OPINION

Світова економіка уникне рецесії у наступному році

Богдан Данилишин
3 грудня, 2022 субота
18:06

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

Згідно з оновленим прогнозом OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку. - Ред.) світова економіка уникне рецесії у 2023 р., хоча темпи її зростання уповільняться з 3.1% до 2.2%. Війна Росії проти України названа ключовим фактором уповільнення економічної активності та зростання цін на енергоносії в Європі. Оцінка кількісного впливу війни на економіку ЄС вказує на те, що опосередкований вплив від "затягування війни" обходиться Європі значно дорожче ніж пряма підтримка України. Наприклад, в жовтні 2022 р. МВФ знизив прогноз зростання номінального ВВП країн ЄС (з 17.2 трлн дол. США) на 600 млрд дол. США. Навіть якщо 1/3 цього ефекту пов’язана з війною, ця сума більше ніж в 10 разів перевищує витрати країн ЄС на фінансову та військову підтримку України. Ситуація у 2023 р. лише погіршується: якщо сумарна підтримка (військова та фінансова) ЄС зросте до 30 млрд дол. США, то перегляд прогнозу, що склав -1.3 трлн дол. США, вказує на те, що опосередковані втрати від війни будуть більші вже в 13 разів (близько 400 млрд дол. США).

В жовтні 2022 р. МВФ знизив прогноз зростання номінального ВВП країн ЄС (з 17.2 трлн дол. США) на 600 млрд дол. США

Тому в умовах надзвичайно високого рівня невизначеності проактивна державна політика продовжує відігравати ключову роль у підтримці економічної активності. Державні програми пільгового кредитування залишаються драйверами кредитування. Програма з релокації підприємств дозволила зберегти понад 35 тисяч робочих місць та створити 7 тисяч нових робочих місць, а відтермінування запровадження нових екологічних нормативів для металургії покликано підтримати галузь, що зазнала суттєвого негативного впливу через початок повномасштабної війни Росією.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 29.11.2022, Міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 3,8 млрд гривень на строки від 4 місяців до 2-х років за ставками від 14% до 19,25% річних, а також 454 млн євро (2,5-3% річних). Найбільший обсяг коштів (3,2 млрд гривень) було залучено за найкоротшими паперами із погашенням 05.04.2023.

При цьому, обсяг виплат уряду за погашеннями ОВДП продовжує перевищувати запозичення від продажу відповідних цінних паперів на аукціонах. Так, за чотири тижні листопада сальдо внутрішніх боргових операцій уряду було від’ємним та становило 14,4 млн гривень, а загалом, із початку повномасштабної війни станом на 28 листопада 2022 р. Уряд спрямував на погашення внутрішніх державних облігацій 199 млрд грн, 2,1 млрд дол. США та 168 млн євро, тоді як від розміщення нових внутрішніх боргових інструментів на аукціонах залучив 124,9 млрд грн, 1,4 млрд дол. США та 468,4 млн євро.

Найбільший обсяг коштів (3,2 млрд гривень) було залучено за найкоротшими паперами із погашенням 05.04.2023

Обсяг державних цінних паперів в обігу за плинний тиждень збільшився на 1,9 млрд гривень шляхом придбання у власність Національного банку державних цінних паперів на суму 15 млрд гривень. Це дозволило перекрити скорочення вкладень в ОВДП з боку банків (-10,1 млрд гривень за тиждень), юридичних та фізичних осіб (-0,7 млрд та -0,3 млрд гривень за тиждень відповідно), а також нерезидентів (-2,1 млрд гривень).

Валютний ринок

Скорочення пропозиції іноземної валюти минулого тижня обумовило від’ємне сальдо операцій на міжбанківському ринку за клієнтськими угодами. В результаті чистий продаж іноземної валюти Національним банком для збалансування ситуації на ринку збільшився понад як удвічі порівняно із позаминулим тижнем (зі 182 млн до 408,5 млн доларів США).

