Огляд

Чи може Британія жити без американської розвідки та як українці в США отримали "помилкові" листи з вимогою покинути країну. Акценти світових ЗМІ 7 квітня

7 квітня, 2025 понедiлок
12:43

У фокусі міжнародних видань – чи може Велика Британія обходитися без американських розвідданих та "помилкові" листи з вимогою покинути країну, які отримали українці у США

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 квітня.

Чи може Британія жити без американської розвідки

Велика Британія. Фото: ВВС

Деякі інсайдери вважають, що для Великої Британії настав час зменшити обмін розвідувальною інформацією зі США, який тривалий час був одним з найважливіших елементів особливих відносин, пише Politico.

Нова адміністрація президента Дональда Трампа послабила особливі відносини Великої Британії зі Сполученими Штатами на кількох фронтах, але багато хто в середовищі фахівців з національної безпеки вважав, що останнім бастіоном є підхід країн до розвідки.

Однак останнім часом навіть тут почали з'являтися суттєві тріщини, зауважує Politico. По-перше, минулого місяця Трамп наказав не ділитися з Україною американськими розвідувальними даними, ні з власними шпигунськими службами, ні з іншими країнами, що входять до безпекового альянсу "П'ять очей". Потім радник з національної безпеки США Майкл Волтц ненавмисно долучив журналіста до розмови в застосунку для зашифрованих повідомлень Signal, де обговорювалися американські військові дії в Ємені, що відкрило очі на те, наскільки недбало нинішні посадовці ставляться до державної таємниці.

Хоча рішення Трампа про обмін розвідданими з Україною було засуджене союзниками Києва по всій Європі, Британія не вдалася до заходів у відповідь, а речник прем'єр-міністра Великої Британії Кір Стармер наголосив, що відносини Великої Британії зі США "в питаннях оборони, безпеки та розвідки залишаються нерозривно пов'язаними". Зв'язки між розвідувальними мережами Британії та Америки настільки глибокі, що розплутати їх або повторити внесок США може виявитися неможливим, вважають нинішні і колишні співробітники розвідки.

Але експерти кажуть, що, попри складний характер відносин, Великій Британії, можливо, доведеться почати планувати раніше немислиме, якщо Америка Трампа продовжить відходити від своїх найстаріших альянсів і колись спільних міжнародних цілей.

Статус Великої Британії як відносного гіганта у сфері розвідки налічує десятки років і був закріплений створенням після Другої світової війни альянсу з обміну розвідувальною інформацією "П'ять очей" між Великою Британією, США, Канадою, Австралією і Новою Зеландією. 

У наступні роки про величезні масштаби спільних операцій і спостереження майже не повідомлялося, аж поки Едвард Сноуден 2013 року не оприлюднив понад 1,5 мільйона секретних документів і не викрив роботу альянсу по всьому світу. За словами одного з колишніх високопосадовців британської розвідки, "П'ять очей" пережив ці витоки, але вони розкрили "багато можливостей і доступу" альянсу, змінивши спосіб збору розвідданих і поведінку деяких технологічних компаній щодо урядів.

За останні кілька десятиліть спостерігався відносний спад у збиранні агентурної розвідки, яку часто називають HUMINT, натомість це супроводжувалося стрімким зростанням розвідки сигналів, яка називається SIGINT і охоплює роботу британського Королівського розвідувального управління (GCHQ) і американського Агентства національної безпеки (АНБ).

Британія все ще має важливі активи, які можуть бути корисними для Америки – головним з них є її пункти прослуховування. Це військові та розвідувальні об'єкти, часто за кордоном, які використовуються для моніторингу комунікацій. Інформація про пункти прослуховування подекуди засекречена: їхнє місцезнаходження, можливості та країни, за якими вони стежать, тримаються в таємниці з міркувань національної безпеки.

Але важливі дані, які вони збирають, роблять малоймовірним, що США коли-небудь покинуть "П'ять очей", вважає директор з питань міжнародної безпеки Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI), аналітичного центру з питань оборони і безпеки Ніл Мелвін.

Якщо США вийдуть з альянсу, "їм також доведеться замінити деякі дуже дорогі активи, які є у Великої Британії", а також американські бази зв'язку і розвідки, розташовані в Британії, такі як RAF Менвіт Хілл в Йоркширі. Колишній співробітник урядової служби безпеки Великої Британії додав, що відповідальність за моніторинг розподілена між Британією та Америкою, а це означає, що розвіддані також є спільними.

