
Цей день в історії: ухвалено Конституцію Пилипа Орлика
5 квітня 1710 року стало визначною датою в історії української державності. Цього дня було укладено "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", — документ, який історики вважають першою Конституцією України
Її автором був гетьман Пилип Орлик, який розробив цей акт для закріплення прав козацтва і впорядкування державного устрою України, пише парламентська газета "Голос України".
Після поразки у Полтавській битві, 1709 року, українські козаки, очолювані гетьманом Іваном Мазепою, змушені були емігрувати до Молдови. Після смерті Мазепи новим гетьманом у вигнанні було обрано Пилипа Орлика. Він продовжив боротьбу за незалежність України від Московського царства і одразу після обрання у Бендерах підписав документ, що визначав основи української державності.
Конституція Пилипа Орлика складалася з 16 статей, у яких закріплювалися основи устрою української козацької держави.
Читайте також: Конституція Пилипа Орлика була дієвою, адже вперше в європейському праві визначався поділ гілок влади, - історик Алфьоров
"Ось ключові положення документа: незалежність України — у документі проголошувалося, що Україна повинна бути вільною від Московії й орієнтуватися на союз зі Швецією; розподіл влади — Конституція передбачала поділ влади на три гілки: законодавчу (Генеральна Рада), виконавчу (гетьман) і судову (Генеральний Суд); права козаків — запроваджувалися механізми захисту прав і вольностей козацтва, а також зменшувалися податкові та економічні утиски селянства; обмеження влади гетьмана — гетьман не міг одноосібно ухвалювати рішення, оскільки важливі питання вирішувалися спільно з Генеральною Радою; відносини із Запорозькою Січчю — визначалося право козаків обирати власного кошового отамана і зберігати автономію Запорозької Січі", - нагадує "Голос України".
"Українцям формату 1710 року не вдалося вибороти волю — так склалися історичні обставини. Сьогодні історія знову вийшла на черговий цикл відтворюваності. І тепер уже від нас залежить, чи писатимемо ми нові закони у Києві, чи знову — на чужині. В умовних "Бендерах", - наголошує з цього приводу пресслужба "Правого сектора".
- На початку 2022 року історики віднайшли у Швеції особисту печатку гетьмана Пилипа Орлика.
- Актуальне
- Важливе