Підтримку платіжному балансу України продовжує забезпечувати надходження міжнародної фінансової допомоги. Так, Міністерством фінансів було підписано Угоду зі Світовим банком про надання Україні гранту у розмірі 4,5 млрд дол. США. Зазначені грантові кошти надано Сполученими Штатами Америки та направлено до Цільового фонду багатьох донорів як третього додаткового фінансування у рамках Проєкту "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні" та буде спрямовано на забезпечення пенсійних виплат та окремих програм державної соціальної допомоги, таких як оплата житлово-комунальних послуг, підтримка малозабезпечених сімей, дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, ВПО, а також на оплату медичних послуг за програмою медичних гарантій тощо.

Міністерством фінансів було підписано Угоду зі Світовим банком про надання Україні гранту у розмірі 4,5 млрд дол. США

Окрім того, урядом прийняв рішення про залучення четвертого додаткового фінансування у розмірі 500 млн дол. США. Кредит буде надано на пільгових умовах як гарантія Великобританії у рамках реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною асоціацією розвитку проєкт "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні". Термін погашення кредиту становитиме 18,5 року з п’ятирічним пільговим періодом. Процентна ставка – 0,25 % річних (нараховується на невикористану частину позики).

Фінансовий сектор

Як засвідчив Огляд банківського сектору (листопад 2022), у III кварталі банківський сектор надалі пристосовувався до роботи у кризових умовах. У вільних та звільнених навесні областях працює практично вся банківська мережа, у звільнених восени регіонах робота відділень стрімко відновлюється. У банках зросли не лише гривневі кошти клієнтів – фізичних осіб та підприємств, а вперше з початку повномасштабної війни почали збільшуватися строкові вклади у гривні та іноземній валюті. Це сприяло збереженню високого рівня ліквідності в цілому по системі. Обсяг чистих активів сектору перевищив довоєнний рівень, передусім завдяки зростанню вкладень у депозитні сертифікати НБУ та коштів в інших банках. Проте чистий кредитний портфель загалом скорочувався, лише в державних банках обсяг корпоративних кредитів нарощувався за підтримки державних програм.

Обсяг чистих активів сектору перевищив довоєнний рівень, передусім завдяки зростанню вкладень у депозитні сертифікати НБУ та коштів в інших банках

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) сягнув майже 450 млрд гривень. Основним чинником збільшення банківської ліквідності виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як чистий продаж Національним банком іноземної валюти в банків поза банками зменшував обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності, своєю чергою, визначає низький попит банків на кредити рефінансування (заборгованість платоспроможних банків за тендерними кредитами рефінансування НБУ за минулий тиждень скоротилася на 5,3 млрд гривень) та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (23%).