Окремий колишній високопоставлений співробітник британської розвідки, який тісно співпрацював з американськими колегами, зазначив, що в "П'яти очах" особливо добре інтегрована спільнота радіотехнічної розвідки. 

"Деякі з них використовують американське обладнання, укомплектоване британцями, деякі – навпаки; те ж саме з Австралією і Канадою, – сказали вони, додавши: – Ви побачите американців, які працюють в GCHQ, і британців, які працюють в АНБ".

Нещодавні події нагадали союзникам США, що їхні розвідувальні можливості не можуть бути зрівняні з можливостями Росії. Заборона США на обмін розвідувальною інформацією з Україною суттєво вплинула на її здатність боротися з Росією, особливо з використанням американських технологій, які потребують американських розвідувальних даних для належного функціонування.

Рішення адміністрації Трампа зупинити доступ України до комерційних супутникових знімків, що використовуються урядом США, було "доволі тривожним", за словами того ж колишнього високопоставленого співробітника британської розвідки.

"Це мало б стати певним шоком для системи, але всі, здається, проігнорували його", – зазначив він.

Хоча Великобританія може допомогти в аналізі зображень, які США збирають з космосу, вона не має можливості збирати їх сама, сказав чиновник. І будь-який обмін даними з боку США "можна, звичайно, також увімкнути або вимкнути".

Занепокоєння щодо наслідків втрати прихильності Америки перегукується з давніми побоюваннями, що вона може зашкодити ефективності винищувачів F-35, проданих союзникам, зокрема Великій Британії, за допомогою якоїсь форми "вимикача".

Багато британських інновацій у сфері безпеки і оборони фінансуються Сполученими Штатами, які надають підтримку в розробці технологій "подвійного призначення" – цивільного і військового – для Америки і її союзників у "П'яти очах".

Британія десятиліттями вважала, що впровадження американських технологій було "дуже розумною співпрацею", оскільки відносини між двома країнами були "постійними, на які ми могли покластися, і були більш ефективними, ніж покладатися на ЄС, який має безліч зобов'язань, пов'язаних з цим. Ми помилялися". 

Хоча доступ американських компаній до Британії не є чимось новим, гіперполітичність нинішнього покоління технологічних мільярдерів, пов'язаних з Білим домом Трампа, викликала занепокоєння в деяких частинах розвідувального співтовариства країни.

Ті, хто зблизька спостерігав за особливими відносинами у сфері розвідки, розділилися в думках щодо того, що потрібно робити, але більшість погоджується, що найбільше занепокоєння викликає пом'якшення американської позиції щодо Росії.

"Вони голосували разом з Росією, Іраном, Північною Кореєю і Китаєм щодо України в ООН – це було просто немислимо рік тому", – сказав представник розвідки, який працює в приватному секторі.

Мелвін з RUSI сказав Politico, що припинення обміну розвідувальною інформацією з Україною стало "проблиском бурштинового світла" для американських партнерів по розвідці. 

"Ми ще не досягли кризи, але у відносинах з'явився новий рівень обережності", – відзначив він.

Але позиція британського уряду загалом полягає в тому, щоб не критикувати Трампа.

"Ви повинні сподіватися на краще, але готуватися до гіршого", – сказав інший колишній високопоставлений співробітник розвідки.

Він зазначив, що майбутні перспективи включають вихід США з НАТО і "втрату надійності як союзника". Проте вони додали, що відносини "П'яти очей" настільки "глибоко вкорінені і по-різному регулюються", що це буде "останньою ланкою трансатлантичних відносин, яка буде розірвана", оскільки ними керують "професійні керівники розвідки, а не політики".

Як і у випадку з її позицією в НАТО, міцне місце Америки в розвідувальному співтоваристві значною мірою зумовлене фінансовою і технологічною потужністю, яку вона робить. Кілька колишніх співробітників розвідки заявили, що такі тісні, довірчі відносини з союзником буде найскладніше замінити для Великої Британії, якщо Америка вийде з відносин у сфері розвідки.

Навіть з урахуванням незначного поліпшення відносин Британії з Європою під керівництвом Стармера, потрібен час, щоб досягти такого ж рівня взаєморозуміння і спільних практик, як зі США, з ким-небудь іншим.

Велика Британія вже працює над зміцненням зв'язків всередині НАТО, проводячи майже щотижневі саміти з Францією, присвячені майбутньому України та майбутньому оборонного потенціалу Європи.

