OPINION

Світова економіка уникне рецесії у наступному році

Богдан Данилишин
3 грудня, 2022 субота
18:06

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

Згідно з оновленим прогнозом OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку. - Ред.) світова економіка уникне рецесії у 2023 р., хоча темпи її зростання уповільняться з 3.1% до 2.2%. Війна Росії проти України названа ключовим фактором уповільнення економічної активності та зростання цін на енергоносії в Європі. Оцінка кількісного впливу війни на економіку ЄС вказує на те, що опосередкований вплив від "затягування війни" обходиться Європі значно дорожче ніж пряма підтримка України. Наприклад, в жовтні 2022 р. МВФ знизив прогноз зростання номінального ВВП країн ЄС (з 17.2 трлн дол. США) на 600 млрд дол. США. Навіть якщо 1/3 цього ефекту пов’язана з війною, ця сума більше ніж в 10 разів перевищує витрати країн ЄС на фінансову та військову підтримку України. Ситуація у 2023 р. лише погіршується: якщо сумарна підтримка (військова та фінансова) ЄС зросте до 30 млрд дол. США, то перегляд прогнозу, що склав -1.3 трлн дол. США, вказує на те, що опосередковані втрати від війни будуть більші вже в 13 разів (близько 400 млрд дол. США).

В жовтні 2022 р. МВФ знизив прогноз зростання номінального ВВП країн ЄС (з 17.2 трлн дол. США) на 600 млрд дол. США

Тому в умовах надзвичайно високого рівня невизначеності проактивна державна політика продовжує відігравати ключову роль у підтримці економічної активності. Державні програми пільгового кредитування залишаються драйверами кредитування. Програма з релокації підприємств дозволила зберегти понад 35 тисяч робочих місць та створити 7 тисяч нових робочих місць, а відтермінування запровадження нових екологічних нормативів для металургії покликано підтримати галузь, що зазнала суттєвого негативного впливу через початок повномасштабної війни Росією.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 29.11.2022, Міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 3,8 млрд гривень на строки від 4 місяців до 2-х років за ставками від 14% до 19,25% річних, а також 454 млн євро (2,5-3% річних). Найбільший обсяг коштів (3,2 млрд гривень) було залучено за найкоротшими паперами із погашенням 05.04.2023.

При цьому, обсяг виплат уряду за погашеннями ОВДП продовжує перевищувати запозичення від продажу відповідних цінних паперів на аукціонах. Так, за чотири тижні листопада сальдо внутрішніх боргових операцій уряду було від’ємним та становило 14,4 млн гривень, а загалом, із початку повномасштабної війни станом на 28 листопада 2022 р. Уряд спрямував на погашення внутрішніх державних облігацій 199 млрд грн, 2,1 млрд дол. США та 168 млн євро, тоді як від розміщення нових внутрішніх боргових інструментів на аукціонах залучив 124,9 млрд грн, 1,4 млрд дол. США та 468,4 млн євро.

Найбільший обсяг коштів (3,2 млрд гривень) було залучено за найкоротшими паперами із погашенням 05.04.2023

Обсяг державних цінних паперів в обігу за плинний тиждень збільшився на 1,9 млрд гривень шляхом придбання у власність Національного банку державних цінних паперів на суму 15 млрд гривень. Це дозволило перекрити скорочення вкладень в ОВДП з боку банків (-10,1 млрд гривень за тиждень), юридичних та фізичних осіб (-0,7 млрд та -0,3 млрд гривень за тиждень відповідно), а також нерезидентів (-2,1 млрд гривень).

Валютний ринок

Скорочення пропозиції іноземної валюти минулого тижня обумовило від’ємне сальдо операцій на міжбанківському ринку за клієнтськими угодами. В результаті чистий продаж іноземної валюти Національним банком для збалансування ситуації на ринку збільшився понад як удвічі порівняно із позаминулим тижнем (зі 182 млн до 408,5 млн доларів США).

