіор та російський комуніст, автор концепції радянського свята "Новий рік" Павло Постишев очолювали ЦК КП(б)У й безпосередньо керували геноцидом українського народу під час Голодомору 1932-1933 років. При цьому обох в один день, 26 лютого 1939 року, розстріляли у Москві під час сталінських "чисток" під час підготовки до Другої світової війни та вторгнення до Польщі. Косіора стратили як "польського шпигуна", Постишева - як "японського".
Підсумовуючи виклад цієї розмови й намагаючись приписати собі додаткові заслуги, Судоплатов у доповіді прозвітував, що саме завдяки його наполегливим спробам переконати Коновальця у шкідливості для справи методів індивідуального терору той "нібито погодився, що принаймні протягом найближчого часу це не робитимуть", йдеться у статті на офіційному сайті Служби зовнішньої розвідки України.
При цьому аналітики відомства ставлять під сумнів усе викладене Судоплатовим й зазначають, що свої звіти він писав так аби сподобатися керівництву.
- Як заявляв в етері Еспресо очільник ОУН(м) Богдан Червак, українська влада має наполягати на перепохованні Коновальця у Києві.
- Актуальне
- Важливе