Попри те, що цього місяця держсекретар Марко Рубіо наполягав на тому, що США "активні в НАТО, як ніколи раніше", останні кроки показали, що це не завжди так, і це питання залишається відкритим для лейбористського уряду, який має проблеми з грошима і є непопулярним: "Чи може Британія активізуватись?"

Українці в США отримали "помилкові" листи з вимогою покинути країну

Прапор США

Деякі українці, які легально проживають у США в межах гуманітарної програми часів Байдена, цього тижня отримали повідомлення від міністерства внутрішньої безпеки з вимогою покинути країну - повідомлення, яке викликало паніку, а згодом виявилося помилковим, пише CNN.

"Настав час вам покинути Сполучені Штати", написав департамент у четвер деяким українцям. У листах ішлося про вимогу покинути країну протягом семи днів.

"Не намагайтеся залишитися в Сполучених Штатах федеральний уряд знайде вас", – звучало попередження.

Лише через день тим, хто отримав цей лист, повідомили, що його було надіслано "помилково". У наступному повідомленні також ішлося про те, що "жодних дій не буде вжито", як зазначено в попередньому повідомленні, і додавалося, що умови залишаються незмінними.

Ці заплутані повідомлення з'явилися на тлі спроб адміністрації Трампа посилити контроль над імміграцією, зокрема депортувати сотні мігрантів, яких вона вважає членами банд, і затримувати пропалестинських студентських активістів і критиків Ізраїлю, які перебувають у США на законних підставах.

У заяві для CNN Міністерство внутрішньої безпеки США підтвердило, що повідомлення, надіслане деяким українцям, було помилкою, і програма не була припинена. Також немає планів припиняти програму, повідомив CNN речник міністерства.

Але, наголошує CNN, цих коливань було достатньо, щоб налякати багатьох українців та американців, які їх спонсорують, повідомляє джерело, знайоме з ситуацією. Листи викликали безліч запитань щодо того, чи зможуть українці, які будуть легально в'їжджати сюди з 2022 року, продовжувати жити у Сполучених Штатах, доки триватиме війна Росії з Україною.

"Це шокувало всіх, хто таке отримав", – сказала Анжела Боеленс, президентка і засновниця IA NICE, організації, яка допомагає спонсорувати українські сім'ї. 

Вона детально розповіла про досвід двох жінок, одна з яких вагітна, а інша з немовлям, які отримали цей лист і "одразу ж були залякані. Вони плакали, дзвонили своїм спонсорам і питали: "Що я зробила?".

Боеленс розповіла CNN, що громада "змогла трохи заспокоїтися, коли ми отримали електронного листа, в якому йшлося про те, що це була помилка", але ці перипетії були травмуючими для них.

"Це фактично залишило нас з більшою кількістю запитань, ніж ми мали до цього, – сказала вона. – Ми запитуємо себе як спонсори і як громада: хто написав цього листа? Чому він був написаний у таких різких виразах?"

У 2022 році тодішній президент Джо Байден оголосив програму "Єдність заради України" для українців, які прагнули приїхати до США, оскільки їхня країна боролася проти російського вторгнення. Програма вимагала, щоб українці, які прагнуть в'їхати до США, були спонсоровані громадянином США або приватною особою, включаючи переселенські та неприбуткові організації. Завдяки цьому процесу українські заявники отримували дозвіл на в'їзд до США і розглядалися на предмет гуманітарного умовно-дострокового звільнення в кожному конкретному випадку. У разі позитивного рішення вони мали право на отримання дозволу на роботу.

Після вступу на посаду президента Дональда Трампа міністерство внутрішньої безпеки критикувало програму, стверджуючи, що адміністрація Байдена зловживала ним, поширюючи його на різні національності. Адміністрація Трампа продовжила скасовувати легальний статус понад 500 тисяч мігрантів з Куби, Гаїті, Нікарагуа і Венесуели в США в рамках деяких програм часів Байдена і заявила, що мігранти будуть розглядатися "в кожному конкретному випадку".