Підтримку платіжному балансу України продовжує забезпечувати надходження міжнародної фінансової допомоги. Так, Міністерством фінансів було підписано Угоду зі Світовим банком про надання Україні гранту у розмірі 4,5 млрд дол. США. Зазначені грантові кошти надано Сполученими Штатами Америки та направлено до Цільового фонду багатьох донорів як третього додаткового фінансування у рамках Проєкту "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні" та буде спрямовано на забезпечення пенсійних виплат та окремих програм державної соціальної допомоги, таких як оплата житлово-комунальних послуг, підтримка малозабезпечених сімей, дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, ВПО, а також на оплату медичних послуг за програмою медичних гарантій тощо.

Міністерством фінансів було підписано Угоду зі Світовим банком про надання Україні гранту у розмірі 4,5 млрд дол. США

Окрім того, урядом прийняв рішення про залучення четвертого додаткового фінансування у розмірі 500 млн дол. США. Кредит буде надано на пільгових умовах як гарантія Великобританії у рамках реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною асоціацією розвитку проєкт "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні". Термін погашення кредиту становитиме 18,5 року з п’ятирічним пільговим періодом. Процентна ставка – 0,25 % річних (нараховується на невикористану частину позики).

Фінансовий сектор

Як засвідчив Огляд банківського сектору (листопад 2022), у III кварталі банківський сектор надалі пристосовувався до роботи у кризових умовах. У вільних та звільнених навесні областях працює практично вся банківська мережа, у звільнених восени регіонах робота відділень стрімко відновлюється. У банках зросли не лише гривневі кошти клієнтів – фізичних осіб та підприємств, а вперше з початку повномасштабної війни почали збільшуватися строкові вклади у гривні та іноземній валюті. Це сприяло збереженню високого рівня ліквідності в цілому по системі. Обсяг чистих активів сектору перевищив довоєнний рівень, передусім завдяки зростанню вкладень у депозитні сертифікати НБУ та коштів в інших банках. Проте чистий кредитний портфель загалом скорочувався, лише в державних банках обсяг корпоративних кредитів нарощувався за підтримки державних програм.

Обсяг чистих активів сектору перевищив довоєнний рівень, передусім завдяки зростанню вкладень у депозитні сертифікати НБУ та коштів в інших банках

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) сягнув майже 450 млрд гривень. Основним чинником збільшення банківської ліквідності виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як чистий продаж Національним банком іноземної валюти в банків поза банками зменшував обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності, своєю чергою, визначає низький попит банків на кредити рефінансування (заборгованість платоспроможних банків за тендерними кредитами рефінансування НБУ за минулий тиждень скоротилася на 5,3 млрд гривень) та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (23%).