Високий рівень ліквідності створює можливості для розвитку банківського кредитування, яке в умовах воєнних ризиків підтримується державною програмою "Доступні кредити 5-7-9%" на умовах якої минулого тижня банками було видано 402 пільгові кредити на загальну суму 1,8 млрд грн. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла майже 16 тисяч на загальну суму майже 67 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу, левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.75
 • EUR
  Купівля 41.35
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
08:40
Микола Рижков
Підтримав окупацію частини України: помер експрем'єр СРСР, уродженець Донеччини Рижков
08:36
США, Південна Корея
Південна Корея та США проведуть спільні навчання на тлі ядерних загроз КНДР
08:25
Ексклюзив
Карта бойових дій Херсон
"Все менше можливостей для штурмів": Гуменюк розповіла, що росіян давно не ротували в Кринках
08:23
ізраїльські солдати
"Час до середини березня": США вимагають від Ізраїлю письмових гарантій щодо використання їхньої зброї в Газі
08:14
Інтерв’ю
Євген Магда
Скандали з зерном та повноваження Зеленського. Розмова Еспресо з Євгеном Магдою
08:09
Роберт Фіцо
Туск звинуватив Фіцо у "проросійській риториці" щодо військової допомоги Україні
08:01
OPINION
Борислав Береза
Не чекайте легіонів НАТО в Україні
07:44
Оновлено
втрати ворога
Два літаки, 14 танків та 1060 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
07:40
Запорізька область
Росіяни атакували населені пункти на Запоріжжі: є загибла та поранений
07:34
Оновлено
обстріл, ППО
РФ атакувала Україну "шахедами" ввечері 27 лютого: в Одесі через уламки сталось замикання в електромережі
07:31
Атака дронів на Київ, Shahed, шахеди, ППО
Сили ППО збили всі "шахеди" у ніч на 28 лютого
07:25
Хусити
США уразили понад 230 цілей хуситів після нападів на судна у Червоному морі
06:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна не матиме ініціативи на фронті декілька місяців, - головнокомандувач ЗС Британії
06:40
безпілотник, дрон
У Росії заявили про нібито збиття БПЛА над Білгородською областю
06:40
Еммануель Макрон
"В чому Макрон не має рації?": посол України про заяву щодо відправку військ Заходу на війну
06:32
Авдіївка
Росія не припиняє наступ біля Авдіївки, щоб повністю виснажити українські сили, - ISW
06:26
Володимир Путін
"Масштаби будуть більшими": Путін готує втручання у вибори в США, - Данілов
06:20
Дональд Трамп
Трамп переміг на республіканських праймериз у штаті Мічиган
06:03
Кая Каллас
Прем'єрка Естонії Каллас хоче призупинити право росіян і білорусів голосувати на найближчих місцевих виборах
05:24
Франція
"Росія є головним ворогом": голова МЗС Франції про іноземне втручання в країну
05:10
На кордоні з Румунією за допомогою дрона та службового собаки спіймали чоловіків, які планували втечу з України
Від початку війни викрили понад 360 груп, які допомагали ухилянтам перетинати кордон, - ДПСУ
04:57
Львів- місто шпигунів!
Поліція Британії підозрює вже шосту особу у шпигунстві на користь Росії
03:17
Париж
Мерія Парижу повідомила про викрадення сумки з планами безпеки Олімпіади 2024
03:02
Держдепартамент США
Держдеп США заявив, що ЗСУ змушені економити боєприпаси через бездіяльність конгресу
02:48
санкції проти Росії
Виробники чипів мають робити більше, щоб їхні мікросхеми не потрапляли у зброю армії РФ, - сенатор США
01:56
Impressions on a Brick: у Відні відкрилась виставка кераміки присвячена війні в Україні
01:43
землетрус Туреччина Ізмір
У Туреччині стався землетрус: експерти закликають готуватись до нових потрясінь
01:32
Зеленський прибув до столиці Албанії
01:22
Київ Цифровий
QR-квитки та мапа міських вбиралень: у "Київ Цифровий" велике оновлення
00:34
Обласний бюджет
Шість держкомпаній перерахують у бюджет 50% дивідендів у лютому
00:21
У черзі на словацькому кордоні помер український водій
2024, вiвторок
27 лютого
23:57
Володимир Путін і Сергій Шойгу
"Спецслужби України готували теракт на Запоріжжі": добірка російських фейків за 27 лютого
23:53
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
23:34
Оновлено
Журналіста Михайла Ткача на пішоходному переході збив автомобіль
Затримання в Польщі журналіста Ткача прокоментував посол Зварич, у соцмережах з'явилося повідомлення про "фейк"
23:06
штучний інтелект
Open AI заявила, що газета NYT зламала ChatGPT, щоб отримати дані для позову про авторські права
22:35
Ексклюзив
Придністров'я
"Придністровським питанням" росіяни тестують реакцію Заходу, - дипломат Огризко
22:18
ВАКС
Заволодіння 11,4 млн грн Укрзалізниці: одному групи з підозрюваних обрали запобіжний захід 
22:14
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Франція піднімала в повітря винищувачі Mirage, аби перехопити літак РФ
21:56
Евакуація, вимушені переселенці, біженці
"Українцям у Ризі натякають, що час повертатися додому": росіяни запустили маніпуляцію
21:47
Латвія
Латвія продовжила на рік обмеження на в'їзд громадян РФ
Більше новин