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 46.96
    Продаж 47.69
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
30 квітня
13:13
У Києві громадянин РФ задушив у фотостудії свою 21-річну дівчину
12:54
Ольга Стефанішина
Заяви про відокремлення вступу в ЄС України й Молдови є неконструктивними, - Стефанішина
12:49
діти-читання
Більшість батьків не люблять читати своїм дітям, - опитування
12:39
Путін і Кім Чен Ин
Росія та КНДР почали будувати автомобільний міст, який з′єднає країни
12:34
Олександр Усик
"Відкрийте очі": Усик емоційно звернувся до Трампа через війну в Україні
12:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Світові військові витрати зростають найвищими темпами, а ООН скорочує гуманітарну допомогу Україні. Акценти світових ЗМІ 30 квітня
12:27
Оновлено
вибухи вночі
Дрони СБУ атакували Муромський приладобудівний завод, який працює на флот та авіацію РФ, - ЗМІ
12:25
весна
Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати у перший день травня
12:12
У харківському Держпромі відбудеться танцювальний перформанс "Тепло холодних стін"
12:10
ЗСУ, ППО
Українська ППО знищила 50 зі 108 російських БПЛА
12:10
мобілізація
Рада продовжила можливість добровільного повернення із СЗЧ до 30 серпня
12:01
OPINION
Трамп стає на бік України
11:24
Ексклюзив
Ексгумація в Пужниках
"Це не остаточна крапка, місць масових поховань в Україні та Польщі ще багато": ексголова УІНП Дробович про ексгумацію на Тернопільщині
11:12
ЄМС відповіла на заклик депутатів Європарламенту заборонити Ізраїлю участь у Євробаченні-2025
11:09
Оновлено
РФ атакувала Україну безпілотниками: у Харкові 47 постраждалих, у Дніпрі є загиблий
10:35
Служба безпеки України
Удавала, що гуляє з дитиною: на Житомирщині затримали агентку ФСБ, яка коригувала російські удари
10:34
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський
РФ намагається вийти на адмінкордон Дніпропетровської області попри заяви про "готовність припинення вогню", - Сирський
10:33
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
Цьогоріч рівень реальних доходів українців перевершить показники 2021-го і стане найвищим за всю історію України, - інвестиційний банкір Фурса
10:25
електроенергія
Споживання електроенергії в Україні відповідає сезонним показникам: ситуація в енергосистемі 30 квітня
10:16
хусити
Британія вперше після переобрання Трампа вдарила по цілях хуситів спільно зі США
10:00
OPINION
Сто днів Дональда Трампа: що це означає для України та Європи
10:00
Новини компаній
Допомога, що змінює життя: LEROY MERLIN спільно з БФ Solidarity реалізували благодійних проєктів майже на 100 мільйонів гривень у 2024 році
09:49
"Підтримка агресії проти України": Крістіні Орбакайте й Горану Бреговичу заборонили в'їзд до Латвії
09:45
Ексклюзив
росія парад
Україна не атакуватиме Москву під час параду 9 травня, - експерт-міжнародник Романюк
09:44
Інфографіка
дорар євро обмін валют
Курс валют на 30 квітня: скільки коштує в обмінниках долар та євро
09:42
російська пропаганда
ГУР і ЦПД опублікували імена 16 кремлівських пропагандистів та "воєнкорів"
09:33
путін
Путін підписав указ про перейменування аеропорту Волгограда на "Сталінград"
09:08
Світовий конгрес українців закликав проголосити 9 травня днем російської ганьби
09:01
КНДР, Північна Корея
КНДР провела випробування систем озброєння нового військового корабля
08:47
Ексклюзив
"Мають бути покарані й ті, хто підписував контракти": засновник Демсокири Гудименко про затримання у справі постачань бракованих снарядів до ЗСУ
08:18
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 177 бойових зіткнень: найгарячіше було на Покровському напрямку
08:14
Марк Карні
Трамп привітав Карні з перемогою на виборах: лідери домовилися зустрітися найближчим часом
08:00
OPINION
блог Вікторія Сюмар
Трамп і Путін в глухому куті
07:52
україна німеччина
"Путін грає в політичні ігри": у посольстві Німеччини заявили, що не бачать причин чекати на перемир’я
07:48
Суд у США зобов'язав USAGM видати Радіо Свобода кошти на квітень
07:46
Сергій Шахов
САП ініціювала нову справу щодо нардепа Шахова після розслідування "Схем" про його життя в Дубаї
07:38
Інфографіка
знищена техніка окупантів
Танк, 1100 окупантів і 11 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
06:54
ВПК КНДР (Північної Кореї)
Близько 600 північнокорейців загинули на війні проти України, - Сеул
06:31
Дональд Трамп
Трамп відмовився казати, чи довіряє Путіну, але переконаний, що той "хотів би зупинити війну"
06:30
інавгурація у США, ілюстративне зображення
У США заарештували двох громадян України "за незаконне голосування"
Більше новин