
Лідери ЄС за підсумками зустрічі назвали принципи, за якими мають відбуватися переговори про мир в Україні
Лідери країн Європейського Союзу за підсумками зустрічі у Брюсселі ухвалили комюніке, у якому окреслили принципи, за якими мають відбуватися переговори про мир. Наголошено, що переговори щодо України не можуть проходити без участі України
Про це йдеться у підсумковому комюніке, яке підтримали 26 країн-членів ЄС.
У ЄС вкотре наголосили, що продовжуватимуть підтримувати Україну у захисті від повномасштабної агресії Росії. Єврорада наголосила, що підтверджує постійну і непохитну підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів.
"Агресивна війна Росії проти України має ширші наслідки для європейської та міжнародної безпеки. З самого початку війни Європейський Союз та його держави-члени разом зі своїми партнерами та союзниками наголошують на необхідності покласти їй край шляхом досягнення всеосяжного, справедливого та тривалого миру, заснованого на принципах Статуту ООН та міжнародного права. Європейська Рада вітає всі зусилля, спрямовані на досягнення такого миру", - йдеться у комюніке.
Єврорада окреслила принципи, за якими мають відбуватися переговори про мир:
- не може бути жодних переговорів щодо України без України
- не може бути жодних переговорів, які впливають на європейську безпеку, без участі Європи. Безпека України, Європи, трансатлантична та глобальна безпека є взаємопов'язаними
- будь-яке перемир'я або припинення вогню може мати місце лише як частина процесу, що веде до всеосяжної мирної угоди
- будь-яка така угода має супроводжуватися надійними та достовірними гарантіями безпеки для України, які сприятимуть стримуванню майбутньої російської агресії
- мир має ґрунтуватися на повазі до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України
Разом з тим, наголошено, що досягнення "миру через силу" передбачає якомога сильнішу позицію Києва, яка включає власні потужні військові та оборонні спроможності.
"Це стосується до, під час і після переговорів про припинення війни. З цією метою Європейський Союз залишається відданим, у координації з партнерами-однодумцями та союзниками, наданню посиленої політичної, фінансової, економічної, гуманітарної, військової та дипломатичної підтримки Україні та її народу, а також посиленню тиску на Росію, в тому числі через подальші санкції та посилення виконання існуючих заходів, з метою послаблення її здатності продовжувати вести свою агресивну війну", - йдеться у тексті.
Відтак, ЄС продовжить підтримувати Україну фінансово. Зокрема, у 2025 році для цього закладено 30,6 млрд євро, з яких виплати з Фонду для України, як очікується, сягнуть 12,5 млрд євро, а 18,1 млрд євро в рамках ініціативи G7 ERA будуть повернуті коштом несподіваних прибутків, отриманих від іммобілізованих російських активів.
Крім того, Єврорада вітатиме готовність держав-членів терміново активізувати зусилля для задоволення нагальних військових і оборонних потреб України, зокрема, постачання систем протиповітряної оборони, боєприпасів і ракет, забезпечення необхідної підготовки та обладнання для українських бригад, а також інших потреб, які може мати Україна.
Євросоюз так зобов'язався сприяти підготовці та оснащенню ЗСУ, активізувати роботу з підтримки та розвитку оборонної промисловості України та поглиблення її співпраці з європейською оборонною промисловістю.
" У світлі переговорів про всеосяжний, справедливий і тривалий мир Європейський Союз і держави-члени готові й надалі робити внесок у гарантування безпеки, виходячи з їхніх відповідних компетенцій і можливостей, відповідно до міжнародного права, в тому числі шляхом вивчення можливості використання інструментів Спільної політики безпеки і оборони (СПБО). Гарантування безпеки має здійснюватися разом з Україною, а також з її однодумцями та партнерами по НАТО", - йдеться в одному з пунктів комюніке.
Також вказано, що ЄС посилить підтримку зусиль України у проведенні реформ на шляху до членства в ЄС.
Разом з тим, Комісію, Словаччину та Україну закликали активізувати зусилля, спрямовані на пошук рішень щодо транзиту газу, "беручи до уваги занепокоєння, висловлені Словаччиною".
- Президент Володимир Зеленський 6 березня прибув на позачерговий саміт європейських лідерів у Брюсселі. Він провів зустрічі з лідером Франції Макроном, президенткою Єврокомісії фон дер Ляєн і президентом Євроради Коштою. На засіданні Євроради президент окреслив перші кроки для досягнення справедливого миру в Україні.



- Актуальне
- Важливе