Високий рівень ліквідності створює можливості для розвитку банківського кредитування, яке в умовах воєнних ризиків підтримується державною програмою "Доступні кредити 5-7-9%" на умовах якої минулого тижня банками було видано 402 пільгові кредити на загальну суму 1,8 млрд грн. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла майже 16 тисяч на загальну суму майже 67 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу, левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.91
  Купівля 39.91
  Продаж 40.59
 • EUR
  Купівля 42.6
  Продаж 43.59
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
29 січня
11:36
У Перу в прірву впав автобус
У Перу автобус зірвався зі скелі, загинули щонайменше 24 людини
11:33
Олаф Шольц
Шольц вкотре виступив проти надання Україні винищувачів: застеріг від "підвищення ставок"
11:30
Артем Кравець та Домагой Віда (праворуч)
Футболіст збірної України оголосив про завершення кар'єри
11:08
Укренерго: споживання в енергосистемі на рівні вихідного дня, однак дефіцит надалі значний
10:56
Валерій Залужний
"Ми не зупинимося, доки не виженемо віковічного ворога з нашої землі", - Залужний у День пам'яті героїв Крут
10:54
Херсон
За добу окупанти обстріляли Херсонщину 36 разів, є поранена людина
10:35
Ярослав Харциз (праворуч)
Український боксер дебютував серед професіоналів перемогою нокаутом
10:30
Ексклюзив
путін
Замороження війни - ідеальна ситуація для Путіна, - військовий експерт Гетьман
10:26
Неістфак 27.01.23
Візьміть будь-який районний центр, особливо Західної, Центральної чи Південної України, і там буде свій Бабин Яр, - історик Руккас 
10:06
OPINION
Mason Lemberg
Що робити проти "ворожої ІПСО"
09:29
військова підготовка у школах РФ
Британська розвідка вказала на ознаки мілітаризації освіти у РФ
09:29
За добу Росія вбила 4 мешканців Донеччини
09:15
Ізраїль завдав ударів по Сектору Гази  - ілюстрація
Міноборони Ірану заявило про атаку безпілотників на один із заводів відомства
08:57
Фінляндія та Швеція
Процес вступу Швеції до НАТО тимчасово призупинений, - МЗС
08:42
КНДР
КНДР: США розповсюджують "безпідставні чутки" про торгівлю зброєю між Північною Кореєю та Росією
08:23
Інфографіка
мобілізація рф солдати орки
РФ втратила в Україні 126 160 військових із початку повномасштабного вторгнення
08:10
Аналітика
ПТРК Javelin
Смертельний "Спис" проти броні окупантів: "вбивця танків" ПТРК Javelin у війні в Україні
08:09
єврейська громада україни
Теракт в Ізраїлі: у країні посилять поліцію й армію, а отримання зброї спростять
08:07
OPINION
Борислав Береза
Три завдання влади, які були актуальні ще вчора
07:56
Олаф Шольц
Шольц заявив, що надалі телефонуватиме Путіну
07:32
Санкції
США попередять ОАЕ та Туреччину за обхід санкцій проти Росії
07:15
окупанти
Генштаб: у шпиталь на Луганщині привезли до 300 вагнерівців, медики відмовляють їм у лікуванні
06:45
Петр Павел з дружиною
Новообраний президент Чехії планує відвідати Україну разом із президенткою Словаччини, - ЗМІ
06:30
ЧВК «Вагнер»
ISW: війська РФ замінюють найманців Вагнера, аби посилити наступ на Бахмут
02:03
Ізраїль завдав ударів
Ізраїль розпочав військову операцію в Ірані, - Al Arabia
01:17
паспорт РФ
На Донеччині росіяни примусово паспортизують працівників державних та комунальних підприємств
00:25
ЗСУ
ЗСУ завдали удару по вокзалу в Іловайську, там відбувалось розвантаження живої сили й техніки РФ
2023, субота
28 січня
23:56
Руслан Малиновський, "Марсель", Ліга 1, чемпіонат Франції
Малиновський допоміг "Марселю" зіграти внічию з "Монако"
23:05
HIMARS
У Німеччині заговорили про власне виробництво HIMARS заради України, - Reuters
23:04
Ексклюзив
Віталій Портников
Час, коли можна було тринькати гроші, для представників української влади закінчується, - Портников
22:39
Артем Далакян, бокс
Далакян переміг Хіменеса у бою за титул чемпіона WBA в найлегшій вазі
22:25
Ексклюзив
Дмитро Медведєв
Медведєв виконує функцію подразнювача для Заходу, - Фейгін
22:20
Ексклюзив
Крим
Масові обшуки та арешти у домах кримських татар відбулися у Джанкойському районі окупованого Криму, - Чубаров
21:59
Володимир Зеленський
Припинити російський терор було б можливо, якби в України були далекобійні ракети, - Зеленський
21:49
Ексклюзив
ЗСУ
У нас війна буде довгою, тому Україні треба формувати резерв, - офіцер ЗСУ Гай
21:45
Азовсталь
У Маріуполі окупанти перетворили Азовсталь на вертолітну базу
21:27
Роб Бауер
Країни НАТО мають перейти на режим воєнної економіки, - адмірал Роб Бауер
20:54
Сумщина, ракетний удар
Росія завдала авіаудар по дитсадку та спорткомплексу на Сумщині
20:49
прапор України
Цей день в історії: армія УНР заволоділа середмістям Одеси, Верховна Рада затвердила державний прапор України
20:40
наркотики
Іспанська поліція вилучила кокаїн на $114 млн доларів на кораблі для перевезення худоби
Більше новин